Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 октомври 2015
Мислења
212
Поени од реакции
767
Почитувани,

Моделот GREE SOYAL е достапен во салоните на GREESTORE.
Повелете техничка спецификација, во прилог.
GREE Soyal Premium Inverter R32.jpg

Со почит,
Греемак Гроуп
 

Attachments

Последно уредено:

noviot

Форевер Aлоун :(
Член од
19 април 2006
Мислења
446
Поени од реакции
170
Почитувани,

Моделот GREE SOYAL е достапен во салоните на GREESTORE.
Повелете техничка спецификација, во прилог.
Прегледај го приврзокот 251302

Со почит,
Греемак Гроуп
56000 ден за 3,5KW??? Плус спецификацијава е ужас, бучна и внатре и надвор... Со среќа продажба бате...
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
56000 ден за 3,5KW??? Плус спецификацијава е ужас, бучна и внатре и надвор... Со среќа продажба бате...
Specifikacija e super, sekoja cest, 22dB vnatresna perfekt, SEER 9.0, SCOP 6.2/5.1,
Ladenje A+++, greenje A+++...... BRAVOOOO
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
14 август 2018
Мислења
4.621
Поени од реакции
10.261
Еве и ја денес првпат ја пуштам на ладење.
Кој има искуство(лично),нека ми препорача средство за чистење.Сега со коронава имам опрема,па сам да пробам да ја исперам... :D
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Еве и ја денес првпат ја пуштам на ладење.
Кој има искуство(лично),нека ми препорача средство за чистење.Сега со коронава имам опрема,па сам да пробам да ја исперам... :D
Прво добро усисај, па со четка за боја внимателно расчепкај низ лимчињата па раствор од Екосал (не претерувај, леплив е и тешко се плакне), па плакнење со колку можеш пожешка вода и чекаш да се исуши максимално.

Средства на база на хлор никако (нагризуваат метал, испаруваат се отровни односно иритираат) Фори со оцетна киселина не освен во случај да ја сакаш миризбата на подрум со зимница уште долго време.

Одмастувачи како Арис и ДеГрас апсолутно не. Агресивни на боја, гума и во ретки случаи на пластика (ги уништува катализаторите против стареење и стабилизаторите на UV)
Арис и ДеГрас, не. Озбилно ти велам.
Без разлика колку стручњаци ќе ти тврдат обратно.

Клучно при ладење односно после тоа е да ја префрлиш на обичен вентилатор барем 30 мин.

Од време на време (еднаш месечно на пр.) прскаш раствор од екосал и тоа е тоа.
Никогаш нема да развие Легионела или габи.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.621
Поени од реакции
10.261
Прво добро усисај, па со четка за боја внимателно расчепкај низ лимчињата па раствор од Екосал (не претерувај, леплив е и тешко се плакне), па плакнење со колку можеш пожешка вода и чекаш да се исуши максимално.

Средства на база на хлор никако (нагризуваат метал, испаруваат се отровни односно иритираат) Фори со оцетна киселина не освен во случај да ја сакаш миризбата на подрум со зимница уште долго време.

Одмастувачи како Арис и ДеГрас апсолутно не. Агресивни на боја, гума и во ретки случаи на пластика (ги уништува катализаторите против стареење и стабилизаторите на UV)
Арис и ДеГрас, не. Озбилно ти велам.
Без разлика колку стручњаци ќе ти тврдат обратно.

Клучно при ладење односно после тоа е да ја префрлиш на обичен вентилатор барем 30 мин.

Од време на време (еднаш месечно на пр.) прскаш раствор од екосал и тоа е тоа.
Никогаш нема да развие Легионела или габи.
Благодарам за исцрпниот одговор!Ќе пробам викендов...
Инаку кога ја исклучувам од ладење,перката се спушта и вентилаторот продолжува да работи уште неколку минути.Мислам тоа е доволно да го исуши изменувачот?
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Благодарам за исцрпниот одговор!Ќе пробам викендов...
Инаку кога ја исклучувам од ладење,перката се спушта и вентилаторот продолжува да работи уште неколку минути.Мислам тоа е доволно да го исуши изменувачот?
Мислам дека не е доволно. На клими (кои ги имам) каде што има ваква функција, во пракса сум се уверил дека испарителот не се досушува до крај. Сум отворил капак и сум се уверил.

Е сега ваљда не е работава да им дежураме на климите ама јас имам пракса кога излегувам подолго време ја оставам на фан. Или пак (во дневна) ја оставам на silent fan или штогоде и заминувам на спиење.
Во суштина не обожавам да се ладам со клима и не ја користам претерано. Ако веќе ја користам гледам да биде кога не сум дома.
Претерано го суши воздухот.
Автоматски споено мислење:

Specifikacija e super, sekoja cest, 22dB vnatresna perfekt, SEER 9.0, SCOP 6.2/5.1,
Ladenje A+++, greenje A+++...... BRAVOOOO
COP колку има?
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Мислам дека не е доволно. На клими (кои ги имам) каде што има ваква функција, во пракса сум се уверил дека испарителот не се досушува до крај. Сум отворил капак и сум се уверил.

Е сега ваљда не е работава да им дежураме на климите ама јас имам пракса кога излегувам подолго време ја оставам на фан. Или пак (во дневна) ја оставам на silent fan или штогоде и заминувам на спиење.
Во суштина не обожавам да се ладам со клима и не ја користам претерано. Ако веќе ја користам гледам да биде кога не сум дома.
Претерано го суши воздухот.
Автоматски споено мислење:


COP колку има?
Problematicno e sto primer Mitsuto.FH nema funkcija za samocistenje - zosto na tolku skapa klima e toa propusteno se cudam.Za drugite mitsu modeli neznam
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Мислам дека не е доволно. На клими (кои ги имам) каде што има ваква функција, во пракса сум се уверил дека испарителот не се досушува до крај. Сум отворил капак и сум се уверил.

Е сега ваљда не е работава да им дежураме на климите ама јас имам пракса кога излегувам подолго време ја оставам на фан. Или пак (во дневна) ја оставам на silent fan или штогоде и заминувам на спиење.
Во суштина не обожавам да се ладам со клима и не ја користам претерано. Ако веќе ја користам гледам да биде кога не сум дома.
Претерано го суши воздухот.
Автоматски споено мислење:


COP колку има?
COP 4.5
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.119
Поени од реакции
4.896
TST Tosot ima funkcija samocistenje a nekoj vrvni ( japonski ) brendovi nemaaat toa ti e plakanje na nalepnica so nedostig na funkcii.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
шо убав чоек беше, шо ти стана, незнам.
Паднав во тешка депресија после неговиот пост. Ми се отворија очите. "Мицубишиво" стварно нема self clean а шугавите Vivax-и кои ги имам, имаат.

И дисплеј имаат а "Мицубишиво" нема. Само две мизерни лед диоди за On и Purufier.

Овие од Mitsubishi пишале дека таа функција ја превзема тоа purifier-о заедно со activated carbon filter и менување на брзината на вентилатор (natural flow) Ама Шо ги *бам!
Си сакам дисплеј и селф клининг.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Паднав во тешка депресија после неговиот пост. Ми се отворија очите. "Мицубишиво" стварно нема self clean а шугавите Vivax-и кои ги имам, имаат.

И дисплеј имаат а "Мицубишиво" нема. Само две мизерни лед диоди за On и Purufier.

Овие од Mitsubishi пишале дека таа функција ја превзема тоа purifier-о заедно со activated carbon filter и менување на брзината на вентилатор (natural flow) Ама Шо ги *бам!
Си сакам дисплеј и селф клининг.
Za da se isusi izmenuvacot ne treba da povrti ventilatorot barem.10min
Vo Natural flow ventilatorot raboti so promenliva brzina.
Jas na fh mu zadavam 30 stepeni i ja mestam na tajmer 20min da se iskluci koga mislam da ja gasam.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom