Најекономично греење (затоплување)

Член од
25 септември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
160
Веројатно вентилаторот е на преслабо вклучен. Стави го на посилно.
Od prikacenite sliki se gleda deka na 5 mu e ventilator, i jas imam ista opomena za klimava sto potoplo nadvor vnatre po malce gree znaci na minusni temperaturi ako zadadam 24 stepeni tolku mi odrzuva vnatre, deneska porano bese 9 stepeni i so 24 zadadeni odrzuvade 22.5 stepeni
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Od prikacenite sliki se gleda deka na 5 mu e ventilator, i jas imam ista opomena za klimava sto potoplo nadvor vnatre po malce gree znaci na minusni temperaturi ako zadadam 24 stepeni tolku mi odrzuva vnatre, deneska porano bese 9 stepeni i so 24 zadadeni odrzuvade 22.5 stepeni
На волку висока надворешна температура компресорите работат со намалена модулација/снага/обртаи а ако се работи за јапонска клима и надворешниот вентилатор работи со намалени обртаи (кај галичкиве имаш три фиксни брзини, кај некои само две - мин и макс а кај Daikin, Mitsubishi, Fujitsu, Toshiba и останата софистицирана екипа вентилаторот е PWM што во превод значи неограничена линеарна контрола на вртежите).

За да се искомпензира ова треба да се намести на повисока температура со „лептирите“ потполно надолу и за еден степен појак вентилатор.
Одлични ви се климите.

Што да кажат оние од темата што им трошат по 1300 и нагоре на вакво време?
Стрелецон треба да го натуриме со катран и пердуви!
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
На волку висока надворешна температура компресорите работат со намалена модулација/снага/обртаи а ако се работи за јапонска клима и надворешниот вентилатор работи со намалени обртаи (кај галичкиве имаш три фиксни брзини, кај некои само две - мин и макс а кај Daikin, Mitsubishi, Fujitsu, Toshiba и останата софистицирана екипа вентилаторот е PWM што во превод значи неограничена линеарна контрола на вртежите).

За да се искомпензира ова треба да се намести на повисока температура со „лептирите“ потполно надолу и за еден степен појак вентилатор.
Одлични ви се климите.

Што да кажат оние од темата што им трошат по 1300 и нагоре на вакво време?
Стрелецон треба да го натуриме со катран и пердуви!
Kakov "strucen komentar" od monterce.
Prevodot e sleden, so klimi "designed in Japan" ke si kupite po nekoja grealka, zatoa sto nadvor e toplo " +2", i specijalnite japanezeri moduliraat, pa nemoze da ve stoplat. Tolku se pametni, da vi kazuvaat deka nadvor e toplo I na vas ne treba da vi e ladno.....hahahhahaha.
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
52
Поени од реакции
57
Од дајкинот ако сакате повеќе(а не добивате со степен два горе, остајте го на тој степен два горе и) го стегате мускулко дугмето, така работи 20 мин и се враќа во нормала, ако не ве ќејфа после тоа, стегаш уште еднаш мускулко и така ја добиваш посакуваната температура. Фанот го стегаш на 4 ка а тој сам си дозира плус минус на издувот, како он мисли, ти нема што многу да мислиш. И тоа е тоа
 
Последно уредено:
Член од
23 јули 2019
Мислења
82
Поени од реакции
131
Да ама како да ја убедам јас жена ми дека не качува повеќе од 23.5 степени, а дува на 28-9 со 900 вати ?
Прегледај го приврзокот 228141 Прегледај го приврзокот 228142 Прегледај го приврзокот 228143
U-crown крева температура колку сакаш, чудовиште.
За потрошувачка незнам јас сум презадоволен последната сметка ми беше 4.700 24/7 работи и плус viola по 12h дневно, значи до 20 декември, наредната сметка ке видиме сега е поладно.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
И колку е температурата во просторот кога е на 31ц на максимум вентилатор и насочен надоле после 2-3 саати таква работа?

Уствари кој даикин е тоа? Да не е 3.5кв модел?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.530
Поени од реакции
7.269
U-crown крева температура колку сакаш, чудовиште.
За потрошувачка незнам јас сум презадоволен последната сметка ми беше 4.700 24/7 работи и плус viola по 12h дневно, значи до 20 декември, наредната сметка ке видиме сега е поладно.
Vrven model Gree U-Crown18 kolku sto mi e poznato ja zamenivte za osnoven Mitsubishi model HJ18...cenata na dvata modela priblizno ista....od koja ste pozadovolen kako topli?
Автоматски споено мислење:

Inaku eve kako raboti U-Crown12 ako se podesi kako po Eurovent da odrzuva 20C
Na 0C nadvoresna potrosnja u prosek 185W vo najdolg period, usis 20.6C izduv 36.9....4ta Fan 490m3/h....COP=14,4 i toa na 0C....kakvi Flegmi kakvi Japanci :D
COP2.jpg
184W Crown.jpeg 185W Crown.jpeg 447w Crown.jpeg
COP.jpg
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Decki, aj za pomosh, barav na internet ama ne najdov. Na ovoj model na Beko na eden drugar mu se pojavi F3 na displayot na vnatreshnata. Koj e toj problem? IMG-944f11089062b8099fc0ba469058b3e0-V.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom