Најекономично греење (затоплување)

D

Deleted member 95595

Гостин
Aaa ovaa e taa falenata tundra na 50min, sto pravi D,F ? > ako e vaka preku edna cevka ili preku 2 zatoa mozi tundrata ostanuva Trudnaa~!!
pa ova e ne samo stramota ova e za na pazarna i za na sud.!
A da ne tresis zeleni mnogu, najubo ke e. Kaj mene vo familija se koristat 3 Haier 5,5ki, edna Haier 3,5ka i vo komshiite kaj mene stavija Haier 5,5ka pred 6 meseci. Znam mnogu dobro kako rabotat klimite, posebno kaj majka mi i tatko mi klimata koja ja sledev sekojdnevno kako raboti i i imav staveno merach za da sledam i potroshnja. Klimite se neverovatni za parite, Haier Tundrata e edna od najdobrite klimi vo odnos cena-kvalitet, POSEBNO 5,5kata. Ne tuku se pridruzvi na vozov za hejtanje od strelec i kompanijata negova, ne bidi malo dete, misli so ta glata, bidi poseben i rasuduvaj sam za sebe.

Mitsubishi, Mitsubishi, Мицубиши, Тошиба, Toshiba, toshiba, Daikin, daikin, Даикин, Дајкин.
 
Член од
8 мај 2020
Мислења
77
Поени од реакции
147
Zdravo da se priklucam na diskusiive so moeto licno iskustvo. Ziveam vo stan odlicno izoliran postara zgrada so dogradba plus naknadno doizolirana. Uste od samoto renoviranje staviv 2 TOSHIBA Suzumi koi sto ne se isklucuvaat I rabotat 24/7. Temperaturata e setirana na 23 stepeni osven prvata godina koga imav prinova koga bea 26-27 non-stop. Smetkite za struja vo najladnite denovi bea smesni duri I 2017 mislam bese koga doagase I do minus 20 ako ne se lazam. Vo drugiot stan sto go izdavam imam TOSHIBA Seiya, isto taka odlicno izoliran, kiradziite do sea ne se pozalile ni od smetki ni od stud, a veke se 3 godina vo stanot. Taka da sekomu bi mu preporacal da si zeme ured od dokazan brend I odgovoren zastapnik.

Sekoe dobro do site.
 
Член од
9 август 2017
Мислења
51
Поени од реакции
43
Zdravo da se priklucam na diskusiive so moeto licno iskustvo. Ziveam vo stan odlicno izoliran postara zgrada so dogradba plus naknadno doizolirana. Uste od samoto renoviranje staviv 2 TOSHIBA Suzumi koi sto ne se isklucuvaat I rabotat 24/7. Temperaturata e setirana na 23 stepeni osven prvata godina koga imav prinova koga bea 26-27 non-stop. Smetkite za struja vo najladnite denovi bea smesni duri I 2017 mislam bese koga doagase I do minus 20 ako ne se lazam. Vo drugiot stan sto go izdavam imam TOSHIBA Seiya, isto taka odlicno izoliran, kiradziite do sea ne se pozalile ni od smetki ni od stud, a veke se 3 godina vo stanot. Taka da sekomu bi mu preporacal da si zeme ured od dokazan brend I odgovoren zastapnik.

Sekoe dobro do site.
Може малце поопширно за моделиве дали си измерил точно колку трошат и која квадратура се грее/лади дали е 3.5 или 5 ?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.198
Поени од реакции
3.580
A da ne tresis zeleni mnogu, najubo ke e. Kaj mene vo familija se koristat 3 Haier 5,5ki, edna Haier 3,5ka i vo komshiite kaj mene stavija Haier 5,5ka pred 6 meseci. Znam mnogu dobro kako rabotat klimite, posebno kaj majka mi i tatko mi klimata koja ja sledev sekojdnevno kako raboti i i imav staveno merach za da sledam i potroshnja. Klimite se neverovatni za parite, Haier Tundrata e edna od najdobrite klimi vo odnos cena-kvalitet, POSEBNO 5,5kata. Ne tuku se pridruzvi na vozov za hejtanje od strelec i kompanijata negova, ne bidi malo dete, misli so ta glata, bidi poseben i rasuduvaj sam za sebe.

Mitsubishi, Mitsubishi, Мицубиши, Тошиба, Toshiba, toshiba, Daikin, daikin, Даикин, Дајкин.
Vo pravo si ... ama -0.001% tolku
Jas nemam nisto protiv nikoj ni protiv nikoja klima ili bolo sto , ama toa na slikata so prazna cevka e stramota... kako saka neka raboti >? a za postari lica deka ke se stoplat so bilo koe grejno telo osvem Drva /? malo sutra zajko vika ! tie ako do niv nee 30stepeni i na sekoj pola sat ne stavat po 1/2 drva teska rabota ... kazuvajmu na kogo sakas ... proverena rabota
Автоматски споено мислење:

Zdravo da se priklucam na diskusiive so moeto licno iskustvo. Ziveam vo stan odlicno izoliran postara zgrada so dogradba plus naknadno doizolirana. Uste od samoto renoviranje staviv 2 TOSHIBA Suzumi koi sto ne se isklucuvaat I rabotat 24/7. Temperaturata e setirana na 23 stepeni osven prvata godina koga imav prinova koga bea 26-27 non-stop. Smetkite za struja vo najladnite denovi bea smesni duri I 2017 mislam bese koga doagase I do minus 20 ako ne se lazam. Vo drugiot stan sto go izdavam imam TOSHIBA Seiya, isto taka odlicno izoliran, kiradziite do sea ne se pozalile ni od smetki ni od stud, a veke se 3 godina vo stanot. Taka da sekomu bi mu preporacal da si zeme ured od dokazan brend I odgovoren zastapnik.

Sekoe dobro do site.
Super e se denes registriran a X godini koristi i meri sledi cita itn sega se pojavi site da ne PROSVETLIS !, i vednas ni objasni sto da pravime/kupime >> odi kazi mu na nekoj sto zema 14500 plata... batica.. se sto leta ne se jade...
 
Член од
9 август 2017
Мислења
51
Поени од реакции
43
Na dvata sprata po edna 5.5kw i odlicno
Za modelite ili Tosot ili Daikin

Tosot

Daikin
Меѓу овие две разлика е 20 000? А едната е до -15 дајкин а тосот до -22 која би била поефикасна и поштедлива пример на -15 кога е нјлдното ?Кој е подобар модел и зошто? И дали некој може да ми објасни за ова
Scop/seer кај климиве и како иде давање топлина кога е -15 а пример климава е до -22 како тосот моделов. И на -15 која ќе теоши помалце тосотов lclh или грее амбер што го наведов како модел погоре? И што е најбитно за одбирање на добра клима проток на воздух? Надворешна единица тежина? И исто за влагање во фрост моуд?Или нешто сосема друго? Доколку може некој да ни објасни и на нас што сакаме да почнеме да се грееме на клими.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.198
Поени од реакции
3.580
Меѓу овие две разлика е 20 000? А едната е до -15 дајкин а тосот до -22 која би била поефикасна и поштедлива пример на -15 кога е нјлдното ?Кој е подобар модел и зошто? И дали некој може да ми објасни за ова
Scop/seer кај климиве и како иде давање топлина кога е -15 а пример климава е до -22 како тосот моделов. И на -15 која ќе теоши помалце тосотов lclh или грее амбер што го наведов како модел погоре? И што е најбитно за одбирање на добра клима проток на воздух? Надворешна единица тежина? И исто за влагање во фрост моуд?Или нешто сосема друго? Доколку може некој да ни објасни и на нас што сакаме да почнеме да се грееме на клими.
imas 2200 strani unazad ne mora site 500 vrati nazad ke se podnaucis bar 30%
tie modeli sto se -20/-22/-30* tie imaat greac na tacna i na kompresor koj so potrosna od max 70w ja pomaga i olesnuva rabotata na nadvoresnata edinica pri mod toplejne i pri Defrost ... i normalno e deka ke izvadat podobri rezultati od tie sto gi nemaat istite... bidejki se testirani i na poniski temperaturi od -15 ....
Автоматски споено мислење:

Druze 2 se 3,5 Suzumi Toshiba. Gream 66M2 stan na 1 sprat.Meraci ne sum stavil, no smetkite se super ne mi dosla smetka za struja poveke od 4000 den. a se non stop ukluceni. Masina za perenje se uklucuva sekoj den se gotvi na struja, bojlerot e ukucen sekoj den, sekako pretpocitam na eftina struja da go uklucuvam. Jas sum ekstra zadovolen i toplo preporacuvam na site, inaku najdobronamerno bez gram dvoumenje ili zla namera.
so naprae druzee>>> jas i ko nemav klima ni masina sa sadovi ni za susejne i poevtina koga bese strujata plajkav 4000mkd, pred3/4god,! a ne pak sega so site ovie uredi+ so 2 mali deca...
kaj tebe strujava evn gratis tija dava
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2020
Мислења
77
Поени од реакции
147
Може малце поопширно за моделиве дали си измерил точно колку трошат и која квадратура се грее/лади дали е 3.5 или 5 ?
Druze 2 se 3,5 Suzumi Toshiba. Gream 66M2 stan na 1 sprat.Meraci ne sum stavil, no smetkite se super ne mi dosla smetka za struja poveke od 4000 den. a se non stop ukluceni. Masina za perenje se uklucuva sekoj den se gotvi na struja, bojlerot e ukucen sekoj den, sekako pretpocitam na eftina struja da go uklucuvam. Jas sum ekstra zadovolen i toplo preporacuvam na site, inaku najdobronamerno bez gram dvoumenje ili zla namera.
Автоматски споено мислење:

Vo pravo si ... ama -0.001% tolku
Jas nemam nisto protiv nikoj ni protiv nikoja klima ili bolo sto , ama toa na slikata so prazna cevka e stramota... kako saka neka raboti >? a za postari lica deka ke se stoplat so bilo koe grejno telo osvem Drva /? malo sutra zajko vika ! tie ako do niv nee 30stepeni i na sekoj pola sat ne stavat po 1/2 drva teska rabota ... kazuvajmu na kogo sakas ... proverena rabota
Автоматски споено мислење:


Super e se denes registriran a X godini koristi i meri sledi cita itn sega se pojavi site da ne PROSVETLIS !, i vednas ni objasni sto da pravime/kupime >> odi kazi mu na nekoj sto zema 14500 plata... batica.. se sto leta ne se jade...
Zosto be druze ne smeam li da se pofalam od moeto iskustvo?? Zarem ne e forumov i diskusijata za toa i otvorena? A sekako za da spodelam iskustvo koga togas moram da se registriram. A vprocem se regisrirav za da razmenam mislenje sekako dobredojdeni se sekakvi soveti od sekogo. Razmisluvam za uste edna za kaj moite koi za zal tesko mi e da gi razubedam od drvata. Inaku ako sum imal edno pozitivno iskustvo ne znaci deka sum zatvoren i za dr soveti, no sekako razumni.
Sekoe dobro bez napnatosi.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2020
Мислења
77
Поени од реакции
147
imas 2200 strani unazad ne mora site 500 vrati nazad ke se podnaucis bar 30%
tie modeli sto se -20/-22/-30* tie imaat greac na tacna i na kompresor koj so potrosna od max 70w ja pomaga i olesnuva rabotata na nadvoresnata edinica pri mod toplejne i pri Defrost ... i normalno e deka ke izvadat podobri rezultati od tie sto gi nemaat istite... bidejki se testirani i na poniski temperaturi od -15 ....
Автоматски споено мислење:


so naprae druzee>>> jas i ko nemav klima ni masina sa sadovi ni za susejne i poevtina koga bese strujata plajkav 4000mkd, pred3/4god,! a ne pak sega so site ovie uredi+ so 2 mali deca...
kaj tebe strujava evn gratis tija dava
Ti kazuvam za sebe kako mi e, iskreno ne znam zasto ti se cudni brojkive, ne kradam struja od EVN, a masina za susenje ne koristam nit ke koristam :) Odlicno mi e masincevo od Gorenje. Nego moram da te prasam - Zosto tlku somnezi i ironija? Iskreno od merak se prikluciv kon diskusiive i ke prodolzam da gi sledam, moze mn da se nauci i uvidi od site tuka na forumov.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
Меѓу овие две разлика е 20 000? А едната е до -15 дајкин а тосот до -22 која би била поефикасна и поштедлива пример на -15 кога е нјлдното ?Кој е подобар модел и зошто? И дали некој може да ми објасни за ова
Scop/seer кај климиве и како иде давање топлина кога е -15 а пример климава е до -22 како тосот моделов. И на -15 која ќе теоши помалце тосотов lclh или грее амбер што го наведов како модел погоре? И што е најбитно за одбирање на добра клима проток на воздух? Надворешна единица тежина? И исто за влагање во фрост моуд?Или нешто сосема друго? Доколку може некој да ни објасни и на нас што сакаме да почнеме да се грееме на клими.
Toa okolu -15°C i -22°C ili -30°C e poveke marketing trik site inverter klimi od -15°C bez problem ke great i na -25°C razlikata e vo dopolnitelniot greac sto iskreno za mene bez potreba trosi elektricna energija i e marketing trik inace i dvata modeli i Daikin i Tosot se odlicni inverter klimi
Sto se odnesuva do SCOP e za greenje SEER e za ladenje

Ps. Porano inverter klimite nemaa nikakvi greaci pa rabotea bez problem i na -30°C
Zatoa jas sum protiv greaci na inverter klimi toa e moj licen stav demokratija sekoj si ima pravo na svoe mislenje pozz.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.198
Поени од реакции
3.580
Меѓу овие две разлика е 20 000? А едната е до -15 дајкин а тосот до -22 која би била поефикасна и поштедлива пример на -15 кога е нјлдното ?Кој е подобар модел и зошто? И дали некој може да ми објасни за ова
Scop/seer кај климиве и како иде давање топлина кога е -15 а пример климава е до -22 како тосот моделов. И на -15 која ќе теоши помалце тосотов lclh или грее амбер што го наведов како модел погоре? И што е најбитно за одбирање на добра клима проток на воздух? Надворешна единица тежина? И исто за влагање во фрост моуд?Или нешто сосема друго? Доколку може некој да ни објасни и на нас што сакаме да почнеме да се грееме на клими.
Ti kazuvam za sebe kako mi e, iskreno ne znam zasto ti se cudni brojkive, ne kradam struja od EVN, a masina za susenje ne koristam nit ke koristam :) Odlicno mi e masincevo od Gorenje. Nego moram da te prasam - Zosto tlku somnezi i ironija? Iskreno od merak se prikluciv kon diskusiive i ke prodolzam da gi sledam, moze mn da se nauci i uvidi od site tuka na forumov.
Ne se raboti za somnezi ili ironija nego za realnost koj sega vo 05.2020 ima smetka od 2000mkd, za struja ? osvem ako 70% od vremeto nee doma so mn,malce potrosuvaci koi se 24/7 na 220V.....
kade e bojlerot 2.2kw 24/7 (vikas non stop e on/kade e grealka za kupatilo/panel itn) isto masinata za perejne oklu 2kw i inverter dae i taa./kade e masina za sadovi? kaj se friziderite minimum 2?
daj ne sme na mars .... toa sakav da kazam , ama ne sakav podolzina i posirina da pisuvam....Osvem ako si eptenn sparadzija ama...
Imam jas moi rodnini takvi sparadzii koi samo 1 plafonka 18w raboti/frizider kombiniran/i Tv, kraj i pak pod 2200 ne platile...
Автоматски споено мислење:

Toa okolu -15°C i -22°C ili -30°C e poveke marketing trik site inverter klimi od -15°C bez problem ke great i na -25°C razlikata e vo dopolnitelniot greac sto iskreno za mene bez potreba trosi elektricna energija i e marketing trik inace i dvata modeli i Daikin i Tosot se odlicni inverter klimi
Sto se odnesuva do SCOP e za greenje SEER e za ladenje

Ps. Porano inverter klimite nemaa nikakvi greaci pa rabotea bez problem i na -30°C
Zatoa jas sum protiv greaci na inverter klimi toa e moj licen stav demokratija sekoj si ima pravo na svoe mislenje pozz.
Nee kee bas samo marketing lani zima koga mu zamrzna na komsijata dolu odvodot na tacna(bez lule) tecese od nea voda-prelivase od site strani, pa so fen ja toplese da ja odmrzne .. da ima greac nema da zamrzne vodata pomejgu Df,
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
Nee kee bas samo marketing lani zima koga mu zamrzna na komsijata dolu odvodot na tacna(bez lule) tecese od nea voda-prelivase od site strani, pa so fen ja toplese da ja odmrzne .. da ima greac nema da zamrzne vodata pomejgu Df
Jas ladnata zima 2017 godina koga bese -20°C , -25°C ja pominav so togasnata Vivax Aezi ( lani ja prodadov ) klima bez greaci bez nikakov problem nemav mrznenje od kondez vodata od defrost so toa sto luleto go izvadiv zaedno so crevoto i imav sprovedeno odvodna cevka F 50 taka sto kondez vodata kapese direktno vo cevkata od F 50 i nemav nikakov problem.
Pak ke kazam sekoj si ima pravo na svoe mislenje no kako sto vie ste za greac na kompresor i kondez taka jas sum protiv toa bidejki mene ne mi e potreben toj greac vo vreme na tolkav broj modeli na inverter klimi super e toa sto ima klimi i bez greaci pa covek kako mene moze slobodo da bira sto ke kupi jas kupiv Tosot Gree bez greaci i sum prezadovolen od klimata sekoja pofalba na sekoj bi ja preporacal.

Zatoa jas vikam nezavisno dali Gree Vivax Midea TCL Chigo ili drugi treba samite fabriki da imaat modeli so graci i bez greaci pa sekoj kakva klima saka takva da si kupi.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Strucnjakoit barase da se montira kaj sto on saka, zatoa sto mnogu znae.
Insistiral, a Sega drug mu e vinoven.
Таман помислив дека конечно си научил да дискутираш со проверени информации, без да лажеш, гледам дека сум погрешил.
Те прашав еднаш, на грав ли гледаш или на карти? Пишуваш „бараше“, како да си бил присутен. Но твое е само да изнесуваш невистини за да ги покриеш грешките на монтерите од толку префалениот бренд.
Дури и да е така, јас сум можел да барам да ја вградат однадвор. Овластен монтер треба да знае каде и како може да ја монтира за да бидат запазени основните правила.

Тоа е почитувани идни корисници. Внимавајте со кого си имате работа. Секоја нивна грешка вам ќе ви биде припишана. Еве, од петни жили се трудат грешката (на нивниот овластен монтер) да ми ја припишат мене. Јако професионално, нема што.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.626
Поени од реакции
10.276
Според овие од салонот вината е кај мене. Не сум смеел да дозволам монтажа во агол.
Според монтерот вината е кај производителот. Треба сервисер да провери.
Сервисерот го нема. Не знам кај кого ја наоѓа вината.

Според мене вината е во маѓепсаниот триаголник: продажен салон, монтерска фирма, сервис. Вртат во круг...

Нормално дека ним (на сите) им одговара вината да ја префрлат кај мене...
Па тоа е! Не за џабе има посебно увозници,посебно дистрибутери,посебно монтери,сервиси...
Не се глупи,си ги користат дупките во законот! Што фајде ти препорачуваат монтер,ако утре не му ја признаваат работата/грешката?! А и за монтерите е разговарано долго и широко на темава... пука среќа да налеташ на некој што си ја знае работата.
imas 2200 strani unazad ne mora site 500 vrati nazad ke se podnaucis bar 30%
tie modeli sto se -20/-22/-30* tie imaat greac na tacna i na kompresor koj so potrosna od max 70w ja pomaga i olesnuva rabotata na nadvoresnata edinica pri mod toplejne i pri Defrost ... i normalno e deka ke izvadat podobri rezultati od tie sto gi nemaat istite... bidejki se testirani i na poniski temperaturi od -15 ....
Автоматски споено мислење:


so naprae druzee>>> jas i ko nemav klima ni masina sa sadovi ni za susejne i poevtina koga bese strujata plajkav 4000mkd, pred3/4god,! a ne pak sega so site ovie uredi+ so 2 mali deca...
kaj tebe strujava evn gratis tija dava
Дај веќе еднаш научете дека тие греачи и тракатанци никако не можат да и помогнат на климата да грее подобро или да дефростира помалку! Ако е проектирана да грее на -15 со снажен компресор,голем изменувач и солидна количина фреон,ќе грее и без никакви тракатанци.
А за второто си во право! Ти во куќа беше така? Епа и јас сум и знам како е. Лесно им е во станче од пет страни греено(па дури и фасади,пвц), па ќе кажуваат како клима ги стоплувала,па и малку им трошела...
На мука се јунаке познају ;)
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
Дај веќе еднаш научете дека тие греачи и тракатанци никако не можат да и помогнат на климата да грее подобро или да дефростира помалку! Ако е проектирана да грее на -15 со снажен компресор,голем изменувач и солидна количина фреон,ќе грее и без никакви тракатанци.
А за второто си во право! Ти во куќа беше така? Епа и јас сум и знам како е. Лесно им е во станче од пет страни греено(па дури и фасади,пвц), па ќе кажуваат како клима ги стоплувала,па и малку им трошела...
На мука се јунаке познају ;)
Potpolno se slozuvam od А do Ш
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Lele, Lele, strucnjaci i sovetnici niknaa odednas.
Go zabole nekoj prevarata na Haier, pa se aktiviraa malce spasitelive.
A za greac na tacna, sekako deka ima pozitivna fukncija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom