Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.838
Е тоа де дека е маркетинг трик не ме бендисува, тоа што нема појак компресор а сепак е рекламирана како за Colder Climate.
Греачот не ми смета, особено што можеш да го исклучиш/отштекаш.
Јас зедов втора клима без греач но не викам дека нема дополнително да наместам ако видам дека во тие најстудени месеци се собира мраз на тацната. 2000 денари коштало, сосе термостат.
Ti mislam imas Daikin sto se ekstra klimi.
Za da ne ti mrzne klimata ke go izvadis luleto zaedno so kondez crevoto od nadvoresnata edinica i na mestoto za luleto ke namestis cevka F 50 i vodata od defrostot ke tece po sloboden pat i nema da mrzne
Ako go primenis ova so cevka F 50 nema da imas Nikakva potreba od greaci.
Автоматски споено мислење:

Nazdravje bricejneto*
Автоматски споено мислење:


Nazdravje na smetka 5500 od 01.09 6000k.
Barem ne ja ukinaa evtinata tarifa na strujata inaku posle ova pokacuvanje mnogu luge ke se vratat na drva za greenje nemoze sekoj da odvoi minimum 100 evra za Greenje so inverter klima

Za da bide evtino Greenjeto so inverter klima treba da e niska cenata na strujata a ne visoka.
 
Член од
2 март 2019
Мислења
78
Поени од реакции
58
Ovie 190w se vo 15h.?na +37° nadvor ?? 24h,uklucena klima .?
Ili ova e otkako postignala Temp,vo sobata.?
Eve druze vo 15:00 setirana na 25 stepeni nadvor 40+ pokazuva na sonce ja pece na zapad. Vklucena 24/7
 

Attachments

Член од
2 март 2019
Мислења
78
Поени од реакции
58
Vaka okolu 300w ,na +37 da inaku 180w vecer posle 19h.
Da okolu 250 do 290 denski i navecer koga ke go snema sonceto oti ja pece direktno 180 do 200w. So EKO vkluceno non stop. Top ama i ja cistev isparuvacot celot go iscistiv a isto i vnayresniot ventilator go izvadiv i vo kada go banjav mislev deka krokodili ispagaat od nego so se nemalo na nego kosa ke ti se digne.
Автоматски споено мислење:

Се зависи од м2 кај @corner 280 во најжечкото, кај мене 160 вади после 18-19h иде 110-90 .... x2 m2 имате од мене
64m/kv e stanot pvc i zid sendvic so 8ka siropor pomegu. Ama stanot pod mene ne e vselen i non stop e otvoren denje noke. Koga ke vlezes vo jego ima 40 stepeni ko da si nadvor. Se oseka na nozete toplo. Zdravie se mislam da go demontiram laminatot da postelam stiropori pak da go vratam ne ke da e nekoja inveticija.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.838
Na ova dalecinsko koe dugme e za da sveti Display-ot na vnatresnata edinica ? Kaj mene si pisuva LIGHT ovde nema takvo dugme

 
Член од
11 април 2018
Мислења
202
Поени од реакции
59
@Strelec XFan raboti odlicno bravo za Gree ja iskluciv klimata display-ot od levata strana trepkase i duvase turbinata 2 minuti steta sto do sega ne sum ja koristel taa funkcija
E sega dali ima vrska na koja fan brzina ja koristis klima jas na Ladenje ja koristam na prva fan brzina dali toa ima vrska so X Fan odnosno dali ako klimata e na treta fan brzina poubavo ke se isusi izmenuvacot ili X Fan isto susi nezavisno dali e prva ili treta fan brzina ???
Дали Gree G-tech има ваква функција x-fan?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.838
Дали Gree G-tech има ваква функција x-fan?
Ukluci ja klimata i na dugmeto Fan drzi 5 sekundi ke se aktivira funkcijata XFAN ( dalecinskoto nasocigo nakaj klimata koga ke pritiskas na Fan ke se pojavi ventilator na display-ot na dalecinskoto )
Автоматски споено мислење:

Procitaj vo upatstvoto se si pisuva i za tie dugmijnansto gi ima i tie raboti sto se aktiviraat/deaktiviraat so pritiskajne na 2 dugmijna...
Problemot e toa sto bratmi go ima frleno upatstvoto i sega neznae kako da go vkluci Display-ot na klimata a na dalecinskoto nema dugme LIGHT.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom