Најекономично греење (затоплување)

D

Deleted member 95595

Гостин
Moram da kazam deka shto povekje drvari i peletari zapoznavam vo moevo opkruzuvanje, to povekje nezadovolatvo od niv slusham i se povekje i povekje razmisluvaat za da se prefrlat na inverter. Gordo ke kazam deka od pred dve nedeli ushte edna familija kaj mene vo komshii, na moe ubeduvanje lani, sega stavija inverteri. Multisplit so dve vnatreshni od Gree, edna parapetna 5,5ka i vtorata neznam dali 2,5ka ili 3,5ka ne sum pojden ushte kaj niv da vidam. Ova e vekje treta familija vo mojata ulica sho stavija inverteri na moe ubeduvanje. Ushte prviov komshija mi ostana da go ubedam i ke sum presreken.
 

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
497
Поени од реакции
280
во дневна имам грее ломо 5.5 отприлика 30-35мк со се кујна, за двете спални имам предвидено парапетни единици. Како е попаметно и шо би значело во разлика на пари ако ставам мултисплит или две посебни. И дали имате некој предгог ?
 
D

Deleted member 95595

Гостин
во дневна имам грее ломо 5.5 отприлика 30-35мк со се кујна, за двете спални имам предвидено парапетни единици. Како е попаметно и шо би значело во разлика на пари ако ставам мултисплит или две посебни. И дали имате некој предгог ?
Multisplitot e sekako malku poskap nego ako stavish dve posebni, ama e polichen i estetski nema da ti ja "grdi" nadvoreshnosta od kukjata/zgradata. Poshto vekje imas edna klima vo dnevna, togash ako mozis, stavi multi split za vo sobite, jas barem taka planiram da napravam za sebe. Ne e preporachlivo celo greenje da ti e povrzano na multisplit zoshto taka ke si zavesen od eden izvor, i ako bi ti se rasipala nadvoreshnata bi nemal greenje vo cel objekt, vaka vo tvojov slucaj sosema ok e da stavish multi split. Jas imam 3 klimi doma, imam ushte 2 sobi koi ke treba da gi gream vo bliska idnina i planiram da stavam multisplit. Vidi gi poniskive brendovi kako Haier i Gree ako sakas poevtino da pominesh, a sepak da dobiesh nekojsi kvalitet.
 
Член од
10 февруари 2020
Мислења
47
Поени од реакции
33
Прашање до корисниците на
PANASONIC CS/CU-Z35TKE, и поискусни корисници на инвертер клими, професионалци, дали може да се загрее добро изолиран простор од 45 м2?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Прашање до корисниците на
PANASONIC CS/CU-Z35TKE, и поискусни корисници на инвертер клими, професионалци, дали може да се загрее добро изолиран простор од 45 м2?
Без претензии дека сум стручњак, од искуство моето мислење е не! Зависи, ако тие 45м2 се стан со јужна ориентација, на кој соседите му се греат, доле и горе е греано, тогаш да, ќе постигне. Во спротивно една или две страни да се ладни, ќе има проблем со комотно загревање. Многу параметри треба да има тој што ќе ти даде конечна препорака. Уште зависи каде си? Ако е Скопје поради маглите рачунај 10% од моќноста се губи.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Прашање до корисниците на
PANASONIC CS/CU-Z35TKE, и поискусни корисници на инвертер клими, професионалци, дали може да се загрее добро изолиран простор од 45 м2?
Мала е 3,5-ка за тој простор. Во теорија е доволна но во пракса при минус и магли е граничен случај.
 
Член од
29 февруари 2020
Мислења
4
Поени од реакции
3
Прашање до корисниците на
PANASONIC CS/CU-Z35TKE, и поискусни корисници на инвертер клими, професионалци, дали може да се загрее добро изолиран простор од 45 м2?
И на самата страна пишува дека макс. провршина за греење е до 35м2. Јас лично не би ја купувал климава, подобро е да дадеш уште 5-10к да си ставиш две и да имаш сигурно греење. Доколку се работи за стан и да е ориентиран на јужна страна добивките од сончева енергија нема да се многу големи поради малите димензии на прозорците кои се ставаат, доколку станот е опкружен со други соседни станови кои внатрешната температура ја држат 20 степени би имал добра корист од тоа но сепак Панасоников нема да ти ги задоволи потребите. Максимален капацитет за греење е 5.8KW ( ако ја гураш на ова рачунај дека нема да ти троши 5.5KWh ). Лично би ти препорачал за ставање на 2 помали клими и секако пази каде ке ги позиционираш климите за да имаш добар проток на воздух во просториите инаку џабе парите
Автоматски споено мислење:

Imav slucajna diskusija so komsija sto mi curi so peleti.. Imeno vcera sakav da sredam nesto u kolata i maliov da poigra u dvor okolu 16h ama raspali toa peletite ne pozolte ne otru (posto mu e nisko postaven odzakot na dva metra visina od zemja tacno iznad mojata ziva ograda i na metar ipol od kolata kaj sto mi stoi) ni kola srediv ni dete poigra..Sam zivee i poveke od dnevna kujna ne gree znam. Mu vikam covek imas izolacija sto me macis i mene i sebe so peletive cela zima a osobeno na ova umereno ladno vreme.. mu raskazuvam za mesecna suma od 50€ za greenje vo najladnoto preklani mu vikam poveli do kaj dedoto da te nosam da ti kaze sega sto misli za negovata falena pecka na peleti otkoga stavi inverteri.. mu vikam ima subvencii sega mozes za ic pari da zemes.. Odgovara deka negov drugar imal skup inverter i mu rekol ebate klimata koga ke ja ugasis odma se ladele zidovite i ne razgovara ponatamu!!! Kakov rezon be Ajnstajn! Nema spas od prostakluk i egoizam u narodov..
Inace da prasam ima nekoj propis za odzak na pecka od peleti ili ko i za mnogu drugi raboti kako ti prdne e propisot?


Пелетите се многу добар извор на енергија поради нивната мала концентрација на влага ( зависи до пелетот ) но најчесто не надминува над 10%. Луѓево за да заштедат некој денар не гледаат од каде зимаат пелети па им даваат некои со по 10-12%. Влагата допринесува за лошо согорување на пелетот и појава на дим ( слично како кај дрвата кои имаат 30-45% влага ). На комшијата да му кажеш да си го продужи оџакот минимум 1.5-2м за да може подбро да повлече воздух од просторијата за да дојде до согорување на пелетот.
 
Последно уредено:
Член од
2 декември 2019
Мислења
52
Поени од реакции
57
Прашање до корисниците на
PANASONIC CS/CU-Z35TKE, и поискусни корисници на инвертер клими, професионалци, дали може да се загрее добро изолиран простор од 45 м2?
Земи си го Дајкинот фтфх тој модел 5 ка-та од ицс, има и попуст додатно на страната за онлајн купување, и да си бидеш раат.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Прашање до корисниците на
PANASONIC CS/CU-Z35TKE, и поискусни корисници на инвертер клими, професионалци, дали може да се загрее добро изолиран простор од 45 м2?
Zemi si konzolna na Gree 18K, klimata e idealna za takov prostor. Jas gream 70m2 so nea.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
На комшијата да му кажеш да си го продужи оџакот минимум 1.5-2м за да може подбро да повлече воздух од просторијата за да дојде до согорување на пелетот.
Не го праќај да се брука! Прво оџакот за пелети не функционира на конвекција како нормален оџак,ни па ќумбето природно си повлекува како обично ќумбе на дрва. Не за џабе си има вентилатор,ги согорува пелетите под притисок. Затоа и неможеш огништето да го отвориш како кај нормално ќумбе.

@rusrus кај нас за жал ништо по легален пат неможеш да направиш,"банана" република сме!
 
Член од
29 февруари 2020
Мислења
4
Поени од реакции
3
Не го праќај да се брука! Прво оџакот за пелети не функционира на конвекција како нормален оџак,ни па ќумбето природно си повлекува како обично ќумбе на дрва. Не за џабе си има вентилатор,ги согорува пелетите под притисок. Затоа и неможеш огништето да го отвориш како кај нормално ќумбе.

@rusrus кај нас за жал ништо по легален пат неможеш да направиш,"банана" република сме!
Во право си, додека пишував мислев на брикети како гориво. Тотално моја грешка
 
Член од
6 август 2018
Мислења
58
Поени од реакции
101
НАЈНОВО од HAIER, модел FLEXIS inverter Full Carbon Edition – целосно ЦРНА МАТ боја на внатрешната единица:
• A+++ / A++ неверојатно висока енергетска класа на ладење / греење
• 180° sine wave DC Inverter технологија со Intelligent Air

• Eco sensor кој го скенира просторот и го адаптира дувањето према просторијата

• Фабрички вграден WiFi уред вклучен во цената;

• 3M филтер за воздух (опција), антипрашест филтер, функција на одвлажување
• Функција на самочистење и самодијагностицирање, Auto-restart, 24h тајмер
• опсег на работа ладење / греење при надвор. темп. од -10 ÷ 43°C / -15 ÷ 24°C

280220_Energija_HAIER Flexis Inverter-01.jpg

За било какви дополнителни информаци, обратете се на info@energija.com.mk или телефонските броеви:
+389 (0)2 3061 466
+389 (0)2 3061 467
+389 (0)72 213 590

http://energija.com.mk/

Следете не на нашата facebook страна:
https://www.facebook.com/EnergijaMakedonija/

или повелете во нашите салони на
ул. Лондонска 1А, Скопје. или
во ново отворениот продажен салон на
Енергија во Визбегово (до Пантер Мис)
(инвертер клима уреди, топлински пумпи, VRF системи, чилери, вент.конвектори итн.)
 
Член од
10 февруари 2020
Мислења
20
Поени од реакции
59
Повторно здраво :)
Иако на претходниот пост што го поставив ниеден јунак не ми помогна за решение за мојот дом во реновирање, еве што ја испитав од актуелните понуди на пазарот, па би ве замолил за мала помош повторно. Инаку се работи за куќа со супер изолација реновирана каде што по неколку совети од лица кои што се поспецијализирани на темава би ставил 2 инвертер клими со кои што би ги загревал двата спрата, долу 5,5 kw и горе 3,5kw.

Се мислам помеѓу неколку опции и тоа би биле следниве:

-Daikin FTXB-C 5 kW и DAIKIN SENSIRA FTXF-A 3,5kw
-Мitsubishi Electric MSZ-SF50VE 5,5 kW и Mitsubishi Electric MSZ-SF35VE 3,5 kW
-TOSHIBA RAS-B16PKVSG-E SUZUMI и TOSHIBA RAS-B13BKVG-E1

Ме советуваа да размислам и за GREE, но сепак мислам кога веќе ке ги користам како примарен уред за греење дека не треба да се иде на кинези, сепак на долги патеки Јапонец си е Јапонец. Исто така би сакал да посочам дека на некои страни налетав на дискусии дека за Daikin многу од битните делови а некаде се споменува и дека AIRFEl произведува се за нив, па ме заплаши тоа и некако се ме тера дека Toshiba си е Toshiba, башка многу убави зборови имам за нив од луѓе што ги познавам а веќе 5 година ги користат.

Слободно дајте некој совет или мислење.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Повторно здраво :)
Иако на претходниот пост што го поставив ниеден јунак не ми помогна за решение за мојот дом во реновирање, еве што ја испитав од актуелните понуди на пазарот, па би ве замолил за мала помош повторно. Инаку се работи за куќа со супер изолација реновирана каде што по неколку совети од лица кои што се поспецијализирани на темава би ставил 2 инвертер клими со кои што би ги загревал двата спрата, долу 5,5 kw и горе 3,5kw.

Се мислам помеѓу неколку опции и тоа би биле следниве:

-Daikin FTXB-C 5 kW и DAIKIN SENSIRA FTXF-A 3,5kw
-Мitsubishi Electric MSZ-SF50VE 5,5 kW и Mitsubishi Electric MSZ-SF35VE 3,5 kW
-TOSHIBA RAS-B16PKVSG-E SUZUMI и TOSHIBA RAS-B13BKVG-E1

Ме советуваа да размислам и за GREE, но сепак мислам кога веќе ке ги користам како примарен уред за греење дека не треба да се иде на кинези, сепак на долги патеки Јапонец си е Јапонец. Исто така би сакал да посочам дека на некои страни налетав на дискусии дека за Daikin многу од битните делови а некаде се споменува и дека AIRFEl произведува се за нив, па ме заплаши тоа и некако се ме тера дека Toshiba си е Toshiba, башка многу убави зборови имам за нив од луѓе што ги познавам а веќе 5 година ги користат.

Слободно дајте некој совет или мислење.
Drugar, 68m2 odlichno izoliran prostor, kukja velish i dva sprata? Kako izgleda toa?
Inache SF50 i SF35 da stavis ke ti s ei povkeje od dovolno za tolkav prostor. Ako vekje sakas kvalitetno da stavish kakonshto vikash, za primarno greenjentogash podobro od Mitsubishi nemash, a SF modelot e so odlichni karakteristiki.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom