Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Кај отиде со муабетот?! Измеша и прочистувачи(мојот муабет со русрус),и рекуператори,и клими и баби и жаби.
Да имавме стандард(како на запад) сега немаше да правиме муабет за Шаоми ни пак Грее ќе продаваше како што продава тука.
Немешам баби и жаби ако цените ми се познати, вам не ви се познати цените а ни изведбите...затоа и мешате
Не зборам за мене тебе и 80%, зборам за оние 20% што градат кукји за ефтино а плафонот го прават на 2,6 и после сакаат и канали и рекуперација и сл.
Ама отпосле нема каење нели....
Прочистувач околу 12к е доволен за 40м2, навечер ке го приближи до спалната и што е проблем (преку ден 40м2, преку ноќ 20м2 ете ти ги 60m2), толку ни е стандардот, Ти спомна прочистувачи од 800евра ama m2 nespomna...у секоја соба имаш ваков од 800евра?
Ако имаш за прочистувач од 800еу вероватно имаш и многу м2....за у 30м2 да ги фукнеш 800еу е снобизам
Ама снобизам е и 3 да ги ставиш у 90м32...за тие пари имаш рекуператор, капиш ? Еден филтер ке му ставиш на влез и ке биде и прочистувач :D
Автоматски споено мислење:

Муабето за Xiaomi Прочистувачите е овој, незнам дали сите модели ама поефтините немаат дисплеј и не се за постари лица, сите сетирања се менуваат само преку WiFi или телефон односно нема ништо мануелно, нема дисплеј нема ништо. На Грее прочистувачот има и дисплеј кој покажува и Pm 2.5 може што сакаш да смениш на Touch ДИСПЛЕЈОТ-КОНТРОЛЕРОТ а истото го има има и преку WiFi...или да сумитрам ГРЕЕ има 2 во едно, а за исте паре ни 2 * нема нигде
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Немешам баби и жаби ако цените ми се познати, вам не ви се познати цените а ни изведбите...затоа и мешате
Не зборам за мене тебе и 80%, зборам за оние 20% што градат кукји за ефтино а плафонот го прават на 2,6 и после сакаат и канали и рекуперација и сл.
Ама отпосле нема каење нели....
Прочистувач околу 12к е доволен за 40м2, навечер ке го приближи до спалната и што е проблем (преку ден 40м2, преку ноќ 20м2 ете ти ги 60m2), толку ни е стандардот, Ти спомна прочистувачи од 800евра ama m2 nespomna...у секоја соба имаш ваков од 800евра?
Ако имаш за прочистувач од 800еу вероватно имаш и многу м2....за у 30м2 да ги фукнеш 800еу е снобизам
Ама снобизам е и 3 да ги ставиш у 90м32...за тие пари имаш рекуператор, капиш ? Еден филтер ке му ставиш на влез и ке биде и прочистувач :D
Значи ако читаше внимателно,ќе прочиташе дека се откажав од идејата баш од финансиски причини.
И не само јас,туку и повеќето тука на форумот доаѓаат за совет,мислење,искуство како и дали може со помалку пари да се направи "нешто".
Ако можам на некој да му помогнам и да му кажам дека "ефтин" прочистувач е "пишање уз вјетар" мило ќе ми биде.Да не беше така јас ќе купев еден од 200€ и ќе си го решев проблемот.(ова зборувам за поголема квадратура.За само една соба океј е... ама што е поентата да пречистуваш една соба?!?)
Веќе спомнатиот Шаоми и тоа тестиран од кинези неможе да прочисти ~10% ПМ честички и тоа во херметички затворена соба!
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
440
Поени од реакции
718
A sega experti zaebete gree mree neznam sto. Za nas makedoncite so prosecna plata kako maksimum da go iskoriatime economic mode. Sekoj pat koga prtisnuvam na nego gledqm stedi Kw. Prasanjto e koga da go upotrebime? Preku den koga temperaturite so 5-10 ili navecer da go koristime koga ja namaluvame temeraturata na primer 21 navecer, preku denot se razbira koristime 23-24.Koga mozeme i koga i e najkorisno da go upotrebime vo tekot na denot vo prosek koga 17-01 h sme doma a drugiot den od denot nema nikoj. Inaku se gledq deka zasteduva jas sakam da go koristam amada ne ja zaebucam klimata akogo koristAm nob stop
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Стави ја на еко цело време нека стои. Ако ти застуди тогаш само исклучи го.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Panasonicot 35tke, kolku kvadrati odlicno izoliran prostor bi pokriel spored vas?
Зависи колку одлично!
Одлично изолиран простор, во климатска зона како нашата, можеш да рачунаш на 28 до 30 м2. Да не ја силуваш климата и да не ти треба бекап, освен ако дрмне пак - 30 како полани. Ама и да има такво нешто кај нас кратко трае.
Јас греам 20 м2 ама дуќан, јужна диспозиција, со висок таван и предна страна излог. Ја вклучувам во 8 ја исклучувам во 15, на зададени 25 на 1.5 метри е 22 до 23 степени.
Оваа квадратура е еквивалент на некои 30 м2 станбен простор, со нормална висина од 2.8 м
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Za tvoe info, kontejner se zapalil vo KAM.
Sreka sto klimata e top kvalitet pa ne eksplodirala.
Veke naracaa nova GREE klima.
Za proverka, vlezi vo KAM i prasaj sto se slucilo.
Многу високо го качиле контејнеров

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Да прашам, за што служи sleep модот? Турбото сум го користел ама слип никогаш. Дали се користи зимно време кога AC треба да загрева или само во лето кога треба да лади? Во контекст на тоа, дали штеди повеќе и што е разлика од овој мод до подесување на температурата на да кажеме 17 степени (со оглед на та што кај нас и на -9 дома не се симнува под 19-20 степени пред се заради изолацијата).
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
222
Поени од реакции
193
Од 300 до 4600 денари. Подобар одговор е дека во текот на една зима ќе потроши 3-5 пати помалку отколку панелка или парно во истата соба.

Значи ако си сега со панелка и плаќаш 2000 месечно, со инвертер ќе е околу 500. Ако сега плаќаш 16000, со инвертер ќе е околу 5000 денари месечно. Ако плаќаш со панелка 900 денари, со инвертер ќе е 400 денари. Грубо.
Болдираното е апсолутно неточно и престанете со дезинформации. Откако ќе се загрее собата само се надополнува топлината и панелот вклучува и исклучува. Ако една панелка троши 1,5 KW а ако собата е со добра изолација и работи пола-пола, тогаш троши 750W. Баш ќе проверам во детската соба и ќе напишам. Ако една клима ја платиш 30,000 и трае десет години не знам дали воопшто ќе ги извадиш парите.(мислата ми е за соба од 12-16м2)



Мислам дека ти имаше ТSТ, дали можеш да кажеш како работи, со која т на издув одржува зададена температура, дали вкл. и иск. кога ќе постигне т? Дали има сила да загрее соба брзо ако претходно не е греена? Благодарам,
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
ako e aktiven modot Greenje
Кој "пациент" си :D
Автоматски споено мислење:

Да прашам, за што служи sleep модот? Турбото сум го користел ама слип никогаш. Дали се користи зимно време кога AC треба да загрева или само во лето кога треба да лади? Во контекст на тоа, дали штеди повеќе и што е разлика од овој мод до подесување на температурата на да кажеме 17 степени (со оглед на та што кај нас и на -9 дома не се симнува под 19-20 степени пред се заради изолацијата).
Генерално, кога ја местиш во Sleep на одредена температура после 1 час намалаува за 1 степен, потоа за уште еден 1 (а може и на третиот час за уште еден) и потоа се гасни или пак може да остане така намалена и да работи.
Подесена на 24, ставаш Sleep и оваа ќе падне на 21 на двојка вентилатор или на најтивко
Кај различни продавачи е различно.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
Da jas imam TST ja koristam i sum zadovolen koga ke postigne temperatura isklucuva vnatresniot ventilator skros voopsto ne duva mnogu mokna i tivka klima e koga pravi defrost isto ne duva se na se super klima za parite za temperatura na izduv ne sum merel taka da na ova prasanje nemozam da ti odgovoram no klimata e super mokna duva topol vozduh jas iskreno sum pozitivno iznenaden od TST Gree LOMO. (y)
Автоматски споено мислење:

Мислам дека ти имаше ТSТ, дали можеш да кажеш како работи, со која т на издув одржува зададена температура, дали вкл. и иск. кога ќе постигне т? Дали има сила да загрее соба брзо ако претходно не е греена? Благодарам,
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Зависи колку одлично!
Одлично изолиран простор, во климатска зона како нашата, можеш да рачунаш на 28 до 30 м2.
мислев на новоградба 15 стиропор и трослојни стакла. Мислев 40 квадрата дневна дал би покрило ама изглеа не а? :)
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Да прашам, за што служи sleep модот? Турбото сум го користел ама слип никогаш. Дали се користи зимно време кога AC треба да загрева или само во лето кога треба да лади? Во контекст на тоа, дали штеди повеќе и што е разлика од овој мод до подесување на температурата на да кажеме 17 степени (со оглед на та што кај нас и на -9 дома не се симнува под 19-20 степени пред се заради изолацијата).
Sleep? Претпостравувам дека служи климата да спие. Тоа е во превод, нели? :)

U-Crown има 4 режима на sleep. Првите два се фиксни. Не може ништо да се менува. Едниот од нив после првиот час ја смалува температурата за еден степен, после вториот час за уште еден степен). Вториот е сличен, не знам точно како е програмиран. Третиот и четвртиот се програмираат. На секој час може да се зададе температура по желба. Засега не сум пробал.

Со вклучување на sleep режимот брзината на вентилаторот автоматски се поставува на тивок режим (кај U-Crown има 7 брзини).
Не знам дали sleep режимот сам се исклучува после 8 часа. Мислам дека е така, но не е проверено. Програмирањето на третата и четвртата опција е можно само за осум часа.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Болдираното е апсолутно неточно и престанете со дезинформации. Откако ќе се загрее собата само се надополнува топлината и панелот вклучува и исклучува. Ако една панелка троши 1,5 KW а ако собата е со добра изолација и работи пола-пола, тогаш троши 750W. Баш ќе проверам во детската соба и ќе напишам. Ако една клима ја платиш 30,000 и трае десет години не знам дали воопшто ќе ги извадиш парите.(мислата ми е за соба од 12-16м2)
Тоа е апсолутно точно бидејќи ефикасноста на климата е околу 300-500% повеќе од греалка. За да испорача 1000KW топлина во месецот греалка ќе потроши 1000KWh струја, а инвертер ќе потроши околу 400KWh струја. Многу е едноставно. Како што греалката пали и гаси, така инвертерот на свој начин ја намалува својата потрошувачка и ја надополнува топлината. Ако како што велиш ти собата има загуби од 750W, тоа значи дека греалката ќе троши 750W за да ги надополни тие загуби. Во истиот тој простор со 750W загуби, инвертер ќе троши околу 200W струја за да надополни 750W загубена топлина.

Тоа е основата на инвертерите, дека се 3-5 пати поефикасни од електрично греење. SCOP тоа означува.

А дека нема да се исплати за 12м2 соба, тоа е точно. Многу тешко ќе се исплати. Затоа најчесто со клима се отвораат врати и се грее поголем простор.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
мислев на новоградба 15 стиропор и трослојни стакла. Мислев 40 квадрата дневна дал би покрило ама изглеа не а? :)
Со таква изолација ќе покрие, ама ќе работи со троа поголемо оптоварување! Твој избор е дали сакаш климата да ти работи со 7-80% или со 5-60%! Ако земеш 5 ка или 5,5 ќе имаш фазла потенцијал во климата и нема да калкулираш со бекап( дополнителна греалка или слично). Тука пак во потоплите периоди таа 5,5 кв постои опасност да работи како он-офф т.е. брзо ќе достигнува температура и ќе исклучува!
Јас на 40 м2 сепак би одел со 5 ка https://klimi.mk/product.php?id=258 или ова https://klimi.mk/product.php?id=385
или евентуално https://klimi.mk/product.php?id=358 јес да оваа последнава не е врв на софистицираноста ама ќе бидеш згреан!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom