Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 октомври 2020
Мислења
109
Поени од реакции
96
a ova so e 25 dena vaka rabotena ne e osteten veke kompresorot? oti tie celo vreme mi velea deka nema nikakov problem, i da ja rabotam bez griza
 
Член од
14 август 2020
Мислења
224
Поени од реакции
522
a ova so e 25 dena vaka rabotena ne e osteten veke kompresorot? oti tie celo vreme mi velea deka nema nikakov problem, i da ja rabotam bez griza
Ај јави се види што ќе ти кажат уште малку е работниот ден.
Ако не да дојдам да пробам јас да ја намонитрам никад не сум монтирал ама мислам подобро од ова ќе ја средиме:vozbud::vozbud::vozbud:
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
109
Поени од реакции
96
nadvoresnata edinica ja izmeriv, ne e horizontalna, ima golemo otstapuvanje i odozgora na kompresor, i na drzacite dolu, ona krugceto so vodzuh na vaservagata e celosno nadvor od mestoto kade sto treeba da e ako e horizontalno (ostavam prostor deka mozi jas ne izmeriv tocno)
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Друже твое е да платиш клима и монтажа и да не се замараш со трегери бакари васерваги вакуми.Тоа што една од најтивките клими ти тропа по дома не е твој проблем.Сериозен бренд и фирма се дури и на форумов се активни и мислам ќе ти го решат проблемот без проблем. затоа јави си се пожали се па сподели тука што како.
Да се надеваме дека се посериозни од Gree.
 
Член од
14 август 2020
Мислења
224
Поени од реакции
522
nadvoresnata edinica ja izmeriv, ne e horizontalna, ima golemo otstapuvanje i odozgora na kompresor, i na drzacite dolu, ona krugceto so vodzuh na vaservagata e celosno nadvor od mestoto kade sto treeba da e ako e horizontalno (ostavam prostor deka mozi jas ne izmeriv tocno)
Ако е проблемот во не нивелирана Лесно и сам ќе ја дотераш во васер со шајбни како потпунки на штрафовите со климата и држачите .
Ама проблемот со цревото ако е прекршено само овластен монтер.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
A sto ako e prekrsena? koj problem ke se javi? eve poveke sliki
Прегледај го приврзокот 276090Прегледај го приврзокот 276090Прегледај го приврзокот 276091Прегледај го приврзокот 276090Прегледај го приврзокот 276090Прегледај го приврзокот 276095Прегледај го приврзокот 276094Прегледај го приврзокот 276093Прегледај го приврзокот 276092Прегледај го приврзокот 276091
Автоматски споено мислење:


crevata vibriraat na dopir da, no ne mrdaat, fiksni se, saamo mala vibracija sto bi trebalo da normalno zadi sto niz niv ima protok na gasovi?
Автоматски споено мислење:


crevata vibriraat na dopir da, no ne mrdaat, fiksni se, samo mala vibracija sto bi trebalo da e normalno zaradi sto niz niv ima protok na gasovi?
Автоматски споено мислење:


crevata vibriraat na dopir da, no ne mrdaat, fiksni se, samo mala vibracija sto bi trebalo da e normalno zaradi sto niz niv ima protok na gasovi?
a inaku kupena e od Energija SK, nivni monteeri lokalno ovde, poznati kako mnogu dobar servis, da ne spomnuvam iminja da pravam losa reklama
Nema losa dobra reklama, javi im se neka si sredat vaka samo babini devetini. Klimata mora da raboti besprekorno, ke si vidat dali e prekrsena ili ne, a zatoa kakov model i dali gree dovolno na forumov ne ocekuvaj iskreni mislenja, zasto nad 50% se prodavaci na forumov i ke napagaat do zla boga samo svoeto da go prodadat.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
a ova so e 25 dena vaka rabotena ne e osteten veke kompresorot? oti tie celo vreme mi velea deka nema nikakov problem, i da ja rabotam bez griza
Te rabotat, za da pominat 15 dena. Polse toa nemoze da Ja smenis za nova ili da ti gi vratat parite. Kakvi prevaranti.
Za site, da znaete, imate li problem resavajte go vo period od 15 dena.
Автоматски споено мислење:

Да се надеваме дека се посериозни од Gree.
:tapp:
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2009
Мислења
8
Поени од реакции
3
Мислење за климава


Или предлог некој друг модел која што е прифатлива во тука некаде ценовен ранг, ми треба за загревање детска доба од 20 квсдрати. Се решив за овој модел затоа што ја рекламираат као дека има GMCC Toshiba компресор, не знам дали е точно или не, и дали вреди да се земе
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Shorai Edge13 kosta pobajagi paricki ili tocno 52.000den i za tie pari reklamirani 23db klimava bi trebalo da spie i so 30db a ne da budi cel komsiluk.
Vadenje na monteri sto gi pratil prodavacot-Energija i Baterijata e prikaska za mali deca.
 
Последно уредено:
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Toshiba Shorai Edge 13, zidot e 30sm polna cigla, stan vo zgrada. Vo odnos na izduv, probav i so 2-3 brzina, pretezno taka ja rabotam, bidejki so mal izduv raboti kako traktor, razlika vo temperatura ima sekogas. duri navecer e i do 3 stepeni razlika od zadadena i postignata temperatura
Автоматски споено мислење:


Nadvoresnata edinica nekogas nadvor se slusa pomalku otkolku vnatre
Jas ja zedov istata klima, pred 2 nedeli ja montiraa. Od ovie problemi sto gi navede, nemam nitu eden. Nikakvi zvuci nema vnatresnata edinica, raboti epten tivko, nadvoresnata edinica isto ne e voopsto bucna i nema nekoi preterani vibracii, osven ona sto e normalno pri rabota. Od komsiite, site sto imaat klimi, velat deka e najtivka od site naokolu.... Vo odnos na greenjeto, zasega e super, jas najcesto ja pustam vo 3 brzina.... No nemam termometar vo sobive za da vidam dali dostignuva zadadena temperatura ili ne.... Mojava zasega e super, ke vidime periodov sto sledi kako ke bidi....
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.017
Shorai Edge13 kosta pobajagi paricki ili tocno 52.000den i za tie pari reklamirani 23db klimava bi trebalo da spie a ne da budi cel komsiluk.
Vadenje na monteri sto gi pratil prodavacot-Energija e prikaska za mali deca.
И би требало да спие ако не прателе деца да се учат да монтираат! Па дури и да биле целосно неискусни вакво нешто не смеело да помине! Јас лаик,па од слика го приметив цвикнувањето! Тек таму да си и да ги виткаш,моташ,прицврстуваш.... потоа излезе и нивелација проблем! Страв ме фаќа да помислам што уште не заебале! Да не му правам јадови,ама јас би проверил и дали сите штрафови се на број!
...и сега ми текнува дека истите "тие" и холендери правеле :confused:
Боже сачувај!

Едит: а,да! Се вратиле на "проверка",и покрај сите глупости што им биле пред нос,они зеле гумици додале?!? И уште му рекле се е во ред?!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
И би требало да спие ако не прателе деца да се учат да монтираат! Па дури и да биле целосно неискусни вакво нешто не смеело да помине! Јас лаик,па од слика го приметив цвикнувањето! Тек таму да си и да ги виткаш,моташ,прицврстуваш.... потоа излезе и нивелација проблем! Страв ме фаќа да помислам што уште не заебале! Да не му правам јадови,ама јас би проверил и дали сите штрафови се на број!
...и сега ми текнува дека истите "тие" и холендери правеле :confused:
Боже сачувај!

Едит: а,да! Се вратиле на "проверка",и покрај сите глупости што им биле пред нос,они зеле гумици додале?!? И уште му рекле се е во ред?!
А што викаш за рекламираните 23db???

А ако инсистираш дека монтажата нечини...прекршени бакари значи дека Енергија испратила неуки монтери и минус за нив
Јас лаик,па од слика го приметив цвикнувањето!
За извичникот ти треба и доказ, цвикнување невиде никој, само ти! Можеби си во право...ама реално невидовме "цвикнување"
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.017
А што викаш за рекламиранирте 23db?
А ако инсистираш дека монтажата нечини...прекршени бакари значи дека Енергија испратила неуки монтери и минус за нив

За извичникот ти треба и доказ, цвикнување невиде никој, само ти! Можеби си во право...ама реално невидовме "цвикнување"
Точно. Немам доказ,не сум бил таму! Ама знаеш како викаат:една слика,илјада зборови.
9751DB72-2478-4039-AEF7-1C2A615371FD.png
И точно се знае кој е крив и кој ги испратил неуките ако воопшто можат да се наречат "монтери".
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Точно. Немам доказ,не сум бил таму! Ама знаеш како викаат:една слика,илјада зборови.
Прегледај го приврзокот 276168
И точно се знае кој е крив и кој ги испратил неуките ако воопшто можат да се наречат "монтери".
А така, да се знае кој ги испратил и за кои пари за 3,5ка колку може да се очекува услуга од нив. Секако дека членот очекувал и саглам монтажа за 3,5ка платена 52.000ден....плус самиот продавач си напиша на темава дека климата е полупроизвод, и од полупроизвод ке стане производ САМО послем саглам монтажа....е сеа им се гледа колку се јаки на јазик а слаби на дело.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom