Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Па тоа е! Не за џабе има посебно увозници,посебно дистрибутери,посебно монтери,сервиси...
Не се глупи,си ги користат дупките во законот! Што фајде ти препорачуваат монтер,ако утре не му ја признаваат работата/грешката?! А и за монтерите е разговарано долго и широко на темава... пука среќа да налеташ на некој што си ја знае работата.

Дај веќе еднаш научете дека тие греачи и тракатанци никако не можат да и помогнат на климата да грее подобро или да дефростира помалку! Ако е проектирана да грее на -15 со снажен компресор,голем изменувач и солидна количина фреон,ќе грее и без никакви тракатанци.
А за второто си во право! Ти во куќа беше така? Епа и јас сум и знам како е. Лесно им е во станче од пет страни греено(па дури и фасади,пвц), па ќе кажуваат како клима ги стоплувала,па и малку им трошела...
На мука се јунаке познају ;)
Eee dobro e bar vo nesto da sum vo pravo....haaa sala na moja smetka ....Jas sum vo kujka i toa cela dnevna sever so omaf od site strani samo 1zid istok.....uzas(pl****o da muse so**i na arhitektot...)idiot ....ama koj mislel 2001god.brzo pravi.....a bragucedot vo nova zgrada so 1 zid(nadvoresen) istok 66m2 so 2 klimi 3.5 Gree *bez vrati prezadovolen e...i sekogas e +24 ama stan .!...kaj nego cel stan kaj mene dnevnata samo 41m2. Toa e um za drug pat.!
Автоматски споено мислење:

Potpolno se slozuvam od А do Ш
Ubav kazav sto vidov kaj komsijata 3prsti mraz so fen toplese industriski fen ,da ja odmrzni prelevase voda/mraz od sekade..!kaj mene toa vo januari nese sluci...normalno si istekuvase ...odnosno ne ninse sobirase mraz...
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Затоа и едвај 33кг има твојата надворешна а не 45кг како кај Грее/Тосот LCLH
Од каде да почнам да те брукам не знам.

Работен наслов на темава.

Дали сите им се на број?


Дисклејмер! Фановите на Gree да гледаат со старател. Не е за луѓе со слабо срце и прљава совест.


08-05-2020 Обзор кондиционера GREE BORA (2019) - YouTube (1).png

08-05-2020 Обзор кондиционера GREE BORA (2019) - YouTube.png


Ситуација 2. Gree vs Gree (Или: Стрелец против Стрелец и неговите клонови)

Компанија која ја раководи Монти Пајтон
vs pioneer.png




Нема потреба од заблагодарување. Зачувајте си го постов и секогаш кога стручњациве од напрекрасните клими на светот ве убедуваат дека продаваат „технологија“ за мали пари плеснете му го во лице.


Која катастрофа од бренд човече!! Да не ти се верува
Треба да имате лице да критикувате други брендови.


Ооо туго.....
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.835
Поени од реакции
7.585
A za greac na tacna, sekako deka ima pozitivna fukncija.
Тоа е тој богат речник со кој што се примамуваат клиенти од сите краишта на светот.

Позитивна функција, тоа е реченицата која се преточува во афродизијак пред потенцијалните купувачи.

Ама ако, продолжи вака, вакви реченици значат повеќе клими заостанати во вашите магацини, а повеќе продадени на конкуренцијата.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Кога ќе видите ваква изработка и технологија кај кинез, особено кај Gree јавете ми слободно.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Од каде да почнам да те брукам не знам.

Работен наслов на темава.

Дали сите им се на број?


Дисклејмер! Фановите на Gree да гледаат со старател. Не е за луѓе со слабо срце и прљава совест.


Прегледај го приврзокот 250319

Прегледај го приврзокот 250320


Ситуација 2. Gree vs Gree (Или: Стрелец против Стрелец и неговите клонови)

Компанија која ја раководи Монти Пајтон
Прегледај го приврзокот 250321




Нема потреба од заблагодарување. Зачувајте си го постов и секогаш кога стручњациве од напрекрасните клими на светот ве убедуваат дека продаваат „технологија“ за мали пари плеснете му го во лице.


Која катастрофа од бренд човече!! Да не ти се верува
Треба да имате лице да критикувате други брендови.


Ооо туго.....
Флегма,на крај памет не ми паѓа да ги бранам греевци.Ама исто така несакам и други манипуланти како нив! А со твојов пост ти токму тоа го правиш.

Два различни модела се споредуваат! И затоа имаат различни компресори,и еден ред помалку во изменувачот.
B4B57D8B-893C-4ABB-854F-A6523E0ED37C.jpeg
9ка со 7ца е споредбава.Не треба руски да знаеш за да видиш.
Така да останати,четири очи отварајте и не верувајте на се што ќе прочитате на форумов!
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
А со твојов пост ти токму тоа го правиш.
Нели се исмеваше Haier дека има фејк цевки? Нели затоа бил полесен? Или, демек, да остигнат тежина се служат со валкани трикови?Епа покажав и докажав дека не е само Haier со таа „незгодна“ навика.

И на крај краева, што ако е споредбата 9-ка со 7-ца? Поентата беше, еве уште еднаш, сите да видат дека Gree не е ништо подобар.
Згора на се, рецензентите (во друго видео) Pioneer-от го нарекуваат Gree. На истиот канал го има.

На истиот канал (повторно) има споредби на Midea и Gree Pioneer. Молим лепо и тие видеа да се погледнат.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Флегма,на крај памет не ми паѓа да ги бранам греевци.Ама исто така несакам и други манипуланти како нив! А со твојов пост ти токму тоа го правиш.

Два различни модела се споредуваат! И затоа имаат различни компресори,и еден ред помалку во изменувачот.
Прегледај го приврзокот 250360
9ка со 7ца е споредбава.Не треба руски да знаеш за да видиш.
Така да останати,четири очи отварајте и не верувајте на се што ќе прочитате на форумов!
Otprilika taka ke mu dojdi* razlikata pomejgu 07 i 09 izgleda skoro see isto samo pomal kompresor,pomal izmenuvac i pomalce cevki vo nego /pomalku gramaza freon~normalno ete ti 07ka a dimenzii od 09ka
izgleda na kinezive ova vo navika im preminuva*
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.388
Поени од реакции
2.664
Од каде да почнам да те брукам не знам.

Работен наслов на темава.

Дали сите им се на број?


Дисклејмер! Фановите на Gree да гледаат со старател. Не е за луѓе со слабо срце и прљава совест.


Прегледај го приврзокот 250319

Прегледај го приврзокот 250320


Ситуација 2. Gree vs Gree (Или: Стрелец против Стрелец и неговите клонови)

Компанија која ја раководи Монти Пајтон
Прегледај го приврзокот 250321




Нема потреба од заблагодарување. Зачувајте си го постов и секогаш кога стручњациве од напрекрасните клими на светот ве убедуваат дека продаваат „технологија“ за мали пари плеснете му го во лице.


Која катастрофа од бренд човече!! Да не ти се верува
Треба да имате лице да критикувате други брендови.


Ооо туго.....
Dobre dojde monterce.
Treba da gi poznavas prvo modelite, pa da naucis da citas oznaki.... itn.
Se raboti za Gree On/Off model od 7000Btu. Cena na modelot pod 10'000 denari....
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Otprilika taka ke mu dojdi* razlikata pomejgu 07 i 09 izgleda skoro see isto samo pomal kompresor,pomal izmenuvac i pomalce cevki vo nego /pomalku gramaza freon~normalno ete ti 07ka a dimenzii od 09ka
izgleda na kinezive ova vo navika im preminuva*
Не е до кинезите! Отсекогаш било така во индустриско производство и секаде.
На никој не им се исплатат нови молдинзи,изменувачи и сл. Што мислиш зошто 2.5ките се поефикасни?!Затоа што најчесто се 3.5ки само електрониката ги ограничува! Ист компресор,изменувач,се... (може на фреон само малку да заштедат).
Во конкретнов случај,дури и компресорот е различен,ама тоа поретко се случува,и на лемење еден ред скратиле од цефката.

@FlegmaFX ако веќе сакаше да поентираш, на 04.45sec од видеото убаво се гледаат смачкани крилца од внатрешниот изменувач.
Не е страшно пер се,тие се танки и нежни,и не е проблем кога се виткаат.Ама во случајот тоа покажува колку внимание посветиле во производството! ... и докажува дека јонизаторот е монтиран отпосле на друга станица,па не им било многу гајле кога го штрафеле.
П.С.сум работел на линија во производство,па дури и можам да замислам на колку станици поминал и што правеле на секоја ;)
 
Член од
9 август 2017
Мислења
51
Поени од реакции
43
Тоа е тој богат речник со кој што се примамуваат клиенти од сите краишта на светот.

Позитивна функција, тоа е реченицата која се преточува во афродизијак пред потенцијалните купувачи.

Ама ако, продолжи вака, вакви реченици значат повеќе клими заостанати во вашите магацини, а повеќе продадени на конкуренцијата.
Добро според тебе која клима би ми ја препорачал за 40тина квадрати до 50к и уште една до 30к
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.835
Поени од реакции
7.585
Добро според тебе која клима би ми ја препорачал за 40тина квадрати до 50к и уште една до 30к
Појма неам, одамна тука не можам да прочитам нешто корисно за да донесам некој заклучок зошто работите се како ВМРО против СДСМ, постојано се зборува само за недостатоците :)
Откако се префрлија сите на Р32, со послаб квалитет можат да постигнат исти перформанси, па некако разликата се намали.

Според мене скапи и квалитетни клими кои можеби нема да дадат добар сооднос на пари - перформанси (Митсубиши, Даикин, Тошиба)
Буџетска варијанта на клими (Хаиер, Вивакс, Грее) кои имаат добар сооднос пари - перформанси и средна класа на квалитет.
Клими за кои што не се знае ништо (Беко, Фаворит, Аукс, СТ) кои би гледал да ги избегнам.

За 80000 би можел да одиш со 2 Аери или Тундри, Греевци појма немам што продаваат, шест месеци ветуваат нешто јако никако да пишат што е тоа.
Од поскапите брендови би ти зафалиле пари, а од поевтините не се исплаќа да купуваш за да немаш нервози во зима.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Од каде да почнам да те брукам не знам.

Работен наслов на темава.

Дали сите им се на број?


Дисклејмер! Фановите на Gree да гледаат со старател. Не е за луѓе со слабо срце и прљава совест.
Работен наслов на темава поточно е да биде.
Манипулациите на @FlegmaFX

Август климатаод Мува ке направи Слон само за да Мувата се продаде како Слон. А што се продава тука ?
Овде не се продава Инвертер Хаиер од 40.000ден него Он/Офф клими!!!


Имаш ставено видеа со Он/ОФФ климатизери или да ти преведам клими за Ладење( не за греење) каде изменувачот ниту врши улога а и нормално да е помал во 7000модел од 9000бту модел (Пионирот)
Климатизерите не се (Инвертер) ...Се гледа дека не се Инвертер зашто фали електроника во надворешната !!
Ете имаш два лајка гледам и тие стручни многу како тебе...може и ке погодат од трипати што електроника има во ова цилиндаров :)

FejkNews2.jpg
FejkNews1.jpg
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Работен наслов на темава поточно е да биде.
Манипулациите на @FlegmaFX

Август климатаод Мува ке направи Слон само за да Мувата се продаде како Слон. А што се продава тука ?
Овде не се продава Инвертер Хаиер од 40.000ден него Он/Офф клими!!!


Имаш ставено видеа со Он/ОФФ климатизери или да ти преведам клими за Ладење( не за греење) каде изменувачот ниту врши улога а и нормално да е помал во 7000модел од 9000бту модел (Пионирот)
Климатизерите не се (Инвертер) ...Се гледа дека не се Инвертер зашто фали електроника во надворешната !!
Ете имаш два лајка гледам и тие стручни многу како тебе...може и ке погодат од трипати што електроника има во ова цилиндаров :)

Прегледај го приврзокот 250382
Прегледај го приврзокот 250381
Bitno Flegma se istrca ....ama na kratki stazi i se razotkri..sto celel
mislam vo 2020god,ne vredi ni zbor da se napisi za on-off klima... a ne pak da se postira strani/sliki/videa...
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Bitno Flegma se istrca ....ama na kratki stazi i se razotkri..sto celel
mislam vo 2020god,ne vredi ni zbor da se napisi za on-off klima... a ne pak da se postira strani/sliki/videa...
Како вака баш ти ми се местиш за пенал?! Ќе испадне дека имам нешто лично против тебе,а стварно немам:(
Ама ај оди не одговори на ваков пост,кога јас имам две он-офки... што мења што сме 2020? Па и 2525г да сме,клима си е клима! И фрижидерите па дома ти се он-офф па не се буниш. Што е тоа што не вреди да се напише за нив? Треба да ја парафразираш малку филозофијата на @Strelec од "клима без половина електроника" во "таман клима без непотребна електроника"! Или да почнеш да гледаш на инвертерите како "обична клима со еден тон додатна електроника" :)
Шала настрана,има потреба и од инвертери.Ама тоа незначи дека треба он-офките да ги отпишеме скроз.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Како вака баш ти ми се местиш за пенал?! Ќе испадне дека имам нешто лично против тебе,а стварно немам:(
Ама ај оди не одговори на ваков пост,кога јас имам две он-офки... што мења што сме 2020? Па и 2525г да сме,клима си е клима! И фрижидерите па дома ти се он-офф па не се буниш. Што е тоа што не вреди да се напише за нив? Треба да ја парафразираш малку филозофијата на @Strelec од "клима без половина електроника" во "таман клима без непотребна електроника"! Или да почнеш да гледаш на инвертерите како "обична клима со еден тон додатна електроника" :)
Шала настрана,има потреба и од инвертери.Ама тоа незначи дека треба он-офките да ги отпишеме скроз.
Frziiderite ne se na Balkon !
Ti tvoite On/OFF u Spajz da ne gi cuvas za da gi stoplis?....Ubavo procitaj sto pisuva vo nivnata spec....greenje do -7C.
Energetska samo za ladenje/nema greenje!!
Toa dali ke bide ili nebide Toplo/ladno nekoja X zima na Ladno vreme ke zborime...i togas da ni izmeris izduv na OnOficite (Ako voopsto izmeris)
Ama so praime ako bide ladno za 3god a tvoite se do -7 ? i kolku toplo duvaat togas samo gospod znae
Ne mesaj babi i zabi, On/Off ne e ured za greenje, a temata e tokmu toa Greenje.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom