Најекономично греење (затоплување)

Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
И да, заборавив да кажам дека со мојата молба до гомното мајстор му понудив дека ќе му ги платам сите патни трошоци кои ќе ги направи само да дојде и да не ме остава без греење.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
Ima li bezuslovna garancija kaj nas, se znae sekoja godina treba da dojde nekoj da ja dzirne i da ti zeme iljadarka..
Te prasav dali e bezuslovna garancijata bidejki eve jas Haier tide sto mi ja montiraa od Energija ima 3 godini bezuslovna celosna garancija Energija dava 3 godisna garancija bezuslovna na celiot asortiman na klimi Toshiba Haier i Carrier dodeka pak TST sto ja imam ima 3 godini no e uslovna garancija 2-ta i 3-ta godina mora da dadam 1.000 denari za prodolzuvanje ako sakam da imam garancija na TST.
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Најдов малку време за да ја продолжам приказната со деталното чистење на моите клими.
Како што се договоривме со „мајторот“ дојде возило Фиат Добло со уште еден човек кој му помагал во работата. Ги запознав со моделите и каде се монтирани внатрешните деиници и надворешните единици. Го внесоа алатот во станот и пошнаа со работа. Прво почнаа со поголемиот уред -Fujitsu ASYG 12 LUCA. „Мајторот“ почна да ја демонтира внатрешната единица, но не успеа да ги оштрафи штрафовите кои се наоѓаат од долната страна. Не успеа да ја демонтира жичаната заштита која се наоѓа пред вентилаторот на внатрешната единица и истата ја свитка за да може да ја дојде до внатрешниот вентиалтор и да го испере.Лептирите ги демонтира но со голем напор особено долниот лептир-крилце. Изменувачот, вентилаторот фи изми со „средство“- кое после се испостави дека се состои од средство за дезифекција „дезентал “ на АЛКАЛОИД, вода и средство за миење садови. Немам замерки на педатноста и грижата пњерењето да биде уредно и да не се штрка наколу. Она што не сум задоволен е тоа што склопувањето на внатрешната единица и кај Fujitsu ASYG 12 LUCA и кај Fujitsu AYG 07 LMCA е неуредно и непрецизно. Од летирите ѕиркаат одредени жичани делови кои ги држат лептирите, а кај Fujitsu LUCA дури оневозможуваа непречено движење на лептирите-крилцата. Предниот панел, кој кај Fujitsu LUCA се подига и спушта ( при статување и гасење на уредот) не е прецизно вратен на место, така што при стартување, односно гасење на уредот како да прескокнува и не се движи рамномерно, како што се движеше пред демонтажата.
Поради ова, особено што по демонтажата и повторното монтирање на овој уред, истиот не функционира како што беше пред демонтажата му се јавив на т.н. мајтор со забелешка дека уредот не е склопен како што треба и дека тоа се одразува на нормалното работење на уредот. И тука почнаа она познато ( па види дали е она, дали ова па гурниги тие жичани делови од летирите да не пречат при движење на истите, па исклучи го од штекер уредот, па панелот ќе профункционира , па она, па она ) Неколку пати му се јавив реагирајќи и негодувајќи од начниот на одреботената работа во делот на склопувањето на уредот по неговото чистење и накрај сфатив со кого си имам работа, за да на крај му кажам дека оставам на негова совест ( ако ја има ) да дојде повторно да ја доврши започнатата работа, бидејќи се испостави дека т.н. мајстор не ја завршил работата како што треба и од беспрекорно функционален уред остави уред кој не функционира во одредени сегменти.
Меѓутоа иако помина повеќе 4 месеци тој сеуште не дошол да ја доврши работата, онакак како што треба, а за што чесно му платено како е договорено.
Што се однесува на надворешните единици, иако беше договорено и платено, се обиде да ме убедува дека нема потреба да чисти бидејќи тие самите се чистеле при дефростот. Кога виде дека не се согласувам, со рачна пумпа надве-на три ги испрска и двете и толку. Исто така беше договорено дека за цената која што беше платена треба да направи проверка на притисокот во системите на двата уреда. И кога видов како тоа го направи на поголемиот уред кога само беспотребно испушти фреон, кога ред беше на помалиот клима уред едноставно му реков дека нема потреба тоа да го прави и на него.
И тука настана уште една беља. Пред неколку дена го исклучив уредот ( поголемиот ) да ги исчистам филтрите и при иклучувањето и при спуштање на предниот панел ( кој авотматски за спушта по исклучување на уредот) нешто штракна, како да се скрши и по сите излгеди дека се скрши пластичниот започаник кој го подгива и спушта предниот панел. Се посомневам дека тоа и дека истото е од непрецизното склопување на извршеното чистење, бидејќи како што кажав истиот по чистењето покажа дека не функционира како што треба дека „ подлизува“ односно не се дига, поточно повеќе не се спушта течно и воедначено. Повторно мус е јавив на т.н. мастор со молба да дојде да го реши новонастанатиот проблем бидејќи имам стар човек дома и дека тој уред е главно греење во станот. И како по обичај не можам , 8-ми март, ти реков ми рече.... веќе наредната недела, да видиме и сл. Му велам предниот панел паѓа доле не може уредот правилно да издувува, се спречува нормално греење, ќе останам без греење, а тој мене па наредна недела, па ова, па она.. Сум го отерал три пизде материне... И сега со трака го имам залепено предниот панела за да не паѓа за да имам какво такво греење.
Ебати мајсторот. Наравоучени: Немојте да дозволувате било кој приучено гомно претставувајќи се како „мајстор“ да ви ги чачка климите. Овој т.н. мајстор го ангажирав по препорака на еден член на форумот, кога барав помош да најдам саглам мајстор кој ќе ги сервисира моите клими.
И нак ракј останува да го откријам идентитетот на гомното од „мајстор“ - т.н. мајстор се вика Оливер и вози Фиат добло златна боја. Кога ќе сакате да ги сервисирате климите од него да бегате како ѓавол од крст. Тоа е моето лоѓо искуство со овој таканаречен мајстор.
И сега барам помош како да го решам проблемот со предниот панел и запчаникот кој го движи??? Немојте да при препорачувате било кој без самите да сте се увериле во прецизноста и професионалноста на мајсторот кој евентуално би го препорачале.
Се извинувам за долгото чекање на продолжението од мојата приказна насловен -сервисирање на клима уреди и долгиот текст на продолжението од приказната се обидов да ја скратам и да ги избегнам неважните моменти.
istata prikazna opsto poznata vo "nasata" cudesna zemja... da se raspravas za montaza, servisiranje,salonite samo da podmetnat nekoja klima sto ne se prodava nacekuvaat laici da ne kazam kako mene ;) i na kraj ke ima nezadovolni... e ke ima :(
 
D

Deleted member 95595

Гостин
И да, заборавив да кажам дека со мојата молба до гомното мајстор му понудив дека ќе му ги платам сите патни трошоци кои ќе ги направи само да дојде и да не ме остава без греење.
Zalosno brat. Realno mnogu zalosno. I krivo mi e mnogu. Jas treba na edna od moite klimi da menuvam turbina, napraviv jas sam belja koga nesakajki termometarot mi vleze povnatre megju perkite i isto neshto pukna i se skrshija tri mali plastichni "perca" od turbinata i sega ima mala vibracija na vnatreshnata edinica bidejki nema balans turbinata i ponekogash se slusha zvuk, ne mnogu glasen onaka "tsk-tsk-tsk" koga vrti na malku poniski obrtai klimata. 4 brzinj ima klimata, na 4ta nemozam da ja stavam deka togash epten tresi vnatreshnata i moze da se napravi nekoja belja sigurno. Na drugite 3 brzini e ok, ama bi sakal shto poskoro da go resham problemot ama od pusti strav deka ke dojdi majstor kako tvojov i ke mi ja poseri klimata nepopravlivo, ne prevzemam nishto. Strashno.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
420
Поени од реакции
665
Jas prethodno piauvav ovde staviv daikin dojdoa 2 polupismeni... Montaza debakl. Im se javiv 50 pati no ne doagat... Ke dojdedem no gi nema vo ics group rekle deka sredile a oni nisto.. se javiv nad 30 pati vo ics rekoa ke pustat nekoj drug od regionot. Mi doaga drug vika jas mestam struja ne razbiram mnogu od klimi.. nerovozi do nebo i nazad a si platil 65000 denari. Resiv da ne se nerviram i zasega e vo red ama koga ke bide minus neznam...moj sovet e ako ne e nekoj ogromen defekt ne vikajte po sto nema nieden salam.. ako tropa ili cuka a raboti ostavija i ne a primekaj odvrati go vnimanieto od nea i nema da se zamaras.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Prasanje do poiskusnite i korisnicite na Midea i Haier, se mislam izmegu ovie tri modeli i mi treba pomos za da se odlucam koja e najdobra za parite, odnosno sto kompresor koristat midea i haier, gledam haier koristi Mitsubishi a midea neznam da ne e vivax a ako e vo start odpaga... :) i pogotovo za 18ki btu nekako lesni nadvoreshnite na trite modeli pod 40kg.
Isto product fiche nemozam da najdam posto me interesira kolku back up baraat za na -10 da grejat i kolku davaat odnosno koj pdesign se posto od toa sto go najdov skoro sekoj manuel razlicni informacii ima.....Pogotovo za Haier Breeze kako model za balkanot da e voopsto go nema vo katalozi na evropski drzavi...

Midea MSAFCU-18HRFN1-QRD0GW / MOB32-18HFN1-QRD0GW(S1)

Haier Tundra PLUS 1U50MEEFRA / AS50TDDHRA-CL

Haier BREEZE AS50S2SF2FA-CL / 1U50S2SJ2FA WiFi

Cenata mi e bitna da e 18ka ama da ne nadminuva 40 42000den i kako referenca kolku se polosi ili podobri od gree fairy lclh.

blagodaram
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Prasanje do poiskusnite i korisnicite na Midea i Haier, se mislam izmegu ovie tri modeli i mi treba pomos za da se odlucam koja e najdobra za parite, odnosno sto kompresor koristat midea i haier, gledam haier koristi Mitsubishi a midea neznam da ne e vivax a ako e vo start odpaga... :) i pogotovo za 18ki btu nekako lesni nadvoreshnite na trite modeli pod 40kg.
Isto product fiche nemozam da najdam posto me interesira kolku back up baraat za na -10 da grejat i kolku davaat odnosno koj pdesign se posto od toa sto go najdov skoro sekoj manuel razlicni informacii ima.....Pogotovo za Haier Breeze kako model za balkanot da e voopsto go nema vo katalozi na evropski drzavi...

Midea MSAFCU-18HRFN1-QRD0GW / MOB32-18HFN1-QRD0GW(S1)

Haier Tundra PLUS 1U50MEEFRA / AS50TDDHRA-CL

Haier BREEZE AS50S2SF2FA-CL / 1U50S2SJ2FA WiFi

Cenata mi e bitna da e 18ka ama da ne nadminuva 40 42000den i kako referenca kolku se polosi ili podobri od gree fairy lclh.

blagodaram
Мислам дека е глупо да се викаш Ucrown а да бараш да купиш Мидеа или Хаиер
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Ne te prasav za tvoe mislenje za psevdonim, ako znaes komentiraj na prasanoto a ne pisuvaj kolku samo da pises, 90000 za 18ka klima ne planiram da davam zatoa i prasuvam tuka ako znae nekoj neka iskomentira a ne luk i voda muabeti ko ti sto pisuvas, i da koristam ucrown 3ipolka i prezadovolen sum....
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.096
Поени од реакции
5.836
Zalosno brat. Realno mnogu zalosno. I krivo mi e mnogu. Jas treba na edna od moite klimi da menuvam turbina, napraviv jas sam belja koga nesakajki termometarot mi vleze povnatre megju perkite i isto neshto pukna i se skrshija tri mali plastichni "perca" od turbinata i sega ima mala vibracija na vnatreshnata edinica bidejki nema balans turbinata i ponekogash se slusha zvuk, ne mnogu glasen onaka "tsk-tsk-tsk" koga vrti na malku poniski obrtai klimata. 4 brzinj ima klimata, na 4ta nemozam da ja stavam deka togash epten tresi vnatreshnata i moze da se napravi nekoja belja sigurno. Na drugite 3 brzini e ok, ama bi sakal shto poskoro da go resham problemot ama od pusti strav deka ke dojdi majstor kako tvojov i ke mi ja poseri klimata nepopravlivo, ne prevzemam nishto. Strashno.
А кој ѓавол те терал да пикаш термометар во климата ?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Zalosno brat. Realno mnogu zalosno. I krivo mi e mnogu. Jas treba na edna od moite klimi da menuvam turbina, napraviv jas sam belja koga nesakajki termometarot mi vleze povnatre megju perkite i isto neshto pukna i se skrshija tri mali plastichni "perca" od turbinata i sega ima mala vibracija na vnatreshnata edinica bidejki nema balans turbinata i ponekogash se slusha zvuk, ne mnogu glasen onaka "tsk-tsk-tsk" koga vrti na malku poniski obrtai klimata. 4 brzinj ima klimata, na 4ta nemozam da ja stavam deka togash epten tresi vnatreshnata i moze da se napravi nekoja belja sigurno. Na drugite 3 brzini e ok, ama bi sakal shto poskoro da go resham problemot ama od pusti strav deka ke dojdi majstor kako tvojov i ke mi ja poseri klimata nepopravlivo, ne prevzemam nishto. Strashno.
Се надевам дека ќе го решиш проблемот, знам дека ти е мака, ама полека и смирено, се ќе се среди, се надевам. Кај мене маката е поголема некој гомно од “мајстор“ за пари дојде да ми ја заебе климата..... Гомното од „мајстор“ по име ОЛИВЕР нема да види аир од парите што ги зеде и што остави недовршена работа, поради што, наверојатно нaстана и штетата со предниот панел и кршење на запчаникот кој го држи.... арам да му е...
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Prasanje do poiskusnite i korisnicite na Midea i Haier, se mislam izmegu ovie tri modeli i mi treba pomos za da se odlucam koja e najdobra za parite, odnosno sto kompresor koristat midea i haier, gledam haier koristi Mitsubishi a midea neznam da ne e vivax a ako e vo start odpaga... :) i pogotovo za 18ki btu nekako lesni nadvoreshnite na trite modeli pod 40kg.
Isto product fiche nemozam da najdam posto me interesira kolku back up baraat za na -10 da grejat i kolku davaat odnosno koj pdesign se posto od toa sto go najdov skoro sekoj manuel razlicni informacii ima.....Pogotovo za Haier Breeze kako model za balkanot da e voopsto go nema vo katalozi na evropski drzavi...

Midea MSAFCU-18HRFN1-QRD0GW / MOB32-18HFN1-QRD0GW(S1)

Haier Tundra PLUS 1U50MEEFRA / AS50TDDHRA-CL

Haier BREEZE AS50S2SF2FA-CL / 1U50S2SJ2FA WiFi

Cenata mi e bitna da e 18ka ama da


ne nadminuva 40 42000den i kako referenca kolku se polosi ili podobri od gree fairy lclh.




Eve ti link od Inventor Nemesis 18 btu jas koristam 24 btu i prezadovolen potrosuvacka od 1000 do 1100 w na cas gream okolu 80 mk i mozam da kazam mokna jaka a ekonomicna klima .
Proizvedeni vo Gree no za grcki pazar po nivno ime i so Landa kompresor klimava e ista kako Gree Amber samo sto e do minus 22 demek clasik amber bilo ova.


 
D

Deleted member 95595

Гостин
Prasanje do poiskusnite i korisnicite na Midea i Haier, se mislam izmegu ovie tri modeli i mi treba pomos za da se odlucam koja e najdobra za parite, odnosno sto kompresor koristat midea i haier, gledam haier koristi Mitsubishi a midea neznam da ne e vivax a ako e vo start odpaga... :) i pogotovo za 18ki btu nekako lesni nadvoreshnite na trite modeli pod 40kg.
Isto product fiche nemozam da najdam posto me interesira kolku back up baraat za na -10 da grejat i kolku davaat odnosno koj pdesign se posto od toa sto go najdov skoro sekoj manuel razlicni informacii ima.....Pogotovo za Haier Breeze kako model za balkanot da e voopsto go nema vo katalozi na evropski drzavi...

Midea MSAFCU-18HRFN1-QRD0GW / MOB32-18HFN1-QRD0GW(S1)

Haier Tundra PLUS 1U50MEEFRA / AS50TDDHRA-CL

Haier BREEZE AS50S2SF2FA-CL / 1U50S2SJ2FA WiFi

Cenata mi e bitna da e 18ka ama da ne nadminuva 40 42000den i kako referenca kolku se polosi ili podobri od gree fairy lclh.

blagodaram
Za Breeze i za Mideata neznam, i ne veruvam deka ke najdish mnogu korisnichki iskustva tuka. TundraPlus ja kupi striko mi pred mesec dena nekade i super raboteshe ama ne e toa merodavno poshto visoki temperaturi. Moite doma ja imaat starata klima na R410 i pominaa fenomenalno cela zima i klimata raboti perfekt. Realno, Haier ima mnogu seriozni modeli za parite. Vo odnos na kompresorot TundraPlus ima Mitdubishi kompresor samo na 24kata, na drugite modeli ima Hitachi kompresor. Ako kapaciteti na klimava ti gi zadovoluva toplotnite potrebi na prostorot sho plabieash da go greesh, zemi ja TundraPlus.
А кој ѓавол те терал да пикаш термометар во климата ?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
Merev temperatura a izduv i nekako izgubiv oset i mnogu dlaboko go turnav vrvot od termometarot megju perkite. Toa e, kako ne umrev od stres, ne znam, ama toa e.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
80
Поени од реакции
68
Za Breeze i za Mideata neznam, i ne veruvam deka ke najdish mnogu korisnichki iskustva tuka. TundraPlus ja kupi striko mi pred mesec dena nekade i super raboteshe ama ne e toa merodavno poshto visoki temperaturi. Moite doma ja imaat starata klima na R410 i pominaa fenomenalno cela zima i klimata raboti perfekt. Realno, Haier ima mnogu seriozni modeli za parite. Vo odnos na kompresorot TundraPlus ima Mitdubishi kompresor samo na 24kata, na drugite modeli ima Hitachi kompresor. Ako kapaciteti na klimava ti gi zadovoluva toplotnite potrebi na prostorot sho plabieash da go greesh, zemi ja TundraPlus.

Merev temperatura a izduv i nekako izgubiv oset i mnogu dlaboko go turnav vrvot od termometarot megju perkite. Toa e, kako ne umrev od stres, ne znam, ama toa e.
za pokje stepeni na izduv da izvadis :P haha se shalam ;) vnimavajte
 

Kajgana Shop

На врв Bottom