Најекономично греење (затоплување)

Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Бате кратко инфо за тст климата. Дали цело време дува, или гаси кога ќе постигне температура и после ќути па чека да ти падне некој степен два па да уклучи? За ходник и скали би ја користел на макс 19 ил и 20 ц.


Ех одлично, одамна барам некој со таква клима. Може ли да ми кажеш дали си ја видел некогаш на 200-250-300W климата на греење? И на ладење на колку си ја видел најмалку 100-150-200W?

Јас сакав да ја ставам на скалите и летно време да е ставена на 28ц да лади на аутофен, а зимно време да грее на 18ц. Со други зборови цело време би се барало да работи на апсолутен минимум од неа затоа прашувам.
Автоматски споено мислење:
Odrzuvanjeto na poniska T vo hodnik (zadihtuvan i prosecno ili dobro izoliran) od 18-19C so kontinuirana modulacija, bez pali gasi e najzahtevnata rabota za inverterot zasto so prosecnive nasi nadvoresni zimski T taa niska zadadena brzo se postignuva i da se ocekuva od eftina kapilara toa da go ovozmozi e preoptimisticno.. Ova go zboram logicno no i od licno iskustvo so 9ka Toyotomi Hiro (Gree Cozy) mn slicna na Lomo Eco. . E sega ako prostorot skali hodnik ne e zadihtuvan, izoliran i ima zagubi togas sigurno ke raboti kontinuirano ama sekako min ke i bide do 400W i nema sa spusta pod toa..
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
160
Најлесно за сушење е да ги пребришеш со памучна крпа. Јас ја гасам климата, и за цела процедура не ми требаат повеќенод 10 мин.
Taka i storiv, ja gasiv klimata pa posle gi izmiv filtrite so tush i na kraj gi izbrisav poleka so piskir no i malse gi isushiv so fen od daleku.
I mene mislam ne mi zede poveke od 10 min. No bidejki za prvat gi miev i se plasev da ne zgresam nesto zatoa prasav tuka za procedurata.

Vi blagodaram na site za gorenavedenite odgovori!
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Taka i storiv, ja gasiv klimata pa posle gi izmiv filtrite so tush i na kraj gi izbrisav poleka so piskir no i malse gi isushiv so fen od daleku.
I mene mislam ne mi zede poveke od 10 min. No bidejki za prvat gi miev i se plasev da ne zgresam nesto zatoa prasav tuka za procedurata.

Vi blagodaram na site za gorenavedenite odgovori!
Единствено можеш да згрешиш со фен пуштен на врело па да отвориш дупка во филтрите.

Јас ги плакнам со жешка вода (рака едвај да трпи) за побрзо да се исушат.
Ги акам неколку пати од када, ги мафтам неколку пати низ воздух (на ужас на жена ми) и нешто ситно капки што останале ги упивам со крпа.

Пази на претерано виткање и тоа е тоа. Нема ракетна физика.

Во поглед на тоа дали може да работи без филтри додека се перат одговорот е да. Само што ако работи кога ги вадиш може да ти ја растури прашината наоколу.

И бај д веј
На горниот дел од климата се трупа многу прашина така да..
 
Член од
15 јануари 2020
Мислења
3
Поени од реакции
0
За вакви „маслени“ панели и слично, многу е важно да имаат некаков тајмер за да се палат во 22ч, и да се исклучуваат во 07ч изутрина. И евентуално да се палат во 14часот и да се гасат во 16 часот. Со термостат поставен да одржува 21-22Ц во собата може да се релативно пристојни. Истото важи и за електрични котли на струја и слично. Еве јас имам котел со 3 греачи, и на едниот од 8KW би му ставил тајмер да се пали само 22-07 и 14-16 со температура на повратна вода од 55Ц, а другите од 16KW да се постојано вклучени 24/7 но со температура на вода од 30Ц. И на секој радијатор да има термовентили поставени на 23Ц, и на подното околу 25Ц повратна вода.

Вака колку толку може да се овозможи некое пристојно загревање со парно, а да не кошта милијарда евра.



3.2KW со 0 испомош, а 3.4KW со дополнително грејно тело од 0.5KW. Барем јас така го разбирам напишаново. Ако успее да даде 3.2KW на -7 за 18000 денари, тоа е фантастичен резултат. Мене ми личи дека е премногу добро за да е возможно, ама ете веќе неколку години го дискутираме тоа тука на форумов, а нема некој земено за да потврди дали толку добро грее таа клима ТST 12 (Gree Lomo Eco)
Moze nekoj da mi pomogne ako znae. Imam gree inverter 3.5 kv Lani prv pat ja koristev I bev zadovolen ovaa godina nekako poladno mi e vo sobata pocesto se gasi Sama a ne e tolku toplo za da se gasi. Spored vas koja temperatura treba da I ja zadadam jas ja pustam obicno na 25 ili 26 zagreva soba is 25 m kvadratni vo nova zgrada so dobra fasada
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Moze nekoj da mi pomogne ako znae. Imam gree inverter 3.5 kv Lani prv pat ja koristev I bev zadovolen ovaa godina nekako poladno mi e vo sobata pocesto se gasi Sama a ne e tolku toplo za da se gasi. Spored vas koja temperatura treba da I ja zadadam jas ja pustam obicno na 25 ili 26 zagreva soba is 25 m kvadratni vo nova zgrada so dobra fasada
ako denovive go imas toj problem a nadvor magla :( ti odi vo defrost pocesto toa e edno moe mislenje
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Moze nekoj da mi pomogne ako znae. Imam gree inverter 3.5 kv Lani prv pat ja koristev I bev zadovolen ovaa godina nekako poladno mi e vo sobata pocesto se gasi Sama a ne e tolku toplo za da se gasi. Spored vas koja temperatura treba da I ja zadadam jas ja pustam obicno na 25 ili 26 zagreva soba is 25 m kvadratni vo nova zgrada so dobra fasada
Filtrite cisteni li se? I ako se, koga posleden pat?
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
panoramska slika na probistip i kratovo denes i koga si dojdov doma, a tri dena ne bev doma,klimava si pravela, pravela i pravela defrosti site tri dena na magla :(
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom