Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
Edno e jasno: Kaj nas strujata ja pokacija poradi politicko prepukuvanje.

Vo cela nesreka sreka e sto ja ostavija evtinata tarifa inaku tesko nas.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Edno e jasno: Kaj nas strujata ja pokacija poradi politicko prepukuvanje.

Vo cela nesreka sreka e sto ja ostavija evtinata tarifa inaku tesko nas.
Vikas teako nas...??ama barem ja ostavija evtinata .??a sto trebase 10so5 den/kwh da ja raspukaat.?sto sme.nie..industeiska ke plajkame.?za po doma.?Abe ova vakvo Vladeejne e Robovladetelstvo ...svatetee.....te ubeduva deka mnogu trosis da gi smenis site uredi doma da bidele barem A ili A+ energetska a uste poubavo da bile A++/A+++ e toa ekstra ke bilo....pa posle da promenis sporet/frizider/osvetluvajne...itn i stedi stedi pak pod 3000nema smetka ..a 98ma nikoj ne.znaese sto e toa A+++ 1000den.max struja....epa ovaa demokratska-globalizacija ni go pika Full i.ni. Vika slamka e...Epa trazili ste evo sad izvolte....
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
Vikas teako nas...??ama barem ja ostavija evtinata .??a sto trebase 10so5 den/kwh da ja raspukaat.?sto sme.nie..industeiska ke plajkame.?za po doma.?Abe ova vakvo Vladeejne e Robovladetelstvo ...svatetee.....te ubeduva deka mnogu trosis da gi smenis site uredi doma da bidele barem A ili A+ energetska a uste poubavo da bile A++/A+++ e toa ekstra ke bilo....pa posle da promenis sporet/frizider/osvetluvajne...itn i stedi stedi pak pod 3000nema smetka ..a 98ma nikoj ne.znaese sto e toa A+++ 1000den.max struja....epa ovaa demokratska-globalizacija ni go pika Full i.ni. Vika slamka e...Epa trazili ste evo sad izvolte....
Za nas standard so plata od 14.500 den preskapa e strujata nie nemame standard za ovie ceni na strujata jas mislam deka zagaduvanjeto ovaa zima pak ke bide na maksimum mnogu od lugeto ke se vratat na Greenje so drva ( seuste drvata se najevtin nacin na greenje ) i razlicen otpad nemoze sekoj da odvoi minimum 6.000 den za greenje na struja a kako ke odvoi koga platite ni se niski so 14.500 den dali za smetki dali za hrana za sto poprvo a se e pokaceno i hrana i se.
 
Член од
11 мај 2013
Мислења
53
Поени од реакции
150
Дали производителите имаат детални спецификации за овие работи како турбина/компресор, модулација и слично на страна од класичните user manual (кориснички упатства)?

Како би се предимензионирал?

Морам повеќе да се потковам со знаење на темата за да се вклучам во понатамошни дискусии бидејќи не сакам вака до недоглед со реплики да замарам некој кој има познавања па да прашувам смешки во обид да дојдам до одговор.

Некаде до на есен ќе гледам тука да ископам корисни постови (кои ги има доста само голема тема е додека разлистам), да разгледам по продавници, па тек потоа да се вклучам повторно во дискусија за што е најдобро да изберам.





1. Во право си за бучавоста, индивидуално е на кој колку му е гласно и дали тоа е океј според него. Сепак сигурно има разлика кај моделите во однос кој е побучен или не, можеби не значителнс, но воочлива.

2. Во оѕднос на јонизатори, филтри и слично во двојба сум.... Од една страна сакам да направам се' што можам од таа страна да им пружам дома заштита, а од др страна не познавам некој со таква клима - а цените значително се разликуваат од клима до клима.

3. Фала за советот во однос на протокот на воздух vs бучавост.
Да, просторот е отприлика некои 35m2, без изолација, со тоа што на зима ја затворам вратата кон малиот салон + сум лепенка на дел од др куќа. Практично имам јужна и западна страна цели ѕидови без изолација, а на цела северо-источна или сум лепенка или салончето е каде ќе затворам врата.

Просторот како простор не ме плаши дури и за 3,5 но под услов да испорачува декларирана топлина бидејќи климата ќе е позиционирана над дневниот боравак, а кујната која е споена (отворен простор) и не мора во крајни точки да ја има истата температура (иако разликата би била во некој степен само). Просторот е дополнително преграден со висок кујнски елемент (скоро на 15-20cm) од таван кон дополнително ќе го враќа првиот бран на топол воздух назад...

Така да, или идеална 3,5 или солидна 5,5 (што ми е попосакувана и пологична опцијс и покрај стравот за бучавоста) со прочистувачи, јонизатори и слични тракатанци на неа...
Да ти го пренесам моето искутво изминтава зима со Haier Tundra Green 5.5-ка (AS50TDBHRA/1U50ЈEFFRA) кое треба да се земе со резерва бидејќи оваа зима беше премногу блага и прилично нерепрезентативна. Монтирана е во дневна со кујна 42 м2 во поткровје од куќа, ѕидови гола цигла од надвор а одвнатре само малтарено, таванот солидно изолиран (15 cm стаклена волна и 2 cm стиродур), 3 зида отворени кон надвор (север, исток и југ), долу не се грее.

Беше сетирана на прва брзина и зададени 22 степени уште од 4 ноември (и во текот на цела зима) и беше повеќе од компетентна за греење на вака неизолиран простор. Со оглед дека немам мерачи ниту за температура ниту за потрошувачка моето задоволство е базирано строго на мојот личен комфор и тоа колку (одлично) бевме загреани со 2 годишно дете.

Што се однесува до потрошувачката, досега за целиот период имаме добиено само една сметка која беше 5300 а останатите беа во распон 2500-3500и одовие вредности јас сум задоволен.
Збор два за дефрост циклусите. Кога е надвор температурата под -2 (според моја перцепција) или пак 2-3 над 0 но со магла и голема влажност, дефростите се во редовен интервал на секој час и траат помеѓу 4-10 минути.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
sto sme.nie..industeiska ke plajkame
Индустриската цена, барем за овие што биле поголеми потрошувачи, сега е пониска од онаа што ја плаќа физичко лице. Поголеми фирми, кои набавувале на тендер колку што имам слушнато имале цена од 4-5 ден за скапа и околку 2 ден за евтина.
Е сега сметај дека една улица има 100 куќи има поголема потрошувачка од овие, па очекувано е и дека цената ќе биде помала, ако настапуваат како еден купувач.
По либерализацијата во Хрватска на 2 пати цената за домаќинствата беше намалена, за 10-15%. Сега е на ниво со нашата цена на 100% повисока плата.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Околу индивидуалното инвестирање во фотоволтаици едно искуство од индивидуалци од соседтството кое вероватно би било многу слично пресликано и кај нас, и да видите низ какви све правни заврзлами диктирани од монополот имаат поминато луѓево.

П.С. Кога во дел од видеото кажува "Централизовано" кај нас е попопуларен поимот Монопол.
Видеото е објавено 2019та и преземено од српскиот форум
http://www.elitemadzone.org/p3894658
Автоматски споено мислење:

Е сега сметај дека една улица има 100 куќи има поголема потрошувачка од овие, па очекувано е и дека цената ќе биде помала, ако настапуваат како еден купувач.
Mnogu kukji mnogu krovovi za paneli kako sto i na videovo zenava logicno razmisluva....lajk za postot (y)
 
Последно уредено:
Член од
26 април 2012
Мислења
204
Поени од реакции
123
Ако може некој да ми помогне при избор на клима. Се работи за простор во зграда, градена при крај на 80-ти, на источна страна, со сменети пвц прозори и врати. Распоредот го има во сликата, и климата мора да биде поставена таму. Би се грееле дневната и спалната. Ме интересира дали оваа клима би била добар избор за овој простор или ако имате да предложите нешто слично
Untitled.png
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
некој да сподели минимална потрошувачка на Хајер Тундра 5,5кв?
дали оди испод 500 вати или 500 вати е минимум?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Ако може некој да ми помогне при избор на клима. Се работи за простор во зграда, градена при крај на 80-ти, на источна страна, со сменети пвц прозори и врати. Распоредот го има во сликата, и климата мора да биде поставена таму. Би се грееле дневната и спалната. Ме интересира дали оваа клима би била добар избор за овој простор или ако имате да предложите нешто слично
Прегледај го приврзокот 261597
Zemi si Fairy so EEV za 29.990 i zaebi gi
Haierov kapilarkava e vo izvedba so 2 vida kompresori, edniot e Panasoonic, drugiot Highly... i prasalnik koj go nosat ovde....ama ovde Mitsubishi kompresor nema da vidis
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
дали се согласувате со мене дека за 50к неможе да се најде твин ротари компресор освен кај LG S18EQ.NSK/ S18EQ.UL2 ,има 1кг фреон.

кога би споредиле со Toshiba Seyia (има 0,88кг фреон) како основен модел која е подобра опција ЛГ или Тошиба?
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
некој да сподели минимална потрошувачка на Хајер Тундра 5,5кв?
дали оди испод 500 вати или 500 вати е минимум?
Хаха 500w, а замисли да можеше 10 пати пониско од тоа




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Хаха 500w, а замисли да можеше 10 пати пониско од тоа




Sent from my iPhone using Tapatalk
ова е само вентилаторот кога дува,на постигната температура(исклучена надворешна) ?
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Kako sto trgnalo ke pocne da zabeguvaat deka ne samo sto ne im trosat klimite i great 50kvadrati so niv tuku i deka proizveduvaat struja i vrakaat nazad u mreza odnosno deka sami za sebe rabotat

P.s mnogu ti trosi vnatresnata perka mojata mislam 10w ne nadminuva haha
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
ова е само вентилаторот кога дува,на постигната температура(исклучена надворешна) ?
Ова е модулација!
Најниско што слегла вчера вечер...
Не е долг период, 30 мин е на тој минимум ама модулација е...



Само вентилаторот на МАХ при исклучена надворешна трга 20w


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom