Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
Кој црн еуровент?! Од кај го извади ова?! Кој што сака може да си напише на енергетската!
2.7 знаеш кога ќе извади просек? На куково лето!
Prijatel TST rebrendirana Gree Lomo Eco na Eurovent imase podatoci deka dava 2,7 kw toplina a na Energetska nalepnica pisuva deka dava 3,2 kw toplina dodeka za average zona ne bara back up heating si pisuva 0/0/2 znaci samo vo ladna zona bara back up hearing
Za topla i sredna ( average ) zona ne bara back up hearing
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.832
Поени од реакции
7.554
Prijatel TST rebrendirana Gree Lomo Eco na Eurovent imase podatoci deka dava 2,7 kw toplina a na Energetska nalepnica pisuva deka dava 3,2 kw toplina dodeka za average zona ne bara back up heating si pisuva 0/0/2 znaci samo vo ladna zona bara back up hearing
Za topla i sredna ( average ) zona ne bara back up hearing
Дали може да ги прикачиш product fishe од двете клими и да споредиме дали имаат идентични компоненти?
Цело време се вика дека е ребрендирана таа и таа но дали ги имаат истите делови?
 
Член од
30 септември 2020
Мислења
22
Поени од реакции
9
Како инфо, ако на некој му послужи. Gree Fairy во Еуро Клима Битола е со цена од 27.900. Колку шо можам да заприметам, на сите останати места е 29.900.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Дали може да ги прикачиш product fishe од двете клими и да споредиме дали имаат идентични компоненти?
Цело време се вика дека е ребрендирана таа и таа но дали ги имаат истите делови?
Сеа и ти многу бараш..... небаре ова Мицубиши е па ќе споредуваме дел по дел дали има различен сериски број.....
Од око ако се гледа пластиката иста => значи иста е...

Иначе, продукт фишиња многу многу не се прикачуваат по форумов.... освен некој своето ако го сподели....

Nekoj da kazi iskustvo ili mislenje za Gree Soyal GWH12AKC-K6DNA1A. Kolku e efikasna za greenje?
Батка, нов модел е тоа, нема мислам уште никој на форумов да споделил искуство.
За нов модел тешко оди јавно споделување продукт фише....
Ако ти се нафати некој од продавачиве на Грее на форумов да ти испрати Продук Фише за тој модел можиме да ти помогниме да го прочиташ што пишува во него ако не умееш сам да си донесиш заклучок тука сне да помогниме ;)
 
Член од
16 ноември 2020
Мислења
26
Поени од реакции
27
Dobar den na site jas imam klima Vivax kupena 2014 i sekoj saat-dva pokazuva H1 na vnatresnata edninica koga ja pustam na greenje. Dali e toa normalno oti vaka mi pravi samo na greenje a na ladenje se si e normalno. Ke moze li da mi kazete sto znaci H1 i zosto mene mi se pokazuva na klimata na greenje a na ladenje ne se pokazuva? Dali e nekoj defekt?
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
212
Поени од реакции
767
Почитувани,

Во врска со Product Fiche , ако некој има потреба од истиот слободно нека се обрати на Греемак Гроуп. Истиот ќе биде споделен веднаш.

Повелете Product Fiche за моделот Soyal.

Со Почит,
Греемак Гроуп
 

Attachments

Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Почитувани,

Во врска со Product Fiche , ако некој има потреба од истиот слободно нека се обрати на Греемак Гроуп. Истиот ќе биде споделен веднаш.

Повелете Product Fiche за моделот Soyal.

Со Почит,
Греемак Гроуп

Секоја чест !
Само некако малку информации има.
На пример не можам( или не знам) да видам на -2 колку дава топлина ( колку киловати ) со кој КОП, или истото на -7, ... -15.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.626
Поени од реакции
10.277
Поентата е дека ако на просторот му требаат 2.82 на -15, на истиот простор на -7 ќе му требаат 2.12. По таа логика е направено ова и е пред се со цел да можат да го постигнат тој SCOP од 5.3 на 2.4 Pdesign. Според приложеново се работи за безвезен избор на клима бидејќи има премал Pdesign за да може да се фали со големиот SCOP. Претпоставувам дека се работи за некој произведител која сака да напише дека „климата има SCOP 5.3“ и со тоа да брка продажба. Очаен потег. Исто како и климите со „декларирани -20, -25, -30, -43“ и слични комични бројки кои немаат никаква допирна точка со моќноста или економичноста на климата. Се на се ова треба да се заобиколи со широк лак, освен ако не е сериозно ефтина клима.

За споредба ако ја земеме FH35VE која беше 60000 денари и нуди 5.1SCOP при 3.6KW, со еуровент дупло појак од оваа клима во секој поглед.
Не е очаен потегот! Производителот решил да рекламира скоп за умерена зона и си се пува со резултатот!?
Ова ти е типичен Нордик модел. Ја виде енергетската? Од кај знаеш дека на -15 не работи на половина моќност и си ужива?!
Е сега дали стварно може да извади 3.8kw на -25ц еуровент ни мери ни кажува.
Ама ако Амберот може,тогаш што па Мидеа да неможе?!
50336EA1-21EA-4822-882C-64979928E331.png
Ај најди енергетска од фх-35ВЕ дали воопшто декларираат нешто за ладна зона?
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
Дали може да ги прикачиш product fishe од двете клими и да споредиме дали имаат идентични компоненти?
Цело време се вика дека е ребрендирана таа и таа но дали ги имаат истите делови?
Kako da ti prikacam dokumen od Gree Lomo Eco koga ne ja poseduvam taa klima jas imam TST rebrendirana Gree Lomo LC
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Не е очаен потегот! Производителот решил да рекламира скоп за умерена зона и си се пува со резултатот!?
Ова ти е типичен Нордик модел. Ја виде енергетската? Од кај знаеш дека на -15 не работи на половина моќност и си ужива?!
Е сега дали стварно може да извади 3.8kw на -25ц еуровент ни мери ни кажува.
Ама ако Амберот може,тогаш што па Мидеа да неможе?!
Прегледај го приврзокот 274887
Ај најди енергетска од фх-35ВЕ дали воопшто декларираат нешто за ладна зона?
Nisto ne mozes da vidis od energetskava.
Povtorno, daj product fiche ako imas, da vidime sto pisuva.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.626
Поени од реакции
10.277
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Не е очаен потегот! Производителот решил да рекламира скоп за умерена зона и си се пува со резултатот!?
Ова ти е типичен Нордик модел. Ја виде енергетската? Од кај знаеш дека на -15 не работи на половина моќност и си ужива?!
Е сега дали стварно може да извади 3.8kw на -25ц еуровент ни мери ни кажува.
Ама ако Амберот може,тогаш што па Мидеа да неможе?!
Според COP вредноста гледаме колку ужива климата, а според PH гледаме колку сработува. На оваа вредностите се:
P. designh 2,4
SCOP 5,3
T biv - 7
Ph @ T biv 2,12
COP @ T biv 3,61
Ph @ -7 2,12
COP @ -7 3,61
TOL - 15
Ph @ TOL 2,82
COP @ TOL 2,36
Што ни кажува ова? Дека на -15 климата за да произведе 2.8KW работи со COP околу 2.36. Тоа е висока оптеретеност на клима уредот и компресорот од 1200W континуална моќност која влегува во моторот на компресорот. Тоа не е страшно, но не е уживање.

Уживање може да видиме кај FH35VE на -15 кога испорачува 2.8KW и работи со COP од 3. Тоа се повлечени 933W континуална моќност која што е релативно ниска за тој компресор со оглед на тоа со кој огромен COP работи во тој момент.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom