Најекономично греење (затоплување)

Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.959
Поени од реакции
1.234
@bakigvg @Lithium002 колку троши со ниска модулација? 100-150w?
Зборуваме за греење, со 100-150w нема греење туку само ладење. Даикинот мој, во потопли денови спушташе до 250-260вати, но тоа во случаеви на предсезона или после сезона на затоплување. Во најголем дел од времето работеше во просек со 500-600 вати..
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Здраво стручњаци, ми треба помош при избор на клима за подрумска просторија 25м2 која има премногу низок таван 2.20 м, климата ќе се користи за греење. Претпоставувам дека за брзо време ќе се стоплува и затоа барам клима со ниска модулација. Веќе користам Даикин ФТФХ-50А во 50м2 и сум задоволен со модулацијата. Но што да се одбере за подрум ? Дали да се оди со Даикин ФТФХ-35 А, Тошиба сузими плус рас -13 или да одам со некоја буџет клима бидејќи се работи за подрум, но ме плаши модулацијата кај буџет климите да не ми работи како Он-оф.
На 2,20 плафон ниедна нема да модулира.
Сметај, грубо, дека треба да биде наместена на 1,80 + 20 и кусур сантими колку што е висока плус тоа што останува. А треба што е можно повеќе да остани за да вовлекува исправно (во поглед на топлина)

Значи, на 2,20 веднаш ќе гасни. Па и да модулира ниско тоа ќе го прави на глуп начин со издув под 40 степени (што во зима се перципира како ладно дување)

Решение е вадење на внатрешниот термисторот со подолга жица и поставување да отчитува некаде на 1m висина.

Згора на се собата е 25 квадрати со, како што кажуваш, добра изолација. Не земај скапа клима.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.959
Поени од реакции
1.234
На 2,20 плафон ниедна нема да модулира.
Сметај, грубо, дека треба да биде наместена на 1,80 + 20 и кусур сантими колку што е висока плус тоа што останува. А треба што е можно повеќе да остани за да вовлекува исправно (во поглед на топлина)

Значи, на 2,20 веднаш ќе гасни. Па и да модулира ниско тоа ќе го прави на глуп начин со издув под 40 степени (што во зима се перципира како ладно дување)

Решение е вадење на внатрешниот термисторот со подолга жица и поставување да отчитува некаде на 1m висина.

Згора на се собата е 25 квадрати со, како што кажуваш, добра изолација. Не земај скапа клима.
Колку би помогнала функцијата I FEEL во овој случај, за да не дојде до гаснење на климата ?
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Зборуваме за греење, со 100-150w нема греење туку само ладење. Даикинот мој, во потопли денови спушташе до 250-260вати, но тоа во случаеви на предсезона или после сезона на затоплување. Во најголем дел од времето работеше во просек со 500-600 вати..
па и мојата LG модулира 280вати,таа Електрата што ја спомнав,ја има мој братучед,и таа модулира со 270-290 вати.
незнам зошто толку скапи клими кога и другите клими имаат ниска модулација
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
колку брзини има внатрешниот фан?

гаранција условна или вкупна 3 год?

со убаво да си ја користите
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
колку брзини има внатрешниот фан?
3 Fan brzini plus AUTO i Turbo ekstra za cenata e top mnogu e tivka nadvoresnata edinica i vnatresnata.
Golemo :bravobe: za Gree ! ! !
Автоматски споено мислење:

колку брзини има внатрешниот фан?

гаранција условна или вкупна 3 год?

со убаво да си ја користите
So samata montaza klimata ima 1 godina garancija a 2-ta i 3-ta godina se prodolzuva po 1.000 denari.
Taka mi kazaa Klimi mk
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
3 Fan brzini plus AUTO i Turbo ekstra za cenata e top mnogu e tivka nadvoresnata edinica i vnatresnata.
Golemo :bravobe: za Gree ! ! !
Автоматски споено мислење:


So samata montaza klimata ima 1 godina garancija a 2-ta i 3-ta godina se prodolzuva po 1.000 denari.
Taka mi kazaa Klimi mk
Брат, со среќа климата да се користит, долги години да си ја имат брат ти, ама надвор е 20 степени, секако дека тивко и стабилно ќе работит.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
Брат, со среќа климата да се користит, долги години да си ја имат брат ти, ама надвор е 20 степени, секако дека тивко и стабилно ќе работит.
Fala i tebe dolgo da te sluzat klimite
A za tivko rabotenje veruvaj deka od poevtinite modeli na inverter klimi Gree se najtivki kolega moj ima Aemi Vivax kako traktror brci a mojava TST i minus koga bese tivko rabotese taka da sekoj so svoj pari sto saka neka kupi ama za 19.990 den Tosot klimata e ekstra nema podobra za taa cena toa e fakt.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Колку би помогнала функцијата I FEEL во овој случај, за да не дојде до гаснење на климата ?
Треба да стои на ниско со оптичка видливост до климата. Се сомневам со оглед на тоа што плафонот е на 2,20 а таа ќе усисува од 1,90 ~2m. каде што ќе биде најтопло.
Во преодни периоди ќе се понаша on/off а во оштри зими ќе биде бања. Тогаш никој не гледа ниска модулација, гледа да се стопли.

Ниска модулација е супер ама во главно служи за мерење на таквото по форуми.
Џабе ниска модулација од 200-300 вати кога ќе имаш напливи на ладно и не ти е пријатно.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.550
Ubav resi i zede tosot. bravo ,daj uste nekoja slika poblisku... ,kako prvo se najubavo i da se pogodi da nema nikakvi problemi, a po nekoj den da ni spodelis kako funkcionira i edno merace stavete i ... pozz
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
за џабе ги зимаат 1000 ден од година-СРАМОТА
ако климата пример ја имам пуштено 5 пати,доаѓаат гледаат и дај 1000 ден,за што? ГРАБЕЖ
Јас разбирам да нарави нешто,ама да дојде да те види и да му дадеш 1000ден,тоа е мавање РЕКЕТ
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
Ubav resi i zede tosot. bravo ,daj uste nekoja slika poblisku... ,kako prvo se najubavo i da se pogodi da nema nikakvi problemi, a po nekoj den da ni spodelis kako funkcionira i edno merace stavete i ... pozz
Jas imam TST i bratmi mi vika zadovolen li si od klimava vikam da a i on ima Vivax Geci rebrendirana Gree Change i vika ke ja zemam Tosot rebrendirana Gree e vika vikam zemi ja be brat nema da zgresis i stvarno za cena od 19.990 den momentalno nema podobra inverter klima od Tosot
Автоматски споено мислење:

за џабе ги зимаат 1000 ден од година-СРАМОТА
ако климата пример ја имам пуштено 5 пати,доаѓаат гледаат и дај 1000 ден,за што? ГРАБЕЖ
Јас разбирам да нарави нешто,ама да дојде да те види и да му дадеш 1000ден,тоа е мавање РЕКЕТ
1.000 denari ne se ni malku ama ne se ni mnogu sepak imas garancija za tie pari i ne se zamaras dali ke dojde do defekt ili ne ednostavno klimata si e pod garancija
1.000 denari ne se mnogu za garancija na celata inverter klima.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.550
за џабе ги зимаат 1000 ден од година-СРАМОТА
ако климата пример ја имам пуштено 5 пати,доаѓаат гледаат и дај 1000 ден,за што? ГРАБЕЖ
Јас разбирам да нарави нешто,ама да дојде да те види и да му дадеш 1000ден,тоа е мавање РЕКЕТ
Sekoja garancija si ima cena, nadvor od temata pred 3god mi izgore tunerot na Lg smartTv izgore 2 meseci posle garancijata od 24m/ 3 meseci televizorot se koristese so iptv i so youtube ne mozev da najdam del od bugarija/grcija 100eu, baraa za nov, no ne bese sigurno deka kee kompitabilen, posle 3 meseci so majstorot baravme zaedno no toj najde slicen takov lg, so izgorena ploca i go izvadi tunerot za proba funkcionirase se, 2500mkd, plativ za poloven tuner ne kompletno ist kako toj vo Tv, a da mi bese vo garancija 165eu, ke go poracaa od slovacka mislam deka bese i ke mi go zameneja besplatno.
imam iskustvo od moj blizok isto so Tv no toj imase 2+3god, garancija mu go napravija besplatno i prvata godina i tretata mislam imase drug problem*
za toa e garancijata jas kolku sto razgrav Gree garancijata e kompletna garancija i poradi toa se doplajka godisno,!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom