Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.385
Поени од реакции
2.658
Си викам до кај 1.200/300 еве до 1.500е за се. Сега се разбира да не ми дојде 5000ден сметка за струја. Што ќе кажете за оваа клима. Дали е добра/ квалитетна и дали ќе исполнува капацитет за во дневна, трпезарија кујна? https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1605869899594295&id=567347826779846
So se hodnikot, klimata e OK.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
879
Поени од реакции
573
ај ако не ти е тешко или испод чест објасни ми како кај тебе климата го суши воздухот од собата кога ти е пуштена климата на греење и каде оди вишокот вода што ја одзема климата од просторот,

како го суши воздухот во лето и каде оди одземената влага кога лади климата сосема ми е јасно.
За да некој уред суши воздух, влагата треба да кондензира и да се собере во некој сад. При греење невозможно е да имате сушење на воздухот

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.135
Поени од реакции
3.511
Мислиш дека ќе ги топли отприлика сите простории? Или уште една барем во спална да земам? Ја користел некој таа марка/клима? Задоволни?
Jas ja imam 41m2 dnevna/trpezarija/kujna-otvoren prostor klimata e ekstremno mojkna...Dokolku sakas povejke prostorii da toplis so 1 klima toa e malce tesko(ako saka klimata neka kosta 2000€) bidejki kade sto e klimata dnevnata kee 24° vo drugite dali kee 20° znak prasalnik?Kolkava tie kvadraturata?kako si so izolacija/lokacija i toa e bitno ako ne i najbitno...
Автоматски споено мислење:

Мислиш дека ќе ги топли отприлика сите простории? Или уште една барем во спална да земам? Ја користел некој таа марка/клима? Задоволни?
Mislam deka ke ti preba uste edna vo spalna pa da otvoris site vrati i toa nekako da funkcionira!
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.673
Поени од реакции
3.962
За да некој уред суши воздух, влагата треба да кондензира и да се собере во некој сад. При греење невозможно е да имате сушење на воздухот

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
Mnogu ednostavna relacija: ako nema nov izvor na vodena para kako sušenje ališta, varenje hrana, dišenje od novopristignati lica apsolutnata i relativnata vlažnost vo prostorijata će ostane nepromeneta t.e. količinata na voda vo vozduhot e ista se do onoj moment dodeka bilo koe grejno telo ne počne da ja podiga T vo prostorijata. Togaš relativnata vlažnost se namaluva, količinata na voda e ista, no meračot na vlaga pokažuva sušenje na vozduhot i obratno so namaluvanje na T rel. vlažnost raste.....
Postojat dva načina na vistinsko odvlažuvanje, namaluvanje na vlagata na vozduhot i toa e so direktna kondenzacija, znači ladno telo vo struja na topol vozduh (kako klimite vo leto) i so apsorberi na vlaga koi direktno ja vpivaat vodata od vozduhot. Vakvi apsorbri možat da se kupat i za niv se prodavaat izmenlivi patroni koi otkako će soberat izvesna količina na voda se frlaat.
Znači da zaklučime sekoe grejno telo ja namaluva relativnata a ne apsolutnata vlažnost na vozduhot ili poinako kažano go sušat vozduhot.
Za polesno da se razbere treba da se znae od fizika deka so podiganje na T na vozduhot toj doađa do možnost da prima mnogu poveće voda vo sebe, a ako kol. na voda vo prostorijata ostanuva ista, toa znači deka relativnata vlažnost opađa. Bidejći meračite merat samo relativna vlažnost doađame do faktot deka vozduhot pri greenje se suši.
 
Член од
26 септември 2020
Мислења
23
Поени од реакции
6
Jas ja imam 41m2 dnevna/trpezarija/kujna-otvoren prostor klimata e ekstremno mojkna...Dokolku sakas povejke prostorii da toplis so 1 klima toa e malce tesko(ako saka klimata neka kosta 2000€) bidejki kade sto e klimata dnevnata kee 24° vo drugite dali kee 20° znak prasalnik?Kolkava tie kvadraturata?kako si so izolacija/lokacija i toa e bitno ako ne i najbitno...
Автоматски споено мислење:


Mislam deka ke ti preba uste edna vo spalna pa da otvoris site vrati i toa nekako da funkcionira!
Благодарам на одговорот. Предходно напишав квадратура на станот околу 84м2. На север и најгорен кат е. Добро се зидовите изолирани (постара зграда е со дупли зидови како што можев да видам кога ја менував дограмата) а од дограма саламандер дневна, трпезарија, кујна 2 стакла а спална и детска 3 стакла. Прилично ладен град -25/ -20С среќа магла има ретко. Ми рекоа да ги одбегнувам грее климите дека кинески и не знам искрено што да правам. Предлог за клима во спалната соба? Која марка (подобра) и со колку кw да земам за 15м2 соба?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.673
Поени од реакции
3.962
Za da bide pojasno ona što pišuvav pogore pogledaj te ja slednata tabela na apsolutna količina na voda vo gr/m3 vozduh, relativnata vlažnost i temperaturata na rosa ( T na koja će počne da kondenzira vodata od vozduhot i da se pretvara vo tečnost) na poveće različni temperaturi: https://www.tis-gdv.de/tis_e/misc/klima.htm/
Eve eden primer: ako e prostorot na T=20C i relativnata vlažnost e 60% sekoj predmet vo prostorijata koje na T ista ili pomala od 12C će bide pričina za kondenzacija ili mesto koe e vlažno ili teče voda po nego. Jasno e koi se ovie mesta, nadvorešni zidovi, stakla, toplinski mostovi.....Sega kako što se namaluva vlažnosta vo prostorijata taka T na rosenje se namaluva, znači bara poniska T na predmetot za da se pojavi voda....Ednostavno svatete deka višokot na voda što može da go primi vozduhot na taa pomala T go isfrla od sebe, vo slučajov e okolu 4 gr/m3 za sekoj kuben metar vozduh vo prostorijata.
Od ova pojasno zdravje.

Podolu ima dijagram na preporačana vlažnost na vozduhot vo prostorii vo zavisnost od T vo prostorot:
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Дечки некој да споедели искуство со Mitsubishi Heavy? Како се споредуваат со Electric?
Какви се Уни24 од Штип како увозници со сервис и поддршка?

Некако Heavy изгледаат прилично ок во споредба со Electric. Значително потивка внатрешна единица, малку помал COP на ниски температури, малку поголем COP на температури околку +2, малку пониска цена.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
ај ако не ти е тешко или испод чест објасни ми како кај тебе климата го суши воздухот од собата кога ти е пуштена климата на греење и каде оди вишокот вода што ја одзема климата од просторот,

како го суши воздухот во лето и каде оди одземената влага кога лади климата сосема ми е јасно.
престанете со муабетите климата го суши воздухот и клима одзема влага од воздухот
влагата-конензацијата ви се јавува од:
не правилно изолиран простор-топлински мостови
не добри прозори
голема температурна ралика надвор/внатре.
грееш не цел простор,не цело време
премногу луѓе во мал стан,соба....не луфтираш
сушиш алишта внатре во соба,ходник...

и други фактори

ако имаш изолација добра и пвц,мораш да луфтираш секој ден,за да немаш влага
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.135
Поени од реакции
3.511
Благодарам на одговорот. Предходно напишав квадратура на станот околу 84м2. На север и најгорен кат е. Добро се зидовите изолирани (постара зграда е со дупли зидови како што можев да видам кога ја менував дограмата) а од дограма саламандер дневна, трпезарија, кујна 2 стакла а спална и детска 3 стакла. Прилично ладен град -25/ -20С среќа магла има ретко. Ми рекоа да ги одбегнувам грее климите дека кинески и не знам искрено што да правам. Предлог за клима во спалната соба? Која марка (подобра) и со колку кw да земам за 15м2 соба?
Mnogu komplicirano-kompleksen kee odgovorot na tvoeto prasajne:bidejki za 15m2 ti treba 09ka odnosno 2.5kw klima nekoj golem izbor na 09ki nemas,Ako otvaras vrata od spalna i dnevna niz hodnik a vi dnevna stavis amber ili bilo druga 18ka,golema e verojatnosta deka nema sekade da e ednakva toplinata,+ bidejki si na najgoren kat so postara zgrada bez ovie novi fasadi so 10sm stiropoli pvc abriht itn ke.imas se razbira i gubitoci,pak nekoj po upaten neka te posovetuva...A muabetot deka Gree ne cinat e kako da ti kazam bez nikoj da se navredi.?toa ti se muabeti od na pazar!
 
Член од
7 септември 2010
Мислења
1.165
Поени од реакции
1.257
Дечки ве молам за помош што клима да одберам....
Имам буџет околу 45-50к, просторот што сакам да го греам е 40м2 дневна соба и кујна 10м2.
Од луге што се распрашав ми ги предложија следниве:
1.Gree Amber Nordic 3.5kw/-30c = 49990 Ден.
2.Midea MB-18N8D0-I / MB-18N8D0-O, MISSION FullDC QUATTRO со двоен греач на кучиште и компресор 5.5kw 39.999 Ден. во сетек

Би бил благодарен некој поупатен да ме посоветува која од горенаведените е подобра а може и предлог друг само да не е поскапа од 50к.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.091
Поени од реакции
4.830
Дечки ве молам за помош што клима да одберам....
Имам буџет околу 45-50к, просторот што сакам да го греам е 40м2 дневна соба и кујна 10м2.
Од луге што се распрашав ми ги предложија следниве:
1.Gree Amber Nordic 3.5kw/-30c = 49990 Ден.
2.Midea MB-18N8D0-I / MB-18N8D0-O, MISSION FullDC QUATTRO со двоен греач на кучиште и компресор 5.5kw 39.999 Ден. во сетек

Би бил благодарен некој поупатен да ме посоветува која од горенаведените е подобра а може и предлог друг само да не е поскапа од 50к.
Moj sovet ti e parapetna konzolna inverter klima 5,5kw se montira vo dolna zona na prostorot mnogu podobro resenie e za greenje duva i od gorna zona i od predna strana




Vaka izgledaat ovie klimi montirani vo prostorija


Mnogu podobro resenie za Greenje e so parapetna konzolna inverter klima zatoa sto duva i od gore i od predna strana sekako dokolku ima mesto vo prostorot za vakva inverter klima.
 
Член од
20 февруари 2019
Мислења
36
Поени од реакции
17
Јас ја купев АМБЕРот 3,5 па ќе видеме како ќе поминеме зимово...
С емислев меѓу неа и Мидеа 7кw но сепак се одлучив за Грее.
 
Член од
26 септември 2020
Мислења
23
Поени од реакции
6
Mnogu komplicirano-kompleksen kee odgovorot na tvoeto prasajne:bidejki za 15m2 ti treba 09ka odnosno 2.5kw klima nekoj golem izbor na 09ki nemas,Ako otvaras vrata od spalna i dnevna niz hodnik a vi dnevna stavis amber ili bilo druga 18ka,golema e verojatnosta deka nema sekade da e ednakva toplinata,+ bidejki si na najgoren kat so postara zgrada bez ovie novi fasadi so 10sm stiropoli pvc abriht itn ke.imas se razbira i gubitoci,pak nekoj po upaten neka te posovetuva...A muabetot deka Gree ne cinat e kako da ti kazam bez nikoj da se navredi.?toa ti se muabeti od na pazar!
Искрено воопшто не се разбирам во клими. И уште денес овластен монтер и мајстор за сите клими во мојот град ми предложи 5.5 hisense за во дневна трпезарија и кујна а во спалната 3.5 исто hisense. Наводно биле добри и многу тивки. Некој да ги користел или користи таква клима??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom