Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.908
Nee bas taka''ajde da receme hipoteticki trosis 25kw na den vo zimo 50/50% da se skapa evtina po segasnive ceni toa ti ti se 105den na 24h. Ako e na edna tarifa na segasnata 5.54 idi 140denari bez evtina samo na skapa. A dase pokaci 5% a da ima skapa evtina nema dae tolkava razlikata....
Kako i da e ke ni go aknat bez da se setime full....
Kako i da e da pocekame uste malku vo Petok ke se znae novata cena na strujata
A za evtinata tarifa dali ke ima ili ne ke doznaeme po formiranje na novata vlada
Taka da uste malku ke bideme vo iscekuvanje za toa dali ke se ukine ili ne evtinata tarifa.
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Nee bas taka''ajde da receme hipoteticki trosis 25kw na den vo zimo 50/50% da se skapa evtina po segasnive ceni toa ti ti se 105den na 24h. Ako e na edna tarifa na segasnata 5.54 idi 140denari bez evtina samo na skapa. A dase pokaci 5% a da ima skapa evtina nema dae tolkava razlikata....
Kako i da e ke ni go aknat bez da se setime full....
Темава не е место за политика ама морам да те потсетам дека оваа влада на Заев ја врати ефтината дневна тарифа и поефтини сметки која беше укината од владата на Грујо и тоа патриотски го направија на 2 Август незнам точно која година!
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.202
Поени од реакции
3.585
Темава не е место за политика ама морам да те потсетам дека оваа влада на Заев ја врати ефтината дневна тарифа и поефтини сметки која беше укината од владата на Грујо и тоа патриотски го направија на 2 Август незнам точно која година!
Nee politika ama.ne pisuvas kako sto treba....sto vratija od 14do16h.? Koga nikoj nee doma i najmal pik na potrosuvacka ima.?tie neja ukinaja evtinata od 22.do07h i vikend pa da ja vratat....napravi razlika....
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
Едно прашање ако може, сигурно е одговарано милион пати но на 2300+страници тешко дека ке најдам кај.
Имам Gree сплит систем, една ниска единица во дневна и 2 високи внатрешни во спална и децка.Дали ке може некој да ми каже како да ја подесам кога лади или топли(здравје за 3-4 месеци) за да биде економична и да не трошам струја непотребно. Моментално ми е вклучена онаа во дневна на 26степени и вентилаторот на најслабо.
Надворешната единица е GWHD(24)NK3MO
Внатрешна во дневна:GEH12AA-K3DNA1D/I
Спална и децка GWH07AAB-K3DNA5A/I
Фала ви
@Strelec
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Vie vednaš so najcrnite scenarija. Ne veruvam vo pogolemi pokačuvanja od 5-6% , ukinuvanje na dnevnata eftina tarifa e možno bidejći itaka beše kako vremena donesena.
Inače vo Srbija nema dnevna eftina tarifa, a noćnata e pokratka za 1 čas, no e ČETIRI pati poeftina od dnevnata (tamu TA pečka će vi vađa COP=4). Kaj niv skapata tarifa vo zelena zona ne e ni 4 den/kwh, prosečno četiričleno semejstvo ako se gree so klima nema da otide vo plava zona, a i ako premine samo razlikata ja plača poskapo, nekade kako po našava cena....crvenata tarifa e ušte povisoka.
Znači Srbija i ako e izvoznik na el. energija se zaštituva na ovoj način od neumereno trošenje, a kaj nas e galankusurija, vurum ćori.
Interesno e deka poslednive 2 godini smetkite mi se i po 30% poniski i toa vo prelaznite periodi, da ne gi spomnuvam leto/zima. Nisto ne sum smenil vo navikite, po se izgleda partiskata garnitura koja upravuvaše vo energetskiot sektor vo minatata vlada imala leplivi prsti.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.202
Поени од реакции
3.585
Vie vednaš so najcrnite scenarija. Ne veruvam vo pogolemi pokačuvanja od 5-6% , ukinuvanje na dnevnata eftina tarifa e možno bidejći itaka beše kako vremena donesena.
Inače vo Srbija nema dnevna eftina tarifa, a noćnata e pokratka za 1 čas, no e ČETIRI pati poeftina od dnevnata (tamu TA pečka će vi vađa COP=4). Kaj niv skapata tarifa vo zelena zona ne e ni 4 den/kwh, prosečno četiričleno semejstvo ako se gree so klima nema da otide vo plava zona, a i ako premine samo razlikata ja plača poskapo, nekade kako po našava cena....crvenata tarifa e ušte povisoka.
Znači Srbija i ako e izvoznik na el. energija se zaštituva na ovoj način od neumereno trošenje, a kaj nas e galankusurija, vurum ćori.
Interesno e deka poslednive 2 godini smetkite mi se i po 30% poniski i toa vo prelaznite periodi, da ne gi spomnuvam leto/zima. Nisto ne sum smenil vo navikite, po se izgleda partiskata garnitura koja upravuvaše vo energetskiot sektor vo minatata vlada imala leplivi prsti.
Pisav deka do 5% ke se jadi nekako se nad toa e veke + ,a modelot na srbija mislam deka e dobar ..ama tamu stopanisuva drzavata.??taka da koj e A++ so potrosna odnosno zelena si plajka pomalce koj e B klasa ke plajka najmnogu...!
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Мене нема да ме изненади да испадни Fake News
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.908
Iako temava ne e politicka edno e fakt
Vmro ja ukina dnevnata evtinata tarifa a Sdsm ja vrati dnevnata evtinata tarifa i evtinata tarifa e od korist na mnogu gragani zatoa sto od 14 do 16 casot ( iako mnogu gragani toa vreme se na rabota sekako deka ima nekoj toa vreme doma ) taka da moze i rucek da se napravi i bojlerot da stopli voda ves masinata ke gi ispere alistata taka da dnevnata evtinata tarifa e od golema korist

Licno mene poveke mi odgovara dnevnata evtinata odkolu noknata evtinata tarifa

Jas koga bi odlucuval ako mora da se ukine evtinata tarifa bi ja ukinal samo noknata a dnevnata evtinata tarifa bi ja ostavil.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Мене нема да ме изненади да испадни Fake News
Корекција на цената ќе има. Тоа требаше да се случи од 1 јули, заради вирусот се одложи. Каква ќе биде корекцијата, ќе видиме. Во секој случај не ќе оди надолу.
Автоматски споено мислење:

Licno mene poveke mi odgovara dnevnata evtinata odkolu noknata evtinata tarifa

Jas koga bi odlucuval ako mora da se ukine evtinata tarifa bi ja ukinal samo noknata a dnevnata evtinata tarifa bi ja ostavil.
Малкумина би го посакувале ова. Не им одговара на оние што работат.
 
Член од
7 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
243
Ајде кога веќе дискутираме за поскапување/поефтинување на елек. енергија. Мое мислење е додека има регулаторна комисија нема да има драстични поскапувања (според мене максимум 5-6%) бидејќи се знае дека регулаторна =~ на таа гарнитура што е на власт.
Така да со евентуално енормно поскапување ќе има реперкусии и на власта на следните наредни избори.

Она што исто така е неизбежно е дека ќе мора кога тогаш да има либерализација и на енергетскиот пазар за физички потрошувачи, и тогаш (според мене) нема да има регулаторна да ја одредува цената туку секој оператор кој што ќе има лиценца ќе си има свои цени (можеби регулаторна ќе ја одредува максималната цена?!) е тогаш е можно да има драстично поскапување 10-15-20%, но би имало различни пакети и секој корисник ќе си зема од тој оператор кај којшто мисли дека ќе му биде најдобро/најисплатливо.
 

Juve-Fan

campione d'italia 36
Член од
23 март 2010
Мислења
841
Поени од реакции
1.469
Наместив клима од клими.мк Хаер 5,5ка за монтажа бевме договорени 4000 ден.Денеска после монтирањето ми велат дека демек згрешиле и ми наплатија 5000.Не е проблемот во тие 1000 ден. ме нервира што лажат за да те придобијат и после кој те ебе.Вака само ствараат одбивност, со нив е завршена приказната, бев во план да ставам уште 2 клими ама ме изгубија како муштерија.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ајде кога веќе дискутираме за поскапување/поефтинување на елек. енергија. Мое мислење е додека има регулаторна комисија нема да има драстични поскапувања (според мене максимум 5-6%) бидејќи се знае дека регулаторна =~ на таа гарнитура што е на власт.
Така да со евентуално енормно поскапување ќе има реперкусии и на власта на следните наредни избори.

Она што исто така е неизбежно е дека ќе мора кога тогаш да има либерализација и на енергетскиот пазар за физички потрошувачи, и тогаш (според мене) нема да има регулаторна да ја одредува цената туку секој оператор кој што ќе има лиценца ќе си има свои цени (можеби регулаторна ќе ја одредува максималната цена?!) е тогаш е можно да има драстично поскапување 10-15-20%, но би имало различни пакети и секој корисник ќе си зема од тој оператор кај којшто мисли дека ќе му биде најдобро/најисплатливо.
Не знам како ќе оди тоа со либерализацијата. На ист далновод сме поврзани, како може јас да користам еден оператор, ти друг?
Наместив клима од клими.мк Хаер 5,5ка за монтажа бевме договорени 4000 ден.Денеска после монтирањето ми велат дека демек згрешиле и ми наплатија 5000.Не е проблемот во тие 1000 ден. ме нервира што лажат за да те придобијат и после кој те ебе.Вака само ствараат одбивност, со нив е завршена приказната, бев во план да ставам уште 2 клими ама ме изгубија како муштерија.
Секаде ти е исто. И мене од Gree ми рекоа дека монтажата е 70€, а ми наплатија 80.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Не знам како ќе оди тоа со либерализацијата. На ист далновод сме поврзани, како може јас да користам еден оператор, ти друг?
Секаде ти е исто. И мене од Gree ми рекоа дека монтажата е 70€, а ми наплатија 80.
Многу лесно може. Не е важно како си врзан. Тоа е дистрибутер. Важно е кој ја произвел енергијата за тебе и ја дал во мрежата. Не мора да е одвоено, се што треба е да знаеме ти колку си потрошил од броилото - се друго е веќе решено. Кај правни лица ова функционира од лани. Во просек цените се околу 30% поефтини од тоа што беа, за тие што си избраа соодветни тарифи. За пекари и слично и до 50% поефтино испаѓа зошто трошат оф пик струја.

Си има решение и веќе се користи.

Ти можеш (сериозно) од Иран да купиш струја и да ти стигне до дома. Не значи дека електронот патува од Иран, туку дека иран испорачал во мрежата толку и толку киловати, а ти си потрошил толку и толку. Останатото се дистрибутивни трошоци за мрежата.
 
Член од
7 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
243
Не знам како ќе оди тоа со либерализацијата. На ист далновод сме поврзани, како може јас да користам еден оператор, ти друг?
Секаде ти е исто. И мене од Gree ми рекоа дека монтажата е 70€, а ми наплатија 80.
Да, веќе Дени одговори, ама според броилото, колку КВ ќе си потрошиш толку ќе платиш ти на Х јас на У оператор. Се останато, ќе си го регулираат мегусебно со ЕВН/МЕПСО итн итн.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.908
Многу лесно може. Не е важно како си врзан. Тоа е дистрибутер. Важно е кој ја произвел енергијата за тебе и ја дал во мрежата. Не мора да е одвоено, се што треба е да знаеме ти колку си потрошил од броилото - се друго е веќе решено. Кај правни лица ова функционира од лани. Во просек цените се околу 30% поефтини од тоа што беа, за тие што си избраа соодветни тарифи. За пекари и слично и до 50% поефтино испаѓа зошто трошат оф пик струја.

Си има решение и веќе се користи.

Ти можеш (сериозно) од Иран да купиш струја и да ти стигне до дома. Не значи дека електронот патува од Иран, туку дека иран испорачал во мрежата толку и толку киловати, а ти си потрошил толку и толку. Останатото се дистрибутивни трошоци за мрежата.
I da ima liberalizacija na strujata za Fizicki lica pak Evn ke bide glavna za nov priklucok defekti na dalekovodi defekti pred broilo trafostanici za toa pak ke si bide glavna Evn i da odis na liberalizacija broiloto pak ke bide na Evn
 

Kajgana Shop

На врв Bottom