Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.838
Biten post za Forumov koj ke go stavam vo Bookmark.
Toa Ti prv nemas pojma sto e SEER/SCOP , i se falis deka na site tie sto nemaat pojma mozes da im uvalis bilo sto.
Malce si se zeznal u matematikata i sekogas ke te pobijam so dokazi.....za potsmev si tuka ostaven, nekoj mora da e klovnot...a toa si Ti. ;)
Eve podetalno objasneto okolu SCOOP i SEER

Termini COP (koeficijent učinka) i EER (koeficijent energetske efikasnosti) definišu efikasnost grejanja i hlađenja klima-uređaja. Oni označavaju koeficijent grejanja ili hlađenja koji ostvaruje uređaj u odnosu na količinu električne energije koja je unesena u sistem. To znači da, ukoliko klima-uređaj ostvaruje toplotu od 5 kW na osnovu 1 kW unesene električne energije, njegov COP iznosi 5,0. Na sličan način, ukoliko klima-uređaj ostvaruje hlađenje od 5 kW na osnovu 1 kW unesene električne energije, njegov EER iznosi 5,0. Što je koeficijent COP i EER viši, to uređaj ima veću energetsku efikasnost.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Гледам истиот народ уше трола на форумов и се поново ликови паѓаат на нивните фори.
Уште се фура филмот, дека designed by apple in california и made in chinа е исто со designed and made in china.

Сепак, гледав клима за роднините нешо ефтина 3.5 нешо, па ја разгледав fairy lclh, a+ ефикасност на греење, грее почнале и надоле со ефикасност да одат

Гледам џубрето грее уше ви фура филмови за украун, и амбер ќумбиња со по 1-3 киловати потрошувачка на греење и тоа е во ред пошо биле нордик клими хаха.

Уше ви спинуваат флаери нивни имаѓинарни желби како тестови еквивалентни на еуровент, а немаат муда да се појават на еуровент.


Како и да е, нешо 3.5 kw климичка за 30к сма бар да е а++ на греење warm zona.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.052
Поени од реакции
1.175
Eve podetalno objasneto okolu SCOOP i SEER

Termini COP (koeficijent učinka) i EER (koeficijent energetske efikasnosti) definišu efikasnost grejanja i hlađenja klima-uređaja. Oni označavaju koeficijent grejanja ili hlađenja koji ostvaruje uređaj u odnosu na količinu električne energije koja je unesena u sistem. To znači da, ukoliko klima-uređaj ostvaruje toplotu od 5 kW na osnovu 1 kW unesene električne energije, njegov COP iznosi 5,0. Na sličan način, ukoliko klima-uređaj ostvaruje hlađenje od 5 kW na osnovu 1 kW unesene električne energije, njegov EER iznosi 5,0. Što je koeficijent COP i EER viši, to uređaj ima veću energetsku efikasnost.
абе климе што човек си бе ти?

он те прави од свинско корито подоле, кловн... а ти му пушташ копи-пасте текст со мислење дека ќе го разубедиш дека знаеш, дури почна и неговите клими да ги фалиш за да те засака, ама не одат така работите во реален живот, таму или го тераш во три пм и си го заземаш заслуженото внимание и почит или правиш нов профил па продолжуваш јово на ново на форумов.
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
imam problem so gree+ aplikacijata. nikako ne mi gi naogja klimite a imam 3 doma. e sega koga ja pustam greesmart gi ima. i trite vrzani na ruterot i mozam site tri da gi kontroliram no ova e duri sum doma a ne na pat do doma da si pustam da oladi ili da stopli. nekoj moze da pomogne kade gresam? na gree+ sum registriran so region Europe
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Гледам истиот народ уше трола на форумов и се поново ликови паѓаат на нивните фори.
Уште се фура филмот, дека designed by apple in california и made in chinа е исто со designed and made in china.

Сепак, гледав клима за роднините нешо ефтина 3.5 нешо, па ја разгледав fairy lclh, a+ ефикасност на греење, грее почнале и надоле со ефикасност да одат

Гледам џубрето грее уше ви фура филмови за украун, и амбер ќумбиња со по 1-3 киловати потрошувачка на греење и тоа е во ред пошо биле нордик клими хаха.

Уше ви спинуваат флаери нивни имаѓинарни желби како тестови еквивалентни на еуровент, а немаат муда да се појават на еуровент.


Како и да е, нешо 3.5 kw климичка за 30к сма бар да е а++ на греење warm zona.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Имаш Хаиер Тундра 12ка или 18ка ако е за поозбилна работа.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.838
абе климе што човек си бе ти?

он те прави од свинско корито подоле, кловн... а ти му пушташ копи-пасте текст со мислење дека ќе го разубедиш дека знаеш, дури почна и неговите клими да ги фалиш за да те засака, ама не одат така работите во реален живот, таму или го тераш во три пм и си го заземаш заслуженото внимание и почит или правиш нов профил па продолжуваш јово на ново на форумов.
Druze vo pravo si ama jas znaes kakov covek sum Kako Pogovorkata: Koj mene so kamen jas nego so leb. ne sum djubre kako drugi luge.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Имаш Хаиер Тундра 12ка или 18ка ако е за поозбилна работа.
Ovaa e sigurno so A++
Автоматски споено мислење:

Гледам истиот народ уше трола на форумов и се поново ликови паѓаат на нивните фори.
Уште се фура филмот, дека designed by apple in california и made in chinа е исто со designed and made in china.

Сепак, гледав клима за роднините нешо ефтина 3.5 нешо, па ја разгледав fairy lclh, a+ ефикасност на греење, грее почнале и надоле со ефикасност да одат

Гледам џубрето грее уше ви фура филмови за украун, и амбер ќумбиња со по 1-3 киловати потрошувачка на греење и тоа е во ред пошо биле нордик клими хаха.

Уше ви спинуваат флаери нивни имаѓинарни желби како тестови еквивалентни на еуровент, а немаат муда да се појават на еуровент.


Како и да е, нешо 3.5 kw климичка за 30к сма бар да е а++ на греење warm zona.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Placi Vlavce.
Ve otepa Gree...nokna mora, uste mnogu dolgo.
Da znaes sto se sprema od 1 Septemvri...lelelele
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Ovaa e sigurno so A++
Автоматски споено мислење:


Placi Vlavce.
Ve otepa Gree...nokna mora, uste mnogu dolgo.
Da znaes sto se sprema od 1 Septemvri...lelelele
Кој отепа грее? Мене и мојата специјалност по гастроентерохептологија?

Ама ги отепа грее народот шо имаат купено грее клими и не можат да се рљзладат во овие жешки денови.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Кој отепа грее? Мене и мојата специјалност по гастроентерохептологија?

Ама ги отепа грее народот шо имаат купено грее клими и не можат да се рљзладат во овие жешки денови.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Hahahhaha.... Dobar vic...
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
imam problem so gree+ aplikacijata. nikako ne mi gi naogja klimite a imam 3 doma. e sega koga ja pustam greesmart gi ima. i trite vrzani na ruterot i mozam site tri da gi kontroliram no ova e duri sum doma a ne na pat do doma da si pustam da oladi ili da stopli. nekoj moze da pomogne kade gresam? na gree+ sum registriran so region Europe
Sigurno imas nesto pogresno setirano.
Strelec objasnuvase nekolku pati.
Prasaj go, ke ti kaze kaj ti e greskata.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
imam problem so gree+ aplikacijata. nikako ne mi gi naogja klimite a imam 3 doma. e sega koga ja pustam greesmart gi ima. i trite vrzani na ruterot i mozam site tri da gi kontroliram no ova e duri sum doma a ne na pat do doma da si pustam da oladi ili da stopli. nekoj moze da pomogne kade gresam? na gree+ sum registriran so region Europe
Smeni na north america...
Автоматски споено мислење:

imam problem so gree+ aplikacijata. nikako ne mi gi naogja klimite a imam 3 doma. e sega koga ja pustam greesmart gi ima. i trite vrzani na ruterot i mozam site tri da gi kontroliram no ova e duri sum doma a ne na pat do doma da si pustam da oladi ili da stopli. nekoj moze da pomogne kade gresam? na gree+ sum registriran so region Europe
Smeni na north america... Cesto eu serverite ili ne rabotat ili se preoptereteni...sto na wi-fi mrezata gi imas site 3 klimi ..na 3-4g treba povejke pati Reload da pravis najmalce 3pati....
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Се расправате како ороспии на улица.

Дај кажете некој паметен муабет

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom