Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Кај мене U Crown 12-ка на спушта под 600W. Деновиве ја контролирав, минимумот на кој работи секогаш е над 600W. Поставена на 22°, со вклучен IFEEL.
Ако сака некој нека ми ја објасни функцијата IFEEL. Дали е обичен далечински сензор? Читав нешто, ама не разбрав.
IFEEL funkcijata e eden obicen didi midi,markrting koj mene licno nikogas ne bi mi trebalo .Ako podobro go zapoznajs prostorot sto go grejs i vistinskite monosti na klimatizerot,sam ke si gi podesis parametrite .
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Деновиве е ладно, и океј е 600w. И кај мене е околу 650w просекот за цел стан. Сепак е Јануари, најладен месец во годината. Просечната температура е околу +3 степени во Јануари во Скопје.

За Октомври/Ноември/Март е важно да спушта на 400w, за да крене ЦОП. А би требало да може 12ка клима. Убаво е и од 5.5кв клима тоа да го прави.
za da bide pojasno 650w prosek za cel stan znaci klimata namestena na 4TA BRZINA -sto bi rekol eden monter sto go znam SEDAT DOMA I TELEVIZIJA NEMOZAT DA GLEDAAT OD DUVANJETO(BUCAVATA) NA KLIMATA :) :):):):)
Автоматски споено мислење:

Благодарам. Тоа ме интересираше.
Не се разбравме. Кај мене за првите три дена од јануари просекот е околу 550W, но овде зборувам за минимумот на кој работи. Не смалува под тој минимум, туку исклучува.

Инаку, последните два дена од декември потрошувачката се приближи до 20KWh, просечно околу 800W, што не е лошо бидејќи беше доста студено.
na auto fan stavija kolku ke spusti da vidis
 
D

Deleted member 12196

Гостин
na auto fan stavija kolku ke spusti da vidis
На аутофан не спуштаа ни толку. Најмногу спушта на 5-та брзина (Си гледам телевизија, нема проблем). На турбо можеби ќе спушти уште малку, ама премногу е бучно.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@GT1 Porano veruvav vo ova shto go kazuvash za smetanje na izduvot, dodeka ne kupiv klimi jas. Dali ke gledash televizija ili ne, zavisi NAJMNOGU od lokacijata na vnatreshnata edinica. Kaj mene vo dnevna dvete klimi na 8ma brzina da gi stavam, nema da pocuvstvuvam bidejki na skroz druga strana duvaat klimite os kade shto se sedi. Isto i kaj moite dolu, preku cela soba im duva Haierot 5,5kata, skroz nastrana od kade shto se sedi. E sega, da sum iskren, kaj mene kog asedish na terpezariskata masa, tie dve stolici shto se pod klimata, na niv se cuvstvuva duvanje od ednata klima na bilo koj izduv da e bidejki epten e vo pravec na izduvot, istoto i kaj moite dolu, na ednata strana od terpezariskata masa ako sedis i ako e pojak izduvot, go cuvstvucash, ama ne e nishto strashno bidejki ne sedis solgo na terpezariska masa.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.017
Nesto si utnal so komentarov, ne ja kapiras rabotata ocigledno, kakva vrska ima predimenzioniranje so on/off.

Forumot ocigledno stana mesto za trolanje za nekoj koj uziva vo toa i zatoa retko pisam.
Postot na covekot e 200% tocen, samo koj saka i moze da svati.
Minimumot na rabota od koj zavisi toa pali-gasi ne mora da bide povrzan so jacinata na klimata.
Toshiba suzumi 13-ka minimumot e 260-290w
Toshiba suzumi 22-ka minimumot e 160-190w PROVERENO I ZA DVETE.
Zboram za greenje i za stariot model.
Koja od ovie dve poveke ke pali gasi ???
Da ne komentiram za 12-ki od tipot na grreee koj imaat minimum od 500-600w
Pokvaliteten kompresor SEKAKO imaat pojakite modeli.
Za isporacani prosecni 2,5-3kw toplina na BILO KOJA nadvoresna temperatra SEKAKO pomalku ke bide opteretena pojakata edinica.
Defrost ako napravi 13-ka vo 25-30 kvadrati ednas ili dvapati vo denot, 22-ka nema da napravi ni ednas !!!
E pa sto e problemot - PARI
Lisicata posto nemozela da go fati-rekla KISELO E GROZJETO !!
Дени и Златко веќе одговорија,да не ги повторувам,се согласувам со нив.
Ќе обрнам внимание на друга работа,а тоа е компресорот на кој инсистирате.Да се крстите на квалитет и долготрајност на дел затоа што е помалку оптеретен... повторно наивно.
Од сите компоненти во климата,последно нешто што би се расипало е компресорот! Електроника и електронски склопови најпрво,и најчесто тоа нема врска со оптеретувањето.
А клима(која сака нека биде) ако е добро оптимизирана ќе си работи во проектираните параметри,дури и 100Hz + се нормални параметри за неа.
П.С.и незнам кај го виде тролањето?
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
52
Поени од реакции
57
На аутофан не спуштаа ни толку. Најмногу спушта на 5-та брзина (Си гледам телевизија, нема проблем). На турбо можеби ќе спушти уште малку, ама премногу е бучно.
Здраво бате @Паланчански . Јас на u crown 18-ка кај моите што е , ја поштелував малце и вака знае да дува и со саати(кога како, уште не ми е јасна скроз, ама неможам да ја следам пошто не сум таму цело време). Како на сликата, вертикалниот свинг стај го на средина(уклучи го мануелно да го штелуваш- на исклучено далечинско држи плус и свингот(види пак во упатството мислам така беше), треба да трепне двапати и пушти го, успат наштелувај го и хотизонталниот да биде мануелен исто така) и хоризонталните перки насочи ги да тераат до најдалечната точка во собата. Далечинското има радиофреквенција(ќе ти фаќа и од подрум), па така Ај филот уклучи го и стај го далечинското надјалеку и на најладниот дел од собата. Ако можеш напрај му држач за на ѕид да ти биде на 1.5 м. Ако не, стај го било каде подоле, со степен разлика бркај ја температурата. Зададено 22 со ајфил да ти биде 23 на 1.5 висина. Издувот на 3 та брзина, пробај и со четврта види како ќе оди потрошувачката. Јас немам мерачи па затоа викам да пробаш вака и да видиш што ќе се случува, па да споделиш искуство и штел плус ако искочи нешто подобро од моево кажано . Работи ја вака минимум 24 часа да видиш дали ќе ти смени нешто.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.964
Дени и Златко веќе одговорија,да не ги повторувам,се согласувам со нив.
Ќе обрнам внимание на друга работа,а тоа е компресорот на кој инсистирате.Да се крстите на квалитет и долготрајност на дел затоа што е помалку оптеретен... повторно наивно.
Од сите компоненти во климата,последно нешто што би се расипало е компресорот! Електроника и електронски склопови најпрво,и најчесто тоа нема врска со оптеретувањето.
А клима(која сака нека биде) ако е добро оптимизирана ќе си работи во проектираните параметри,дури и 100Hz + се нормални параметри за неа.
П.С.и незнам кај го виде тролањето?
Se složuvam so mala dopuna. Niska modulacija od 170-200W ne može da pravi baš sekoj kompresor. Togaš e podmačkuvanjeto na minimum (uljeto patuva so freonot no brzinite i količinite na ulje se namaleni) ....dobro izbalansiraniot kompresor može taka dolgo da raboti. Poradi toa niskobuđetnite klimi moraat softverski da go ograničat da ne odi na pomali brzini i potrošuvačka pomala od 500-600W na primer za da mu go prodolžat vekot na traenje.Visokite brzini pak nosat opasnost od pregrevanje, masloto e operativno do nekade 130 C, pa kompresorot se ograničuva na nekoi 117-120 C koga mora da iskluči.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
@GT1 Porano veruvav vo ova shto go kazuvash za smetanje na izduvot, dodeka ne kupiv klimi jas. Dali ke gledash televizija ili ne, zavisi NAJMNOGU od lokacijata na vnatreshnata edinica. Kaj mene vo dnevna dvete klimi na 8ma brzina da gi stavam, nema da pocuvstvuvam bidejki na skroz druga strana duvaat klimite os kade shto se sedi. Isto i kaj moite dolu, preku cela soba im duva Haierot 5,5kata, skroz nastrana od kade shto se sedi. E sega, da sum iskren, kaj mene kog asedish na terpezariskata masa, tie dve stolici shto se pod klimata, na niv se cuvstvuva duvanje od ednata klima na bilo koj izduv da e bidejki epten e vo pravec na izduvot, istoto i kaj moite dolu, na ednata strana od terpezariskata masa ako sedis i ako e pojak izduvot, go cuvstvucash, ama ne e nishto strashno bidejki ne sedis solgo na terpezariska masa.
4ta brzina na FH e dosta bucna . Do 3ta se tripi 1-2 taman. Samo golema mana e auto fanot. Na tolku skap model so dalecinskoto Da vrtis ne e toa toa.
Kaj mene raboti na auto fan 3-4 ta ne mi trebaat.
Автоматски споено мислење:

Se složuvam so mala dopuna. Niska modulacija od 170-200W ne može da pravi baš sekoj kompresor. Togaš e podmačkuvanjeto na minimum (uljeto patuva so freonot no brzinite i količinite na ulje se namaleni) ....dobro izbalansiraniot kompresor može taka dolgo da raboti. Poradi toa niskobuđetnite klimi moraat softverski da go ograničat da ne odi na pomali brzini i potrošuvačka pomala od 500-600W na primer za da mu go prodolžat vekot na traenje.Visokite brzini pak nosat opasnost od pregrevanje, masloto e operativno do nekade 130 C, pa kompresorot se ograničuva na nekoi 117-120 C koga mora da iskluči.
Primer swing kompresorot na daikin spusta nisko pod 200w ( duri I Kaj najeftinite modeli)I nemora Da bide twin.- mana MU e sto nema poniska prva fan brzina I doaga kako ladno.
Toshiba suzumi 250w min ama ima na auto poniski fan brzini ( raboti so brzini na fan pod prva)- I e taman
Hansolot so 110w min sampion e.
FH 25. 270w min vo prva - nisto posebno a ima twin kompresor.
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
4ta brzina na FH e dosta bucna . Do 3ta se tripi 1-2 taman. Samo golema mana e auto fanot. Na tolku skap model so dalecinskoto Da vrtis ne e toa toa.
Kaj mene raboti na auto fan 3-4 ta ne mi trebaat.
Автоматски споено мислење:


Primer swing kompresorot na daikin spusta nisko pod 200w ( duri I Kaj najeftinite modeli)I nemora Da bide twin.- mana MU e sto nema poniska prva fan brzina I doaga kako ladno.
Toshiba suzumi 250w min ama ima na auto poniski fan brzini ( raboti so brzini na fan pod prva)- I e taman
Hansolot so 110w min sampion e.
FH 25. 270w min vo prva - nisto posebno a ima twin kompresor.
Мене многу ме интересира како се понаша Toshiba/Mitsu ко ќе изгуби тие 1,5/2ц на плафон крева на поголема Waits пак се враќа на мин 250/270 ? ако е фиксна брзина ?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.964
4ta brzina na FH e dosta bucna . Do 3ta se tripi 1-2 taman. Samo golema mana e auto fanot. Na tolku skap model so dalecinskoto Da vrtis ne e toa toa.
Kaj mene raboti na auto fan 3-4 ta ne mi trebaat.
Автоматски споено мислење:


Primer swing kompresorot na daikin spusta nisko pod 200w ( duri I Kaj najeftinite modeli)I nemora Da bide twin.- mana MU e sto nema poniska prva fan brzina I doaga kako ladno.
Toshiba suzumi 250w min ama ima na auto poniski fan brzini ( raboti so brzini na fan pod prva)- I e taman
Hansolot so 110w min sampion e.
FH 25. 270w min vo prva - nisto posebno a ima twin kompresor.
Ne razbiram komu e potrebna modulacija od 110 ili eve 200W a kupil klima 3.5 - ka za da gree vo 30 m2, a sobata e 7.5 x 4m. Kako će ja gree ovaa prostorija na super low brzina i 110W? Samo na 2 m od klimata će bide o.k.Za mali prostori da, ama za tamu i ne treba 3.5 klima. Eve gledam mojava Tundra okolu 0 C vo prva brzina na 5 m za zadadena 24 ne može da napravi poveće od 22C i troši 490W, na brzina pogore pravi 24C i vleče 450W. Zaklučok deka mene vo vaa prostorija so gornite dimenzii i ne mi vrši rabota poniska modulacija. Tundrata odi do 400W, poniska i ne bi bila prijatna na pogolema brzina.
Na ladenje e druga prikazna, tamu veće e poželna poniska modulacija. Taka e kaj Tundrata stoi deka spušta do 300W, dali e taka će vidime na leto.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Кога веќе пишувате потрошувачка, пишете и подесена температура, кај мене пример девојка ми кога не е тука паѓа потрошувачката од 1300 на 600, затоа што е подесена на 25 или 26, а јас ја спуштам на 23 мин.
Фан 3 или 4.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
4ta brzina na FH e dosta bucna . Do 3ta se tripi 1-2 taman. Samo golema mana e auto fanot. Na tolku skap model so dalecinskoto Da vrtis ne e toa toa.
Kaj mene raboti na auto fan 3-4 ta ne mi trebaat.
Автоматски споено мислење:


Primer swing kompresorot na daikin spusta nisko pod 200w ( duri I Kaj najeftinite modeli)I nemora Da bide twin.- mana MU e sto nema poniska prva fan brzina I doaga kako ladno.
Toshiba suzumi 250w min ama ima na auto poniski fan brzini ( raboti so brzini na fan pod prva)- I e taman
Hansolot so 110w min sampion e.
FH 25. 270w min vo prva - nisto posebno a ima twin kompresor.
Hansolot so 110w min sampion e.
Znaci znaat - mozele da napravat niska modulacija,togas oti ne go primenat na KRUNATA,AMBEROT, a toa ne go naznacuvaat,pa kako nie ke im veruvame na tehnickite podatoci, nie kako musterii gubime doverba vo se sto e kinesko,zatoa velime japonsko si e japonsko.Primer imase i so Mideja ,na Joza od Srbija,pa site klimi gi zamena so FJ , mislam bea 4 18
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Здраво бате @Паланчански . на исклучено далечинско држи плус и свингот(види пак во упатството мислам така беше), треба да трепне двапати и пушти го, успат наштелувај го и хотизонталниот да биде мануелен исто така) и хоризонталните перки насочи ги да тераат до најдалечната
Taka e.
Dvata swinga i vert. i horizontalniot se otklucuvaat na ist nacin.
Dalecinskoto mora da bide OFF.
I se drzat Swing i + kopceto nekolku sekundi dur ne trepne swingot.
IMG_20200105_153214.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom