Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 декември 2019
Мислења
52
Поени од реакции
57
Климата не е дефект, ама не е баш во ред.
А каминот е на сосема друга локација кај што дрвата скапуваат в шума, па се потполно бесплатни. Од тоа поекономично нема (освен греење на струја во некои градови).
Баш гледав и сликите од монтажата на климата бате, незнам дали ти си кажал таму и така да ја стават монтерите , или нивен предлог било тоа, ама мислам дека не е во ред за почеток тоа, така да види ако можеш да ја преместиш. Грубо што видов на сликата, имаш прозор и внатрешна ролетна и корниза за завеса. Ако има простор да одиш над прозорот со климата да ја одбијат 15 см од плафон и да ти фати дел од ролетната( корнизата аут), ако не е проблем, и да ти ја одбијат десната страна на климата(кај сензорот) бар 40 см од ѕидот. Или централно над прозорот точно ако гледа према отворен простор така климатат. Нит сум монтер нит сум стручњак, али мислам дека од сликата што видов, мене не ме бендисува.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.160
Баш гледав и сликите од монтажата на климата бате, незнам дали ти си кажал таму и така да ја стават монтерите , или нивен предлог било тоа, ама мислам дека не е во ред за почеток тоа, така да види ако можеш да ја преместиш. Грубо што видов на сликата, имаш прозор и внатрешна ролетна и корниза за завеса. Ако има простор да одиш над прозорот со климата да ја одбијат 15 см од плафон и да ти фати дел од ролетната( корнизата аут), ако не е проблем, и да ти ја одбијат десната страна на климата(кај сензорот) бар 40 см од ѕидот. Или централно над прозорот точно ако гледа према отворен простор така климатат. Нит сум монтер нит сум стручњак, али мислам дека од сликата што видов, мене не ме бендисува.
Dobro be ako taa sondata e tolkav problem , nemozi ednostavno da se premesti. Dve , maksimum tri zicki odat na taa sondata pa neka ja stavi kaj saka. Vo sekoj slucaj mnogu polesno od da ja premestuva cela klima.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.273
Јас имам U-Crown12 и можам да речам дека ова што си го постирал е далеку од вистината. Нема врска со реалноста. На 0° само греачот влече 80W, излегува дека компресорот и вентилаторите работат со 100W. Многу штедлива клима, за разлика од мојата која вака работи само кога ќе исклучи компресорот а вентилаторот на внатрешната уште работи.
Многу ниско лажење на потенцијалните купувачи, оние што се изгореа ја знаат вистината.
Кај U-Crown12 тоа значи проблем со сензорот на надворешната, но дали и кај оваа, не ми е познато.
COP2.jpg
Неточно!
Незнам дали неразбираш што пишува на овој пост на сликава горе но напишано е и за грејачот дека на 0Ц Неработи грејачот, а неработи зашто се уклучува на -1Ц (барем кај мене е така). Имам жичан контролер кој покажува и внатрешна и надворешна и во минуси, и на 0Ц греачот не е уклучен знам сигурно.
Прво тоа околу греачот и математиката за потрошувачката што си ја правел.
Муабетот на финецот е околу минимумот и во кои услови важи, а условите се тие што ги опишал, зададена е 19C, надворешна 0C, Фан на 4та брзина и него тоа му е доволно да заклучи дека работи многу блиску како по спецификација...со 23 или 25 зададена е друг муабет кој финецот не го елаборира.

Еве ти преведено на Мк и ХР па провери што е напишано. Гугл Транслате е ама мислам се разбира.
COP-MK.jpg COP-HR.jpg

Пред некоја страна еден член ти предложи да го направиш ова, еве ти го и тоа преведено.
Upatstvo.jpg
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Namesto da proizveduvaat elektricna energija na jaglen treba da se napravat gasni centrali za proizvotstvo na struja centralite da se na gas i so tie gasni centrali da se proizveduva elektricna energija
Za se ima resenie.
Епа дури да се направат гасни централи луѓето да умрат од студ ли? Или битно е загадувањето само во Скопје?
За да ги греете газовите во Скопје нека се отруе пола Македонија, така?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.273
Како функционира Греењето со клима објаснето од Даикин, би рекол генерално важи за сите марки-клими што овде сме ги дискутирале
Одлично напишано за да утре не им се врати некој со поплаки како не му грее доволно, како не му постигнува, како палел греалки. Од сите страни се заштитиле за оние кои не го познаваат принципот на греење со клима.
Неколку точки се:
- Греењето со клима бара подолг временски период за да се постигне зададената Т, и извади закључок дали грее/не грее, греењето не е исто со ладењето
- Дефростите го смалуваат топлинскиот капацитет (ова сме го збореле)
- Климите губат капацитет со падот на надворешната температура (и ова сме го збореле, со замерка, неважи за Нордиците)
- Ако климата на одредена ниска Т (-7Ц) сама неможе да постигне зададена ви треба дополнително грејно тело-бекап греалка (познато нели...Tbiv)
- Инстантно брзо незагрева ако просторот е претходно ладен (10 или 12C),треба бајаги време за тоа у денови (осетено на свој грб и сосем се слагам)
Daikin heating preporaki.jpg
Оппишано во овој мануал стр 16.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Како функционира Греењето со клима објаснето од Даикин, би рекол генерално важи за сите марки-клими што овде сме ги дискутирале
Одлично напишано за да утре не им се врати некој со поплаки како не му грее доволно, како не му постигнува, како палел греалки. Од сите страни се заштитиле за оние кои не го познаваат принципот на греење со клима.
Неколку точки се:
- Греењето со клима бара подолг временски период за да се постигне зададената Т, и извади закључок дали грее/не грее, греењето не е исто со ладењето
- Дефростите го смалуваат топлинскиот капацитет (ова сме го збореле)
- Климите губат капацитет со падот на надворешната температура (и ова сме го збореле, со замерка, неважи за Нордиците)
- Ако климата на одредена ниска Т (-7Ц) сама неможе да постигне зададена ви треба дополнително грејно тело-бекап греалка (познато нели...Tbiv)
- Инстантно брзо незагрева ако просторот е претходно ладен (10 или 12C),треба бајаги време за тоа у денови (осетено на свој грб и сосем се слагам)
Прегледај го приврзокот 228414
Оппишано во овој мануал стр 16.
1. Shto znachi tochno toa deka so defrosti mu pagja kapacitetot na klimata?
2. Shto e toa "circulator"?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
Епа дури да се направат гасни централи луѓето да умрат од студ ли? Или битно е загадувањето само во Скопје?
За да ги греете газовите во Скопје нека се отруе пола Македонија, така?
Druze koga ke ima gasni centrali za proizvodstvo na struja nema nikoj da se true jas rekov namesto proizvodstvo na struja so jaglen ( kako sto e sega ) treba da ima gasni centrali proizvodstvo na struja so gasni centrali.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.087
Druze koga ke ima gasni centrali za proizvodstvo na struja nema nikoj da se true jas rekov namesto proizvodstvo na struja so jaglen ( kako sto e sega ) treba da ima gasni centrali proizvodstvo na struja so gasni centrali.
Гасните централи можда помалку испуштаат цо2, но повеќе испуштаат азотни оксиди кои не само што самите се отровни за плуќата туку во воздухот реагираат со други супстанци при што се зголемува загадување од пм честички и озон. Како што ние велиме струјата на скопјани е енергија за затоплување за чиста околина, а Битола и Кичево се гушат ради таа чиста енергија, така и местата каде што би биле тие централи би биле загадени.
Не постои чиста енергија, доволна во количини да задоволи соодветна потрошувачка.
Ако гледаме по економичност, тоа е друг проблем, има тука разни фактори, капитални трошоци и производини трошоци како и економичност на производителот и економичност на потрошувачот кои произлегуваат од претходно споменатите трошоци.
Ако гледаме по задоволување на потребите на една држава од извесен енергенс и централи, тоа е трет проблем.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
434
Поени од реакции
710
Citam mnogu velat deka vecer ja ostavaat klimata 19-20 stwpeni na quiet indoor za tie sto ne ja gasat.
Dali e vo red ako na primer vecerta ja ostavame na primer 11-12 stepeni bidejki mozes da provetris prostorija pred spienje i vo taa situacija klimata raboti no ne se uklucuva da topli videjki vnatre cela nokj temperaturara nema da padne do 12 stepeni.
Gledam i ne povlekuva struja ic koga stoi na 12 preku nokta.
Moeto prasenje e dali ovoj nacin e optimalen za rabota na klimata preku nokj ili e podobro za se stava 19-20 kako sto poveketo gledam pravat i vo dvat slucuja klimata da raboti non stop.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Citam mnogu velat deka vecer ja ostavaat klimata 19-20 stwpeni na quiet indoor za tie sto ne ja gasat.
Dali e vo red ako na primer vecerta ja ostavame na primer 11-12 stepeni bidejki mozes da provetris prostorija pred spienje i vo taa situacija klimata raboti no ne se uklucuva da topli videjki vnatre cela nokj temperaturara nema da padne do 12 stepeni.
Gledam i ne povlekuva struja ic koga stoi na 12 preku nokta.
Moeto prasenje e dali ovoj nacin e optimalen za rabota na klimata preku nokj ili e podobro za se stava 19-20 kako sto poveketo gledam pravat i vo dvat slucuja klimata da raboti non stop.
Најефикасно е навечер да се става исто како што е преку ден или посилно.

Имено околу 24-25-26 степени и автоматски фен или некоја посилна брзина на фиксен фен.


Воопшто не е ефикасно да се остава на 11-12-19-20ц ако потоа се грее таа соба (на скапа струја веројатно).

11-12-19-20 се користи за куќи кај скалите, ходници надворешни кои не се во рамките на спратот, за викендици кога нема никој, и слично. Поентата е да на замрзне мебелот и цевките кога долго време (недели) нема никој во викендичката. За викендиците идеално е 19ц да се користи, бидејќи климата ќе тера долго време без никој да ја чепка и ќе е ефикасна за да не замрзне ништо, а ќе е доволно топла за кога ќе влезеш за еден ден да може да крене на 23ц внатре.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
434
Поени од реакции
710
Најефикасно е навечер да се става исто како што е преку ден или посилно.

Имено околу 24-25-26 степени и автоматски фен или некоја посилна брзина на фиксен фен.


Воопшто не е ефикасно да се остава на 11-12-19-20ц ако потоа се грее таа соба (на скапа струја веројатно).

11-12-19-20 се користи за куќи кај скалите, ходници надворешни кои не се во рамките на спратот, за викендици кога нема никој, и слично. Поентата е да на замрзне мебелот и цевките кога долго време (недели) нема никој во викендичката. За викендиците идеално е 19ц да се користи, бидејќи климата ќе тера долго време без никој да ја чепка и ќе е ефикасна за да не замрзне ништо, а ќе е доволно топла за кога ќе влезеш за еден ден да може да крене на 23ц внатре.
Problemot kaj mene e cekam uste edna nedela da mi dojde spalnata i da se preselam na ladno. Do togas moram taka bidejki ne se spie ic ubavo na toplo....
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.627
Поени од реакции
10.281
Гасните централи можда помалку испуштаат цо2, но повеќе испуштаат азотни оксиди кои не само што самите се отровни за плуќата туку во воздухот реагираат со други супстанци при што се зголемува загадување од пм честички и озон. Како што ние велиме струјата на скопјани е енергија за затоплување за чиста околина, а Битола и Кичево се гушат ради таа чиста енергија, така и местата каде што би биле тие централи би биле загадени.
Не постои чиста енергија, доволна во количини да задоволи соодветна потрошувачка.
Ако гледаме по економичност, тоа е друг проблем, има тука разни фактори, капитални трошоци и производини трошоци како и економичност на производителот и економичност на потрошувачот кои произлегуваат од претходно споменатите трошоци.
Ако гледаме по задоволување на потребите на една држава од извесен енергенс и централи, тоа е трет проблем.
Нешто си ги измешал лончињата! Горењето на метан не ослободува азотни оксиди N(O)x нит ПМ честички.Баш напротив е еден од најчистите енергенси од фосилно потекло!
CH4 + O2 -> CO2 + H2O толку барем од хемија се сеќавам.

И за разлика од другите централи кои мора да одат на поголем капацитет ради ефикасност,централите на природен гас може да бидат и помали (30-50-100MW) и да се наоѓаат поблиску до потрошувачите(ај да не речам ама сред град може да бидат).
Само предности!
Е сега тука влегува политиката,бизнисот,парите! И типичната македонска неспособност и арамилук! Знаеш дека во гасна централа нема да има потреба од милионски тендери за надворешни фирми така? ... и ептен е долга и широка да ја разглабаме тука,те од Русија зависни ќе сме станеле те ова те она....

@Fikshe1989 кога климата дефростира таа троши струја тоа знаеш нели(обратно работи како на ладење).Ако дефростира 5мин просек на секој саат тоа значи дека климата изгубила 1/12 од својот капацитет и ефикасност!
Затоа и на еуровент е битно колку пати ќе дефростира за тие 3 саата од тестот,тоа може да направи разлика од 0.5 scop на енергетската.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Toa e koga ne sum doma kako vo momentot. Koga sum doma na 24 autofun i perkite nadolu za 30-40 minuti ja dostignuva temperaturara od 24 stepeni ako nadvor e 5-10 na primer.
Poekinomicno i poefikasno ti e bas koga ne si doma da ja stavis klimata na max fan so perki auto levo desno i gore dole i koga ke se vratis da ja stavis ko sto rece togas prostorijata zidovite i mebelot se ke ti bide poramnomerno zagreano i baranata T pobrzo ke ja dostignes! Probaj, ke vidis..
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Како функционира Греењето со клима објаснето од Даикин, би рекол генерално важи за сите марки-клими што овде сме ги дискутирале
Одлично напишано за да утре не им се врати некој со поплаки како не му грее доволно, како не му постигнува, како палел греалки. Од сите страни се заштитиле за оние кои не го познаваат принципот на греење со клима.
Неколку точки се:
- Греењето со клима бара подолг временски период за да се постигне зададената Т, и извади закључок дали грее/не грее, греењето не е исто со ладењето
- Дефростите го смалуваат топлинскиот капацитет (ова сме го збореле)
- Климите губат капацитет со падот на надворешната температура (и ова сме го збореле, со замерка, неважи за Нордиците)
- Ако климата на одредена ниска Т (-7Ц) сама неможе да постигне зададена ви треба дополнително грејно тело-бекап греалка (познато нели...Tbiv)
- Инстантно брзо незагрева ако просторот е претходно ладен (10 или 12C),треба бајаги време за тоа у денови (осетено на свој грб и сосем се слагам)
Прегледај го приврзокот 228414
Оппишано во овој мануал стр 16.
Пофалба за strelec Ваков пристап многу значи за поука на сите кои се греат или допрва ќе се греат со инвертер. Ова многу ќе им значи на оние кои не знаат англиски јазик а упатствата за употреба и другата документација е само на англиски или друг јазик кој најголемиот дел од населението не го знае.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom