Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
значи решена мистеријата на Гри.

прави 3,5 клима,ама ја декларира како 2,5 и на сите тестови е прва.
исто прави 5,5 амбер ама ја деклрарира 3,5
па се чудите после кога ќе ви кажат па подобра е од фери 5,5 и од сите 5,5 на пазарот :)

и со тоа се прави фама,се пере мозок на неупатени потрошувчи
годишна потрошувачка од над 2600 к/ч а пишале А+ ПА НЕМОЈ БРЕ ТОЛКУ ДА ЛАЖЕТЕ

значи не се мачите и не губете време по продавници,едноставно знаете што сакам да кажам :)
немам ништо против Стрелец или Гри,ама претерувате со лажните информации
Kako sto si napisal i jas nemam nisto protiv nikoj ama faktite kazuvaat drugo eve edna slika eden drugar od bitola mi ja isprati...
Ajde sega pocnete so kukajne kako gi lazat,kako ne cinat kako bile ne znam kakvi ! samo tosiba,mitsubusi cinele ama.bile 1500-2000€ i bile skapi za nas.standard itn...
 

Attachments

Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.838
Kako sto si napisal i jas nemam nisto protiv nikoj ama faktite kazuvaat drugo eve edna slika eden drugar od bitola mi ja isprati...
Ajde sega pocnete so kukajne kako gi lazat,kako ne cinat kako bile ne znam kakvi ! samo tosiba,mitsubusi cinele ama.bile 1500-2000€ i bile skapi za nas.standard itn...
Vidi druze i jas nemam nisto protiv Gree vprocem imam i Gree klima TST rebrendirana Gree no edno da sme na cisto Gree vo Makedonija e megu najprodavanite klimi ne zatoa sto se najdobri Tuku bidejki se najpristapni po Cena Vs Kvalitet nie nemame standar za pokvalitetni klimi i zatoa Gree i Vivax se najprodavani vo Mk a ne zatoa sto se najdobri ima mnogu podobri klimi od Gree i Vivax no za zal tie klimi se 5 pati poskapi.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Kako sto si napisal i jas nemam nisto protiv nikoj ama faktite kazuvaat drugo eve edna slika eden drugar od bitola mi ja isprati...
Ajde sega pocnete so kukajne kako gi lazat,kako ne cinat kako bile ne znam kakvi ! samo tosiba,mitsubusi cinele ama.bile 1500-2000€ i bile skapi za nas.standard itn...
Одвде се работи за Тендер на објект наполовниот понудувач зема ... Зато во СК врија згради со Gree - Vivax сте виделе негде Mitsu, Daikn, Toshiba ? цела зграда тендерод ќе биде WoW
 
Член од
30 септември 2020
Мислења
22
Поени од реакции
9
Две инвертер клими да купиш обавезно, да ги поставиш во дневна и една спална соба, а и две панелни греалки, за другите соални соби, да догреваат по потреба.
Ти благодарам на одговорот.

Но сега прашањето е, дали има шанса ваков стан да затоплам со две клими, без дополнителни греалки во другите соби? Какви клими, јачина? Кај да се постават за да ги затоплат трите спални?
Фала
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Vidi druze i jas nemam nisto protiv Gree vprocem imam i Gree klima TST rebrendirana Gree no edno da sme na cisto Gree vo Makedonija e megu najprodavanite klimi ne zatoa sto se najdobri Tuku bidejki se najpristapni po Cena Vs Kvalitet nie nemame standar za pokvalitetni klimi i zatoa Gree i Vivax se najprodavani vo Mk a ne zatoa sto se najdobri ima mnogu podobri klimi od Gree i Vivax no za zal tie klimi se 5 pati poskapi.
A taka znaci,epa i jas isto ti kazuvam ...toa e pristapnosta cenata/kvalitetot....
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Ти благодарам на одговорот.

Но сега прашањето е, дали има шанса ваков стан да затоплам со две клими, без дополнителни греалки во другите соби? Какви клими, јачина? Кај да се постават за да ги затоплат трите спални?
Фала
[/QUOTE


Подрумот под тебе- немаш топлина одоздола, градот во кој живееш - еден од најладните, распоредот на просториите, лимитираниот буџет, се фактори кои не ти дозволуваат да се надеваш дека САМО СО КЛИМИ ќе успееш да се грееш во Декември- Јануари, без додатни греалки.
Треба да рачунаш дека климите ќе дуваат цело време во Зимо, па рачунај на тој шум дека може во спална да ти смета. Една клима во дневна, со ЕЕВ вентил - 3,5 кв би требало да е доволно. Ама јас не би купил поефтина од бар 35 000 ден. Втората ако е од 5,5 кв и ја поставиш во ходник, теоретски би ги греела до некаде спалните, а и при спиење не би ти сметала. Ама дали ќе биде доволна, скоро неизводливо, и дали е изводливо да се монтира, тоа треба ти со монтерот да видиш. Само, релативно добра , без 55 000 ден , отприлика, нема да најдеш.Плус по 70€ за монтирање- секоја.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Панасоник 12- ка, купен 2004- та, при прво вклучување повлече машки, малку преку 2 кило вати, па за 3 мин се стабилизира на под 900 вати.
Пуштена во просторија од 50-на квадрати, прв пат годинава, во соба 20, надворешна 12 степени.
 

Attachments

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
значи решена мистеријата на Гри.

прави 3,5 клима,ама ја декларира како 2,5 и на сите тестови е прва.
исто прави 5,5 амбер ама ја деклрарира 3,5
па се чудите после кога ќе ви кажат па подобра е од фери 5,5 и од сите 5,5 на пазарот :)

и со тоа се прави фама,се пере мозок на неупатени потрошувчи
годишна потрошувачка од над 2600 к/ч а пишале А+ ПА НЕМОЈ БРЕ ТОЛКУ ДА ЛАЖЕТЕ

значи не се мачите и не губете време по продавници,едноставно знаете што сакам да кажам :)
немам ништо против Стрелец или Гри,ама претерувате со лажните информации
Testirana e vo oficijalna eurovent laboratorija jas nisto ne izmisliv.
Ima tamu mitsu,toshiba,heavi .....
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
100 pati napisav, neka presmeta nekoj kolku se vleznite f-ri na galickite, ne povekke od 150$ (mnogu lugje na forumov lesno ke dojdat do ovaa matematika) I TI KAZI MI VO TAA CENA sto moze da se ugradi a da bide best buy ili gree kako luda, modulira straSNO, pa greaci pa izduvi pa steluvanje brojki katalozi. bate vi se prodavaat oti ste nasle .... i normalno biten faktor e nasiot mizeren standard na ziveenje. inaku nitu g nitu v nitu m ke imase po zgradive nasi.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
За AlexOX

Подрумот под тебе- немаш топлина одоздола, градот во кој живееш - еден од најладните, распоредот на просториите, лимитираниот буџет, се фактори кои не ти дозволуваат да се надеваш дека САМО СО КЛИМИ ќе успееш да се грееш во Декември- Јануари, без додатни греалки.
Треба да рачунаш дека климите ќе дуваат цело време во Зимо, па рачунај на тој шум дека може во спална да ти смета. Една клима во дневна, со ЕЕВ вентил - 3,5 кв би требало да е доволно. Ама јас не би купил поефтина од бар 35 000 ден. Втората ако е од 5,5 кв и ја поставиш во ходник, теоретски би ги греела до некаде спалните, а и при спиење не би ти сметала. Ама дали ќе биде доволна, скоро неизводливо, и дали е изводливо да се монтира, тоа треба ти со монтерот да видиш. Само, релативно добра , без 55 000 ден , отприлика, нема да најдеш.Плус по 70€ за монтирање- секоја.
Автоматски споено мислење:

Би ви бил многу благодарен кога некој што ги познава јапонските марки на клими би ме упатил која клима да ја одберам.
- Да затоплува простор од 50 квадрати, во куќа со средна изолација, топлинска загуба 70 вати по квадрат
- Да не бара дополнително тело за загревање до -15 степени
- Да троши струја двојно помалку од " кинеските " марки
- Да има век на траење двојно повеќе од кинеските
- Да кошта двојно повеќе од кинеските
- Да ми даде совет како да успеам да најдам средства за таква клима

Навистина сум убеден дека ако постои таков стручен и добронамерен сограѓанин. 99,9% од идните купувачи ќе го послушаат и ќе го споменуваат долги години по добро. Посебно јас.
Му благодарам однапред на добриот мој сограѓанин
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
100 pati napisav, neka presmeta nekoj kolku se vleznite f-ri na galickite, ne povekke od 150$ (mnogu lugje na forumov lesno ke dojdat do ovaa matematika) I TI KAZI MI VO TAA CENA sto moze da se ugradi a da bide best buy ili gree kako luda, modulira straSNO, pa greaci pa izduvi pa steluvanje brojki katalozi. bate vi se prodavaat oti ste nasle .... i normalno biten faktor e nasiot mizeren standard na ziveenje. inaku nitu g nitu v nitu m ke imase po zgradive nasi.
Sreka tvoja sto vleznite ne se $150, tuku mnogu povisoki.
Da se takvi tek togas klima nema da prodadete.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Коментарите кои ги давате со кои ги негирате другите и производители на клими, а и учесници во дискусијата, иако даваат живост на форумот, кога би биле поткрепени барем со еден аргумент, би биле " полн погодок" .
Како тазе корисник на Митсубиши СФ 25 ВЕ, кој е купен претежно за ладење на просторија од 15 квадратни метри, сум незадоволен од автоматскиот режим на електрониката, пред се, поради тоа што веднаш утредента почна да мириса, иако беше стара само три дена. А за сиромашните можности на далечинското, немам коментар.
Затоа препорачувам, а го практикувам и на Панасоникот од 2004-та, да дува барем 15-на минути на вентилатор пред да го изгаснам.
I jas sum nezadovolen od mitsu FH vo nacinot na rabota.
Treba samo sedenje na dalecinskoto i menuvanje brzini.
Zaebi eurovent sertifikat i a+++ koga e tapa vo podesuvanata za greenje I defrostite po casovnik.
Vo vrska so nea
Se zeznav sto ne go poslusav @Strelec
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Sreka tvoja sto vleznite ne se $150, tuku mnogu povisoki.
Da se takvi tek togas klima nema da prodadete.
Напротив.
Можете и во малопродажба да ги пуштите по $150, ама јас по втор пат нема да земам таква клима. Само ако на пазарот нема друг избор, тогаш ќе земам. Еднаш се изгорев, втор пат не.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom