Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.899
Kako se spravuvate so taa voda..? Nevi mrzni crevoto ili direkt vo kofa istekuva...???
Go vadis crevoto i kolenceto i vodata tece vo kofa od polikolor.
Автоматски споено мислење:

klimata mi e postavena 40 sm nad trotoarot taka da celata voda si istekuva... samo me nervira vlaga kako vlaga se prenesuva naka zidot na kukjata
Ako imas stiropor fasada so abrit plastificiran nema gajle od vodata vlaga
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.688
Поени од реакции
12.081
ako denovive go imas toj problem a nadvor magla :( ti odi vo defrost pocesto toa e edno moe mislenje
тоа ли било. Ја се чудам па зашто повеќе иде во тој мод сега отколку кога беше минус 7-8 ама кога рел влага беше пониска. Влажност моментално вели 83%, а точка на оросување (dew point) -2. Си велам, готово, викај си мајстор,... додека не ве прочитав :D
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
тоа ли било. Ја се чудам па зашто повеќе иде во тој мод сега отколку кога беше минус 7-8 ама кога рел влага беше пониска. Влажност моментално вели 83%, а точка на оросување (dew point) -2. Си велам, готово, викај си мајстор,... додека не ве прочитав :D
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.688
Поени од реакции
12.081
Траје ма не ј. ја никог, нијесам ја те срече...поим немав денес кога почна да штрака. Од кај знам, порано сум се греел на дрва и термо, немало дефрости кај нив. Уште за ова ми фалеше мајстор па да банкНотирам.
Сериозен бев.
Патем, еден од моите омилени филмови :)
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
52
Поени од реакции
57
Odrzuvanjeto na poniska T vo hodnik (zadihtuvan i prosecno ili dobro izoliran) od 18-19C so kontinuirana modulacija, bez pali gasi e najzahtevnata rabota za inverterot zasto so prosecnive nasi nadvoresni zimski T taa niska zadadena brzo se postignuva i da se ocekuva od eftina kapilara toa da go ovozmozi e preoptimisticno.. Ova go zboram logicno no i od licno iskustvo so 9ka Toyotomi Hiro (Gree Cozy) mn slicna na Lomo Eco. . E sega ako prostorot skali hodnik ne e zadihtuvan, izoliran i ima zagubi togas sigurno ke raboti kontinuirano ama sekako min ke i bide do 400W i nema sa spusta pod toa..
Фала на инфо бате. Него ова со ходникот и плус вц би греел јас доле, прилично ладен е, од ходникот нагоре скали продолжуваат со висок плафон и горе истиот ходник со три спални и вц(моментално 3.5 ка таму грее, ходник и бања и една спална цело време, ретко плус две спални би се грееле). Доле во ходникот би била монтирана 3.5 ка, е сега , дали таа би носела нешто нагоре од вишокот(во случај да дува цело време-со каков модел да се оди-скап ефтин?) и би помагала на таа горната 3.5ка, нормално горнат со два степена погоре минимум од долната сетирана, или да ја вадам горната доле рокада, а горе некоја 5.5 ка. Ходник и вц доле околу 15 кв- горе тоа околу 50 кв со тие две што ретко би се грееле спални. Мислење некое совет искуство. Благодарам
 
Член од
28 февруари 2019
Мислења
46
Поени од реакции
116
тоа ли било. Ја се чудам па зашто повеќе иде во тој мод сега отколку кога беше минус 7-8 ама кога рел влага беше пониска. Влажност моментално вели 83%, а точка на оросување (dew point) -2. Си велам, готово, викај си мајстор,... додека не ве прочитав
Tapa vreme za so klima druze... Stavi na 1,2 brzina, zadadi povisoka temperatura i toa e toa, jas taka pravam . Screenshot_20200115_223659_com.huawei.android.totemweather.jpg Screenshot_20200115_223651_com.huawei.android.totemweather.jpg
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.196
Поени од реакции
3.578

Siromaviot

Сиромавиот
Член од
30 ноември 2017
Мислења
20
Поени од реакции
9
Здраво, Би Ве замолил да ми кажете, дали овој модел на клима ја има, и како е задоволен?
Сакам да ја земам, па затоа ми треба ваше мислење. Благодарам!

INVENTOR LIFE PRO L4VI32-18
klima1.jpg

klima3.jpg

klima4.jpg

klima2.jpg
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Фала на инфо бате. Него ова со ходникот и плус вц би греел јас доле, прилично ладен е, од ходникот нагоре скали продолжуваат со висок плафон и горе истиот ходник со три спални и вц(моментално 3.5 ка таму грее, ходник и бања и една спална цело време, ретко плус две спални би се грееле). Доле во ходникот би била монтирана 3.5 ка, е сега , дали таа би носела нешто нагоре од вишокот(во случај да дува цело време-со каков модел да се оди-скап ефтин?) и би помагала на таа горната 3.5ка, нормално горнат со два степена погоре минимум од долната сетирана, или да ја вадам горната доле рокада, а горе некоја 5.5 ка. Ходник и вц доле околу 15 кв- горе тоа околу 50 кв со тие две што ретко би се грееле спални. Мислење некое совет искуство. Благодарам
Batice ako ti e novogradba si trebal da bapnes elektricno podno pod plockite koe bi go rabotel so tajmer zasto toa vo tvojot slucaj toa bi zvonelo. E sega posto imam vlezni skali vo mojot del znam od iskustvo deka ladniot vozduh sedi dole odnosno topliot sekogas bega nagore i koga veke sakas klima da stavas togas edno resenie kaj tebe bi bila parapetna 9ka koja bi bila montirana pred veceto kade sekako ke moras da drzis otvorena vrata koga nema nikoj vo nego za da se topli..ili ako ima zid nasproti vleznata vece vrata togas toa bi bila super pozicija za zidna klima koja bi duvala direkt kon veceto..
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Здраво, Би Ве замолил да ми кажете, дали овој модел на клима ја има, и како е задоволен?
Сакам да ја земам, па затоа ми треба ваше мислење. Благодарам!

INVENTOR LIFE PRO L4VI32-18
Прегледај го приврзокот 229323

Прегледај го приврзокот 229325

Прегледај го приврзокот 229326

Прегледај го приврзокот 229327
Kritikive na scroutz ne se losi sto se odnesuva na greenje.. ko sto ke vidis eden sto ja imal edna godina i ja zemal prvenstveno za greenje se zali deka 25m2 nemozel da zgree so 12kata drugiov pa so ja ima dve godini ja fali i vika deka i na mnogu ladno i na mnogu toplo nadvor vnatre greela ladela super 9kata na modelov... Za 18kata za koja se interesiras ti sve dobri kritiki ama bez nekoe pogolemo objasnuvanje..
 
Член од
11 октомври 2019
Мислења
17
Поени од реакции
7
Imam gree lclh 3.5kw denes i vcera na sekoj saat pravi defrosti ni greaci ni nisto ne pomaga, gream okolu 30m2 stan bez dobra izolacija, ama do sega ne praela vaka defrosti i si bese ok dali e do vlaznosta na vozduhot? Denes ostaviv vrata da se luftira izlegov izgasiv klima i se vrakam doma 15 stepeni pustanje klimava nemoze da zagree ,I dajte mislenje dali Tst 5.5 kw ili nekoja druga do kaj 500 evra koja ke bide podobra od ovaa, da zemam za vo stanov,namesto ovaa 3.5kw, ovaa ke ja stavam vo 18m2. Inace imam i gree fairy vo stara kukja ama vo 16m2 bez nikakva izolacija i stari prozori ivo sobata pravi banja 26 stepeni.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom