Најекономично греење (затоплување)

Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
...
Грее ломо лцлх 3.5 веќе трет месец работи одлично ( загрева некој 20 м2, пвц дограма без изолација)...
Cestit Bozik i tebe i neka ni e vecen praznikot!
Koga vise go spomna Lomo.. najvise sto me nervira u skopje e koga ides u nekoi kafani i se smrznuvas cela vecer zasto nekoi erbap ugostitelite nasi stedat iako e puna kafana iako se praznici i se turaat od pari u toj period i na poplakite za ladno e odgovaraat so bedni komentari od tipot opni uste edna rakija ke se zgrees..
Ama sabotata vecer ne bese taka naprotiv ja presedev cela vecer u maica isto ko i ortacite na masata. Prostor vkupno okolu 120-140m2 novogradba dobra izolacija sve, dobri pvc a mozda i aluminium prozori bea cela vlezna strana e zastaklena fakticki. Na dvata zida zadenata po edna Lomo 18ka vnatre banja. Se vetree povremeno, vlezna vrata otvori zatvori cesto ama sepak vnatre toplo i prijatno. Kafanata se vika Dosie u kisela voda i pokraj greenjeto top bese i sve drugo i lapackata u uslugata a osobeno muzicarite bendot sto razbi bukvalno. Da ne bidam pogresno razbran nit kafanava nit gree reklamiram nit imam bilo kakov interes ednostavno sakam da pofalam nesto sto smetam deka vredi. Vo slucajov uste edna potvrda za Lomo mojata omilena klima vo site izvedbi LCLH LC ECO. Sto bese stojadin za yu toa e lomo za mk denes.. tezok univerzalec koj nema da te ostavi nezgrean.. sigurno e deka i fali prefinetost ama za cenata e sekogas vo vrvot na bestbaj klimi vo mk i klima so golem broj pozitivni iskustva od kolegi na temava.
Прегледај го приврзокот 227732Прегледај го приврзокот 227733Прегледај го приврзокот 227734
Прегледај го приврзокот 227735
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
Kazi mu deka klimata e Gree....da nese zabuni nekoj....da si pomisli inventor-inverter slicno e....

Klimata e proizvedena vo Gree i e ista so Gree Amber no pod drugo ime za grcki pazar Inventor Nemesis do minus 22 stepena i e ista kako Gree Amber na specifikaciite pisuva se isto a ovde na forumot kazuvaat deka e Amber Clasic koja raboti do -22 , bes razlika sto e prezadovolen sum ekonomicna a mokna klima
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
ako se takvi inaetcii, takvo kinesko sranje na nikoj ne bi mu preporacal da stavi i neznam voopsto zosto gi falat, sreka sto ne me zafrknaja i mene da zemam nekoj nivni proozvod.
Jas imam TST ( rebrendirano ) Gree LOMO eco i nadvoresnata edinica e mnogu tivka necujma neznam tvojot komsija sto model ima no Lomo od Gree e mnogu tivka klima.
Isto i vivax geci

proizveden vo gree ima bratmi 8 godini ja koristi masta i ja izvadi od rabota raboti perfektno kako vcera da e kupena ednostavno zvuk nema smeneto i vnatresnata i nadvoresnata edinica i na greenje i na ladenje e necujna premnogu tivka klima.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Covekot ve prasuva da mu sporedite dvata modela, po sekoj parametar poedinecno. Aman so tie kompleksi amberot kakov bil, najdobar vakov onakov. Ako nekoj se razbira od vas, spredete mu gi dvete klimi pa toj sam neka odluci koja kw ja kupi. Makr sporedbata neka bide po parametri, po iskustvo znaeme, amberot i drugo nisto ne vredi, se e frlanje pari
A kako mozat da sporedat,koga ne se vo ista kategorija David i Golijat.
Resil kinezot hiper inverter da pravi;Stavil sasija od 7kw ,kompresor 20 000 btu 5,5kw,i tehnicko -servisno za 3,5kw ,mu se gresilo ne zamruvajtemu,(go zgresil kartonot-pakuvanjeto),ama nemozel da go skroti,mnogu mu arcelo struja,pa od hiper inverter mu izleglo POLUINVERTER.
Nalet toa i vi servisnoto zaboravile NAPOMENA da napisat,ne smeete da odite kaj komsite i da piete kafe ,tuku ke bidite do nego i na sekoj 43 minuti,ke podigate po 1 stepen na dajlinskoto.
 
Член од
6 јануари 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo ne znam kaj da se obratam pa citam vamu komentari za greenje. Jas zena sama kako samohrana majka imam problem so odzakot. Kukata e od 63 i do lani nemav nikako problem. Lani i ovaa god na bilo kakov veter mi vraka cad. Odzakot e cisten staviv cevka povisoko, izmaltaren i nikoj ne znae sto e problemot. Sega sme na obicna klima vo soba 4 na 4 ama ne e toa toa. Kumbeto e isto 20 god od gusenite so elencinja. Nema nisto novo izgradeno okolu nas. Dali nekoj mozebi znae sto bi mozelo da bide problemot. Ne mozam ni majstor da najdam za zidanje nadvoresen odzak.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
A kako mozat da sporedat,koga ne se vo ista kategorija David i Golijat.
Resil kinezot hiper inverter da pravi;Stavil sasija od 7kw ,kompresor 20 000 btu 5,5kw,i tehnicko -servisno za 3,5kw ,mu se gresilo ne zamruvajtemu,(go zgresil kartonot-pakuvanjeto),ama nemozel da go skroti,mnogu mu arcelo struja,pa od hiper inverter mu izleglo POLUINVERTER.
Nalet toa i vi servisnoto zaboravile NAPOMENA da napisat,ne smeete da odite kaj komsite i da piete kafe ,tuku ke bidite do nego i na sekoj 43 minuti,ke podigate po 1 stepen na dajlinskoto.
Cekaj malce .....iskuliraj @ dali ja imas ti ovaa klima pa da komentiras .??
Zosto objasnuvas nesto za koe ni samiot ne znaes sto pisuvas .... Ako imas korisnicko iskustvo spodeli....ako ne dzabe pisuvas ...
Bisejki klimata e ekstremno Mojkna toa na site vi smeta vi smeta toa sto maxMojk e 7.2kw na toplejne,
Isto vi smeta i sto pod 500w skoro i da ne spusta
Pa kako 7.2kw so 500w.??
Ako sakas da topli i da ne trosi takva do sega.nema.izmisleno nikoj .!
I marsovci da dojdat nema da izmislat ...
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
Zdravo ne znam kaj da se obratam pa citam vamu komentari za greenje. Jas zena sama kako samohrana majka imam problem so odzakot. Kukata e od 63 i do lani nemav nikako problem. Lani i ovaa god na bilo kakov veter mi vraka cad. Odzakot e cisten staviv cevka povisoko, izmaltaren i nikoj ne znae sto e problemot. Sega sme na obicna klima vo soba 4 na 4 ama ne e toa toa. Kumbeto e isto 20 god od gusenite so elencinja. Nema nisto novo izgradeno okolu nas. Dali nekoj mozebi znae sto bi mozelo da bide problemot. Ne mozam ni majstor da najdam za zidanje nadvoresen odzak.
Obrati se kaj profesionalen odzacarski servis oni ke ispitaat vo sto e problemot poveli link
Inaku sto marka koj model ti e obicnata klima?
Stavija na 28°C i na swing vratickata skros nadole za topliot vozduh da go duva nadole a ne nagore.
 
Член од
7 јануари 2020
Мислења
6
Поени од реакции
4
Zdravo decki srekna nova se najubavo
Nov sum na forumov i baram iskustva da mi kazete za klima inverter
Vivax ACP-18CH50AERI R32
Se raboti za povrsina od 30 m2 vo kukja so nova pvc dograma, a sobata e postavena na juzna strana
Razmisluvav i za 3.5 kw istiot model na Vivax ama Designh e 2.8kw (neznam na koja temperatura) mi se gleda slab

Baram specifikacii za minimalna potrosuvacka od dvete klimi i preporacajte nekoja druga klima spodelete iskustva
 
Член од
13 март 2017
Мислења
110
Поени од реакции
182
Zdravo decki srekna nova se najubavo
Nov sum na forumov i baram iskustva da mi kazete za klima inverter
Vivax ACP-18CH50AERI R32
Se raboti za povrsina od 30 m2 vo kukja so nova pvc dograma, a sobata e postavena na juzna strana
Razmisluvav i za 3.5 kw istiot model na Vivax ama Designh e 2.8kw (neznam na koja temperatura) mi se gleda slab

Baram specifikacii za minimalna potrosuvacka od dvete klimi i preporacajte nekoja druga klima spodelete iskustva
И 3.5 ќе ти заврши работа. Брат ми ја има грее стан 55 квадратни метри без проблеми. Ти ако е куќа таа квадратура ќе ја грееш. Не паѓај на муабети кога е -15 ,-20 тоа се неколку часа во годината.

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
Zdravo decki srekna nova se najubavo
Nov sum na forumov i baram iskustva da mi kazete za klima inverter
Vivax ACP-18CH50AERI R32
Se raboti za povrsina od 30 m2 vo kukja so nova pvc dograma, a sobata e postavena na juzna strana
Razmisluvav i za 3.5 kw istiot model na Vivax ama Designh e 2.8kw (neznam na koja temperatura) mi se gleda slab

Baram specifikacii za minimalna potrosuvacka od dvete klimi i preporacajte nekoja druga klima spodelete iskustva
3.5kw AERI vivax ti e dovolna bidejki za 30m2 prejaka ke bide 5.5kw.
Imas i Haier tundra za taa cena
A i ovaa e mokna i dobra klima
 

Kajgana Shop

На врв Bottom