Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Kazi Druze ako znaes kako se uklucuva X Fan i dali ima eco mod i kako se uklucuva ?
Ti ja namesti li NEO-to ?
ete ti odgovorile veke* mozi povejke sekundi treba da zadrzis stegnato na fan
nee namestena neoto imam uste dr, raboti za sreduvajne inaku ke ja montira serviserot/monter na gree sto e toj e ovlasten...
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.098
Поени од реакции
4.831
Probaj vaka i pisi.


Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Ja pustiv klimata i drzam na Fan 3 sekundi i se uklucuva X Fan potoa isto stiskam na Fan 3 sekundi i se isklucuva X Fan fala mnogu :)

Inaku dali treba ova X Fan nonstop da raboti koga e uklucena klimata kako sto e jonizatorot ili se pusta koga ima potreba
I osven za neprijatni mirizbi za sto drugo sluzi ?
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Ja pustiv klimata i drzam na Fan 3 sekundi i se uklucuva X Fan potoa isto stiskam na Fan 3 sekundi i se isklucuva X Fan fala mnogu :)

Inaku dali treba ova X Fan nonstop da raboti koga e uklucena klimata kako sto e jonizatorot ili se pusta koga ima potreba
I osven za neprijatni mirizbi za sto drugo sluzi ?
Da za neprijatni mirisi od muvla vlaga koga e na ladenje opcija ,no posle gasenje na klimata avtomatski se gasni opcijata sto malku smeta no ok e ,no recisi neja gasime sto znaci nee tolku problem

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Specijalno za "Najubav" naskoro super model na Gree, bez greac.... po negova zelba.
Sega so prajme *** najubajo ...nema da spija ...
Автоматски споено мислење:

Ja pustiv klimata i drzam na Fan 3 sekundi i se uklucuva X Fan potoa isto stiskam na Fan 3 sekundi i se isklucuva X Fan fala mnogu :)

Inaku dali treba ova X Fan nonstop da raboti koga e uklucena klimata kako sto e jonizatorot ili se pusta koga ima potreba
I osven za neprijatni mirizbi za sto drugo sluzi ?
Cekaj sega ....za xfan nauci* za ES ? energySave .. ?treba infoo ...?
 
Последно уредено:
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Ja pustiv klimata i drzam na Fan 3 sekundi i se uklucuva X Fan potoa isto stiskam na Fan 3 sekundi i se isklucuva X Fan fala mnogu :)

Inaku dali treba ova X Fan nonstop da raboti koga e uklucena klimata kako sto e jonizatorot ili se pusta koga ima potreba
I osven za neprijatni mirizbi za sto drugo sluzi ?
Za eco(se) probaj ova


Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Која е процедурата за субвенциите прво се аплицира во град Скопје па ако ти одобрат купуваш или купуваш клима па аплицираш?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Која е процедурата за субвенциите прво се аплицира во град Скопје па ако ти одобрат купуваш или купуваш клима па аплицираш?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Сите што купиле во 2020 година аплицираат (ако ги исполнуваат посебните услови). Ако има многумина такви, ќе ја пополнат квотата, па оние што ќе купат сега ќе извисат.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.098
Поени од реакции
4.831
Dali moze da se aplicira za Subvencii na Inverter klimi ako imas edna klima kupeno pred 3 godini i sega sakas da apliciras za Subvencii za vtora klima dali moze da se aplicira
Ili uslov e da nemas voopsto klima ?
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
но зошто такви бранови направиле на бакарните цевки позади климата,не ми е логично???
можеле да свртат круг
Малку надмашивме со проценката за должината на цевките, монтерите тераа по мојата математика (4.5м) па неможам да имам замерка за тоа :nesumjas:, а и олукот веројатно сметаше за да се направи едноставен круг.... можеби можеа да се потрудат малку подобро да испадне но што е тука е..... не верувам да и смета во работата.....

Не сум успеал да ги довардам па одпосле забележав дека не се до крај изолирани со фластерот за надворешни влијанија кој се мота врз цевките.
Си набавив од овој армираниот фластер
moment_power_tape.jpg
Само моментално немам добра скала а малце е непристапно местото, ама ќе се снајдам си викам за брзо и ќе ги измотам самиот дополнително.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.500
Поени од реакции
5.344
Другар, немаш голема квадратура, ама имаш огромни топлински загуби. Според ова пишаново, трошиш по ~ 1 кубик дрва месечно. Земајќи во предвид цена на кубик дрво од 50-60 евра, значи годишно даваш 300-360 евра за нив. Согласно горе пишаното, ќе поминеш поекономично со клима, ама нема да има драстична разлика.

Инаку за предлог клима треба да кажеш ценовен ранг во кој треба да се бира. И не би идел со 18-ка, ќе те откине во толку мал простор. Попрво би идел со квалитетна 12-ка.

Доколку си во можност реши ги загубите на топлина со изолација.

п.с. Ако си од Скопје или Кичево, аплицирај што побрзо за субвенции, до 1000 евра покриваат трошоци целосно, се над тоа доплаќаш. Во тој ценовен ранг има многу многу добри јапонски клими.
Aber problemot e sto sum od Prilep. :place:
So tie toa 18ka i 12ka?
Inace klimava sto gi staviv slikive mi ja davaat polovna za 200€

Se prasuvam dali vredi za 200€.

I dali 9000 Btu/h se dobra klima ili ima i podobri za 2,68Kw

A bi trebalo da e Midea.
Ako nekoj znaj germanski ovde ima malku info.


 

Kajgana Shop

На врв Bottom