Најекономично греење (затоплување)

Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Панасоник CU-E12CKP5 - 2004-та
Наместен на 21 Целзиус прва брзина на дување, со 290 вати дава 35 степени кај крилца, усис 22, надворешна 16 Целзиус.

Колку е " економична " климата, не знам како би проценил. Убаво е да дува постојано со пристојна топлина , брзина- бучава. Ама ова е толку индивидуално за секој човек, во секој внатрешен простор, во различен надворешен простор.
Лично ми е битно да ме грее, без голема бучава, да трае што подолго, да троши барем три пати поевтино од панел греалики. Како ги мерите која е поекономична , кога треба да се пресмета и почетната цена, додатните филтри и можности на внатрешната единица....
Јас не сум научил како би го направил тоа помеѓу неколку модела.
Секоја чест на тие што можат да го одредат тоа.
А можат и некоја насока да ни споделат.
Ве поздравувам.
 

Attachments

Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
ispod 500 600w potrosnja vadat nad 50stepeni japancite ili i na niv im treba tolku, za drugar prasuvam :D 900w neka trosi ama da duva vrukjo sakam a ne mlak veter, mene bar porijatno mi e taka, sekoj razlicno saka nekoj da ne trosi ama ke duva mlako.....bolje 700 do 900 ama nad 50 stepeni a obicno i so 900 i 65 bez problem si tera nego li 400 500w so 40 stepeni sepak vo zima treba da e toplo. Ispaga deka go falam gree no koga bi biral kako bi sakal da raboti nezavisno od brendot bi odbral toa pogore....
Ти уствари фалиш он-оф клима. Зошто користиш инвертер не ми е јасно.
Предноста на инвертерот е да прецизно одржува зададена температура, со работење он-оф и 900 вати кои ги фалиш како добра долна граница, добиваш варијација на температура од 2-3 степена можда и повеќе, која не е пријатна, не работи точно, ја качува температурата додека работи повеќе од зададена, потоа температурата паѓа повеќе од зададената, конечно имаш поголема загуба на струја затоа што оди и повеќе од што треба и со често вклучување и исклучување, плус компресорот се троши повеќе.
Ако просечен век на он-оф клима е 10 години, како и на вакви инвертери со лоша модулација кои работат како нив, на квалитетните инвертери со добра модулација е 15-20 години.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.388
Поени од реакции
2.664
Ти уствари фалиш он-оф клима. Зошто користиш инвертер не ми е јасно.
Предноста на инвертерот е да прецизно одржува зададена температура, со работење он-оф и 900 вати кои ги фалиш како добра долна граница, добиваш варијација на температура од 2-3 степена можда и повеќе, која не е пријатна, не работи точно, ја качува температурата додека работи повеќе од зададена, потоа температурата паѓа повеќе од зададената, конечно имаш поголема загуба на струја затоа што оди и повеќе од што треба и со често вклучување и исклучување, плус компресорот се троши повеќе.
Ако просечен век на он-оф клима е 10 години, како и на вакви инвертери со лоша модулација кои работат како нив, на квалитетните инвертери со добра модулација е 15-20 години.
A kako dojde do matematika deka na OnOff im e 10godini vek na traenje?
Gluposti nevideni....
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.276
Ова јапанциве ај што во најладното нигде ги нема ама барем сеа во Октомври и температури околу +15 можеше да ја покажат таа ниска модулација.... некое видевце сеа ако не снимите кога? ... и за промена дајте некој основен модел со цена докај 40к(ако има таков) да модулира ниско, зашто ке искочи дека само врвните модели со безобразно високи цени од 80к ниско модулираат и тоа пуштени у мод ладење или одвлажнување ;)
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.833
Поени од реакции
7.556
ispod 500 600w potrosnja vadat nad 50stepeni japancite ili i na niv im treba tolku, za drugar prasuvam :D 900w neka trosi ama da duva vrukjo sakam a ne mlak veter, mene bar porijatno mi e taka, sekoj razlicno saka nekoj da ne trosi ama ke duva mlako.....bolje 700 do 900 ama nad 50 stepeni a obicno i so 900 i 65 bez problem si tera nego li 400 500w so 40 stepeni sepak vo zima treba da e toplo. Ispaga deka go falam gree no koga bi biral kako bi sakal da raboti nezavisno od brendot bi odbral toa pogore....
Со такво дување од 50 степени и 900w немаш никаква економичност, цоп сцоп и остали срања што се трубат овде.
И јас немам проблем одредена клима да работи така, но кога во нејзиниот маркетинг ќе видиш а+++ како кај амбер, а троши 2300w за да си дува постојано со 60 степени и тоа да се фали, замени ги тие а+++ со b и тогаш нема да има проблем.

Лажниот маркетинг е тоа што овде фрустрира најмногу, можеби кај неукиот македонски народ кој е научен на греење на дрва греевците и не се така лош избор, но треба да знаат што добиваат за парите кои ги плаќаат и сите тие лажни букви на налепници.
 
Член од
14 август 2020
Мислења
224
Поени од реакции
522
Ова јапанциве ај што во најладното нигде ги нема ама барем сеа во Октомври и температури околу +15 можеше да ја покажат таа ниска модулација.... некое видевце сеа ако не снимите кога? ... и за промена дајте некој основен модел со цена докај 40к(ако има таков) да модулира ниско, зашто ке искочи дека само врвните модели со безобразно високи цени од 80к ниско модулираат и тоа пуштени у мод ладење или одвлажнување ;)
Ова се на 9ти окт.daisekai 3.5 vs mirai 3.5 Надвор беше 7степени.нека паднат поише температурите па ќе направам соодветен тест како што треба.Баш да видиме дали вреди за парите daisekaito
 

Attachments

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.276
Mnogu
Ова се на 9ти окт.daisekai 3.5 vs mirai 3.5 Надвор беше 7степени.нека паднат поише температурите па ќе направам соодветен тест како што треба.Баш да видиме дали вреди за парите daisekaito
Ja fino prasav a ti ne si dicital...ne barav modulaci od vrvni modeli tuku osnovni....Daisekai ne e osnoven tuku vrven model so cena 79k+...izmeri go Miraito da vidime dali japanckata modulacija e ista kako vo Daisekai od 80k. Ama ne sliki da pistiras, od telefon, daj video 2-3min da se vidi deka e u mod greenje (stisni nekoe kopce tamu da titne klimata i dade zvuk deka primila komanda oti ste bez displey na vnatresna i nigde nemoze da vidime dali e vo mod greenje klimata).
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2020
Мислења
224
Поени од реакции
522
Mnogu

Ja fino prasav a ti ne si dicital...ne barav modulaci od vrvni modeli tuku osnovni....Daisekai ne e osnoven tuku vrven model so cena 79k+...izmeri go Miraito da vidime dali japanckata modulacija e ista kako vo Daisekai od 80k.
Во истиот момент е screenshotot од двете. мираито (33.000 денари) 171w
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.276
Во истиот момент е screenshotot од двете. мираито (33.000 денари) 171w
Screenshotot na Miraito ti e napraven vo 23:42 a sega e 19:36 znaci ne e od denes.

Zatoa i vi baram apdejt slikajte sega koga temperaturite se +15. A od aplikacijava so zeleno bas i nelici deka e na mod greenje, posebno sto slikano ti e na 10ti Septemvri-Ladenje. Za ladenje pisava Fairy spusta do 130w.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Ми треба инфорамции и помош, се надевам дека Стрелец несебично ќе помогне.
Еве за што се работи:
Моја сосетка ( повозрасна личност, околу 70 гоодини) се реши да го смени начинот на затоплување на својот дом. Се работи за простор околу 25 м2, стан во зграда на трети спрат, две надворешни страни, северна страна, ПВЦ столарија со четирисезонски стакла. Се интересира за конзолна инвертер клима од ГРЕЕ која на клими.мк е со зена од 36.990,оо денари. Сакам да добијам повеќе и информации за моделот, дали ја има лагер, дали во продавницата на ГРЕЕ ја имаат, дали може да очекува попуст, бидејќи ќе плати во кеш веднаш на рака, коллку би ја чинела монтажата и за колку време истото би можело да се реализира. Како што реков се работи за постар човек кој живее сам и сакам да и помогнам. За овие десетина дена е решена да купи клима инвертер. Молам за помош и повеќе информации за моделот. Телефонски број од продавницата на ГРЕЕ со кого би можел да поразговарам и сл.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Screenshotot na Miraito ti e napraven vo 23:42 a sega e 19:36 znaci ne e od denes.

Zatoa i vi baram apdejt slikajte sega koga temperaturite se +15. A od aplikacijava so zeleno bas i nelici deka e na mod greenje, posebno sto slikano ti e na 10ti Septemvri-Ladenje. Za ladenje pisava Fairy spusta do 130w.
Aman be strelco aman. So te buni?? So postojat vrvni modeli za normalni pari. Na krajot na kraistata sekoj Japonec ima tolku detalni i precizno EDB ili manual napisani
Kako salas krsti go so site sertifikati, sto belo merace treba za galickite ili ovie so dalk Galanz dali TCl dali Midea gi ptavel. Fino lepo na Internet kucaj model i citaj tabeli i veruvaj deka e taka. Zatoa toa kosta i ke kosta
 
Член од
14 август 2020
Мислења
224
Поени од реакции
522
Screenshotot na Miraito ti e napraven vo 23:42 a sega e 19:36 znaci ne e od denes.
Zatoa i vi baram apdejt slikajte sega koga temperaturite se +15.
Ај уште еднаш ќе ти пишам.
На 09 октомври во 23:42 часот при надворешна температура од 7 степени правам скрин на мерење од двете клими.даисекаито покажува 159w a мираито 171w.зададена температура 23 на двете.
Нека залади па ќе направам мерење со темп на издув со видео.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.388
Поени од реакции
2.664
Screenshotot na Miraito ti e napraven vo 23:42 a sega e 19:36 znaci ne e od denes.

Zatoa i vi baram apdejt slikajte sega koga temperaturite se +15. A od aplikacijava so zeleno bas i nelici deka e na mod greenje, posebno sto slikano ti e na 10ti Septemvri-Ladenje. Za ladenje pisava Fairy spusta do 130w.
Kakvi prevaranti.... hahaha, kako gi lovis sekoja cest. Slikata mu e od 10 septemvri, vo Skopje bilo 32C.
 
Член од
14 август 2020
Мислења
224
Поени од реакции
522
Mnogu

Ja fino prasav a ti ne si dicital...ne barav modulaci od vrvni modeli tuku osnovni....Daisekai ne e osnoven tuku vrven model so cena 79k+...izmeri go Miraito da vidime dali japanckata modulacija e ista kako vo Daisekai od 80k. Ama ne sliki da pistiras, od telefon, daj video 2-3min da se vidi deka e u mod greenje (stisni nekoe kopce tamu da titne klimata i dade zvuk deka primila komanda oti ste bez displey na vnatresna i nigde nemoze da vidime dali e vo mod greenje klimata).
Уште неможам да се сфатам зашто не ставаат дисплеј.на мираито ни сијаличката не е во боја.па некогаш треба да проверуваш далинско колку темп е наместена
 

Kajgana Shop

На врв Bottom