Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Го зедов примерот од др тема само ради тоа да посочам дека има безбројни дискусии кои понекогаш немаат цел.
А членот не го познавам и не знам што има пишувано тука.
Ете да не испадни дека ме цитира ама од тоа што малку тука читав и имам пратено дел од дискусија, ти, стрелец, дечкото од пп (ts01 - мислам така му е јузерот) и уште еден двајца ми се со познавања од проблематиката за разлика од нас др членови кои сме лаици.
Не дека нема да коридтиме гугл и да бараме упстства и спецификации но вие имате повеќе искуство, така да освен делот кога има препукувања останатото го читам.

За Грее најверојатно и јас не би земал, искрено немам донесено одлука, заинтересиран сум за Мицубиши конкретно но немам свртено по продавници иако сега ваљда има некои попусти колку што гледам...

Здравје во план ми е купување на есен, па до тогаш имам време да стекнам барем мало предзнаење. Позз :))))
Za svoite pari sekoj može da kupi što saka. No sekogaš imaj na um deka razlikata pomeđu prosečni on/off klimi i prosečni inverteri vo pogled na ekonomičnosta vo edna prosečna zima ne e poveće od 30% vo vrv glava vo korist na inverterite.... ostanatoto e komfor, šminka i prazni muabeti. Poradi seto toa na prvo mesto e pouzdanosta na uredot i tivkata rabota što na kraj kraeva i kineskite uredi i te kako se sposobni da go dadat.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Ќе не отрујат зимава со дрвата. Живи ќе не потрујат само да не платат денар повеќе.
Тоа е. Пак станаа дрвата најевтино греење. 1KW доаѓа под 2 денари. Со новава цена во скапа тарифа пак климата ќе треба да испорачува COP 4 за да биде барем идентична со дрвата. А ретко која клима на температури околку 0 има COP 4. Дополнително што климата има проблем со капацитетот па далеку е до способноста на 10KW камин. А малтретирањето е уште еден бонус, ама тоа е....

ништо посебно, не знам зошто сите ги набиваат цениве на пaрaпетниве модели.....
Па генерално за наши услови парапетна единица не е најдобро решение. Вистина е подобра од таванска во смисла дека го зема ладниот воздух од долу но: значително се поскапи, по нефикасни се, треба да имаш добар отворен простор НА ПОДОТ за да ја користиш како што треба (подалеку до простор за седење и движење) што е реткост, или да ја наместиш да издувува во таванот што е многу полоша варијанта....

Како би поминал поекономично, а воедно би бил стоплен за греење за 36-38 м2 без изолација( од три страни затворен една страна отворена према запад со пвц дограма со 4 сезонско стакло ).
Toshiba SUZUMI PLUS RAS-13PKVSG-E/RAS-13PAVSG-E (https://klimi.mk/product/254) или
Toshiba SUZUMI PLUS RAS-16PKVSG-E/RAS-16PAVSG-E (https://klimi.mk/product/255)
или кажете од искуство некоја друга клими што би бркала работа
Барај некоја која дава барем 4 KW на -7/-10 во превод повисока класа од 18 или средна класа од 24. Ниту една од Тошибите нема да задоволи комплетно за цела зима, капацитетите на пониски температури им се смешка.
Гледај Daikin FTXF50, Mitsubishi SF50/AP50, Haier 5.5 MEEFRA или како и да беше моделот, GREE LOMO24, AMBER 18.

заинтересиран сум за Мицубиши конкретно но немам свртено по продавници иако сега ваљда има некои попусти колку што гледам
Ако мислиш да земаш Mitsubishi ти препорачувам добро да се спремиш за добро пазарење. Од искуство даваат некои смешни попусти а цените им се 30% повисоки во однос на соседството. Без барем 10% попуст од цената на ценовник јас не би ни размислувал за купување. Пример AP50 ако имаат направено увоз го даваа за 80.000 а во Бугарија е нешто над 65.000 а тука некаде беше и Грција со можност да поврат на ДДВ.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Тоа е. Пак станаа дрвата најевтино греење. 1KW доаѓа под 2 денари. Со новава цена во скапа тарифа пак климата ќе треба да испорачува COP 4 за да биде барем идентична со дрвата. А ретко која клима на температури околку 0 има COP 4. Дополнително што климата има проблем со капацитетот па далеку е до способноста на 10KW камин. А малтретирањето е уште еден бонус, ама тоа е....


Па генерално за наши услови парапетна единица не е најдобро решение. Вистина е подобра од таванска во смисла дека го зема ладниот воздух од долу но: значително се поскапи, по нефикасни се, треба да имаш добар отворен простор НА ПОДОТ за да ја користиш како што треба (подалеку до простор за седење и движење) што е реткост, или да ја наместиш да издувува во таванот што е многу полоша варијанта....


Барај некоја која дава барем 4 KW на -7/-10 во превод повисока класа од 18 или средна класа од 24. Ниту една од Тошибите нема да задоволи комплетно за цела зима, капацитетите на пониски температури им се смешка.
Гледај Daikin FTXF50, Mitsubishi SF50/AP50, Haier 5.5 MEEFRA или како и да беше моделот, GREE LOMO24, AMBER 18.


Ако мислиш да земаш Mitsubishi ти препорачувам добро да се спремиш за добро пазарење. Од искуство даваат некои смешни попусти а цените им се 30% повисоки во однос на соседството. Без барем 10% попуст од цената на ценовник јас не би ни размислувал за купување. Пример AP50 ако имаат направено увоз го даваа за 80.000 а во Бугарија е нешто над 65.000 а тука некаде беше и Грција со можност да поврат на ДДВ.
Ova se nerelevanti mislenja za koi zborime, koi gi zbunuvaat korisnicite.
Se komentira konzolna edinica, a nikogas vo zivot ne videl kako funkcionira.
I trebalo otvoren prostor.... I neznam sto uste.
Edinicata e so dimenzija 700x600x215mm, dosta kompaktna.
Izduv vo dve zoni, dole i gore, ekstremno tivka.
Sto se odnesuva do preporakite vo prostorija od 35m2 da stavate jaki 18K ili 24K, totalno pogresno. Izduvot na tie edinici e strasno golem, postojano ke Ve voznemiruva, kako kolicinata na vozduhot, taka i bucavosta.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
5.5кв парапетна пуздер ќе направи ќумбе од 10кв како ништо. Ќумбето нема константна моќ од 10кв и се губи, па пак треба да загрева итн. Кај парапетната ќе држи без проблем постојано температура зададена иако е со помалку КВ бидејќи само првото палење ќе треба да крене од 17ц, потоа веќе цело време ќе е над 22. Кај ќумбето секој ден имаш кревање од 17ц.
 
Член од
11 април 2018
Мислења
202
Поени од реакции
59
Za X Fan Gree G TECH ima a dali G TECH pokazuva nadvoresna temperatura najubavo da odgovori @Strelec
Ок но од каде ги откривате тие дополнителни опции кога ги нема во упаството.
Ако некој знае нека напиши дали Gree Gtech покажува надворешна темп или не.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Ova se nerelevanti mislenja za koi zborime, koi gi zbunuvaat korisnicite.
Se komentira konzolna edinica, a nikogas vo zivot ne videl kako funkcionira.
I trebalo otvoren prostor.... I neznam sto uste.
Edinicata e so dimenzija 700x600x215mm, dosta kompaktna.
Izduv vo dve zoni, dole i gore, ekstremno tivka.
Sto se odnesuva do preporakite vo prostorija od 35m2 da stavate jaki 18K ili 24K, totalno pogresno. Izduvot na tie edinici e strasno golem, postojano ke Ve voznemiruva, kako kolicinata na vozduhot, taka i bucavosta.
Мислењата се апсолутно релевантни и исправни.
Баш и другар има конзолна единица и од прва рака знам како е. И тој падна на истите фори земање на ладниот воздух од долу, брзо загревање и економичност. Ама кога свати климата не е радијатор па не може да грее заградена со двосед и тросед во 1м2, пишман беше ама.....на крајот после безброј комбинации фотељата заврши во салон за да може климата да грее.

Да не правиме муабет кога работи на одржување на температурата па издувот се чувствува како ладен провев веднаш до местото каде седиш.

А за тоа дали треба 18ки или 24ки, јас не би се согласил со тебе. Што ако капацитетот на 12ка не задоволува? А и самиот си свесен дека нема 3,5ка која може да задоволи 35м2 во неизлирана куќа.

Тогаш е фер да се каже дека најдобро е и воопшто да не се купува клима во таков случај и им се каже дека луѓето единствено може да се стоплат само ако живеат во стан, или не лупнале над 5000 еур за изолација на куќа. За сите останати случаи климата е само за преоден период. Знаеш колку такви паталци има.....
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
Ок но од каде ги откривате тие дополнителни опции кога ги нема во упаството.
Ако некој знае нека напиши дали Gree Gtech покажува надворешна темп или не.
Stisni na dugmeto TEMP dvapati i togas ke ti ja kaze temperaturata kaj klimata a so tri stiskanja na Temp treba da ja pokaze nadvoresnata temperatura no dali G TECH kazuva nadvoresna temperatura neznam.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Мислењата се апсолутно релевантни и исправни.
Баш и другар има конзолна единица и од прва рака знам како е. И тој падна на истите фори земање на ладниот воздух од долу, брзо загревање и економичност. Ама кога свати климата не е радијатор па не може да грее заградена со двосед и тросед во 1м2, пишман беше ама.....на крајот после безброј комбинации фотељата заврши во салон за да може климата да грее.

Да не правиме муабет кога работи на одржување на температурата па издувот се чувствува како ладен провев веднаш до местото каде седиш.

А за тоа дали треба 18ки или 24ки, јас не би се согласил со тебе. Што ако капацитетот на 12ка не задоволува? А и самиот си свесен дека нема 3,5ка која може да задоволи 35м2 во неизлирана куќа.

Тогаш е фер да се каже дека најдобро е и воопшто да не се купува клима во таков случај и им се каже дека луѓето единствено може да се стоплат само ако живеат во стан, или не лупнале над 5000 еур за изолација на куќа. За сите останати случаи климата е само за преоден период. Знаеш колку такви паталци има.....
Trebase da procita upastvo za klimata, ama I malce da razmislis, nema kako da ja stavis pozadi trosed i da gree.
Toa e isto ko zidna klima da stavis pozadi plakar i da ocekuvas da gree.
Sto se odnesuva do izolacija na kuka, prvo vo zivotot treba da se misli na toa, zatoa sto se drugo sto ke koristis za greenje e neekonomicno.
 
Член од
6 септември 2015
Мислења
376
Поени од реакции
168
Што мислите за оваа парапетна
дали на -15 би давала 3,5кw,
И дали би ја одбрале пред Грее Фери 7ка,
Дали некој на форумов ја има воопшто оваа парапетна (Вивакс Аери)?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Што мислите за оваа парапетна
дали на -15 би давала 3,5кw,
И дали би ја одбрале пред Грее Фери 7ка,
Дали некој на форумов ја има воопшто оваа парапетна (Вивакс Аери)?
Ovaa duva samo vo gorna zona, dobro e ako ja montiras samo na plafon.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
Што мислите за оваа парапетна
дали на -15 би давала 3,5кw,
И дали би ја одбрале пред Грее Фери 7ка,
Дали некој на форумов ја има воопшто оваа парапетна (Вивакс Аери)?
Taa sto prasuvas e PODNO-PLAFONSKA KLIMA INVERTER
A ovaa e podna parapetna konzolna klima inverter
Duva i od gore i od dole

 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Почнаа горештините, може да се споделуваат мерењата...

Со Mitsu LN35 ладам ~ 29м2 (соба од 22m2 и салонче од 6.5m2)
Собата е со локација југо-запад и два ѕида се изложени на директно сонце од 11ч до зајдисонце. Нема изолација и сеуште има стари дрвени двокрилни прозори, и бидеќи моментално ја користам како канцеларија и ми треба/сакам природна светлина сите ролетни се целосно кренати.

Некни беше пожешко па ќе ги споделам и за 31.07 и за 01.08 иако нема некоја голема разлика...



Слика во 11ч кога веќе почнува да ја грее сонцето собата од едната страна баш каде што е надворешната единица.


Покасно кај 14:30ч, собата е веќе директно на сонце од две страни.
Дигитален термометар со извадена сонда за надворешна температура на истиот ѕид кај надворешната единица.


Надворешната единица директно на сонце отприлика од 10 до 17 часот


Термометарот на другиот крај од собата.


Вкупно потрошена ел. енергија на 31.07



Следуваат Streamable видеа од Broadlink SP3S мерачот:

Видео со детали за модулација за 31.07

Еве и детали за модулација за 01.08

На овие температури ноќе најниско модулирала со 60w, преку ден максимум повлекла 380w
И двата дена потрошила по нешто над 3kw - просек 135w притоа ниту еднаш не отишла Off!
Во цена, ако преметам, еве цел Авгут да е пекол како петокот 31.07 би дошло...
31 x 3.2kw ~100kw
По стара цена на струја би било не повеќе од 500 денари
Што да биде пониско ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Почнаа горештините, може да се споделуваат мерењата...

Со Mitsu LN35 ладам ~ 29м2 (соба од 22m2 и салонче од 6.5m2)
Собата е со локација југо-запад и два ѕида се изложени на директно сонце од 11ч до зајдисонце. Нема изолација и сеуште има стари дрвени двокрилни прозори, и бидеќи моментално ја користам како канцеларија и ми треба/сакам природна светлина сите ролетни се целосно кренати.

Некни беше пожешко па ќе ги споделам и за 31.07 и за 01.08 иако нема некоја голема разлика...



Слика во 11ч кога веќе почнува да ја грее сонцето собата од едната страна баш каде што е надворешната единица.


Покасно кај 14:30ч, собата е веќе директно на сонце од две страни.
Дигитален термометар со извадена сонда за надворешна температура на истиот ѕид кај надворешната единица.



Надворешната единица директно на сонце отприлика од 10 до 17 часот


Термометарот на другиот крај од собата.


Вкупно потрошена ел. енергија на 31.07



Следуваат Streamable видеа од Broadlink SP3S мерачот:

Видео со детали за модулација за 31.07

Еве и детали за модулација за 01.08

На овие температури ноќе најниско модулирала со 60w, што да биде пониско ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Vaka top izgleda za potrosuvacka ama od druga strana grubo samo 8 stepeni e razlika vo vlez i izlez od klimata a toa ja opravduva niskata potroshuvacka.jas neam zemeno meraci za temperatura a ladam 30kvadrati plus kujna od 5 6 hodnik od isto 5 plus drug hodnik pomal i dve sobi i wc okolu 70 kvadrati i kolku ide natamu nakaj drugite sobi nemozam da kazam ama sepak se oseka i varira od 350 do 500 600w namestena na 25 stepeni cel den go pece sonce stanot klimata e amber 3.5kw a gore posto stanot ima spart tamu ucrown odrzuva od 130 do 250w 45kvadrati i dvata sprata se spoeni bez vrata odnosno ucrown e gore amber dole.a slikava e koga se stavi amberot okolu 1700w vlecese ama na 16 stepeni namestena i turbo fan...

P.s zgradata nema izolacija a prozorcite "dograma"se rehau geneo so 4 sezonsko staklo 4/16/4/16/4
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Vaka top izgleda za potrosuvacka ama od druga strana grubo samo 8 stepeni e razlika vo vlez i izlez od klimata a toa ja opravduva niskata potroshuvacka.
Нормално, ова е на одржување.... климата ми работи 24/7.
Во видевцата на Streamable од Broadlink SP3S мерачот се гледа дека крева до кај 380w за да излади ако забега нагоре температурата во собата од отворање врати или попладневни жештини.
Инаку најнизок издув што сум забележал кај мене на сондата за издув мислам дека беше 6,8 степени.
Ова твојава слика кај што вика -0.1 степени ми е малце :unsure:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom