Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 септември 2005
Мислења
90
Поени од реакции
12
Можеби е off topic ама да пробам тука.

Сакам да прашам за искуство со ладење на спална соба со клима уред. Се работи за две спални соби од по 11-12 квардатни метри. Куќата е солидна тврда градба но без изолација. Греењето ми е ОК бидејќи имам централно греење со тврдо гориво но летно време во спалните соби е топло и многу непријатно за спиење. Куќата е специфична со скалишен меѓупростор внатре па е тешко да се постави клима во ходникот што индиректно би го ладела просторот (најчесто решение во станови или куќи на еден спрат).

Дали спиењето со вклучен клима уред во спална навистина е непријатно и може да предизвика вкочанување на врат итн или не?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.269
Не си ме разбрал, поистоветив 25ка нордик и 35ка не-нордик LN модел на Мицубиши

Во целиот пост погоре зборував за NORDIC 2.5kw моделите од 9000 BTU за кои читав на финскиот форум и се тестирани со scanoffice.fi VTT тестовите.
Ги имам и јас сервисните доста детално споредувано меѓу овие два (25 нордик и 35 не-нордик) LN модели на Мицубиши...
Така да LN25 нордик VGHZ моделот го има истиот компресор (SVB092FBAMT) со овдешниот LN35 не-нордик VG модел

Прегледај го приврзокот 268832 Прегледај го приврзокот 268833

Како влијаат разликите во напоните и електрониката појма си немам, битно компресорот е исти.

Од тоа што до сега го исчитав во нишката за Mitsu LN на тој форум, можам да кажам дека 80% од пишаните постови беа од корисници на LN25 а многу поретко со LN35 или LN50.
Замислете дури и таму имаше дискусија дека некоја фирма ја правела македонската.... баш легално официјално увезувале не-нордик модели и ги прилагодувале со инсталирање на греачи на тацна и со маркер допишувале HZ назнаки на надворешната при што ги продавале по пониска цена.
ПартЛистата или по нашки списокот на делови кои се вградени во едниот и другиот модел ја покажуваат разликата, твојот модел различен не само по компресорот туку у старт иде и друга електроника матична плоча со друг Part No., Нордискиот модел иде со дополнителни греачи на тацна и ред други заштити која го доведува до тој капацитет измерен на VTT и не е само компресорот тука битен кога многу други делови се различни.
Твојата, има матична плоча под кодно име-шифра на продукт E12 Y85 451 а Нордик моделот има електроника со друга шифра E12 Y97 451 ....гледаш ли дека тоа се ралични делови и дека НЕ се исти електониките ?
LN35 EU MB.jpg LN Nordic MB.jpg
Во Нордик верзијата VGHZ (која ти ја немаш) вграден е и DEFROST HEATER дел обележан со шифра E12 Y96 526, ти немаш таков дел-грејач така да не си го мери со немерливо.
LN35 EU nema grejac.jpg

LN Nordic grejacjpg.jpg

И za kraj MUZ-LN25-VGHZ (pak ke naglasam onaa sto ti ja nemas) i ja sporeduvas so VTT testot za tvojata ima Maticna ploca koja veza nema so tvojata MUZ-LN35-VE i plus ima Defrost Heater grejac natacna koj ti go nemas....ukratko toa se razlicni modeli kako hardverski taka i softverski Mnooogu razlicni.
LN25 MB.jpg

И за крај разликата ја дал и самиот Производител, Нордик моделот има Енергетска и за Ладна зона...твојата не е тестирана за Ладна зона и стојаt X ovi za Ladna zona, Енергетската важи до -10, нема ТЕСТ на -15 и ред друго што иде уз тоа ако се познаваат Климатските зони.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Znaci ne samo Gree, I tvojata Mitsu 9k ima kompresor od 12k, taka kazi.
Koga kazuvas kolku vlece, kazi I kolku dava kw vo sporedba so drugite.
Она што го забележав во тие графиконите од VTT тестовите го поддржува тоа зашто Грее-то е единствена од тие тестирани модели која максимално повлекува ~2.2kw.... сите останати се држат 1.5kw-1.7kw.

Прегледај го приврзокот 268791

Еве ти од Mitsubishi LN25VGHZ па ти спореди со Амбер-от и кажи

На горната слика - Графикон за произведена топлина при различна надворешна температура во период од 50часа:
- розова - произведена топлина во вати - се следи на скалата од лева страна
- светло плава - потрошувачка на електрична енергија во вати - се следи исто на скалата од лева страна
- темно плава - надворешна темература со скала од десна страна

На долната слика - Графикон за инстантна моќ во период од 50часа
- розова - произведена топлина во вати
- темно плава - потрошувачка на електрична енергија во вати
+ Цик-цак линиите претставуваат дефрости (мислам, не сум 100% сигурен)

VTT LN25VGHZ max.png

А еве ти и графикони со споредба на топлотен коефициент за Амбер 9ка и Митсу 25ка
Црвената линија е измерен топлотен коефициент
Плавата е заокружена вредност

VTT GWH09YD.png VTT LN25VGHZ.png
Автоматски споено мислење:

И za kraj MUZ-LN25-VGHZ (pak ke naglasam onaa sto ti ja nemas) i ja sporeduvas so VTT testot za tvojata ima Maticna ploca koja veza nema so tvojata MUZ-LN35-VE i plus ima Defrost Heater grejac natacna koj ti go nemas....ukratko toa se razlicni modeli kako hardverski taka i softverski Mnooogu razlicni.
Добро бе :)
Свесен сум дека има разлики, и до сега научив сам да ги увидам разликите, покрај тоа доста е еднаш да го пишеш не мора три пати да го нагласуваш па да го праиш ко да се разлика ко воз и магаре, пошто не се.

Башка тоа пишав погоре дека имало ситуација да во финска го прилагодуваат и продаваат европскиот модел

Еве најдов дел од дискусијата на тој форум, додуша малку е фушарски преведно од фински на англиски со гугл транслејт
ln1.png

ln2.png

Еве имало и официјални објави za ova на scanoffice.fi
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.269
А еве ти и графикони со споредба на топлотен коефициент за Амбер 9ка и Митсу 25ка
Црвената линија е измерен топлотен коефициент
Плавата е заокружена вредност

Прегледај го приврзокот 268854 Прегледај го приврзокот 268855

Добро бе :)
А бе :)
Најгоре пишува на енглески:
Device setpoint: 20 ºC, indoor unit intake air at low: 19.5 ºC, fan adjustment position: 4, rated power requirement: 6 kW (-26 ºC)
По нашки преведено...Усисот се одржува 20ºC и сосе отстапувања најниско може да биде 19,5ºC, Fanot e na 4ta brzina( ne se spomnuva Airflow во m3/h), и топлинските загуби на просторот се 6Kw на -26ºC.

И сеа ај да си ги измериме...
Kолку е Фан во 4та на Ln25 i na Amber25 ?
Да ти кажам која е разликата во m3/h во Фанот или ке провериш ?
Еве ке ти кажам 4та Фан брзина кај LN25 e 864m3/h....а кај Амберот25 4та Фан е 570м3/h.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
И сеа ај да си ги измериме...
Kолку е Фан во 4та на Ln25 i na Amber25 ?
Да ти кажам која е разликата во m3/h во Фанот или ке провериш ?
Еве ке ти кажам 4та Фан брзина кај LN25 e 864m3/h....а кај Амберот25 4та Фан е 570м3/h.
864m3/h ако броиш програмерски 0 1 2 3 4
Инаку 510м3/h е
ln25fan.png
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Можеби е off topic ама да пробам тука.

Сакам да прашам за искуство со ладење на спална соба со клима уред. Се работи за две спални соби од по 11-12 квардатни метри. Куќата е солидна тврда градба но без изолација. Греењето ми е ОК бидејќи имам централно греење со тврдо гориво но летно време во спалните соби е топло и многу непријатно за спиење. Куќата е специфична со скалишен меѓупростор внатре па е тешко да се постави клима во ходникот што индиректно би го ладела просторот (најчесто решение во станови или куќи на еден спрат).

Дали спиењето со вклучен клима уред во спална навистина е непријатно и може да предизвика вкочанување на врат итн или не?


АПСОЛУТНО , скоро 100% е можно.
Меѓутоа ако климата го дува ладниот воздух далеку од вас, посебно ако ја наместиш температурата не пониско од 25 степени и вратата од собата ја држиш подотворена, не би требало да ти прави вкочанување на мускулите.
Меѓутоа и добрата перница е услов за опуштени - не згрчени мускули.
Исклучок се луѓе кои патат од заболувања на рбетот и меките ткива на вратот - " фибромиалгија - метеоропатија ....."
 

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
497
Поени од реакции
280
Ако може некоја препорака за парапетна клима за во спална соба ? Станот е 82 мк, зградата нема изолација, во дневната веќе имам Грее Ломо GWH18QD-K3DNA5G/I. Планот ми е во двете спални да ставам парапетни, сега во едната здравје догодина и во другата. Некој совет или препорака ?
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
:) после овој пост,сите клими фрлете ги во отпад и купете си амбер,нема подобра клима.озбилно :)
и во иднина немој ништо друго да гледате,се знае што треба да купите.

некогаш се дефинираме како плава зона,некогаш како зелена зона.
ако сме плава гледај потрошувачка на годишно 2625кв,тоа пишаното А+ не е точно.

ама кога ни одговара,кога збориме за потрошувачката, тогаш сме умерена зона
а кога сакаме да прикажеме јачина тогаш сме плава зона,нордик зона.
5кв дава брат,јака е.

па ако дава 5,будали се кинезите да ја декларираат како 3,5?
ај објасни ја логиката зошто ако и по компресор и по се друго е за 5,5 не е декларирана како 5,5 туку 3,5?

и сега која зона сме?

кога ќе ја даде таа јачина од 7,2кв? и реално колку време ќе има потреба?
ама народ се пали на муабет...брат абе јака е.

некој нека го постира оној лист од еуровентот што е тргнат од страната на гри каде што стоеше дека амберот дава 3,2кв на -10
Се согласувам. Премногу манипулации. Во зависност од потребите се „верглаат“ веќе „снимените“ информации, кои се манипулации. Се одговара со информациии кои што им одговараат, се премолчуваат оние информации кои не им одговараат, се врши замена на тези, едно се прашува-друго се одговара..... лошо, лошо,.... не смогнаа сили да бидат објективни.... сами ќе си бидат криви ако им тргне работата на лошо....
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.422
Поени од реакции
9.106
Од неодамна сопственик на TUNDRA GREEN AS50TDDHRA-CL/1U50MEEFRA набавена од енергија.мк т.е. преку нивни дилер.
линк

Од советите тука што ги прочитав на темата и од дискусијата која се водеше се одлучив да ја земам токму оваа клима за просторот кој планирам да го загревам 35м2. Имам само 2 големи неизолирани ѕидови од надворешна страна (каде имам монтирано две клими, оваа и една друга) кои ќе гледам пред почеток на минусни температури да ги изолирам со 8cm стиропор.

Двојбата беше помеѓу Мицубиши SF50, Тошиба Сузуми Плус 16 и Тундрата... Со тоа што Мицубишито и Тошибата беа за цели 20.000+ ден., поскапи и немаа wifi контрола. Отприлика на -10 покажуваа горе долу иста потрошња и просторот кој ќе го загревам немаше поголеми енергетски загуби кои оваа клима нема да ги покрие.Така да тие 20.000+ денари разлика во цена сигурно нема да ги потрошам во догледно време и мислам дека изборот е добар бидејќи стартно е заштедено.

Она што ми се допаѓа многу е тоа што надворешната единица буквално не се слуша, а внатрешната има само 3 брзини (што е и мана), но без разлика на тоа сепак во прва брзина дувањето воопшто не пречи и не е силно за да прави проблеми -што ми беше исклучително важно бидејќи климата е наместена во дневен боравак.
Температурата на издув (иако немам сензори да мерам точно) е исто така добра и не дува млако (како некои клими, пример LG) но сепак ќе почекам зима за да видам дали ќе има промени во овој поглед (иако не би требало да ги има).
Следно што ќе треба да се види во зимски услови е како би работела на магла, во поладно и колку чести дефрости ќе има.
Климата е без греачи на надворешна единица, па ќе видиме како ќе помине на зима и во тој поглед.

За истата е пуштено 4,5m цевки и откако беше монтирана не беше вакумирана. Според монтерите немаше потреба за дополнување на фреон, а од она што успеав да најдам по нет, прочитав дека над 5m цевка се дополнува по 20g/m фреон па според тоа најверојатно не ја утнаа работата.

Единствената негативна работа, која засега ја имам забележано, е што има мирис при дувањето на евтина кинеска пластика. Особено тоа се осеќаше после првото дување (кажете некое решение долку го има??).
Од второто дување натаму мирисот е значително и во голема мера намален, но сè уште го има. ПРЕмалку саати има работено климата (бидејќи времето е топло и во принцип не сум дома) па немаше можност кога поштено да издува за да видам дали ќе го снема мирисот. Следно ми е во план да ги измијам филтрите (ако тоа нешто помогне) и понатаму кон зимните месеци најверојатно ќе купам и мерач за да видам која ќе биди потрошувачката на ел. енергија и да можам да ја сетирам најидеално, како и да се пушти од дозна кабел па да си ја поврзам на посебен штек и 16A осигурач само за неа.

Исто, забелешка за wifi апликацијата е тоа што не покажува потрошувачка на електрична енергија, ниту пак тоа го има како опција на самата клима (за разлика од LG која ја имам на вториот спрат и која покажува колку е моменталната потрошувачка на уредот). Доколку знаете некоја универзална апликација за клими која покажува потрошувачка (макар и моментална) споделете? :)))))

Јавна благодарност до @aronmacedon со кој разменив пораки пред да ја купам климата и пракитчно помогна во одлуката бидејќи има исто тундра и грееме сличен простор по енергетски загуби (мада секој простор приказна за себе, но сепак). Ептен другарски од тебе и го ценам тоа.

Благодарност исто до @Strelec и @најубав кои ги исконтактирав откако ја купив климата и кои ми објаснаа некои работи во приватна порака. Фала на одвоеното време.

Генерално на темата добив јасна слика што ми треба и членовите од кои црпев мислења и искуства беа:
@Strelec (one and only)
@tzlatko
@aronmacedon
@petna
@ts01
@најубав
(се надевам некој не пропуштив...)

Одлична тема, иако често има препукувања, сепак човек може да дојди до квалитетни информации и кориснички искуства (кои мора да ги има повеќе и најверојатно ќе ги има бидејќи со акциите за бесплатни инвертер клими доста луѓе одат кон овој вид на греење).

Ова се сликите од монтажата:

120238643_1019199028539456_3150498022620253635_n.jpg

120762508_3620520294659340_6183979061155941653_n.jpg

120812878_1361363630733377_8378952025961846786_n.jpg

120634696_1223864597975284_6497858534183905542_n.jpg
 
Последно уредено:

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
299
Поени од реакции
230
За истата е пуштено 4,5m цевки и откако беше монтирана не беше вакумирана.
Фатална грешка е што не е извршено ваккумирање на климата.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522


Ne sum strelec ama mozam da pisam nekoj zbor a strelec neka vide sto rabotat so nivnite klimi montazerite pa posle koga nema da modulira dobro klimava ke e kriva.
vnatresnata e dobro postavena iako e mozelo oste nekoj santim da e podolu od tavanot mojava klima e na 7 cm bidejki nemase poveke prostor nadole bidejki imam trokrilna balkonska vrata.
e nadvoresnata edinica e zagusena vo takov tesen prostor e stavena a zadniot del e prilepena do zidot a se znae deka ventilatorot go vlece vazduhot od pozadi i go butka napred ova nema da ima dobro dvizenje i nema da raboti kako sto treba a i do tavanot e zalepile na 3 cm sto se vika. Zalosno za taka dobra klima a taka loso namestena epa sekoj na denesno vreem stana monter na klimi bidejki dobra para se zima so montazava.
 
Член од
20 февруари 2019
Мислења
36
Поени од реакции
17
Ne sum strelec ama mozam da pisam nekoj zbor a strelec neka vide sto rabotat so nivnite klimi montazerite pa posle koga nema da modulira dobro klimava ke e kriva.
vnatresnata e dobro postavena iako e mozelo oste nekoj santim da e podolu od tavanot mojava klima e na 7 cm bidejki nemase poveke prostor nadole bidejki imam trokrilna balkonska vrata.
e nadvoresnata edinica e zagusena vo takov tesen prostor e stavena a zadniot del e prilepena do zidot a se znae deka ventilatorot go vlece vazduhot od pozadi i go butka napred ova nema da ima dobro dvizenje i nema da raboti kako sto treba a i do tavanot e zalepile na 3 cm sto se vika. Zalosno za taka dobra klima a taka loso namestena epa sekoj na denesno vreem stana monter na klimi bidejki dobra para se zima so montazava.
E ajde de, ovlasteni od GREE, morav tie bas d a gi vikam da vazela garancijata!!!
Автоматски споено мислење:

E ajde de, ovlasteni od GREE, morav tie bas d a gi vikam da vazela garancijata!!!
Baska secele mnogu dolgo bile drzacite!!!!
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.196
Поени од реакции
3.579
Од неодамна сопственик на TUNDRA GREEN AS50TDDHRA-CL/1U50MEEFRA набавена од енергија.мк т.е. преку нивни дилер.
линк

Од советите тука што ги прочитав на темата и од дискусијата која се водеше се одлучив да ја земам токму оваа клима за просторот кој планирам да го загревам 35м2. Имам само 2 големи неизолирани ѕидови од надворешна страна (каде имам монтирано две клими, оваа и една друга) кои ќе гледам пред почеток на минусни температури да ги изолирам со 8cm стиропор.

Двојбата беше помеѓу Мицубиши SF50, Тошиба Сузуми Плус 16 и Тундрата... Со тоа што Мицубишито и Тошибата беа за цели 20.000+ ден., поскапи и немаа wifi контрола. Отприлика на -10 покажуваа горе долу иста потрошња и просторот кој ќе го загревам немаше поголеми енергетски загуби кои оваа клима нема да ги покрие.Така да тие 20.000+ денари разлика во цена сигурно нема да ги потрошам во догледно време и мислам дека изборот е добар бидејќи стартно е заштедено.

Она што ми се допаѓа многу е тоа што надворешната единица буквално не се слуша, а внатрешната има само 3 брзини (што е и мана), но без разлика на тоа сепак во прва брзина дувањето воопшто не пречи и не е силно за да прави проблеми -што ми беше исклучително важно бидејќи климата е наместена во дневен боравак.
Температурата на издув (иако немам сензори да мерам точно) е исто така добра и не дува млако (како некои клими, пример LG) но сепак ќе почекам зима за да видам дали ќе има промени во овој поглед (иако не би требало да ги има).
Следно што ќе треба да се види во зимски услови е како би работела на магла, во поладно и колку чести дефрости ќе има.
Климата е без греачи на надворешна единица, па ќе видиме како ќе помине на зима и во тој поглед.

За истата е пуштено 4,5m цевки и откако беше монтирана не беше вакумирана. Според монтерите немаше потреба за дополнување на фреон, а од она што успеав да најдам по нет, прочитав дека над 5m цевка се дополнува по 20g/m фреон па според тоа најверојатно не ја утнаа работата.

Единствената негативна работа, која засега ја имам забележано, е што има мирис при дувањето на евтина кинеска пластика. Особено тоа се осеќаше после првото дување (кажете некое решение долку го има??).
Од второто дување натаму мирисот е значително и во голема мера намален, но сè уште го има. ПРЕмалку саати има работено климата (бидејќи времето е топло и во принцип не сум дома) па немаше можност кога поштено да издува за да видам дали ќе го снема мирисот. Следно ми е во план да ги измијам филтрите (ако тоа нешто помогне) и понатаму кон зимните месеци најверојатно ќе купам и мерач за да видам која ќе биди потрошувачката на ел. енергија и да можам да ја сетирам најидеално, како и да се пушти од дозна кабел па да си ја поврзам на посебен штек и 16A осигурач само за неа.

Исто, забелешка за wifi апликацијата е тоа што не покажува потрошувачка на електрична енергија, ниту пак тоа го има како опција на самата клима (за разлика од LG која ја имам на вториот спрат и која покажува колку е моменталната потрошувачка на уредот). Доколку знаете некоја универзална апликација за клими која покажува потрошувачка (макар и моментална) споделете? :)))))

Јавна благодарност до @aronmacedon со кој разменив пораки пред да ја купам климата и пракитчно помогна во одлуката бидејќи има исто тундра и грееме сличен простор по енергетски загуби (мада секој простор приказна за себе, но сепак). Ептен другарски од тебе и го ценам тоа.

Благодарност исто до @Strelec и @најубав кои ги исконтактирав откако ја купив климата и кои ми објаснаа некои работи во приватна порака. Фала на одвоеното време.

Генерално на темата добив јасна слика што ми треба и членовите од кои црпев мислења и искуства беа:
@Strelec (one and only)
@tzlatko
@aronmacedon
@petna
@ts01
@најубав
(се надевам некој не пропуштив...)

Одлична тема, иако често има препукувања, сепак човек може да дојди до квалитетни информации и кориснички искуства (кои мора да ги има повеќе и најверојатно ќе ги има бидејќи со акциите за бесплатни инвертер клими доста луѓе одат кон овој вид на греење).

Ова се сликите од монтажата:

Прегледај го приврзокот 268975

Прегледај го приврзокот 268976

Прегледај го приврзокот 268977

Прегледај го приврзокот 268978
Druze da ti se pogodi ,pred se toa.!za da premirisa pobrzo pustija na max greejne 30° i ostavija cas/dva prethodno isplaknigi filterite so sampon sto mirisa dobro toa bar malce ke smeni ....a Negativno e sto ne ti vakumirale a imas 4.5m bakar ..... Uzasss.!i +mozele na bakarot da gi izoliraat do nadvoresnata a ne da gi ostavat kako gluvci da go jadele stiropolot/sungerot na samite cevki...
Автоматски споено мислење:

Ne sum strelec ama mozam da pisam nekoj zbor a strelec neka vide sto rabotat so nivnite klimi montazerite pa posle koga nema da modulira dobro klimava ke e kriva.
vnatresnata e dobro postavena iako e mozelo oste nekoj santim da e podolu od tavanot mojava klima e na 7 cm bidejki nemase poveke prostor nadole bidejki imam trokrilna balkonska vrata.
e nadvoresnata edinica e zagusena vo takov tesen prostor e stavena a zadniot del e prilepena do zidot a se znae deka ventilatorot go vlece vazduhot od pozadi i go butka napred ova nema da ima dobro dvizenje i nema da raboti kako sto treba a i do tavanot e zalepile na 3 cm sto se vika. Zalosno za taka dobra klima a taka loso namestena epa sekoj na denesno vreem stana monter na klimi bidejki dobra para se zima so montazava.
I mene licno ne mi se bendisuva montazata klimata e ekstremno mojkna ama ovde vo slucajov e mozda 5~7sm od tavan,ama i nadvoresnata e zalepena sigurno keie namalen protokot odnosno nema.da ie neprecen ...
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Druze da ti se pogodi ,pred se toa.!za da premirisa pobrzo pustija na max greejne 30° i ostavija cas/dva prethodno isplaknigi filterite so sampon sto mirisa dobro toa bar malce ke smeni ....a Negativno e sto ne ti vakumirale a imas 4.5m bakar ..... Uzasss.!i +mozele na bakarot da gi izoliraat do nadvoresnata a ne da gi ostavat kako gluvci da go jadele stiropolot/sungerot na samite cevki...
Автоматски споено мислење:


I mene licno ne mi se bendisuva montazata klimata e ekstremno mojkna ama ovde vo slucajov e mozda 5~7sm od tavan,ama i nadvoresnata e zalepena sigurno keie namalen protokot odnosno nema.da ie neprecen ...
И јас со истите забелешки....

За Тундрата околу изолацијата на бакарните цефки, толку ли им смета при поврзување што онолку ја кратат?
Ај разбирам ако прават кгругови се свлекува наназад, ама ова па 20цм е на сликана, претерано....земи сам стави изолација на голиот дел.

За Амберот не дека нема и онака да работи, но сигурно подобро ќе работи ако е пораздвоена од околните ѕидови.
Внатрешната единица премногу залепена на плафон.... после не модулирала ниско.... е не!
Надворешната премногу залепена до позадински ѕид. Мислам дека тоа пак може да ја намали економичноста/ефективноста и да предизвикува чести дефрости.

Не знам дали луѓево ги предизвикуваат ваквите монтажи со кемкање на мајсторите, не ми е лична вака, ај полево ај подесно, ај погоре кренија ете има 2 прста простор ќе зема воздух доволно и е.... еееее.... за воздух можи и на сантим да ја залепиш ќе зема ебагооо.....
Или пак самите монтери толку знаат.... па да речат така е препорачано, така е во упатството.... ако сакаш на 2 прста од таван, потпиши овде дека нема да се буниш ако не работи ко шо треба и ќе ти ја наместиме како ти сакаш ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom