Најекономично греење (затоплување)

Zik

Член од
9 декември 2019
Мислења
58
Поени од реакции
57
Отвори Installation Manual и пребарај Length of refrigerant pipe, или само length
Од првите резултати на гугл, што ми излегоа за Toshiba гледам на некои има од-до а за некои само макс до...
Pipe lengths per unit (min./max.) m 2-15

Еве па во Installation Manual на Daiseikai, вика макс 15м со вклученото фабричко полнење на фреон. Можеби и ќе работи перфектно монтирана со помалку од 2 метри должина..... но верувам дека е подобро да е со 5 метри ако е фабрички наполнета за до 15.

Исто за вакумирањето, онаа временска рамка од 15 минути е дадена како пример, но се зависи од должината на линијата како и јачината на вакум пупмата.
Operate the vacuum pump to start evacuating. Perform evacuating for about 15 minutes if the piping length is 25 meters. (15 minutes for 25 meters) (assuming a pump capacity of 27 liters per minute) Then confi rm that the compound pressure gauge reading is –101 kPa (–76 cmHg).

Затоа препораките тука за внимание при изборот и работата на монтерите се битни.
А цената за монтажата дали била 60 или 70 евра ќе ти сменат еднаш, но работата на климатизерот со помалку од 100% ефикасност ќе ти менува наредниве 5-10-15 години.
Разгледав неколку упатства за Х модели: кај митцу не е спомнато, кај даикин 1,5 до 30м, кај фјуџицу исто не е споманто минимална должина.. но во сите упатства е нагласено дијаметар. Е сега ако по форуми се нагласува само должина а се занемарува дијаметар која е поентата со правилна монтажа
 
Член од
1 март 2012
Мислења
18
Поени од реакции
3
Здраво ќе ве молам за совет и мислење помеѓу овие 2 модели на инвертер .Toshiba Ras -16PKVSG-E Suzumi plus ili Daikin Sensira FTXF50A
 

Attachments

Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.976
Toa so motanjeto na krugot pozadi nadvoresnata se vika oil trap i sluzi da ne ide masloto.od kompresorrot vo vnatresnata edinica...inaku jas vo povejke upatstva od klimi razlicni sum videl kratka brosura na koja pisuva za rastojanieto na pozicionirajne na nadvoresnata/vnatresnata edinica kolku treba da se minimum cevkite dolgi /vakum i kratka obuka i na toa se potpisuvas i ti i monterot...ova vo nad 5 slucaevi...
Tri zabludi vo poslednive postovi, aman zapišete nekade .....

1.Oil trap važeše za starite freoni kako R22, sega so novite i pritisoci dva pati pogolemi, brzinata na freonot e golema pa ovaa zamka ne može da go zarobi masloto, a i ne treba, sega patuva slobodno vo krug i pak od separatorot za maslo se vraća vo kompresorot.
2.Cevkite se del od vn. izmenuvač, vednaš pred niv ili posle niv (na greenje) se kapilarite ili EEV pa podobro e da ima dovolno cevki nadvor radi klokotenjeto na freonot i zgolemenata površina na izmenuvanje.
3.Vakumiranjeto ne e povržano ama baš nikako so vremetraenje. Ne razbiram kolku pati imam pišuvano za ova i pak isto pa isto. So vakumiranjeto samo se pravi vodata da ispari na postoečkata sobna temperatura, znači ne e isto dali e leto ili zima. So zgolemuvanje na vakuumot (namaluvanje na pritisokot) se spušta T na vrienje na vodata do sobna T. Obratno so ekspres lonec so zgolemuvanje na pritisokot vodata vrie na poveće od 130 C....
 

Zik

Член од
9 декември 2019
Мислења
58
Поени од реакции
57
Ajde i nekoj po strucen keka se prikluci i ke ti objasni za oil trap i za idealna dolzina od 3do5m mislamndeka e bez dopolnuvajne freon .! se nad 5m odi xx gramovi na 1m.+dolzina....toa pak spored proizveditelot...
Автоматски споено мислење:
Baraj serviserot.....mozi imas dr.problem ...mozebi po mn.malce gubis freon ili mozi da e druga rabota...
[/QUOTE]
Немам никаков проблем со климите, работат одлично..само ме интерсираше зашто се труби по форуми со некакви не докажани тези.. главниот инжинер на фјуџицу го има објаснето тоа преку бројки шо за мене и повеќето се виша математика и физика.. заклучокот е дека нема никаква разлика помеѓу 1,3 или 5 м единствено на пократка инстелација може да се птенесуваат вибрации, но доколку ја нема нема ни да ја има..во сите упатства надворешните се препорачуваат да се монтират на под, тоа никој не го спомнува
Автоматски споено мислење:

Здраво ќе ве молам за совет и мислење помеѓу овие 2 модели на инвертер .Toshiba Ras -16PKVSG-E Suzumi plus ili Daikin Sensira FTXF50A
Ако одиш со 18ка оди со Даикин за греење има поголем капацитет и е потивка, за 12ката Тошибата мислам дека е подобра
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Разгледав неколку упатства за Х модели: кај митцу не е спомнато, кај даикин 1,5 до 30м, кај фјуџицу исто не е споманто минимална должина.. но во сите упатства е нагласено дијаметар. Е сега ако по форуми се нагласува само должина а се занемарува дијаметар која е поентата со правилна монтажа
На некој начин дијаметарот на цевките не може да се промаши. Не е лесно да се постави цевка 15 милиметри наместо 20 милиметри (обратно е невозможно). Самите приклучоци (холендери) на климата ја одредуваат и цевката. Тука мислам дека ни монтерите не ќе можат да ја утнат работата.
 
Член од
8 мај 2020
Мислења
77
Поени од реакции
147
Здраво ќе ве молам за совет и мислење помеѓу овие 2 модели на инвертер .Toshiba Ras -16PKVSG-E Suzumi plus ili Daikin Sensira FTXF50A
Vo odnos na sporedbata na ovie dva kvalitetni uredi zemi vo predvid deka Suzumi Plus e Mid Tier, Sensirata e Entry level. Inaku top uredi no vo odnos na komparacijava prednosta e na Suzumi Plus.
Sekoe dobro.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.123
Поени од реакции
4.923
@Goosy stavi Sliki od Klimata od vnatresnata i nadvoresnata edinica kolku metri bakarni cevki ti stavija koj ti ja montirase ( koj servis ) i dali ja vakumiraa klimata ?
I za ubavo Ladenje i Greenje so klima mora filtrite da se perat so mlaka voda i sampon 2 pati vo mesecot.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Здраво ќе ве молам за совет и мислење помеѓу овие 2 модели на инвертер .Toshiba Ras -16PKVSG-E Suzumi plus ili Daikin Sensira FTXF50A
Zemi si Daikin, taa e 5.5kw.
Toshiba e 16K t.e. 4.6kw, slaba klima.
Isto kako sto manipuliraat 22k da prezentiraat kako 24k. Sramota
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
16 март 2019
Мислења
3.123
Поени од реакции
4.923
ARIELLI se proizveduva vo TCL fabrikata za klima uredi vo kina
Moj predlog dokolku klimata ti e za Ladenje i Greenje odi so provereni brendovi kako Gree Midea Tosot Vivax
Moj sovet ti se slednive inverter klimi




 
Член од
9 мај 2020
Мислења
49
Поени од реакции
78
Член од
14 септември 2014
Мислења
96
Поени од реакции
48
ARIELLI se proizveduva vo TCL fabrikata za klima uredi vo kina
Moj predlog dokolku klimata ti e za Ladenje i Greenje odi so provereni brendovi kako Gree Midea Tosot Vivax
Moj sovet ti se slednive inverter klimi




Ги гледав сите што си ги навел, плус


Мислење околу овие две?

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom