Најекономично греење (затоплување)

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
за инвертер не треба трофазна. Треба појаки осигурачи (ако се послаби од 16 ампери) и појачување согласно осигурачите и на каблите. Ова само електричар оти секоја јачина/ампеража си има своја специфика.
Znam deka ne treba trofazna za inverter. Ali koga vekje menjam instalacija poarno e da stavam trofazna otkolku monofazna. Imam covek u familija sto razbira i meste instalacii taka da ne e problem toa.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.118
Поени од реакции
4.883
за инвертер не треба трофазна.
Tocno za inverter klimite ne treba trofazna struja NO dokolku vo obijektot kade sto se namesteni klimite ima trofazna struja mnogu podobro e bidejki ke se rasteretat fazite nema site klimi da se na edna faza zatoa e podobro trofazna struja za da se rasporedat potrosuvacite i da ima pomalo opteretuvanje.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Инвертер е СМЕШНО оптоварување за струјата, да не забегуваме со муабетите, Значи трошат 3.5киве 500W до кај 1500W, евееееентуално докај 2200W може да повлечат некои модели.

Фенот со кој се суши жена ти коса е 2000W, панелка е 2500W, Нутри булет е 900W!!! Шпорет има? Епа 2000W... Правосмукалка? 1200-2600W е таа.

А за нив пазиш „каде ја уклучуваш“? Не. Не се замараш. А за 800W инвертер ќе се замараш!? И тоа со новиве со исфилтриран напон, со инвертирачки склоп и DC мотори мазен напон вадат и не оптеретуваат ништо посебно кон мрежата. Немаат ни пикови на старт, како што ОН ОФ клими имаат заради нивните AC мотори.


Итн. Многу муабети за небитна ствар. Апсолутно му треба нова инсталација со 16-24 осигурачи, и трофазен довод. Ама не заради инвертерите, туку за општ добробит на жителите во објектот и сигурност при употреба на различните потрошувачи и тоа пред се довод трофазен за штекерот и за бојлерот. Климата е небитен потрошувач во едно домаќинство.


П.С: Повеќе ќе придонесеш со ставање на добри 2700-3000К лед сијалици НАСЕКАДЕ низ куќата, отколку да се замараш со друго. Зошто 60-100W по сијалица од обичнине, си се собира како ништо докај 1KW за заебанција и осветлување во куќа. А со 2700-3000К ледови од 10-13W стига докај 100W што е цел киловат растеретување. Ете ти ја климата беспари да работи. :)
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@FlegmaFX @PticaSelica
Od kade pa sega deka treba da razgleduvam isplatlivost na fasada? Jas iskreno ne ni go gledam od finansiska gledna tochka neshtovo tuku od seopshto zgolemuvanje na udobnosta na ziveenje. Ne ni sum razmislil iskreno dali ke mi se isplati nekogas fasadata nitu pa iskreno mi e gajle. Da, moite dolu isto samo dve sobi great, sestra mi zivee stranstvo i ne veruvam deka ke se vrati nekogash i razmisluvam dali moze samo edna polovina od kukjava da izoliram, poshto na prviot sprat nema nikakva potreba da se stava izolacija ama mi kazaa deka ke izgleda grdo toa.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.118
Поени од реакции
4.883
@mdeni prasanje do tebe eve da receme nekoj koristi 3 klimi inverter pritoa ima monofazna a ne trofazna struja znaci edna faza so glaven osigurac od 63 amperi a drugite osiguraci se 32 amperi i vo kukata vo razvodnata tabla 16 amperski osiguraci e sega po nekoja logika koga ke se vklucat site 3 klimi osiguracot od 63 amperi ke pregori vistina ili ne ? ? ?
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Od kade pa sega deka treba da razgleduvam isplatlivost na fasada?
Затоа што наместо фасада можеш да си наместиш парно со современ котел, со мешачки вентили, со триста чуда и капак на се можеш и соларни панели за топла вода па пак да си имаш удобност на живеење.
Ама ти си знаеш.

Едно е фасада со стиропор, друго со камена волна, трет момент е дограмата, четврт олуците, петти окапниците околу прозори итн.
Фасадата е сериозен зафат. Ама ај сега да не филозофираме напразно..
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
@mdeni prasanje do tebe eve da receme nekoj koristi 3 klimi inverter pritoa ima monofazna a ne trofazna struja znaci edna faza so glaven osigurac od 63 amperi a drugite osiguraci se 32 amperi i vo kukata vo razvodnata tabla 16 amperski osiguraci e sega po nekoja logika koga ke se vklucat site 3 klimi osiguracot od 63 amperi ke pregori vistina ili ne ? ? ?
63A и 200в се 12кв. 3 клими би повлекле околу 5-6кв во максимална потрошувачка.
 
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
@mdeni prasanje do tebe eve da receme nekoj koristi 3 klimi inverter pritoa ima monofazna a ne trofazna struja znaci edna faza so glaven osigurac od 63 amperi a drugite osiguraci se 32 amperi i vo kukata vo razvodnata tabla 16 amperski osiguraci e sega po nekoja logika koga ke se vklucat site 3 klimi osiguracot od 63 amperi ke pregori vistina ili ne ? ? ?
Neka jedna klima povuče max 2kW, to je 2.000[W]/220[V]=9[A] po klimi. Ako pričamo o JAKIM klimama 12-cama. Midea Mission i Gree Viola povuku max 1.4W, ne znam za Amber, on je sigurno 2-3kW, tj 9A-13.5A. Tošiba Daiseikai 10 povuče max 1800W, Suzumi 16+ 2kW, Fujitsu svaka 12-ca 2kW, Nocria 3kW, itd...

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.194
Поени од реакции
3.577
Neka jedna klima povuče max 2kW, to je 2.000[W]/220[V]=9[A] po klimi. Ako pričamo o JAKIM klimama 12-cama. Midea Mission i Gree Viola povuku max 1.4W, ne znam za Amber, on je sigurno 2-3kW, tj 9A-13.5A. Tošiba Daiseikai 10 povuče max 1800W, Suzumi 16+ 2kW, Fujitsu svaka 12-ca 2kW, Nocria 3kW, itd...

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
Amberot na ekstremno ...povlekuva i nad 2.5kw. Snaga e ..nema muabet...
Pozzz i srekna 2020 ,so pomalce problemi so klimive :)
 
D

Deleted member 12196

Гостин
@mdeni prasanje do tebe eve da receme nekoj koristi 3 klimi inverter pritoa ima monofazna a ne trofazna struja znaci edna faza so glaven osigurac od 63 amperi a drugite osiguraci se 32 amperi i vo kukata vo razvodnata tabla 16 amperski osiguraci e sega po nekoja logika koga ke se vklucat site 3 klimi osiguracot od 63 amperi ke pregori vistina ili ne ? ? ?
Осигурувачот не се постава да го заштитува потрошувачот, туку кабелот. Не знам од каде сега најде дополнителни осигурувачи (32А) помеѓу главниот (63А) и крајниот (16А). Прописот се знае. После главниот осигурувач оди кабел од 6 мм² до внатрешната табла. Тука се поставаат осигурувачи од 25А и 16А за каблите од 2,5 мм² и 1,5 мм². Тоа е целата процедура. Бидејќи сите штекери се заштитени со 25А осигурувач, ние немаме (и нема потреба) осигурувач од 16А. Значи дека климата ја вклучуваме на 25А осигурувач. Барем такви беа некогашните прописи, не верувам дека сега нешто е променето.

Осигурувач од 63А ќе прегори само во случај ако во штекерот вклучиме арматура десетка (под услов кабелот да не се стопи). Нема потрошувач кој ќе повлече толкава ампеража. Но факт е дека на осигурувач од 63А нема директни потрошувачи, после него секогаш се поставаат послаби осигурувачи.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.118
Поени од реакции
4.883
Осигурувачот не се постава да го заштитува потрошувачот, туку кабелот. Не знам од каде сега најде дополнителни осигурувачи (32А) помеѓу главниот (63А) и крајниот (16А). Прописот се знае. После главниот осигурувач оди кабел од 6 мм² до внатрешната табла. Тука се поставаат осигурувачи од 25А и 16А за каблите од 2,5 мм² и 1,5 мм². Тоа е целата процедура. Бидејќи сите штекери се заштитени со 25А осигурувач, ние немаме (и нема потреба) осигурувач од 16А. Значи дека климата ја вклучуваме на 25А осигурувач. Барем такви беа некогашните прописи, не верувам дека сега нешто е променето.

Осигурувач од 63А ќе прегори само во случај ако во штекерот вклучиме арматура десетка (под услов кабелот да не се стопи). Нема потрошувач кој ќе повлече толкава ампеража. Но факт е дека на осигурувач од 63А нема директни потрошувачи, после него секогаш се поставаат послаби осигурувачи.
Druze 63 amperi tie se glavnite osiguraci potoa idat 32 amperi pa 16 amperski taka da tocno 63 amperi tie osiguraci se glavni pred broiloto a nad broiloto odat 32 amperski osiguraci i vnatre vo razvodnata tabla vo kukata / stanot 16 amperski i 20 amperski.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom