Најекономично греење (затоплување)

Член од
25 септември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
160
Imam gree lclh 3.5kw denes i vcera na sekoj saat pravi defrosti ni greaci ni nisto ne pomaga, gream okolu 30m2 stan bez dobra izolacija, ama do sega ne praela vaka defrosti i si bese ok dali e do vlaznosta na vozduhot? Denes ostaviv vrata da se luftira izlegov izgasiv klima i se vrakam doma 15 stepeni pustanje klimava nemoze da zagree ,I dajte mislenje dali Tst 5.5 kw ili nekoja druga do kaj 500 evra koja ke bide podobra od ovaa, da zemam za vo stanov,namesto ovaa 3.5kw, ovaa ke ja stavam vo 18m2. Inace imam i gree fairy vo stara kukja ama vo 16m2 bez nikakva izolacija i stari prozori ivo sobata pravi banja 26 stepeni.
mislam do vlaznosta e (barem taka citav edna statija za defrostite na Daikin, tamu velat sto pogolema vlaznost tolku pocesti defrosti)
nie imame Daikin i na sekoi 55 min pravi defrost po 6 min i veke pocna na zivci da mi odi, preku nokj poretki se defrostite. Mislam i toa sto ja stavam na fan 1 (pustena na 24 stepeni i odrzuva 22.5) preku nokj pomaga da ne se tolku cesti defrostite.
 
Член од
11 октомври 2019
Мислења
17
Поени од реакции
7
mislam do vlaznosta e (barem taka citav edna statija za defrostite na Daikin, tamu velat sto pogolema vlaznost tolku pocesti defrosti)
nie imame Daikin i na sekoi 55 min pravi defrost po 6 min i veke pocna na zivci da mi odi, preku nokj poretki se defrostite. Mislam i toa sto ja stavam na fan 1 (pustena na 24 stepeni i odrzuva 22.5) preku nokj pomaga da ne se tolku cesti defrostite.
Ne da mi ide na zivci, ke ja otkornam, a sega treba da zemam uste dva invertera neznam sto da zemam ova vaka me nervira, imav vivax split do -7 obicna mislam poise me zagrevase i isto idese u df na edens saat a kostase 12 000 denari ama rikna elektronikata
 
Член од
28 февруари 2019
Мислења
46
Поени од реакции
116
Veke 5 meseci odkako go kupiv sporetot prezadovolen sum Smederevac drva be kupuvam jas si GI beram-secam k*r mi e dvor mi e od opsestveni mesta drzavni I ke mi se fatat Imam motorna pila Stihl 51 professional! Za 24 saati mozam cela mkd da ja isposecam!
Немој бе Боки... имај милост , не ги сечи, остај бичкијата :cuc::cuc::cuc::oeoeoe:
 

Boki16 tka

Sarma
Член од
23 јуни 2017
Мислења
65
Поени од реакции
34
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
што е тоа дефрос и како се реди таа опција,патем деновиве ве читам се жалите на климите имам еднава тесла другава фуџитсу двете инвентери (нови ганц) М*********ТО ДА ИМ ГО Е********М исти К******ац слабо греат
 
Член од
13 декември 2007
Мислења
2.409
Поени од реакции
428
Здраво, Би Ве замолил да ми кажете, дали овој модел на клима ја има, и како е задоволен?
Сакам да ја земам, па затоа ми треба ваше мислење. Благодарам!

INVENTOR LIFE PRO L4VI32-18
Прегледај го приврзокот 229323

Прегледај го приврзокот 229325

Прегледај го приврзокот 229326

Прегледај го приврзокот 229327
Јас имам од овој модел и тоа две. Една 18ка, и една 12ка.

Втора зима се топлиме со нив, цел стан од 64 квадрати, отворени врати. Немам замерка, задоволен сум.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Сега ќе ја плаќате цената што сте послушале разно-разни стручњаци кои ви велеле "немој 5,5-ка, ќе ти се понаша on/off"

Магла има со нож да ја сечеш. Дефростите се очекувана појава. Герилата од форумов "[Стави_бренд] прават на секои 40 минути дефрост" е толку неписмена што не прашува колку трае тој дефрост.

И не се радувајте на ретки дефрости на вакво време а ја гледате побелена или со натрупан мраз.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Едиствена клима да ги избегни овие Влажности/Магли е Daikin Ururu Sarara
 
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
Едиствена клима да ги избегни овие Влажности/Магли е Daikin Ururu Sarara
Svaka ide češće u defrost, pa i Ururu Sarara. Njena prednost je što ima mogućnost ovlaživanja unutrašnjeg prostora, kao i ubacivanja spoljašnjeg vazduha.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Член од
2 ноември 2019
Мислења
20
Поени од реакции
5
zdr i jas go imam istiot problem so defros imam GREE FAIRY 3.5 na sekoj 40 min dal moze toa da se iskluci ili da se podesi nekako ako ima nekoj so znae ili nekoj dobar sovet da dade poz
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.832
Drugari neli vikavte greacite na kompresor i kondez pomagaat za namaluvanje na defrosti kaj vi se sega greacite da vi pomognat :pos:
Svatete deka greac na inverter klima ne pomaga vo namaluvanje na defrosti ednostavno toj greac e marketing trik bidejki masloto vo kompresorot e sinteticko bez problem raboti kompresorot i na mnogu niski temperaturi a za greacot na kondez tacna lesno se resava so vadenje na kolenceto ili ke stavite kofa pod klimata ili se stava PVC cevka i se nasocuva kade da tece vodata.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Drugari neli vikavte greacite na kompresor i kondez pomagaat za namaluvanje na defrosti kaj vi se sega greacite da vi pomognat :pos:
Svatete deka greac na inverter klima ne pomaga vo namaluvanje na defrosti ednostavno toj greac e marketing trik bidejki masloto vo kompresorot e sinteticko bez problem raboti kompresorot i na mnogu niski temperaturi a za greacot na kondez tacna lesno se resava so vadenje na kolenceto ili ke stavite kofa pod klimata ili se stava PVC cevka i se nasocuva kade da tece vodata.
Аман бе со тоа греачот аман! Ела намести ја на 17 спрат па ставај кофа или пвц цевка да те видам.
Додека за греач на компресор можам донекаде да се согласам, греачот на тацна ако ништо друго ќе спречи перката да не ти се искрши на 1000 парчиња па среде јануари да мољакаш некој да ја оправи.

Не им се на сите наместени на тераса. Дека прават чуда, не прават. Дека помага да не се трупа мраз внатре, помага.
Кој тоа ти тврдел дека се наместени да спречат дефрости само да знам.
За спречување & намалување на мразот се користат други техники. Како на пример мини бафери со врела вода. Обично вградени во хај енд топлотни пумпи ама ова е надвор од оваа тема.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom