Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Sleguva ne slegva, a jas da mu mislam kako da stiskam za da se pusti na minimum snaga toa e non sense. sekoj pameten ured so dobar algoritam prvo se stiti pred vreme od kvarovi (odnosno go gasi uredot pod alarm na vreme) toa vazi za site masini, a regulacijata/modulacijata kako sakas kazi ja treba sam da si ja pravi a ne da se stiskaat kopcinja.taka da Japanase tehnologija, ama ne Toshiba kompresor a klimickata No Name.
Ako se deklariranite karakteristiki vo granicite na obećanoto vo realni uslovi, a ne vo nekakva si laboratorija i toa funkcionira kako kaj mene, a jas svesno ja kupuvam kako takva i pri toa plaćam adekvatna cena, togaš e sosema e vo red da se kupi i od "izvikanive" kineski. Nekoj ete ne saka da se zamara će si kupi ona što smeta deka e dobro...
Edno e sigurno deka kineskite klimi veće imaat da ponudat kvalitet i ona što go nudat e sosema dovolno za vakvi vidovi na proizvodi.
Normalno deka deklariranoto MORA da se ispoštuva, kako što e slučajov so HAIER, ete ne modulira mnogu nisko no sepak e taka doterano da funkcionira sosema korektno, a pri toa gree i lade se pet.
Poradi toa obrnete vnimanie na korisnički iskustva, ne nasednuvajte na tabeli praveni vo laboratorii i prikazni na prodavači.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Ako se deklariranite karakteristiki vo granicite na obećanoto vo realni uslovi, a ne vo nekakva si laboratorija i toa funkcionira kako kaj mene, a jas svesno ja kupuvam kako takva i pri toa plaćam adekvatna cena, togaš e sosema e vo red da se kupi i od "izvikanive" kineski. Nekoj ete ne saka da se zamara će si kupi ona što smeta deka e dobro...
Edno e sigurno deka kineskite klimi veće imaat da ponudat kvalitet i ona što go nudat e sosema dovolno za vakvi vidovi na proizvodi.
Normalno deka deklariranoto MORA da se ispoštuva, kako što e slučajov so HAIER, ete ne modulira mnogu nisko no sepak e taka doterano da funkcionira sosema korektno, a pri toa gree i lade se pet.
Poradi toa obrnete vnimanie na korisnički iskustva, ne nasednuvajte na tabeli praveni vo laboratorii i prikazni na prodavači.


Последната реченица, ваквиот совет највеќе ме збунува(ше) кога учев од Вас и сите од форумов.
За да не ги буни и другите неискусни и неупатени, би прашал.
Дали можам да очекувам да работи по спецификации од производителот, ако климата ми грее- лади во недобро изолиран простор, со многу надворешни ѕидови, со зададени повисоки вредности на греење и ладење.
Сакам да кажам дека корисничките искуства се многу важни, ама , најкорисни се кај тие кои многу темелно ги опишале нивните куќи- станови- соби. Инаку, секој кој има иста клима, а многу различни топлински губитоци, ќе добие и прикаже различни вредности на потрошувачка.
Исто и поставување на температурата многу има влијание, дали ќе грее на 23 или 26 степени.
Уште еднаш благодарам на сите, но највеќе на оние кои многу педантно и точно ги објасниле условите во кој работи климата.
Се' убаво
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Сакам да споделам дека овде научив и како да се употребува климата. Многу важно, потребно и за луѓето и за климите.
Иако секој ќе ја наштелува како највеќе му одговара, има некој услови без кои не би требало да се користи.
Ќе напишам неколку, бидејќи сеуште сум ученик, а би ги замолил моите учители да ме дополнат.
- Климата (топлотна пумпа), треба да се исклучува што поретко, по можност во сезоната, посебно грејната сезона, па и никогаш. Треба само да се мести температурата , повисоки- пониско.
- Насоката и јачината на издувот, се разликуваат , кога лади треба повеќе нагоре, кога грее повеќе надолу. Брзината на дување при ладење треба да е послаба,
на греење средна. При ладење кога дува поспоро подобро ја исфрла влагата. А кога грее, треба топлиот воздух да го упати подалеку од внатрешната единица.
- Внатрешната единица МОРА да се одржува чиста. Филтрите за прашина да се промиваат барем еднаш до два пати месечно. А испарувачот и перката, барем еднаш годишно. Пред се поради здравје на корисниците, а и за ефикасност и трајност на уредот. Убаво е и надворешната повремено да се исчисти.
- Да научите барем теоретски како се монтира, за да можете монтерите да ги насочите што очекувате при монтирање. Без добра монтажа, нема комплетно задоволство и добра работа на климата.
При купување моите постапки беа
- читање форуми
- одредување топлотни потреби- колку климата може да испорача на -7, поубаво на -10 ако се дознае
- колку можам да платам, обично повеќе мора да се плати од првичните желби
- бренд , марка на клима
- карактеристики на моделот
- кој ја продава и кој ја сервисира
- какви услови при продажба би ми понудиле
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Дали можам да очекувам да работи по спецификации од производителот, ако климата ми грее- лади во недобро изолиран простор, со многу надворешни ѕидови, со зададени повисоки вредности на греење и ладење.
Da, edinstven reper e isklučuvanjeto na kompresorot, normalno da ne e zbunet senzorot so visoka montaža, blizok bočen zid od stranata na senzorot, bliska prepreka od predna strana ili blizok zid na 3 m, pogrešno nasočeni krilca, premal izduv na greenje, preladna prostorija što sakame brzo da ja zagreeme.......Vaka zbunetiot senzor će go isklučuva kompresorot i na 800 W i ništo od deklariranoto i da e sveti japonec.
Inace potpišuvam za se što navede pogore, osven za negasenje na klimata na greenje.
Moeto mislenje e deka ova treba da se pravi samo na minusni T ili okolu nulata so namaluvanje 1-2 C noće ili koga sme otsatni, vo prelaznite periodi nema nikakva opravdana pričina za ova bidejći klimata so polovin čas rabota će gi vrati izgubenite 1-3 C.
 
Член од
11 септември 2020
Мислења
5
Поени од реакции
4
Trebaše prvo da baraš mislenje sega e gotovo....
Sekoj ima razlicno mislenje za klimite posebno koga se raboti za razlicen brend. Nekoi kazuvaat od iskustvo nekoi za inaet zapnati se za eden ist brend a seto drugo e zule marka. Pobarav mislenje normalno ne ja zedov taka samo me interesirase za mislenje i na nekoi od forumov dali ja imaat i kako se zadovolni.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.908
Прегледај го приврзокот 267859
Kapariv Carrier 5.5. Dali nekoj ima iskustvo so ovaa klima, ke ve molam za mislenje. Pozdrav
Ako sakas 5,5 kw mnogu podobar izbor od Carrier ti e LG S18EQ.NSK so Dual inverter compressor

 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Ako se deklariranite karakteristiki vo granicite na obećanoto vo realni uslovi, a ne vo nekakva si laboratorija i toa funkcionira kako kaj mene, a jas svesno ja kupuvam kako takva i pri toa plaćam adekvatna cena, togaš e sosema e vo red da se kupi i od "izvikanive" kineski. Nekoj ete ne saka da se zamara će si kupi ona što smeta deka e dobro...
Edno e sigurno deka kineskite klimi veće imaat da ponudat kvalitet i ona što go nudat e sosema dovolno za vakvi vidovi na proizvodi.
Normalno deka deklariranoto MORA da se ispoštuva, kako što e slučajov so HAIER, ete ne modulira mnogu nisko no sepak e taka doterano da funkcionira sosema korektno, a pri toa gree i lade se pet.
Poradi toa obrnete vnimanie na korisnički iskustva, ne nasednuvajte na tabeli praveni vo laboratorii i prikazni na prodavači.
Prijatele dali imash ti doma 2 Gree klimi?
Ako ne nemash ni edna nemas pravo da GATASH NA PREVRTENA SHOLJA OD KAFE dali se dobri ili ne.

Ko sho ja nemozam da kazam dali e Haier dobar ili ne.

Bashka kaj ova kinezirajov moze 5 komada da se top klimi drugite 5 od ist model da se cist promashaj.

Sho ne se zali narod na Huawei telefon.
Jas sum imal minimum 4 Huawei site top telefoni. A imam 2 klimi Gree sho sum pishman.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
еве нешто ново
или

INVENTOR NEMESIS PRO N2VI32-18WiFi / N2VO32-18 со СУПЕР ЦЕНА од 40.990 денари
Прегледај го приврзокот 267930
Jas e imam Inventor Nemesis Pro 7kw i sum prezadovolen gream okolu 80 kvadrata so konstantna potrosuvacka okolu 1000 w na cas, ovaa klima e proizvedena vo Gree samo za grcki brend Inventor Nemesis sve e isto kako Amber no ovaj model ovde go vikaat klasik bidejki e do -22 stepena.
moze da procitas moi postvoe sto sum psiuval prezadovolen ekonomicna i pred se mokna klima gledam cenata na 5,5 e solidna iznesuva 43.000.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
еве нешто ново
или

INVENTOR NEMESIS PRO N2VI32-18WiFi / N2VO32-18 со СУПЕР ЦЕНА од 40.990 денари
Прегледај го приврзокот 267930
Сега прашав во продавницата, потрошени се. Имале повеќе барања неголи единици во магацин.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom