Најекономично греење (затоплување)

Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Tadiran - izraelska firma - gi falea mnogu hrvatite na nivniot forum taka mi ostana vo sekavanje.
Hahaahahahah i za tol li brend vi dadoa zadaca na forumov i vi.vetija proviziicka. Ajde znaeme sega deka mnogu vredi za parite deka strasen brend.vo najava deka.epten vredi za parite itn itn itn... Dosta mackate botovi aman dosta mackate
 

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
299
Поени од реакции
230
Istata ja imas vo SETEC poeftina, plus imas i cashback 3%, i ke si nemas rabota so Energija, bidejki klimi mk gi zema od Energija, a vo slucaj na problem, tesko deka ke ti go resat, mene veke 1 mesec me setaat a klimata ja plativ 57.000
Другарче, јави се во државен пазарен инспекторат и повикај се на правата за потрошувачи. Да видиш како ќе се растрчаат одма ко мравки. ;)
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
109
Поени од реакции
96
Другарче, јави се во државен пазарен инспекторат и повикај се на правата за потрошувачи. Да видиш како ќе се растрчаат одма ко мравки. ;)
a be tie ne odbivaat, ke mi ja premontiraat, ke ja zemat da ja proverat, ama zidot od zgradata ne mi "cini". i so ke dobijam jas ako 3 pati mi ja premontiraat klimata? na kraj pola klima so ce izgubi na kapacitet od premontiranje?
ama jas tuka gubam 1000 eur? jebiga, me zaebale, ke gi prezalam, sega na sred zimo da me ostavat bez greenje, na taa karta igraa. mozea od prv den da mi kazat ne ja biva rabotava, sakas jet plane ili da si ja vratime, a ne da me mavtaat mesec dena, dosega na drug ke ja prodadea. da mi ja smenat nema, ama vo start samo mene vo slednava godina ke mi trebaat uste 2 klimi. mal grad e tuka, los glas brzo se siri, a forumive cuda pravat, koga ke ja spodelam cela prikazna od prv do posleden den, i taa se siri po forumi, site znajme kolku e vazen feedbackot, na kraj koj e gubitnikot. ne za dzabe kinezite odma zamenuvaat i si gi popravaat greskite, ama ova e makedonija, i jas zijan, ama i tie. nikogas poveke ne bi kupil nisto od kaj niv, a i sekoj koj ke me prasa , ke mu kazam begaj podaleku od niv, ako ne sakas istovo ko mene da te snajdi. se se plaka, se se vraka, ama duplo
i nervozata so ja pretrpev ovoj mesec vredi mnogu poveke od tie 1000 eur, parite otidoa, zavrseno e so toa
 
Последно уредено:
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Addonexus ti gi iscitav postovive i problemot sto go imas ti kako kraen korisnik treba da go dobies toa sto ti kazale t.s potocno toa sto si pisuva vo spec na uredot,tebe ne treba da te interesira nit montaza,nit treger nit cefka itn,ednostavno treba sa si dobies ispraven ured,a nivno e da vidat kade e problemot dali e
vo montaza ili ured,normalno ce gledaat na sekoj nacin da te ubeduvaat i da si baraat xx pricini.nema popustanje bidi uporen sepak si dal pari si imas garancija ima dosta raboti sto bi mozel da gi prezemes,pa posle neka se mislat oni a ne ti.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Hahaahahahah i za tol li brend vi dadoa zadaca na forumov i vi.vetija proviziicka. Ajde znaeme sega deka mnogu vredi za parite deka strasen brend.vo najava deka.epten vredi za parite itn itn itn... Dosta mackate botovi aman dosta mackate
Go pisav toa sto go imav.procitano na vremeto koga aktivno go citav HR forum.
Drugo neznam. Ti svatisi kako sakas .
Imam toshiba mitsu gree i lg
Toshibata i Gree najpoveke me bendisvaat kako rabotaat i kraj.
Tuka na vremeto citav mislenja za niv
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2020
Мислења
224
Поени од реакции
522
a be tie ne odbivaat, ke mi ja premontiraat, ke ja zemat da ja proverat, ama zidot od zgradata ne mi "cini". i so ke dobijam jas ako 3 pati mi ja premontiraat klimata? na kraj pola klima so ce izgubi na kapacitet od premontiranje?
ama jas tuka gubam 1000 eur? jebiga, me zaebale, ke gi prezalam, sega na sred zimo da me ostavat bez greenje, na taa karta igraa. mozea od prv den da mi kazat ne ja biva rabotava, sakas jet plane ili da si ja vratime, a ne da me mavtaat mesec dena, dosega na drug ke ja prodadea. da mi ja smenat nema, ama vo start samo mene vo slednava godina ke mi trebaat uste 2 klimi. mal grad e tuka, los glas brzo se siri, a forumive cuda pravat, koga ke ja spodelam cela prikazna od prv do posleden den, i taa se siri po forumi, site znajme kolku e vazen feedbackot, na kraj koj e gubitnikot. ne za dzabe kinezite odma zamenuvaat i si gi popravaat greskite, ama ova e makedonija, i jas zijan, ama i tie. nikogas poveke ne bi kupil nisto od kaj niv, a i sekoj koj ke me prasa , ke mu kazam begaj podaleku od niv, ako ne sakas istovo ko mene da te snajdi. se se plaka, se se vraka, ama duplo
i nervozata so ja pretrpev ovoj mesec vredi mnogu poveke od tie 1000 eur, parite otidoa, zavrseno e so toa
Друже немаш ти проблем со климата имаш проблем со лоша монтажа.Си платил за неа и барај си рекламација(преку маилови и пораки за да си имаш црно на бело и да си бидат и двете страни чисти).Кога ќе дојдат кажи им да ја спуштат на тераса и уклучи ја да видиш дали ќе тресе и тропа.Ако и тогаш не ти се бендисува и сакаш да се ослободиш од неа можеме замена да направиме имам Вивакс 3.5 користена и уште една нова да ти купам од кој кинески бренд сакаш па ако е фалична твојата јас ќе си терам процедури. Ти кажувам од искуство зашто и кај мене во стар блок истото ми се случуваше.Колку и да бушев бургијата бега и типлата не стега.Го решив на друг начин но кај тебе така не е можно зашто си во зграда.Гумици нема да ти го решат проблемот ич нека не те лаже никој.Само нивелација како што треба под васервага.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Енергија ....се слушаме ? Читате или не се чита, каде сте сега? Дај не се резилите реагирајте како професионалци не си играјте . реномето тешко се стекнува лесно се губи. Имајте респект кон вашиот купувач и веднаш опрајтеја работата,ако треба заменетго уредот со нов. Ајде не губете време сите ние очекуваме ново јавување од клиентот како задоволен и респектиран купувач.......... Ајде чекаме!
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
109
Поени од реакции
96
Addonexus ti gi iscitav postovive i problemot sto go imas ti kako kraen korisnik treba da go dobies toa sto ti kazale t.s potocno toa sto si pisuva vo spec na uredot,tebe ne treba da te interesira nit montaza,nit treger nit cefka itn,ednostavno treba sa si dobies ispraven ured,a nivno e da vidat kade e problemot dali e
vo montaza ili ured,normalno ce gledaat na sekoj nacin da te ubeduvaat i da si baraat xx pricini.nema popustanje bidi uporen sepak si dal pari si imas garancija ima dosta raboti sto bi mozel da gi prezemes,pa posle neka se mislat oni a ne ti.
uredot e najverojatno ispraven, no ne e ona sto mi bese receno deka ke go dobijam, ima tuka uste drugi detali, oti ispadna deka znaele deka ke imam problemi so zvikot, no ne mi kazale oti mislele deka ke se resat. a ne sum se otkazal vo nikoj slucaj, naprotiv ne sum ni pocnal. ne e se vo parite
Автоматски споено мислење:

Друже немаш ти проблем со климата имаш проблем со лоша монтажа.Си платил за неа и барај си рекламација(преку маилови и пораки за да си имаш црно на бело и да си бидат и двете страни чисти).Кога ќе дојдат кажи им да ја спуштат на тераса и уклучи ја да видиш дали ќе тресе и тропа.Ако и тогаш не ти се бендисува и сакаш да се ослободиш од неа можеме замена да направиме имам Вивакс 3.5 користена и уште една нова да ти купам од кој кинески бренд сакаш па ако е фалична твојата јас ќе си терам процедури. Ти кажувам од искуство зашто и кај мене во стар блок истото ми се случуваше.Колку и да бушев бургијата бега и типлата не стега.Го решив на друг начин но кај тебе така не е можно зашто си во зграда.Гумици нема да ти го решат проблемот ич нека не те лаже никој.Само нивелација како што треба под васервага.
ne sum strucen , kaj mene zvucite se javuvaat vo vnatresnata edinica, a prioritet pri kupuvanjeto mi bese TIVKA vnatresna edinica, sakam mir i tisina.toa go nemav izminative 27 dena
a gi izvestiv uste sledniot den deka ne go dobiv toa sto go barav
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.529
Поени од реакции
10.016
Addonexus ti gi iscitav postovive i problemot sto go imas ti kako kraen korisnik treba da go dobies toa sto ti kazale t.s potocno toa sto si pisuva vo spec na uredot,tebe ne treba da te interesira nit montaza,nit treger nit cefka itn,ednostavno treba sa si dobies ispraven ured,a nivno e da vidat kade e problemot dali e
vo montaza ili ured,normalno ce gledaat na sekoj nacin da te ubeduvaat i da si baraat xx pricini.nema popustanje bidi uporen sepak si dal pari si imas garancija ima dosta raboti sto bi mozel da gi prezemes,pa posle neka se mislat oni a ne ti.
Ех да е така едноставно кај климите....
Кај останатите уреди се знае:телевизор работи-не работи,фрижидер лади-не лади,фурна пече-не пече,машина за перење пере-не пере....
Кај климите е многу многу покомплицирано! Самата монтажа е таа што го прави или расипува уредот. Дури и монтажата да е одлична,внатрешниот простор е различен секаде. Па како е позиционирана внатрешната,па како се користи,па дали е соодветна за тој простор и мал милион други работи. Едноставно премногу варијабли!
Увозниците/продавачите можат многу лесно да ја заобиколат ДПИ бидејќи во повеќето случаи уредот како уред е исправен и толку покрива и гаранција и закон за потрошувачи. А тоа што истата таа клима не функционира како треба во пракса,е кривица на купувачот!
Не е Addonexus единствен на форумов што пријавувал проблеми,ете и Палачански не испушта можност да го изрази своето неадоволство(за што и самиот чувствувам по малку горчина бидејќи бев еден од оние кои го препорачуваа краунот),и не се само они. Скапи клими не ги исполнуваат очекувањата,а од друга страна сеуште имаш многу луѓе кои 15-20год користат стари клими и се презадоволни(@tzlatko ќе си го жалиш ти фонкото ;))!
Да не развлекувам,едноставно климите се специфичен продукт со премногу варијабли.
 
Член од
14 август 2020
Мислења
224
Поени од реакции
522
Сам бушеше?
Во цигла да не се бушело?
Кои варијанти со типлата ги пробавте за прицврстување?
Едниот држач во носач и немаше проблем ама другиот држач каде што беше блок пробав со све едноставно не стега штрафот и лабав е држачот.Обична типла фишер типла фишер типла за клими хемиска типла.Однадвор моторот бесшумен ама внатре навечер ме иритираше се осекаше вибрации и бучење не којзнае колку ама нејкев да ми сметс. Ја спуштив доле и немаше проблем па го истерав зимото така.На пролет мењaв клима многу потешка и нејкев да ризикувам па се врзав со држачи на кровнатa конструкција.

ne sum strucen , kaj mene zvucite se javuvaat vo vnatresnata edinica, a prioritet pri kupuvanjeto mi bese TIVKA vnatresna edinica, sakam mir i tisina.toa go nemav izminative 27 dena
a gi izvestiv uste sledniot den deka ne go dobiv toa sto go barav
Друже ти кажав и пред некој ден и многу тука те советуваа како да постапиш без да се замараш а ако сакаш да се замараш симни апликација soundmeter да видиш колку децибели е бучна.соголи малце од изолацијата да видиме дали е прекршено цревото и да напуниме уште 5 6 страни на темава има стручни ќе кажат што е како е.И кај мене надвор беше тивка внатре бучна ради лабав држач и не нивелирана надворешна единица.
 
Последно уредено:
Член од
13 октомври 2020
Мислења
109
Поени од реакции
96
Друже ти кажав и пред некој ден и многу тука те советуваа како да постапиш без да се замараш а ако сакаш да се замараш симни апликација soundmeter да видиш колку децибели е бучна.соголи малце од изолацијата да видиме дали е прекршено цревото и да напуниме уште 5 6 страни на темава има стручни ќе кажат што е како е.И кај мене надвор беше тивка внатре бучна ради лабав држач и не нивелирана надворешна единица.
Jas veke ja simnav aplikacijata, proveriv so 3 razlicni aplikaciii. rezlutati na Silent mode se:
40 db pod klima
60 db pred klima
40 db kade sto izleguvaat crevata kon nadvor (so lepak, prethodno bese poglasno)
6-30 db okolu klimata
ovie merenja se na na deklarirani 21 db mislam
ovaa aplikacija mi dade najtocni rezultati sprema vnatresniot sensor na laptopod kade zvucnosta koja ja pokazuva laptopot se sovpaga +-1db sprema ovaa aplikacija. drugite aplikacii bea +-5db, nekoi mi pokazaa duri i zvucnost od 60-70db kaj klimata (deklarirana za 44db max)
Veke i znam 2 od trite zvuci od sto se, za edniot imam i resenie: vibracii i tresenje: selotejp traka na plastikata na klimata mislam deka ke se resi. Drugiot zvuk, kako svirenje, se prenesuva preku crevata, se javuva posle nekolku casa rabotenje, i e poglasen vnatre v soba, odkolku kaj samata nadvoresna edinica. Tretiot zvuk, bucenjeto, seuste ne znam od kade doaga, no go ima samo pri mnogu mala brzina na ventilatorot (silent mode, autofan na odrzuvanje, prva brzina na ventilator, a posle toa go snemuva kako sto se zgolemuva bucavata od ventilatorite pri pogolema brzina, ili pak samo se prikriva pa ne se slusa iako e tuka)
Kako posledica na site ovie zvuci, poubavo bi bilo da spijam nadvor, oti e tamu potivko, da si postelam za spienje pod nadvoresnata edinica.
Nema sansi da sogoluvam kabli samo za da vidam dali ima problem, toa e rabota na ovlasten monter, a mislam deka toa ne e problem vo sekoj slucaj, sansite se 1% da e do toa problemot.
A koj e brziot nacin? Mnogu postovi imase, pa moze i da sum go propustil/zaboravil.
Автоматски споено мислење:

PS. vo momentov klimata gi ispusta site mozni zvuci, duri i nesto smnimiv na mobilen, kolku sto moze da fati mikrofonot. E sega, koga ke ja izgasnam i pustam pak, oti neli i jas sakam da spijam, ke gi snema zvucite i ke ja pustam vo 3ta brzina pa neka si raboti kako so treba
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2020
Мислења
224
Поени од реакции
522
A koj e brziot nacin? Mnogu postovi imase, pa moze i da sum go propustil/zaboravil.
Јас те советував да си побараш менаџер и да му објасниш дека имаш проблем и да ти го решат во најбрз можен разумен рок бидејќи со уредот се грееш и неможеш да чекаш. До сега имав добро искуство со нив иако бев во слична ситуација како твојата но го открив сам проблемот и сам го решив бидејќи јас одбрав локација за монтажа(добар монтер треба да даде совет за локацијата на уредот и дали истиот ќе работи по прописи) .Во нивен интерес е да бидеш задоволен муштерија.Бар за тоа ни служи форумов да споделиме искуства.
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
109
Поени од реакции
96
Јас те советував да си побараш менаџер и да му објасниш дека имаш проблем и да ти го решат во најбрз можен разумен рок бидејќи со уредот се грееш и неможеш да чекаш. До сега имав добро искуство со нив иако бев во слична ситуација како твојата но го открив сам проблемот и сам го решив бидејќи јас одбрав локација за монтажа(добар монтер треба да даде совет за локацијата на уредот и дали истиот ќе работи по прописи) .Во нивен интерес е да бидеш задоволен муштерија.Бар за тоа ни служи форумов да споделиме искуства.
Se javiv kaj niv, mi rekoa za vo toj grad nemame drugi monteri, so niv resavaj go problemo, nie ne sme nadlezni, mozi samo lokalnite monteri da ja demontiraat klimata i da ja pratat vamu da ja testirame. Po logika, jas so toa ne bi dobil nisto, osven sto ke bidam 2 nedeli bez klima, ke se gream na panel, ke nastinam, ke me izoliraat 14 dena od korona, posto sega toa e popularno, i na kraj ke mi ja vratat istata klima, ke dojdi so treta montaza, ke izgubi na kapacitet i pobrzo ke se rasipi (samite monteri toa mi go rekoa). I plus mi rekoa i od Energija SK, deka tie ne mozele da mi go prepravaat zidot na zgradata, do toa bil problemot, i deka ne mozat da dojdat, a ne ni sakaat da gi vidat slikite od montazata. Plus mi kazaa deka prethodno sum dobil pogresni informacii za klimata, deka treba da ja rabotam poinaku, a ne kako sto prethodno mi kazaa pred da mi ja prodadat.
Razgovorov bese so serviser od energija, prasav za kontakt od menager, mi rekoa samo na email da pisam, ne mi dadoa broj za kontakt
 

Kajgana Shop

На врв Bottom