Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
И ти прочитај подобро, мојот коментар за тебе не беше насочен кон твојот последен коментар туку кон се што имаш напишано на темава каде им се улижуваш на грее-евци ко да ти го дале амберот бесплатно. Man up, не ти личи такво однесување. Јас сум обичен корисник и немам никаква добивка од тоа што го пишувам тука, затоа и напишав искрен совет во кои се вклучени предностите и недостатоците на двете клими со кои имав директно искуство. Морам да те демантирам дека е ураган тундрата бидејќи има двојно поширок отвор во споредба со амберот па затоа чувството на дување реално е тука некаде и на двата модела. Предноста на поголемиот издув на тундрата е што зимава немаше потреба да биде ставена повеќе од прва брзина па можеби и од таму се помалите сметки кај мене. Предноста кај амберот со повеќето брзините ја осетив сега на ладење каде тундрата во прва брзина прави преладно па треба да уклучиш quiet mode за да одржува ладно а да не биде преладно.

Немам што да кријам, точно е дека е само една зима се имам греено ама истото се однесува и на амберот на другарот кај кој барем еднаш неделно одиме но и доаѓа кај мене за децата да си играат. Ако прочиташ што напишав ќе видиш дека во ниеден момент не ја спорам моќноста на амберот, баш напротив сметам дека е сосема доволно моќен. Она што го споделив е искуството после една година од користење на двете клими во која другарот има во просек 1000-1500 денари поголеми сметки и сум на мислење дека треба добро да размислат дали вредат да се потрошат тие екстра 10 000 денари. Во нашиот случај и со ваква зима, апсолутно НЕ, ни во лудост.


Послушај го Стрелец и немој да си лажел со 3.5 за толкав неизлоиран простор во куќа, ќе измрзнеш и ќе викаш дека инвертерите не ги бива. Земи си 5.5 и раат ќе си. А неможам да опишам каква глупост е дека тие 800 м3 се ураган, кај мене климата со ваков издува дува токму каде што седиме па еве после една година сеуште не не има оддувано ниту пак некој се пожалил.
Ako ne ti odgovara nesto ok, povejke nite citam ni komentiram/napravigo i ti istoto.....kako sto so flegmata raskrstivme* Caoo
 
Член од
11 мај 2013
Мислења
53
Поени од реакции
150
Ako ne ti odgovara nesto ok, povejke nite citam ni komentiram/napravigo i ti istoto.....kako sto so flegmata raskrstivme* Caoo
Друже слободно раскрстувај, твое право :) Јас ти дадов добронамерен совет, ти голем си, како сакаш терај. Ама мораш да бидеш свесен дека отстрана смешно делуваш со таквиот однос.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.502
Na drugion "strucen" forum, "Nekoj" ima problem so Tundra 18K.
Mozebi e nasiov "Nekoj", ama sram mu e tuka da prasa za sovet.
Нормално дека ќе прашам на другиот форум кога овај е веќе посран од вас без никакви санкции
Нормално дека ќе прашам таму кога знам дека луѓето кои ја серат оваа тема се таму банирани
Она што го чекав е да видам за колку време тој пост ќе влезе во букмарк за да се користи во наредните 5 - 10 години (чекам честење за ова, тој пост ќе донесе доста поенчиња)
Изгледа стара љубав још ме боли чим се чита форум каде што си баниран за навек
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Нормално дека ќе прашам на другиот форум кога овај е веќе посран од вас без никакви санкции
Нормално дека ќе прашам таму кога знам дека луѓето кои ја серат оваа тема се таму банирани
Она што го чекав е да видам за колку време тој пост ќе влезе во букмарк за да се користи во наредните 5 - 10 години (чекам честење за ова, тој пост ќе донесе доста поенчиња)
Изгледа стара љубав још ме боли чим се чита форум каде што си баниран за навек
Читањето на ИТ форумот од страна на вработениве во кинескава фирма чисто за да видат некој муабет, да напрает некој скрин шот па да го користат во нивна пропаганда е најмизерното нешто што сум го посведочил некој да го прави на интернет во мое опкружување. Подолу од тоа неможе. Ама не им е гјале, сигурен сум во то, како шо сум сигурен дека сигурно си седат во канцеларија и групно си се смеат на муабетиве на форумов бидејќи ние лаеме, а нивниот караван си поминува односно си продаваат клими без разлика кој што ќе кажи за нивнниот бренд, АМА то воопшто не го менува фактот дека е мизерно то шо го прает со следењето на ИТ форумот.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Нормално дека ќе прашам на другиот форум кога овај е веќе посран од вас без никакви санкции
Нормално дека ќе прашам таму кога знам дека луѓето кои ја серат оваа тема се таму банирани
Она што го чекав е да видам за колку време тој пост ќе влезе во букмарк за да се користи во наредните 5 - 10 години (чекам честење за ова, тој пост ќе донесе доста поенчиња)
Изгледа стара љубав још ме боли чим се чита форум каде што си баниран за навек
Togas placi si na drugion forum i ponatamu za jakiot model na Tundra 18K sto riknal posle godina i pol.
I gledaj da ja preporacuvas postojano.
A odnosno baniranjeto, ne sum bil zaclenet nikogas, taka da nemaa moznost da me baniraat. Naskoro ke se zaclenam, da ti ja pofalam klimata.... Hahaha
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Togas placi si na drugion forum i ponatamu za jakiot model na Tundra 18K sto riknal posle godina i pol.
I gledaj da ja preporacuvas postojano.
A odnosno baniranjeto, ne sum bil zaclenet nikogas, taka da nemaa moznost da me baniraat. Naskoro ke se zaclenam, da ti ja pofalam klimata.... Hahaha
Не си бил член, а одиш да го читаш форумот?? Поставуваш нови стандарди на нискост другар.
Автоматски споено мислење:

Немам појма шо е проблемот со климата на НЕКОЈ, ама и да рикнала после година и пол тоа воопшто не треба да не чуди на никој. Евтина, буџет клима која кога ја купувавме, сите знаевме потсвесно дека таква работа може да се случи. Да повториме, Haier, Vivax, Vox, TST, Tosot, Gree, Hyundai i co., се брендови од ниска категорија кои не произведуваат висококвалитетни клими туку буџет клими достапни за сечиј џеб. За тоа искрено треба да им сме благодарни зошто подобро Gree Amber или Haier Tundra отколку чадилници да прајт некој со дрва/пелети, а Mitsubishi, Toshiba, Daikin i Fujitsu неможе секој да си дозволи.

Ама да не ве чуди па кога Haier ќе се расипи, Gree ќе смрди на пластика кога дува или ќе троши 2,2 кв на греење, а 3,5ка клима или на Vivaxot тропкал тропкал фанот на внатрешната и какви ли се други проблеми не се изнсчитавме за кинеските брендови.
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Не си бил член, а одиш да го читаш форумот?? Поставуваш нови стандарди на нискост другар.
Автоматски споено мислење:

Немам појма шо е проблемот со климата на НЕКОЈ, ама и да рикнала после година и пол тоа воопшто не треба да не чуди на никој. Евтина, буџет клима која кога ја купувавме, сите знаевме потсвесно дека таква работа може да се случи. Да повториме, Haier, Vivax, Vox, TST, Tosot, Gree, Hyundai i co., се брендови од ниска категорија кои не произведуваат висококвалитетни клими туку буџет клими достапни за сечиј џеб. За тоа искрено треба да им сме благодарни зошто подобро Gree Amber или Haier Tundra отколку чадилници да прајт некој со дрва/пелети, а Mitsubishi, Toshiba, Daikin i Fujitsu неможе секој да си дозволи.

Ама да не ве чуди па кога Haier ќе се расипи, Gree ќе смрди на пластика кога дува или ќе троши 2,2 кв на греење, а 3,5ка клима или на Vivaxot тропкал тропкал фанот на внатрешната и какви ли се други проблеми не се изнсчитавме за кинеските брендови.
Kolku placete poradi Gree, strasno, ke puknete od maka.
Dolgo ke vi trae makata decinja.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Не си бил член, а одиш да го читаш форумот?? Поставуваш нови стандарди на нискост другар.
Автоматски споено мислење:

Немам појма шо е проблемот со климата на НЕКОЈ, ама и да рикнала после година и пол тоа воопшто не треба да не чуди на никој. Евтина, буџет клима која кога ја купувавме, сите знаевме потсвесно дека таква работа може да се случи. Да повториме, Haier, Vivax, Vox, TST, Tosot, Gree, Hyundai i co., се брендови од ниска категорија кои не произведуваат висококвалитетни клими туку буџет клими достапни за сечиј џеб. За тоа искрено треба да им сме благодарни зошто подобро Gree Amber или Haier Tundra отколку чадилници да прајт некој со дрва/пелети, а Mitsubishi, Toshiba, Daikin i Fujitsu неможе секој да си дозволи.

Ама да не ве чуди па кога Haier ќе се расипи, Gree ќе смрди на пластика кога дува или ќе троши 2,2 кв на греење, а 3,5ка клима или на Vivaxot тропкал тропкал фанот на внатрешната и какви ли се други проблеми не се изнсчитавме за кинеските брендови.
Не бе грешка си, они за 400еуро space shuttle продаваат, џабе пари даваш на друго место :) ;) :aplauz: . Од 70к на 40к намалување и пак била најдобра паксе снашле они со увозот, нешто као некоја количина пловела по океаниве па они ја укепале за топ цена. абе за галичките се знае, како што си напиша само за буџет клима, а за перформанси се знае каде треба пари да се дадат.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
7мица во денешно време само за во дуќани. Никако за дома.

Jas koristam 7 kw klima Invertor Nemesis i sum prezadovolen gream ladam 80 kvadrata i so konstantna potrosuvacka od 1070 wati. Jas sum prezadovolen a zosto ti smetas 7 ca nikako doma imas nekoe loso iskustvo ili
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.502
Togas placi si na drugion forum i ponatamu za jakiot model na Tundra 18K sto riknal posle godina i pol.
Знаеш дека има болест која се дијагностицира после вакви мислења?
Баш тоа и го направив, таму пишав за проблемот кој што ти тука го достави и сега ми викаш таму да си пишам.

ах со кого се делиме воздух
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Jas koristam 7 kw klima Invertor Nemesis i sum prezadovolen gream ladam 80 kvadrata i so konstantna potrosuvacka od 1070 wati. Jas sum prezadovolen a zosto ti smetas 7 ca nikako doma imas nekoe loso iskustvo ili
Имав 7мица дома, ја заменив со 3.5. Мислам дека е груба во работата и дека нема доволна комоција за домашни услови. Силно дува и на минимум, а реално нема потреба. Кај мене просечна потрошувачка на грејна сезона е 400-800W што е малку за неа. Едноставно ретко да има потреба од толкаво дување и клима, која треба и навечер да работи и да се спие со неа.

Секако тоа е мое мислење. Можеби за некои случаи би имала логика со огромни загуби на просторот каде минималните 800w (просек!) би биле потребни за тој простор во октомври и март, а 2000в (просек!!!) би било за Јануари. Затоа треба да се избере некоја клима која ќе има минимум кој ќе исполнува параметри за просторот, а максимум да исполнува за Јануари. За нашево поднебје најчесто климите работат со помалку од 900в во текот на 90% од грејната сезона и не би имало логика да се стави клима со 800-900в минимум. Незнам колку е на твојата.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.098
Поени од реакции
4.831
Имав 7мица дома, ја заменив со 3.5. Мислам дека е груба во работата и дека нема доволна комоција за домашни услови. Силно дува и на минимум, а реално нема потреба. Кај мене просечна потрошувачка на грејна сезона е 400-800W што е малку за неа. Едноставно ретко да има потреба од толкаво дување и клима, која треба и навечер да работи и да се спие со неа.

Секако тоа е мое мислење. Можеби за некои случаи би имала логика со огромни загуби на просторот каде минималните 800w (просек!) би биле потребни за тој простор во октомври и март, а 2000в (просек!!!) би било за Јануари. Затоа треба да се избере некоја клима која ќе има минимум кој ќе исполнува параметри за просторот, а максимум да исполнува за Јануари. За нашево поднебје најчесто климите работат со помалку од 900в во текот на 90% од грејната сезона и не би имало логика да се стави клима со 800-900в минимум. Незнам колку е на твојата.
Ti mislam ednas kazuvase si imal 7-ca 24 BTU Beko klima ama obicna on-off ti bila ne bila inverter klima a razlikata pomegu obicna i inverter klima e ogromna ednostavno nema sporedba inverter klima so obicna klima.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.965
Секако тоа е мое мислење. Можеби за некои случаи би имала логика со огромни загуби на просторот каде минималните 800w (просек!) би биле потребни за тој простор во октомври и март, а 2000в (просек!!!) би било за Јануари. Затоа треба да се избере некоја клима која ќе има минимум кој ќе исполнува параметри за просторот, а максимум да исполнува за Јануари. За нашево поднебје најчесто климите работат со помалку од 900в во текот на 90% од грејната сезона и не би имало логика да се стави клима со 800-900в минимум
Bravo, ova e vistinsko razmisluvanje pri izbor na soodvetna klima za vašiot prostor koj treba da go greete.
Nema tuka brendovi, iminja i modeli... Toa e prvoto i najbitno približuvanje kon baranoto. E sega ako sakate prefineta rabota i kvalitet će brcnete podlaboko vo đebot.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Имав 7мица дома, ја заменив со 3.5. Мислам дека е груба во работата и дека нема доволна комоција за домашни услови. Силно дува и на минимум, а реално нема потреба. Кај мене просечна потрошувачка на грејна сезона е 400-800W што е малку за неа. Едноставно ретко да има потреба од толкаво дување и клима, која треба и навечер да работи и да се спие со неа.

Секако тоа е мое мислење. Можеби за некои случаи би имала логика со огромни загуби на просторот каде минималните 800w (просек!) би биле потребни за тој простор во октомври и март, а 2000в (просек!!!) би било за Јануари. Затоа треба да се избере некоја клима која ќе има минимум кој ќе исполнува параметри за просторот, а максимум да исполнува за Јануари. За нашево поднебје најчесто климите работат со помалку од 900в во текот на 90% од грејната сезона и не би имало логика да се стави клима со 800-900в минимум. Незнам колку е на твојата.
Ne si napisal kolkava kvadratura grees bjdejki od 7kw si spustil na 3.5 kw ama eve citam Beko e bila tvojata on-of pa sigurno nema da imas komocija nema da odrzuva konstantna i udobna temperatura vo prostorot taa sigurno ke raboti so potrosuvacka od 1800w ili kako sto nekoj kazuvaat pomnozi kolku kw e klimata so 3 ispaga 2.1 deka ti e trosila i e isklucuvala koga postigne temperatura.
Kaj mene e golem prostor moze da procitas vo moive postove prethodno sto sum pisuval i sliki sto sum staval.
Mjnimum potrosuvacka ne sum e videl da padne ispod 900w koga e na greenje a na ladenje spusta i do 600w dodeka maksimumot ja imam videno do 3800w , znaci na greenje klimata e non stop vklucena nema gasenje celo zimo i potrosuvackata e taa okolu 1100 w nekogas i pomalku. KIimava ima 5 brzi turbo i tivko jas e koristam na tivko i si ima ubav topol vozduh sto ubavo zagreva.
Klimava e Invertor Nemesis pro 7kw proozvedena vo Gree no pod drugo ime za Grcki pazar.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Naskoro ke se zaclenam
Со нетрпение те чекаме. Вистински форум каде што не се толерираат глупости дури ни од администрацијата.
Ќе научиш многу работи од општа култура и понашање. За клими, не.
За клими нема потреба некој да те подучува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom