Најекономично греење (затоплување)

Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Тоа за греачите ми е јасно,тие се за да климата е функционална на високи минусни температури а не дека ја прават климата по "јака" колку што знам.
На линкот погоре амбер е декларирана А+++ со 961 W, можеби е грешка не знам.
Може ли амбер 3.5 та да замени 5.5 ка, или сепак 5.5 ка си е 5. 5 ка независно од марката и моделот.
Ке има ли до скоро пак на залиха Fairy?
[/QUOTE

Амбер може да повлече 2600 вати при греење, а има и хардвер одличен - двостепен и двоцилиндрен компресор. Исто така и внатрешната е голема и опремена - како за 18-ка, затова дава до 7,2 кв на греење.
 

Attachments

Член од
7 јануари 2015
Мислења
909
Поени од реакции
589
Прати ми линк од форумов те молам.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
Член од
24 август 2008
Мислења
289
Поени од реакции
237
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
па ме интересират неколку работи поврзани со грајачите.
дали кај Амберот може да се исклучат грејачите преку опција?
ако не,дали вооптшто може да се исклучат рачно а без тоа да не покаже некаква грешка кај климата?
дали ќе работи со исклучен грејач?

на која минусна температура се уклучуваат грејачите?
дали може да се случи да нема мраз а е -10 ,па сензорот да ги активира грејачите?
Јас имам Hansol 12 која имаше проблем со греачот на тацна... грееше и на +20C.
Претпоставувам исто функционира електрониката и логиката и кај Amber-от.
Притоа, НЕ, не може да се исклучат греачите преку опција!
Колку што знам, греачите ги вклучува електрониката според сензорот за надворешна температура, на некои +2C или 0C.
Имало-немало мраз, греачите на тацна ќе работат испод таа температура.

Греачите може да се отштекаат од електрониката и климата ќе работи без никаков проблем.
Меѓутоа ако тоа го направиш сам на своја рака, речи и ЧАО ЧАО на гаранцијата.
Кај мене сервисерот ги отштека и така ја користев во преодниот период. Зимата повторно дојде да ги вклучи за недај-боже да се насобере мраз и да се направи беља.

Е сеа знам дека тоа исклучувањето на греачите е возможно преку додатен жичан контролер кој кошта колку што се сеќавам некои 100тина евра арно ама не знам колку е во согласност со гаранцијата која ја даваат од Грее. (Пример, ти ги исклучиш и некоја вечер насобере мраз на тацна и ти ги искрши перките од надворешниот вентилатор)
 
Член од
24 август 2008
Мислења
289
Поени од реакции
237
Јас имам Hansol 12 која имаше проблем со греачот на тацна... грееше и на +20C.
Претпоставувам исто функционира електрониката и логиката и кај Amber-от.
Притоа, НЕ, не може да се исклучат греачите преку опција!
Колку што знам, греачите ги вклучува електрониката според сензорот за надворешна температура, на некои +2C или 0C.
Имало-немало мраз, греачите на тацна ќе работат испод таа температура.

Греачите може да се отштекаат од електрониката и климата ќе работи без никаков проблем.
Меѓутоа ако тоа го направиш сам на своја рака, речи и ЧАО ЧАО на гаранцијата.
Кај мене сервисерот ги отштека и така ја користев во преодниот период. Зимата повторно дојде да ги вклучи за недај-боже да се насобере мраз и да се направи беља.

Е сеа знам дека тоа исклучувањето на греачите е возможно преку додатен жичан контролер кој кошта колку што се сеќавам некои 100тина евра арно ама не знам колку е во согласност со гаранцијата која ја даваат од Грее. (Пример, ти ги исклучиш и некоја вечер насобере мраз на тацна и ти ги искрши перките од надворешниот вентилатор)
Чудно, Ломото нема греачи па не ми се случило да ми скрши перка....
 
Член од
10 август 2016
Мислења
6
Поени од реакции
0
Pomos okolu izbor na klima inverter pomegju vivax 18 aeri i gree 18 fairy ednata e 40000 drugata 50000 performansi imaat isti. Koja e razlika pomegju niv
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Чудно, Ломото нема греачи па не ми се случило да ми скрши перка....
Зависи од многу работи... колку е оптеретена, како е спроведен одводот, каде е поставена надворешната единица...
Сум слушнал за многу кориснички искуства кај кои се формирало мраз на тацна и дури ситуации кога слушале чкрипење на перките на тој насобран мраз.

Близок пријател лани имаше проблеми со не знам точно кој модел на Inventor 5ка, со мало бебе дома а климата му насобра една педа мраз на тацна, па неколку пати лани зимо на тие ладни вечерни температури го топел со бокал жешка вода.... годинава не сакал пак да се заебава на тоа ладното па си постави дополнителен греач на тацна со термостат да се вклучува на 0C. Го кошташе 2000 денари.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.908
Чудно, Ломото нема греачи па не ми се случило да ми скрши перка....
Ednostavno izvadi go luleto i kondez crevoto od nadvoresnata edinica na toa mesto stavi cevka F 50 i nema nikogas da zamrzne klimata ni greaci ni dopolnitelno trosenje na elektricna energija mnogu ednostavno i prakticno
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ednostavno izvadi go luleto i kondez crevoto od nadvoresnata edinica na toa mesto stavi cevka F 50 i nema nikogas da zamrzne klimata ni greaci ni dopolnitelno trosenje na elektricna energija mnogu ednostavno i prakticno
Аман веќе со тие цевки. Како и каде ќе ги постави на 10-ти кат?
Ако било планирано за цевки, лулето не ќе ни постоеше.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.908
Nisto od subvenciite za inverter klimi

Автоматски споено мислење:

Аман веќе со тие цевки. Како и каде ќе ги постави на 10-ти кат?
Ако било планирано за цевки, лулето не ќе ни постоеше.
I na 10-ti kat da si ke stavis dolga cevka F 50 i ke ja pricvrstis za drzacite na nadvoresnata edinica na monterite ke im kazes da go napravat odvodot i ke si tece po sloboden pat.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.203
Поени од реакции
3.585
Nisto od subvenciite za inverter klimi

Автоматски споено мислење:


I na 10-ti kat da si ke stavis dolga cevka F 50 i ke ja pricvrstis za drzacite na nadvoresnata edinica na monterite ke im kazes da go napravat odvodot i ke si tece po sloboden pat.
A sto ima napraveno ovaa Ne-vlada...?
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Nisto od subvenciite za inverter klimi

Автоматски споено мислење:


I na 10-ti kat da si ke stavis dolga cevka F 50 i ke ja pricvrstis za drzacite na nadvoresnata edinica na monterite ke im kazes da go napravat odvodot i ke si tece po sloboden pat.
Ова не е за субвенции туку за ВАУЧЕРИ. Процесот ќе си оди и си оди како класична субвенција, а не како ваучер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom