Најекономично греење (затоплување)

Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Јадни вие што продавате Митсу,сте имале мака од тројца тролови на форум!
Незнам од кој крај да почнам!
-Прво немате иста целна група!
Еве на пример почни од бројот на продадени Zubadan и Ecodan во Македонија и Косово. Чија цена почнува од 5000 евра па нагоре.
Ако ги ставиме и рекуператорите за индустриска примена...
Тоа што они шиткаат климички за 19900ден,а што вашите влезни модели се дупло поскапи... е Ваш проблем!
... како што гледаш малку погоре немаме проблем
Петто,ако толку не чинеле кинезите ваљда ќе разберевме до сега o_O
Колку чинат ќе видите надвор од гарантен рок или за неколку години кога ни за пари нема да можете да најдете резервни делови.
Ај сетете се кој беа најдобри брендови за телевизори пред 10-15-20 години?!
Одговор:Панасоник прв,Шарп втор,Тошиба и Сони понатаму!

Сетете се кој беа најдобри телефони?!
Одговор:Нокиа,Ериксон,Моторола,Сони!

Категорија "остали славни имиња":Минолта,Рикон,Фуџифилм,Олимпус,ТДК...
По некоја случајност ги наброја носителите на преку 90% од патентите во нивната област. Да не дрндам понатаму, пошто од мобилен, сите тие фирми односно дивизиите (Panasonic е дивизија на National на пр.) се преструктуирање и тераат други работи.
Microsoft мислиш ја купи Nokia за да прави мобилни? Ја купи за патентите

Во суштина, и да скратам, Mitsubishi, Daikin, Toshiba, Fujitsu имаат пазар во Европа, Америка и Австралија.
Не се загрозени од Стрелец & Co.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
75
Поени од реакции
12
Ми треба мислење меѓу овие 2 модела. Не ми се даваат повеќе од 30000ден гледам дека техномаркет имаат попусти затоа и од таму гледав.

 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.157
Поени од реакции
3.546
Ми треба мислење меѓу овие 2 модела. Не ми се даваат повеќе од 30000ден гледам дека техномаркет имаат попусти затоа и од таму гледав.

Si gledal ama nekogas e dobro da gledas i na dr.mesta ...cenata na gree e taa so.znaci ni popust imas ni nisto*
Za taa neo to mozi ima nesto popust ...mislam.deka toa neo e praveno vo gree*
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
211
Поени од реакции
761
Почитувани,

Со големо задоволство Ви го преставуваме новиот модел GREE SOYAL PREMIUM INVERTER
Промо цена за модел од 12000Btu GREE SOYAL GWH12AKC-K6DNA1A R32, 55'990.00 денари

GREE Soyal Premium Inverter R32.jpg

Со почит,
Греемак Гроуп
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Едно прашање?? 56000 за оваа новава 3, 5ка од Грее е ок цена, а 59 000 за Митцубиши ФХ35 беше фрлени пари и преплаќање, а во новава Грее клима имаат ставено "features" кои Митцубиши уште пред 6-7 ги имаше ставено во ФХто?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Член од
16 март 2019
Мислења
3.098
Поени од реакции
4.831
Почитувани,

Со големо задоволство Ви го преставуваме новиот модел GREE SOYAL PREMIUM INVERTER
Промо цена за модел од 12000Btu GREE SOYAL GWH12AKC-K6DNA1A R32, 55'990.00 денари

Прегледај го приврзокот 251040

Со почит,
Греемак Гроуп
Malku solena cena no prekrasen izgled bravooo Gree
I ako moze da kazete dali vo 2020 godina ke imate nov model na inverter klima bez greaci ka kondez i kompresor.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.157
Поени од реакции
3.546
Super e modelot, sekoja cest za dizajnot.
Ekstra dizajn .!za cena ne komentiram bidejki kako.sto vidov od 1000eu nagoee e cenata niz drzavite..
za performansi ke pocekame od prviot kupuvac*!
Автоматски споено мислење:

Malku solena cena no prekrasen izgled bravooo Gree
I ako moze da kazete dali vo 2020 godina ke imate nov model na inverter klima bez greaci ka kondez i kompresor.
I mene malce solenka mi zgleda ...ama ke pocekame nese brzame nie*
A ova so greacive stvarno tolku ti se presudni..??
Pa otvorija nadvoreanata otstekaj go greacot od ploca ili stavi mu prekinuvac/mrzlivce na ednata zica i cao.!
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.529
Поени од реакции
10.016
Еве на пример почни од бројот на продадени Zubadan и Ecodan во Македонија и Косово. Чија цена почнува од 5000 евра па нагоре.
Ако ги ставиме и рекуператорите за индустриска примена...

... како што гледаш малку погоре немаме проблем

Колку чинат ќе видите надвор од гарантен рок или за неколку години кога ни за пари нема да можете да најдете резервни делови.


По некоја случајност ги наброја носителите на преку 90% од патентите во нивната област. Да не дрндам понатаму, пошто од мобилен, сите тие фирми односно дивизиите (Panasonic е дивизија на National на пр.) се преструктуирање и тераат други работи.
Microsoft мислиш ја купи Nokia за да прави мобилни? Ја купи за патентите

Во суштина, и да скратам, Mitsubishi, Daikin, Toshiba, Fujitsu имаат пазар во Европа, Америка и Австралија.
Не се загрозени од Стрелец & Co.
-Не се ни сомневам дека во комерцијалниот дел немате проблеми.Фирмите гледаат квалитет,економичност,па тек на крај пари.
-Гледам и се сложувам!
-Колку чинат гледам секој ден од 2003 наваму ;) ,поправена(тиристорче) пред некоја година,нема проблем за делче! Фонка и Панасоници во ѓубре завршија од тоа годиште.

-Тие фирми преживејаа благодарение на патентите.Поради нив и ги купија на крај (Шарп последен беше купен од кинески ТЦЛ). Сега на некое детиште да му речеш плазма Панасоник или мобилен Нокиа ќе ти се смее...продолжи светот напред,тоа ми беше поентата.
-Од стрелец не се загрозени сигурно,ама дефинитивно се загрозени и тоа во сите дивизии од нови кинеско/тајвански/корејски марки!
Некој да ми речеше 2000 некоја дека Нокиа ќе умре и ќе служи за потсмев како бренд име,ќе го направев нетокму! Сега веќе ништо не ме изненадува...
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.098
Поени од реакции
4.831
I mene malce solenka mi zgleda ...ama ke pocekame nese brzame nie*
A ova so greacive stvarno tolku ti se presudni..??
Pa otvorija nadvoreanata otstekaj go greacot od ploca ili stavi mu prekinu
Za mene cenata e solena za toj sto ima pari ne e sekoj so svoj budzet no edno e sigurno dizajnot na klimata e ekstra
Sto se odnesuva do greacite da ne sakam greaci i ne se zamaram so odstekuvanje ne kupuvam sporet pa da ja otvaram nadvoresnata edinica.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.529
Поени од реакции
10.016
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Фирмите гледаат квалитет,економичност,па тек на крај пари.
Не и да. Не заради тоа што кога голема фирма вложува над 20.000 евра во климатизација тука не одлучува Гоце од кадровско туку (најчесто) врвни економисти кои на вага ставаат и најситни детали. Па така кога се склучува дил истите бараат:
а) што поголема гаранција
б) професионална монтажа за која исто така гарантираш во години
в) снабдување со резервни делови надвор од гарантен рок
г) техничка подршка и обука за ракување (софтверот за менаџирање на комбинирани системи на канални, парапетни, мулти-сплит е приказна сама по себе)
д) on-site подршка што во превод значи дека нема да вртат палци кога ќе им откаже внатрешен blower или ќе откаже пумпа за исфрлање на кондензат.

Иначе 5 пари не даваат дали наместо Зубадан ќе имаат решение од Грее. Во пракса кинеските решенија се за мин. 1/3-на поевтини ама како што гледаш не одлучува само цената.

Фонка и Панасоници во ѓубре завршија од тоа годиште.
Мој другар пред корона кризата набави внатрешен мотор директно од Панасоник Грција за модел од 2006 година. 70-евра
Кај друг другар, претходно, „поправав“ стара Фонко он/офф за која на среќа најдовме електроника од иста таква расходована. Го натерав, и ме послуша, да го купи и внатрешниот мотор па сега има резервни делови за уште 10 години.
Дефектот беше што истата не можеше да ја регулира брзината на внатрешниот вент. Неќи за ништо на светот да ја менува. Вели дека работи одлични и на -7 и подолу и нема причина да не му верувам затоа што сум видел on/off Vivax-и (со Gree машини) кои го прават истото.

Во суштина, ги сакам кинеските клими (и телефони) затоа што претставуваат прилично сериозна контратежа на големите корпорации и се генератор за развој. Ме нервира глорифицирање на одреден бренд кинеска клима кога се претставува како Panacea и, да простиш, ненадј*биво логично решение.

И ударите под појас (овдека на форумов) се некоректни и не водат никаде.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
75
Поени од реакции
12
Si gledal ama nekogas e dobro da gledas i na dr.mesta ...cenata na gree e taa so.znaci ni popust imas ni nisto*
Za taa neo to mozi ima nesto popust ...mislam.deka toa neo e praveno vo gree*
Во ред благодарам ќе побарам по интернетов што има. Ако имате добра препорака за клима до 30000 пишете ми.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.098
Поени од реакции
4.831
Во ред благодарам ќе побарам по интернетов што има. Ако имате добра препорака за клима до 30000 пишете ми.
Ovaa e ista kako Gree FAIRY LCLH samo e poevtina 5.000 den so tie pari ke si ja platis montazata na klimata.


Eve i sporedba na 2-te inverter klimi
 

Kajgana Shop

На врв Bottom