Најекономично греење (затоплување)

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Не, WiFi модулот е 3000 денари
PAR-овите се од 90 евра нагоре. Не се прај мутав :)
Автоматски споено мислење:


Прегледај го приврзокот 227981

И сега што? Со Стрелец ќе ме убедувате дека е нов член пратен од конкуренцијата да го млати Gree? Тоа ли?
Уосталом ова не е единствен случај. Разбарај низ темава.
AMA vnatresnata temperatura MU bila 10 stepeni zatoa MU trosele tolku mnogu. . Toj GI mestel na 23 steprni znaci 13stepeni plus e Ke trosi koja I Da e.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Flegma ,jas te postovav samo poradi toa sto si od Prilep i poradi nekoi raboti sto gi pisuvas/objasnuvas i mislis deka si nesto + vo znaejne a i se pravis interesen so vikase dzumerko pi4leme!
i sega ke mi objasnuvas deka i smetkata od evn nee vo red. ?koja sekoj mesec se cita 21/22/23ti vo mesecot. ??
Ok mu veruvas na nekoj sto pred necel mesec se zaclenil i tuka nesto kazuva deka kablite bile zeski ....
Ok ne mora da mi veruvas mene so +2000 mislejna nee problem
zavrsena e nasata pesna ....
Де бе па ти. Ти верувам зошто да не ти верувам
Само сакам да му обратам внимание на овие Стрелциве дека Амберот (како и другите клими) си има и мрачна страна.
Тие се тие што ги глорифицираат Gree. Не сум јас а не си ни ти.
И јас сум корисник на Gree на некој начин. На некој начин затоа што имам VIVAX-и кои се Gree производња (3 парчиња 5,5-ки инвертер) и таа генерација на VIVAX се произведени по далеку поголеми стандарди од сегашните.
Почнувајќи од начин на изработка, квалитет на пластики, квалитет на надворешна единица како целина итн.

Не удирам јас со главата в ѕид како оние фанатици. Само треба да се има доблест да се признае вистината.
Ама пак од друга страна можеш да ги разбереш. Тие продаваат и не им е во интерес да ја кажуваат целата вистина.

Јес да се океј за вложено-добиено ама пак да ми тврдиш дека е во ред да фукнеш 90.000 за U-Crown (толку беше пред да ја намалат) а не е во ред да фукнеш за Mitsubishi е во најмала рака бедасто и мизерно.
Затоа ги водам борбите со оние неразбраните :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
@FlegmaFX какви клими има видел некој ?
Преварант со тапија
На дрва се грее и ве заебава....Митсубиши видел од киломeтaр кога возот прошол....нит мерење ке видите ни ништо од него
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
@FlegmaFX какви клими има видел некој ?
Преварант со тапија
На дрва се грее ве заебава
А на Стрелец друг му ја плаќал сметката и бил домазет па затоа бил вака јак.

Легни и преправај се дека си умрен
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Nemozam da vwrvam deka Klime go baniraa, a Strelec ni ednash nemat jadeno ban. Edna nedela samo adminive neka gi baniret Gree prodavachive, samo edna, pa ke si imaat materijal za sporedba pred i potoa kako ke izgleda temava. Ama toa e..... kaj shto bushi para, burgija ne bushi
 
Член од
12 септември 2019
Мислења
7
Поени од реакции
0
Здраво дечки.Ако може некој да ме информира кога климата има помала потрошувачка кога е Fan speed на 0 или кога е на 1,2,3 .Прашувам за навечер на која опција да ја оставам климата да работи.Фала :)
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
I ovoj naucnikov....koga mu vlecece Hansolot 1kw vo 25m2 neizolirani prejde na drva
A sea Mitsubishito koga mu vlece 2kw za 40m2 Zadovolen bil....i pod nego go great so drvata i meri COP...ooof sto sve nema da vidime
Abe lepi, mislev deka mi malku popameten. Ti barem dobro prebaruvase po stari postovi......

Eve na 5 dekemvri 2019.
Kaj mene Hansolot gree 20m2 so 800W nad topol podrum, so plus parket nad tavanot, so plus 5-6KW sekoj den dobieni od kujnata so gotvenjeto (2-3 casa), so plus juzna ekspozicija.
Mitsubishito gree 40m2 so 1.1-1.2KW pod negreen prostor koj deluva kako erker, nad gola ploca, bez dobitoci od gotvenje, so severna strana.
Vo sustina izleguva deka SF50 e duplo poekonomicna od Hansolot.
Inace granicata za isplatlivo greenje mi e 1KW/h za Hansolot, i 2KW/h za SF50, pod uslov da se sposobni da zagreat.
Eve na 17 dekemvri 2019 koga definitivno greenjeto so Hansolot prekinuva.
Gree Hansolot e vo aut za greenje i ako ima kupec odi vo aut za stalno
E sega posto dobro znaete kade sedam (kolku serviseri do sega dojdoa za Hansolot da ne pravam muabet) a i posto se pofali deka dobro ste gi proveruvale klientite eve ve kanam da dojdete i da vidime kade e Hansolot a kade e Mitsubishito. Ako prostorot kade e montiran Hansolot i kade sega se gree na drva ne e pod prostorot kade zagreva Mitsubishito, da si go zemete Hansolot i kompletno da me refundirate na celata suma koja sum ja platil za toa djubre.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Де бе па ти. Ти верувам зошто да не ти верувам
Само сакам да му обратам внимание на овие Стрелциве дека Амберот (како и другите клими) си има и мрачна страна.
Тие се тие што ги глорифицираат Gree. Не сум јас а не си ни ти.
И јас сум корисник на Gree на некој начин. На некој начин затоа што имам VIVAX-и кои се Gree производња (3 парчиња 5,5-ки инвертер) и таа генерација на VIVAX се произведени по далеку поголеми стандарди од сегашните.
Почнувајќи од начин на изработка, квалитет на пластики, квалитет на надворешна единица како целина итн.

Не удирам јас со главата в ѕид како оние фанатици. Само треба да се има доблест да се признае вистината.
Ама пак од друга страна можеш да ги разбереш. Тие продаваат и не им е во интерес да ја кажуваат целата вистина.

Јес да се океј за вложено-добиено ама пак да ми тврдиш дека е во ред да фукнеш 90.000 за U-Crown (толку беше пред да ја намалат) а не е во ред да фукнеш за Mitsubishi е во најмала рака бедасто и мизерно.
Затоа ги водам борбите со оние неразбраните :)
Ova ti postiram bidejki ti vetiv ....kaj mene zborot si vazi # ( za mracna strana site si imame po nesto)
Eve nojken rezim ili i ova e falsh.?
Jas vistina nema povejke da kazuvam/dokazuvam ili bilo sto ...toa e sto e .!
 

Attachments

D

Deleted member 95595

Гостин
Ova ti postiram bidejki ti vetiv ....kaj mene zborot si vazi # ( za mracna strana site si imame po nesto)
Eve nojken rezim ili i ova e falsh.?
Jas vistina nema povejke da kazuvam/dokazuvam ili bilo sto ...toa e sto e .!
Da bev Strelec, ke ti rechev sega "Eba*ti klimata, vrvot shto Gree moze da go ponudi, a troshi povekje od 5,5kata Haier shto ja imaat majka mi i tatko mi vo neizolirana dnevna, severna strana, podrum pod dnevnata so neizoliran krov, a e obichna kineska 5,5ka od 30000 denari."... Ama ne ti vikam.... Zsh nemet kraj ovie muabeti
 
Член од
9 февруари 2013
Мислења
28
Поени од реакции
3
Имам клима Грее Хансол 3.5ка. Е сега сакам да прашам дали е нормално да прај defrost на секои 1-2 часа. Прашав кај што ја купив ми рекоја нормално е и тоа е сув defrost како што некои тука го имаја објаснато не истекува вода ниту е замрзната надворешната единица.

Ја имам поставено на 24-25 степени со 3 брзина воглавно. Надворешната единица е на запад и е поставена во тераса не е изложена премногу надвор да речам.

Секој совет или мислење е добредојден.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Da bev Strelec, ke ti rechev sega "Eba*ti klimata, vrvot shto Gree moze da go ponudi, a troshi povekje od 5,5kata Haier shto ja imaat majka mi i tatko mi vo neizolirana dnevna, severna strana, podrum pod dnevnata so neizoliran krov, a e obichna kineska 5,5ka od 30000 denari."... Ama ne ti vikam.... Zsh nemet kraj ovie muabeti
Epa bas deka nema kraj muabetot ....zatoa velam glejte si kaj vas kolku si trosite tolku nikoj ni vi zema.ni vi dava ni KW ,ni pari za smetki#
Ps,i jas nemam fasada nemam stiropolii5/8/10sm nemam na pod nemam.na tavan,3 zida nadvoresnin2sever 1istok.!imam samo odlicni Pvc,
Ps @Fikshe1989 od PP si.??
Ako ne.si ostaj.ne.komentiraj i ne koketiraj so site nema.kraj ....
Jas so @FlegmaFX si imav muabet se razbravne toa e se.!
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Имам клима Грее Хансол 3.5ка. Е сега сакам да прашам дали е нормално да прај defrost на секои 1-2 часа. Прашав кај што ја купив ми рекоја нормално е и тоа е сув defrost како што некои тука го имаја објаснато не истекува вода ниту е замрзната надворешната единица.

Ја имам поставено на 24-25 степени со 3 брзина воглавно. Надворешната единица е на запад и е поставена во тераса не е изложена премногу надвор да речам.

Секој совет или мислење е добредојден.
Многу е нормално. Така функционираат климите.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
D

Deleted member 12196

Гостин
Ајде уште еднаш да се навратиме на I Feel функцијата. Никако да разберам дали кога е вклучена климата работи по зададената температура или по температурата која е детектирана во моментот на вклучување.
Еве извадок од упатството, ама јас не можам со сигурност да разберам.
Press this button to start I FEEL function and " " will be displayed on the remote controller. After this function is set, the remote
controller will send the detected ambient temperature to the controller and the unit will automatically adjust the indoor temperature
according to the detected temperature. Press this button again to close I FEEL function and " " will disappear.
● Please put the remote controller near user when this function is set. Do not put the remote controller near the object of high temperature or
low temperature in order to avoid detecting inaccurate ambient temperature.
Покажува многу работи, незнам од кај да почнам да те учам?
На видеото климата e FH35VE која на покажаните +12надворешна Т и со зададена 30Ц треба да работи со просек потрошувачка од 195W за да извади COP=8.2, така ја измериле нели, читаш докумeнтација ?
1600/8.2=195
Ама каде има 195W на видеото ?
Има 1495w и за пар секунди паѓа на 12w, поточно нема ништо од фалената модулација и јапонЦки софтвер/алгоритам дека со саати/месеци ке работи на 195:)
Мојата баш вака работи. Безмалку класична off-on клима. Одлучила да ме нервираа, па тоа е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom