Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
Barajki na Net okolu gubenje na freon vo sistemot na klima uredite slucajno najdov vakva alatka " Detektor za curenje freona „


Znae li nekoj kako se upotrebuva ovoj detektor ???
 
Член од
10 јуни 2018
Мислења
127
Поени од реакции
265
Sekako deka so inverter mozes da stoplish i toa preevtino ama so edna klima nemozes, ke ti treba 2 ili 3 koi ke gi raspredelis pametno, ama za toa ke si viknesh doma nekoj sho raboti so sistemi za greenje, konkretno so klimi/multi split sistemi. Pozdrav
Фала на одговорот. Мислев со една клима ама значи 70м2 нема да може. Колку би коштало да се стават така две клими со една надворешна единица? Каде би можел да се распрашам за ова?
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Фала на одговорот. Мислев со една клима ама значи 70м2 нема да може. Колку би коштало да се стават така две клими со една надворешна единица? Каде би можел да се распрашам за ова?
Стави си една салам клима и две најслаби и најефтини и најтивки по собите. Што ќе ти е со 1 надворешна единица? Цевки низ цел спрат ќе ти се плеткаат
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Дојде сервис со крстачот. Отворија и го затегнаа штрафот со клуч 13ка на осовината пред перката кој беше лабав и сега не тропа.
Супер е сето тоа но само претд два-три поста стручњакот уверуваше дека тоа е нормален звук кој го испушта EEV вентилот.
Среќа што не излетала перката па да се искрши и потенцијално да го дупни испарителот.
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
294
Поени од реакции
249
Фала пуно на одговорите дечки. Не приметувам кај мене ниедна таква наведена карактеристика, значи не верувам дека имам проблем со фреонот. Сепак, корисно е да се знае.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Фала на одговорот. Мислев со една клима ама значи 70м2 нема да може. Колку би коштало да се стават така две клими со една надворешна единица? Каде би можел да се распрашам за ова?

Prezadovolen sum od Invertor Nemesis 7kw gream okolu 80 kvadrata , kujna trapezarija i dnevna vo edna celina okolu 55 kvadrata plus hodnik i dve spalni edna spalna i kupatiloto ne go grejam ladam vkupna kvadratura spratot e 120 kvadrata. Montirana lani vo februari a eve sega na minusnite temperaturi se pokazuva mnogu efikasna i ekonomicna. Ova e momentalnata potrosuvacka i konstantno si raboti so potrosuvacka od okolu 1100w vo dnevna e 24.5 mereno so prcizen termometar a vo dvete spalni sobi e okolu 21 stepen. Raboti na Quiet izduv non stop 24 casa uklucena e na 1 noemvri. Ne sum videl da pravi defrost na nadvoresniot del ne sam primetil mraz ili sto vikaat suv defrost pred se bi rekol ekonomicna i mokna klima.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.580
Prezadovolen sum od Invertor Nemesis 7kw gream okolu 80 kvadrata , kujna trapezarija i dnevna vo edna celina okolu 55 kvadrata plus hodnik i dve spalni edna spalna i kupatiloto ne go grejam ladam vkupna kvadratura spratot e 120 kvadrata. Montirana lani vo februari a eve sega na minusnite temperaturi se pokazuva mnogu efikasna i ekonomicna. Ova e momentalnata potrosuvacka i konstantno si raboti so potrosuvacka od okolu 1100w vo dnevna e 24.5 mereno so prcizen termometar a vo dvete spalni sobi e okolu 21 stepen. Raboti na Quiet izduv non stop 24 casa uklucena e na 1 noemvri. Ne sum videl da pravi defrost na nadvoresniot del ne sam primetil mraz ili sto vikaat suv defrost pred se bi rekol ekonomicna i mokna klima.
Druze znaeme deka si zadovolen od inventor(gree) znaeme deka gree ne pravi utki ...
 
Член од
9 ноември 2019
Мислења
22
Поени од реакции
24
Каква беше полека полека и ќе си замини зимава, а оваа тема и овој "форум" не мора повеќе да се трпат, чао.

Sent from my MI 6 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom