Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522

jas imam Invertor nemesis 7 kw i prezadovolen premnogu mokna klima so mala potrosuvacka , ke vides vo moite postove ovde sto sum psiuval i jas e kupiv od jivi gevgelija.
Автоматски споено мислење:

Toj midel sto go sakas ti e dobar i e proizveden vo Gree ako ima od kade da go zemes zimaj go samo sega invertor veke ne e Gree tuku sega invertor se proizveduva vo Midea https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/multi-split/ac-esoterikes-monades

Ako poubavo e razgledas stranata na invertor ke vides deka raspolaga so pogolem broj na klimi koj gi pravat drugi firmi no so oznaka Invertor

 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381

Attachments

Член од
4 октомври 2019
Мислења
433
Поени од реакции
709
Bas denes ja stavam na 24 nemoze da postign22. Dali zaradi vlazmosta ili definitivno nrmam sreka so mojot daikin. Pteku vecerta ja staviv qiite indoor unit tropase nesto vo nea kako da ja mavat so cekan. Nadvot e 6 stepeni so golema vlaznost nemoze da naprabi vo sobata 22. Dosega nemase problem do tolku. Definitivno problem.ke bidi so montazata. Se javiv 4 pati skopje vikat ke dojdat monterite. Mi zvonat tie mi vikat imame rabota nemozrme da dojdeme i nasata doma brmci koga e ladno.... Se amateri....
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.621
Поени од реакции
10.261
Bas denes ja stavam na 24 nemoze da postign22. Dali zaradi vlazmosta ili definitivno nrmam sreka so mojot daikin. Pteku vecerta ja staviv qiite indoor unit tropase nesto vo nea kako da ja mavat so cekan. Nadvot e 6 stepeni so golema vlaznost nemoze da naprabi vo sobata 22. Dosega nemase problem do tolku. Definitivno problem.ke bidi so montazata. Se javiv 4 pati skopje vikat ke dojdat monterite. Mi zvonat tie mi vikat imame rabota nemozrme da dojdeme i nasata doma brmci koga e ladno.... Se amateri....
Ти уште ја гасиш навечер?! Оти ако сакаш 24ц да крене,а во собата 14ц тогаш нормално дека ќе брчи. Плус 50 и кусур квадрата грееш.Ја би рекол дека си на граница на моќноста...
Оставам отворена можност и дека нешто не е во ред со твојата клима,ама нека дојдат нека видат.
П.С.ај и ти едно "греалче" пушти... нема да те банкротира за еден ден.Помогни и со 1kw види како ќе се понаша тогаш.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
433
Поени од реакции
709
Ти уште ја гасиш навечер?! Оти ако сакаш 24ц да крене,а во собата 14ц тогаш нормално дека ќе брчи. Плус 50 и кусур квадрата грееш.Ја би рекол дека си на граница на моќноста...
Оставам отворена можност и дека нешто не е во ред со твојата клима,ама нека дојдат нека видат.
П.С.ај и ти едно "греалче" пушти... нема да те банкротира за еден ден.Помогни и со 1kw види како ќе се понаша тогаш.
Ne ja gasam od 16 januari... Ovie 3 dena ja testiram na economic kako raboti i preku den ja stavam 22 a preku nokk 20economic. ja pustam samo 23 koga se bajnam. Od prvite denovi koga ne ja gasam bese 20 kw na den sega 15... I da nese razbira covek od klima nesto cudno se slicuva so ova. Denes kako da duva ne so polna temperatura za 24. Autofun e duva i ne mrdase od 21, zenata vika duva ladno. Stonda se pravi so da se cini....
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.621
Поени од реакции
10.261
Ne ja gasam od 16 januari... Ovie 3 dena ja testiram na economic kako raboti i preku den ja stavam 22 a preku nokk 20economic. ja pustam samo 23 koga se bajnam. Od prvite denovi koga ne ja gasam bese 20 kw na den sega 15... I da nese razbira covek od klima nesto cudno se slicuva so ova. Denes kako da duva ne so polna temperatura za 24. Autofun e duva i ne mrdase od 21, zenata vika duva ladno. Stonda se pravi so da se cini....
Ќе дојдат ќе видат... се надевам се е во ред со климата.
Туку престани да се зафркаваш со тие еко модови! Крилцата надоле фан 3од4 и темп 24-25ц и види дали дува топло. Незнам што да е,на овие температури треба 40++ц на издув да извади.
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Ne ja gasam od 16 januari... Ovie 3 dena ja testiram na economic kako raboti i preku den ja stavam 22 a preku nokk 20economic. ja pustam samo 23 koga se bajnam. Od prvite denovi koga ne ja gasam bese 20 kw na den sega 15... I da nese razbira covek od klima nesto cudno se slicuva so ova. Denes kako da duva ne so polna temperatura za 24. Autofun e duva i ne mrdase od 21, zenata vika duva ladno. Stonda se pravi so da se cini....
@teknuvalo111
Исклучи ја климата од струја 4-5 мин.за тоа време све што си програмирал
на далјинското најдиго и избришиго,извади ги батериите намести ги
и стисни ресет на далјинското.Потоа вклучи ја климата во струја
почекај да се наместат крилцата и пуштија со далјинското.
Намести на хеат моде 27Ц и предпоследна брзина на вентилаторот.
Далјинското однеси го кај некој комшија и речиму да не ти го враќа
48-сати:)20 киловати потрошувачка во јануари не се многу за 50-60
квадрати неизолиран простор.Тоа се 3000 денари,дрва колку ќе потрошеше?
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
433
Поени од реакции
709
@teknuvalo111
Исклучи ја климата од струја 4-5 мин.за тоа време све што си програмирал
на далјинското најдиго и избришиго,извади ги батериите намести ги
и стисни ресет на далјинското.Потоа вклучи ја климата во струја
почекај да се наместат крилцата и пуштија со далјинското.
Намести на хеат моде 27Ц и предпоследна брзина на вентилаторот.
Далјинското однеси го кај некој комшија и речиму да не ти го враќа
48-сати:)20 киловати потрошувачка во јануари не се многу за 50-60
квадрати неизолиран простор.Тоа се 3000 денари,дрва колку ќе потрошеше?
Ja pustiv od sabajle 23 autofun i ne ja xepkam veke. Nema problem za sega. Izgleda od sto mnogu ja cepkav economic mode off/on sum ja razbrkal. Za sefa e vo red celo vreme 22 i ne ja dopiram. I vecer nrka si stoi isto dodeka ne dojde mart. Od sto sakamr da zastedime 5 kilowati preteruvame nekoj pat.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Ne ja gasam od 16 januari... Ovie 3 dena ja testiram na economic kako raboti i preku den ja stavam 22 a preku nokk 20economic. ja pustam samo 23 koga se bajnam. Od prvite denovi koga ne ja gasam bese 20 kw na den sega 15... I da nese razbira covek od klima nesto cudno se slicuva so ova. Denes kako da duva ne so polna temperatura za 24. Autofun e duva i ne mrdase od 21, zenata vika duva ladno. Stonda se pravi so da se cini....
Brat, najiskreno, da ne se kolnam, nishto losho ne mislam so komentarov, nekoe vreme nemam postirano tuka tuku samo sledam komentari shto se pishuvaat, i sakam da kazam deka preku "takvoto" mi e ko ke prochitam deka se rabotat klimi na Eco Modoj, na Quiet mode, na zero mod, na onakov mod. Abe pushtete gi klimite, neka duvaat, mashki, zima e. Bapni ja na pretposleden izduv, na 24 stepeni i ostaj ja neka sedi taka, iskluchi sekakvi modovi, batali taa rabota. Ne samo ti, ova e sovet do povekjeto tuka shto gi chachkaat klimite i gi stavaat vo raznorazni "modovi" na zima. Ne se pravam pameten, najdrugarski kazuvam ova. Pokraj ova shto ti go velam da go napravish, bi go poslushal i PticaSelica i bi stavil edno malo grealche da podpomogne nekoe vreme, ni eden den ne ke treba da rabori, odma ke kaze toa za nekolku saati dali e do toa ili ne. Pozdrav
Автоматски споено мислење:

P. S. I Autofan iskluchi..... ne ti treba toa sega, neka duva klimata brat...
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
433
Поени од реакции
709
Se e vo red druze so klimata ok. Celo vreme denes e 23 i 3 brzina posto vo gvg toplo e nadvor zasegam nenuklicucam veke nisto modovi i ne zamaram na grupata. 30 godini bev na drva i ovaa mine prva na klima i normalno e malku panika..
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Se e vo red druze so klimata ok. Celo vreme denes e 23 i 3 brzina posto vo gvg toplo e nadvor zasegam nenuklicucam veke nisto modovi i ne zamaram na grupata. 30 godini bev na drva i ovaa mine prva na klima i normalno e malku panika..
Te razbiram 100%. I mene mi beshe taka, bolen bev lani deka i mene prva zima mi bezhe pa sekoj zvuk, sekoe krckanje, bukvalno so se se zamarav, zena mi pochna da mi se luti duri. Samo opushteno, ostaj si ja taka klimata taka i uzivaj. Edinstveno mozis merach na potroshuvachka na struja da si stavish cisto da znajs kolku ti troshi klimata. Pozdrav
 

Zik

Член од
9 декември 2019
Мислења
58
Поени од реакции
57
Se e vo red druze so klimata ok. Celo vreme denes e 23 i 3 brzina posto vo gvg toplo e nadvor zasegam nenuklicucam veke nisto modovi i ne zamaram na grupata. 30 godini bev na drva i ovaa mine prva na klima i normalno e malku panika..
Вие ли бевте со FTXF50 што имаше проблем?
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
433
Поени од реакции
709
Вие ли бевте со FTXF50 што имаше проблем?
Da. Koga doaga minus temperatura Se uklucuva Brmcenje kako koga pravi defrost (60sekundi)maksimum kako kultivator, no togas trae moze i so casovi.brmci kako motorce desno dole od nadvoresna edinica a ziveam vo gevgelija kade sto nema dojdeno pod-2
 

Zik

Член од
9 декември 2019
Мислења
58
Поени од реакции
57
Da. Koga doaga minus temperatura Se uklucuva Brmcenje kako koga pravi defrost (60sekundi)maksimum kako kultivator, no togas trae moze i so casovi.brmci kako motorce desno dole od nadvoresna edinica a ziveam vo gevgelija kade sto nema dojdeno pod-2
И што ти кажаа од сервис? Се сеќавам на брмчењето не беше во ред и лоша инсталација ми се чини дека имаше или пак не беше таа твоја клима..За Гевгелија таа клима ќе ти дојде А++ ако не и А+++ за греење ама иритантното брмчење не е во ред
 

Kajgana Shop

На врв Bottom