Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Amberot e zver za greenje, spredba so Amber12 e da kupis dva Hansola ili dve Suzumi16 ako zborime za mokj.
Za SCOP isto e merlivo i lesno se dokazuva posto za tie minimalni 500~600w input isporacuva nad 40C.

Ama sepak, podatocite za minimalen input od 130w im se netocni, i treba da gi koregiraat ili objasnat vo koi uslovi se pistignuvaat. Pod 500w Amberot ne vlece na greenje, ni 300, ni 130w ke vidite i so 20zadadena.
Dobiv nekoe objasnuvanje deka toj minimum se dobival pri specificni uslovi temperaturni indoor/outdoor...kollku drzi voda ova neka objasnat "poupatenite".
So pali gasi On/Off rabota na +7 mozda ispagja taka....prosek 130w
Ova e mnogu fer izjava. Fakt e deka pod 500 W ne sleguva na greenje. Toa e vo stvari 18- ka po snagata i ne za prostor pomal od 40-45 m2 kade i nema što da zagree so 130W modulacija vo prva brzina. Lošo e ako slično raboti na ladenje. Ako imate loša izolacija togaš i ne vredi niska modulacija, a i klimata teško vleguva nisko da modulira.
Po mene za mojot prostor 400 W na greenje so nekoja sredna brzina na duvanje e dolna granica, se pomalku od toa na T pomniski od 6-7C e bespotrebno.
Me interesira što e sega onaa reklama za Amberot deka raboti so 1 Hz ili 60 vr/min, kade toa se koristi i komu e potrebno ako minimumot e 500W?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Ova e mnogu fer izjava. Fakt e deka pod 500 W ne sleguva na greenje. Toa e vo stvari 18- ka po snagata i ne za prostor pomal od 40-45 m2 kade i nema što da zagree so 130W modulacija vo prva brzina. Lošo e ako slično raboti na ladenje. Ako imate loša izolacija togaš i ne vredi niska modulacija, a i klimata teško vleguva nisko da modulira.
Po mene za mojot prostor 400 W na greenje so nekoja sredna brzina na duvanje e dolna granica, se pomalku od toa na T pomniski od 6-7C e bespotrebno.
Me interesira što e sega onaa reklama za Amberot deka raboti so 1 Hz ili 60 vr/min, kade toa se koristi i komu e potrebno ako minimumot e 500W?
Na ladenje e sosem poinaku, spusta i pod 150w, ama na greenje e podesena da nevlece pod 500w, realno togas i neduva pod 35c i najcesto izduvot e nad 40c a toa so 130W nema sansi da go napravi i najskap model od nad 2000eura.
Amber12 realno e 5.5ka na greenje iako se vodi kako 3 5ka i tesko e da im se objasni na kupuvacite za kolku m2 e....a glavnoto prasanje na kupcite e toa, za kolku m2 e...ova go izmisli eden shoping sajt(da ne go imenuvan) i sega site imame problem so dokazuvanje za kolku m2 e koja masina sto ima oznaka za 3.5ka

 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.550
во споредба со која клима?
Jas ne pravev klasicna sporedba ...citaj podobro jas samo objasniv sto pravi amberot a dr.klima ne.moze ni 50%od toa....
Jas ja objasniv ednata klima od posocenite.!
Автоматски споено мислење:

Amberot e zver za greenje
i tajfun za trosenje
Kako be tajfun za trosejne..??
Ne znam sto ocekuvate so 300w potrosuvacka da ima izduv 40° i vo sobata da e +25°?? Nemie jasno .....
Eve za 12.2019 imam 390kw spored sp3s, T od 7 do00 23/24° od 00do7/ 21° toa se 520w prosek ...
Za NE!.izolirani 40,5 kvadrati bez fasada ....ne znam sto da bidi.....
Pa klimata e 5.5kw nee obicna.12ka.!!!
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2016
Мислења
35
Поени од реакции
44
Na ladenje e sosem poinaku, spusta i pod 150w, ama na greenje e podesena da nevlece pod 500w, realno togas i neduva pod 35c i najcesto izduvot e nad 40c a toa so 130W nema sansi da go napravi i najskap model od nad 2000eura.
Amber12 realno e 5.5ka na greenje iako se vodi kako 3 5ka i tesko e da im se objasni na kupuvacite za kolku m2 e....a glavnoto prasanje na kupcite e toa, za kolku m2 e...ova go izmisli eden shoping sajt(da ne go imenuvan) i sega site imame problem so dokazuvanje za kolku m2 e koja masina sto ima oznaka za 3.5ka

Covekot ve prasuva da mu sporedite dvata modela, po sekoj parametar poedinecno. Aman so tie kompleksi amberot kakov bil, najdobar vakov onakov. Ako nekoj se razbira od vas, spredete mu gi dvete klimi pa toj sam neka odluci koja kw ja kupi. Makr sporedbata neka bide po parametri, po iskustvo znaeme, amberot i drugo nisto ne vredi, se e frlanje pari
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
glavnoto prasanje na kupcite e toa, za kolku m2
Druze monterot sto mi ja mestese TST mi vika ke nemas gajle ovaa ke ti gree 45m2 bez problem da se cudi covek koj se montira klimi . :pos:
Автоматски споено мислење:

Климе кај тебе парата сигурно во греачот на климата падна.

Sent from my MI 9 using Tapatalk
Ne krsam lepce so parice za klimata a i fala bogu sto klimata mi nema greaci na kompresor i kondez :brlav: :D ;)
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Ne sum skroz siguren ama mislam deka ova ogranicuvanje t.e zastita od pregrevanje na kompresorot koja ja spomenuvas ili overheat protection ko sto sum ja sretnuval po servisni e cesto pricinata poradi koja gasi klimata na 2-3min a ne kratok suv defrost ko sto go izmislivme ovde..
Za kratkite defrosti IC Da ne se sekiras Mitsu e zadolzen za toa cudo:) :):)
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Covekot ve prasuva da mu sporedite dvata modela, po sekoj parametar poedinecno. Aman so tie kompleksi amberot kakov bil, najdobar vakov onakov. Ako nekoj se razbira od vas, spredete mu gi dvete klimi pa toj sam neka odluci koja kw ja kupi. Makr sporedbata neka bide po parametri, po iskustvo znaeme, amberot i drugo nisto ne vredi, se e frlanje pari
A zasto "oni"? Ti sto ne se odvazis, najdi servisni od dvata modela spusti gi analiziraj gi i sporedi mu na covekot!
 
Член од
6 јуни 2017
Мислења
110
Поени од реакции
203
Daikin FTXF50A Sensira
Potrosuvacka,
Temperatura na najoddaleceniot zid od klimata14m, i
Nadvoresna temperatura so "feels like"
Prezadovolen!


Sent from my SM-A750FN using Tapatalk
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
10
Поени од реакции
14
Edno prasanje za ovie klimite Gree sto gi falite, komsijata zede nekoja od niv neznam tocno koj model ja plate 50000den plus montaza, stavena e do mojot balkon i brci korni, do sto e problemot i dali site proizvodi na Gree se takvi
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
58
Поени од реакции
42
Честит Бадник и Божик!
Од поодамна немав пишано, па реков ај да ве апдејтирам.
Грее ломо лцлх 3.5 веќе трет месец работи одлично ( загрева некој 20 м2, пвц дограма без изолација)
Грее у-краун после првите две недели од монтирање кога испушташе непријатна миризба на пластика, сега веќе е стабилизирана, работи одлично(би рекол и беспрекорно) (загрева 29 м2, пвц дограма, изолација на под и таван) Поставена на 25Ц во 4 брзина, Дефрост деновиве прави еднаш на 3-5ч, во времетраење од 5мин.
За жал немам набавено мерачи да споделам моментна потрошувачка..
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Prezadovolen sum od Invertor Nemesis 7kw gream okolu 80 kvadrata , kujna trapezarija i dnevna vo edna celina okolu 55 kvadrata plus hodnik i dve spalni edna spalna i kupatiloto ne go grejam ladam vkupna kvadratura spratot e 120 kvadrata. Montirana lani vo februari a eve sega na minusnite temperaturi se pokazuva mnogu efikasna i ekonomicna. Ova e momentalnata potrosuvacka i konstantno si raboti so potrosuvacka od okolu 1100w vo dnevna e 24.5 mereno so prcizen termometar a vo dvete spalni sobi e okolu 21 stepen. Raboti na Quiet izduv non stop 24 casa uklucena e na 1 noemvri. Ne sum videl da pravi defrost na nadvoresniot del ne sam primetil mraz ili sto vikaat suv defrost pred se bi rekol ekonomicna i mokna klima.
 

Attachments

Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.550
Edno prasanje za ovie klimite Gree sto gi falite, komsijata zede nekoja od niv neznam tocno koj model ja plate 50000den plus montaza, stavena e do mojot balkon i brci korni, do sto e problemot i dali site proizvodi na Gree se takvi
Izgleda toa.Gree za inaet na.komsiite go pravi#
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Covekot ve prasuva da mu sporedite dvata modela, po sekoj parametar poedinecno. Aman so tie kompleksi amberot kakov bil, najdobar vakov onakov. Ako nekoj se razbira od vas, spredete mu gi dvete klimi pa toj sam neka odluci koja kw ja kupi. Makr sporedbata neka bide po parametri, po iskustvo znaeme, amberot i drugo nisto ne vredi, se e frlanje pari
Jas ja imam Amber12 ja falam u eden kriterium, mokjnost....i ako neprimeti pokrenuvam kriteriumi za izbor na klima...nekoj ke se pali na 150w minimum (u 30sekundi)..nekoj ima drugi kriteriumi na izbor.....koj bara i da ima nizok minimum i da gree ko kjumbe na -15 i da ima grejac, WiFi i ponekoja samovila....za ova Sarara treba i 2500eura za 35/40m2....plati takva pa spodeli.
Dokazi ima dovolno deka Suzumi16 so edvaj mislam 3,3kw na -7 ne e 16ka sto vredi 65k....za ovie kapaciteti ekvivalet e Hansol 3 5....spustal potrosnja do 100w za 36k ane za 65....za 65 recikazu dve Hansoli imase za Suzumito16, taka da nisto ne izlazav.
Spored energetskite sto nekoj bozem gi procital za u suterenot so 8cm stiropor. Suzumi16 od 65k ako ovde topli na -15 ke topli i Hansol od 37k..sto e tuka nejasno? Izduv? Twin imaat dvata modela,? Pdesignh?
Za nisto ne e podobro Suzumito16 staroto na R410
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.550
Prezadovolen sum od Invertor Nemesis 7kw gream okolu 80 kvadrata , kujna trapezarija i dnevna vo edna celina okolu 55 kvadrata plus hodnik i dve spalni edna spalna i kupatiloto ne go grejam ladam vkupna kvadratura spratot e 120 kvadrata. Montirana lani vo februari a eve sega na minusnite temperaturi se pokazuva mnogu efikasna i ekonomicna. Ova e momentalnata potrosuvacka i konstantno si raboti so potrosuvacka od okolu 1100w vo dnevna e 24.5 mereno so prcizen termometar a vo dvete spalni sobi e okolu 21 stepen. Raboti na Quiet izduv non stop 24 casa uklucena e na 1 noemvri. Ne sum videl da pravi defrost na nadvoresniot del ne sam primetil mraz ili sto vikaat suv defrost pred se bi rekol ekonomicna i mokna klima.
Kazi mu deka klimata e Gree....da nese zabuni nekoj....da si pomisli inventor-inverter slicno e....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom