Најекономично греење (затоплување)

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Мене многу ме интересира како се понаша Toshiba/Mitsu ко ќе изгуби тие 1,5/2ц на плафон крева на поголема Waits пак се враќа на мин 250/270 ? ако е фиксна брзина ?
Mitsuto FH na auto fan mnogu kalkulira za da stigne za do zadadenata temperatura 2 stepeni za da kreni eden cas Ke treba Da cekas I 10 pati on off Ke odi I na kraj poveke Ke potrosi.
Toshibata raboti isto kako Hansolot si menuva brzini I brzo stignuva do zadadenata temperatura. Toshibata mnogu pomalku mi trosi od FH.
Автоматски споено мислење:

Ne razbiram komu e potrebna modulacija od 110 ili eve 200W a kupil klima 3.5 - ka za da gree vo 30 m2, a sobata e 7.5 x 4m. Kako će ja gree ovaa prostorija na super low brzina i 110W? Samo na 2 m od klimata će bide o.k.Za mali prostori da, ama za tamu i ne treba 3.5 klima. Eve gledam mojava Tundra okolu 0 C vo prva brzina na 5 m za zadadena 24 ne može da napravi poveće od 22C i troši 490W, na brzina pogore pravi 24C i vleče 450W. Zaklučok deka mene vo vaa prostorija so gornite dimenzii i ne mi vrši rabota poniska modulacija. Tundrata odi do 400W, poniska i ne bi bila prijatna na pogolema brzina.
Na ladenje e druga prikazna, tamu veće e poželna poniska modulacija. Taka e kaj Tundrata stoi deka spušta do 300W, dali e taka će vidime na leto.
Kaj mene se 9Ki .
Modulacija dobra treba za izolirani prostorii I koga e Nad 0 stepeni. Poprijatno e so pomal minimum.
Автоматски споено мислење:

Hansolot so 110w min sampion e.
Znaci znaat - mozele da napravat niska modulacija,togas oti ne go primenat na KRUNATA,AMBEROT, a toa ne go naznacuvaat,pa kako nie ke im veruvame na tehnickite podatoci, nie kako musterii gubime doverba vo se sto e kinesko,zatoa velime japonsko si e japonsko.Primer imase i so Mideja ,na Joza od Srbija,pa site klimi gi zamena so FJ , mislam bea 4 18
Mislam deka se namerno taka napraveni deka se Nordik modeli
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Mislam deka se namerno taka napraveni deka se Nordik modeli
I da se namerno napraveni ,togas vo tehnickoto neka pisuva min 600w a ne 150w.Znaci napamet sostavuvano tehnicka specifikacija na pdf format,i toa me tera na sumnja i nalepnica na energetskata klasa,i vistinski COP,vistinski izduv,cisto ne znam so kupuvam,na hartija edno vo praksa drugo.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Кога веќе пишувате потрошувачка, пишете и подесена температура, кај мене пример девојка ми кога не е тука паѓа потрошувачката од 1300 на 600, затоа што е подесена на 25 или 26, а јас ја спуштам на 23 мин.
Фан 3 или 4.
Racunaj Bace na ova ako planiras da ja zenis kolku ke te izkosta na dugacki stazi
Plus ako imate bebe ke ti bara stepen dva pogore ojde ti jabana
P. S Ova od slicno licno iskustvo..
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
...Visokite brzini pak nosat opasnost od pregrevanje, masloto e operativno do nekade 130 C, pa kompresorot se ograničuva na nekoi 117-120 C koga mora da iskluči...
Ne sum skroz siguren ama mislam deka ova ogranicuvanje t.e zastita od pregrevanje na kompresorot koja ja spomenuvas ili overheat protection ko sto sum ja sretnuval po servisni e cesto pricinata poradi koja gasi klimata na 2-3min a ne kratok suv defrost ko sto go izmislivme ovde..
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.976
Ne sum skroz siguren ama mislam deka ova ogranicuvanje t.e zastita od pregrevanje na kompresorot koja ja spomenuvas ili overheat protection ko sto sum ja sretnuval po servisni e cesto pricinata poradi koja gasi klimata na 2-3min a ne kratok suv defrost ko sto go izmislivme ovde..
Što ne si siguren? Isto dvajcata zborime. Kaj sekoja klima kompresorot e zaštiten od restart so točno 3 minuti miruvanje ako od bilo koja pričina se iskluči, bilo toa od snemuvanje struja, isklučuvanje so daljinsko, postiganje temperatura, start so daljinsko..... Overheat e sosema drugo, togaš pauzata e podolga a kompresorot pred da stigne vo zonata na pregrevanje gi namaluva vrtežite i/ili go zapira protokot na vozduh niz izmenuvačot, ako ne e dovolno toa bimetalnata zaštita go gasi.
Za kratok defrost objasnuvav pred nekoja strana, togaš kompresorot moze i da raboti ili ne raboti kako što će odluči temperaturnata sonda na sačeto od izmenuvačot.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Ako ima nekoj strucen da dade preporaka se dvoumam megju ovie dva modeli vo odnos na potrosuvacka, bucavost I izdrzlivost
Druze amber imam jas,@Strelec i uste nekolku clenovi koi nese mn,aktivni tuka,Amberot mozebi nee na naj ekonomicnata klima (vo smisla da raboti vo greejne so 250/300w)...ama jas ne sum sretnal pomojkna 12ka,isto taka defrostite se mn.retki bucavosta i vnatre i nadvor e na odlicno nivo a isto taka i vibracii gi nema...isto taka na.ovaa klima e bitno (kako i na sekoja)da i ja pogodis lokacijata bidejki ima jak izduv odnosno izduv od 18ka.
Wi.fi funkcijata raboti odlicno pa mozes od bilo kade da pravis kakvi sakas korekcii ima i auto swing i levo/desno pa podobro moze da go rasporedi vozduxot ...itn sto te interesira prasaj.!
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Što ne si siguren? Isto dvajcata zborime. Kaj sekoja klima kompresorot e zaštiten od restart so točno 3 minuti miruvanje ako od bilo koja pričina se iskluči, bilo toa od snemuvanje struja, isklučuvanje so daljinsko, postiganje temperatura, start so daljinsko..... Overheat e sosema drugo, togaš pauzata e podolga a kompresorot pred da stigne vo zonata na pregrevanje gi namaluva vrtežite i/ili go zapira protokot na vozduh niz izmenuvačot, ako ne e dovolno toa bimetalnata zaštita go gasi.
Za kratok defrost objasnuvav pred nekoja strana, togaš kompresorot moze i da raboti ili ne raboti kako što će odluči temperaturnata sonda na sačeto od izmenuvačot.
Ne se izraziv ubavo. Sakav da kazam deka sumnjam ili deka e mozno ponekogas (osobeno na pojak minus so mn niska vlaznost) klimata da gasi i pravi pauza poradi Overheat a se misli odnosno se dobiva dojam deka pravi suv defrost.
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Druze amber imam jas,@Strelec i uste nekolku clenovi koi nese mn,aktivni tuka,Amberot mozebi nee na naj ekonomicnata klima (vo smisla da raboti vo greejne so 250/300w)...ama jas ne sum sretnal pomojkna 12ka,isto taka defrostite se mn.retki bucavosta i vnatre i nadvor e na odlicno nivo a isto taka i vibracii gi nema...isto taka na.ovaa klima e bitno (kako i na sekoja)da i ja pogodis lokacijata bidejki ima jak izduv odnosno izduv od 18ka.
Wi.fi funkcijata raboti odlicno pa mozes od bilo kade da pravis kakvi sakas korekcii ima i auto swing i levo/desno pa podobro moze da go rasporedi vozduxot ...itn sto te interesira prasaj.!


во споредба со која клима?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Amberot e zver za greenje, spredba so Amber12 e da kupis dva Hansola ili dve Suzumi16 ako zborime za mokj.
Za SCOP isto e merlivo i lesno se dokazuva posto za tie minimalni 500~600w input isporacuva nad 40C.

Ama sepak, podatocite za minimalen input od 130w im se netocni, i treba da gi koregiraat ili objasnat vo koi uslovi se pistignuvaat. Pod 500w Amberot ne vlece na greenje, ni 300, ni 130w ke vidite i so 20zadadena.
Dobiv nekoe objasnuvanje deka toj minimum se dobival pri specificni uslovi temperaturni indoor/outdoor...kollku drzi voda ova neka objasnat "poupatenite".
So pali gasi On/Off rabota na +7 mozda ispagja taka....prosek 130w
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Amberot e zver za greenje, soredba so Amber12 e da kupis dva Hansola ili dve Suzumi16 ako zborime za mokj.
Za SCOP isto e merlivo i lesno se dokazuva posto za tie minimalni 500~600w input isporacuva nad 40C.

Ama sepak, podatocite za minimalen input od 130w im se netocni, i treba da gi koregiraat ili objasnat vo koi uslovi se pistignuvaat. Pod 500w Amberot ne vlece na greenje, ni 300, ni 130w ke vidite i so 20zadadena.
Dobiv nekoe objasnuvanje deka toj minimum se dobival pri specificni uslovi temperaturni indoor/outdoor...kollku drzi voda ova neka objasnat "poupatenite".
Amberot e zver za greenje
i tajfun za trosenje
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
https://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/post-8803224
Amberot e zver za greenje
i tajfun za trosenje
i vredi x2 od tvojata
Imas klima so minimalec od 170w, i samiot imas napisano deka so toa ti e neprijatno i ja vozis na 30c zadadena koga trosi nad 300w i pod toa ladno ti duva. Sea ladno e bitno da duva ili da gree jako na minusi!
Kolku sto si napisal na -10 trosi 1400w a ne 170
Suxumi16 moze mozda da gree 40m2 vo Bitola i na -15.....ama treba 8cm izolacija stiropor i suteren ukopani 40n2 pod zemja kako vo tvojot slucaj, da si razbiral pred 9god energetska i Pdesignh ne bi ja ni zemal.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom