Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Slobodno možeš da ja gasiš preku noć, so toa što kaj 5 ili 5 i 30 na eftina tarifa da ja puštaš, pomalce će ti potroši otkolku da raboti cela noć. Za tie 2 ili 1 i pol časa do 7 časot pomalce će potroši otkolku daraboti celo vreme, a će si ja vratiš baranata T. Ova koga e suvo vreme funkcionira, ako e vlažno i studeno ne.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
440
Поени од реакции
718
Slobodno možeš da ja gasiš preku noć, so toa što kaj 5 ili 5 i 30 na eftina tarifa da ja puštaš, pomalce će ti potroši otkolku da raboti cela noć. Za tie 2 ili 1 i pol časa do 7 časot pomalce će potroši otkolku daraboti celo vreme, a će si ja vratiš baranata T. Ova koga e suvo vreme funkcionira, ako e vlažno i studeno ne.
Imam aplioacija sledam.struja kako trosi sekoj den. Gledam koga ja palis gasis poveke vo denot trosi trojno poveke od kolku da j pustis ednas i da raboti preku denot.. toa e vo red i sfakam...ama pobitno e mi suviot vozduh da go resam... Pa zatoa ja gasam pred spienje provetruvam i jas puskam koga si idime od rabota prosecno mi raboti od 16 h do 1 vecet. Sabajle ne ja puskam posto vo gevgelija pak ke pretrpis nekoe utro za da nemas golema smetka.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Imam aplioacija sledam.struja kako trosi sekoj den. Gledam koga ja palis gasis poveke vo denot trosi trojno poveke od kolku da j pustis ednas i da raboti preku denot.. toa e vo red i sfakam...ama pobitno e mi suviot vozduh da go resam... Pa zatoa ja gasam pred spienje provetruvam i jas puskam koga si idime od rabota prosecno mi raboti od 16 h do 1 vecet. Sabajle ne ja puskam posto vo gevgelija pak ke pretrpis nekoe utro za da nemas golema smetka.
Posto se zalis samo za navecer na spienje edno ili dve vakvi fiksiraj blisku do vasite glavi vo spalna i uzivaj...
[US$9.99 80% OFF]Xiaomi VH 420ML USB Desktop Humidifier Skin Care from Health & Beauty on banggood.com
Naracano mi e uste ne mi e stignato pa nemozam licno iskustvo da spodelam za istovo i se vodam spored kritikite na drugite sto go imaat..
Ona sto imam i koristam e soben ovlaznuvac, najgolemiot na Gorenje i znacajno pomaga osobeno koga e suvo i ladno vreme. Ubavo bi bilo da imas merac za vlaznost na vozduh tzv higromer i bi znael kolku ti e vlaznosta vo prostorijata. Ispod 35% vlaznost veke pocnuva da smeta na poveketo, na osetlivite i pod 40% im e suv vozduhot koj vo princip ne ja izgubil vlagata tuku so toplinata go zgolemil kapacitetot na apsorpcija ama da ne se povtarame diskutirano e za toa na temava i lani i preklani razbaraj..
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Не е дали климата има грејачи или не. Нордиските варијанти на клими имаат сосема поинакви компресори и поинакви перформанси. Главната преднот е тоа што можат да издржат на ниски температури без да губат од моќноста.

А вградувањето на грејач нема во никој случај да ти ја направи климата нордиска, може со тоа само да се залажите
Не е баш така да сите рекламирани Нордсиски клими имаат посебни компресори, рекламата е едно реалноста друга, Mitsu FHVE i Mitsu FHVEHZ е класичен пример за реклама на грејачи, пошто исти компресори имаат со VE а VEHZ има плус само грејач. Има уште некои некои ситни разлики, во тацната, заштитната мрежа на надворешната (кај VEHZ e metalna а пластична кај VE) и нормално друга електроника заради грејачот и појачаните Hz на комресорот кај VEHZ...ама ништо нема од Зубадан тука и во муабетот дека имаат друг компресор....Само ради реклама VEHZ се поскапи (заради грејачот) а тоа Z на крајот не го ставиле за ради ZORO нели ? :)

Eve ja sporedbata po PartLista (Различните компоненти се обележани со црвено...а со жолто ви е подвлечен компресорот за да знаеме кој лаже)
Добро бе, не ти е срам да лажеш дека VEHZ има само греач „и поинаква тацна“ кога добро знаеш дека има и поинаков компресор?
Едно време и ја бев излажан од овие ознаки и реклами и можев да се заколнам дека VEHZ имаат двостепени компресори, ама испадна поинаку и длабоку сум бил излажан од тие нивни реклами.
Zubadan ili dvostepena kompresija ke vidite samo vo Toplnskite Pumpi воздух-вода но и таму ке ги дочека Грее со Версати3 серија 3 моделот и трипати пониска цена....крстените им VEHZ VEH и осталите им климички модели до -20/25C имаат само додадени грејачи за да се многу поскапи.
Sporedba VE so VEHZ_001.jpg

VEHZ моделот има тацна со многу отвори, па нема DrainSocket(цуцла), Цуцла има кај VE моделот со едно отворче за конденз.
8.jpg
9.jpg
Додаден гречај на тацна(на компресорот не се гледа дали има), пластичната мрежичка е сменета со метална....и тоа е тоа за да моделот биде 500евра поскап.
1.jpg 3.jpg 2.jpg

Za FH35VEHZ ima i test od finskata test laboratorija VTT, testo e do -30, FHVEHZ 3.5kw ke ja sporedam so Amber 2.5kw za da bide pojasno koja klima e ZORO :)
Testovite se ovde https://www.scanoffice.fi/vttn-testiraportit-ilmalampopumppuvertailu/
Prvo Mitsubishi
Mitsubishi Electric MSZ-FH35VE + MUZ-FH35VEHZ (3,3kw na -15)
fh35_kayra.jpg

A eve i Gree Amber GWH09YD – S6DBA2A/I + GWH09YD – S6DBA2A/O
so prosecni 3.7Kw na -15 :)
Штета што немаат објавен тест од Амбер 3.5...тек тогаш ке беше јасно ко је јачи :)
Amber9.jpg



Amber2.5kw.jpg
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Ko velam jas deka Toso Suzumito ke si go pram polu NORDIC za Bitolski uslovi,samo so grac,bez promeni vo softverot,vi e se cudite,neka gi topi stalaktitite pod nadvoresnata he he
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
1577650461923.png
Дали некој има користено ваков калорифер, колку простор со него загревал и дали е задоволен?
ROWENTA IR5010F1, 2000W
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ko velam jas deka Toso Suzumito ke si go pram polu NORDIC za Bitolski uslovi,samo so grac,bez promeni vo softverot,vi e se cudite,neka gi topi stalaktitite pod nadvoresnata he he
Na srpskive forumi ima eden lik koj e distributer na Toshiba za Srbija...
Zoxor.jpg
a koga on ja svatil fintata so grejacite pa na svoite 3 Daisekai im ugradil grejaci i gi napravi ND jasno e dali se potrebni, nepotrebna e samo cenata da za modelot so grejacite platis navodno Nordic model a cenata +500 evra....grejacot nekosta ni 20evra. Sea realno likov e expert i moze da gi postavi tie grejaci kako sto stoi vo upatstvoto, ama treba da se izbusat (mislam) 12 dupki za da se postavi grejacot vo tacnata, i kompllicirano ispagja vo nasi uslovi koga ni grejac imaat nitu nekogas go namestile, zatoa mnogu poednostavno im e da im da trubat deka ne ti treba grejacot, uzput nekoj megafon ke najmat za toa i resile problem.
Zoxor grejaci1.jpg
7756a44d54a839f655158380f98297e5.jpg 23a24a4fa2a25f8b55fdb373f7d9acbf.jpg

A eve kako izgleda koga imas i nemas grejac...sporedba Viola i Fujitsu LU
Smrznati.jpg
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Na srpskive forumi ima eden lik koj e distributer na Toshiba za Srbija...
Прегледај го приврзокот 226647
a koga on ja svatil fintata so grejacite pa na svoite 3 Daisekai im ugradil grejaci i gi napravi ND jasno e dali se potrebni, nepotrebna e samo cenata da za modelot so grejacite platis navodno Nordic model a cenata +500 evra....grejacot nekosta ni 20evra.
Прегледај го приврзокот 226648
Прегледај го приврзокот 226649Прегледај го приврзокот 226650

A eve kako izgleda koga imas i nemas grejac...sporedba Viola i Fujitsu LU
Прегледај го приврзокот 226651
A ovaj e Zohor so 6 parcina Daisekai 10 ima doma niz cela kuka instalirano,si naprail coekot Nordic verzija bez softver-subo
Автоматски споено мислење:

Виола после дефрост, лу пред дефрост.
tocno
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
A ovaj e Zohor so 6 parcina Daisekai 10 ima doma niz cela kuka instalirano,si naprail coekot Nordic verzija bez softver-subo
Netocno
Daisekai serija 10 seuste ne e ni proizvedena poslednata verzija e 9ka
Zoxor ima Daisekai 6ta serija
Zoxor 6 Daisekai.jpg
a moze da se 6 komada kako sto kazuvas kaj nego instalirani, 3 bea na slikata zatoa i 3 napisav, nebitno, mrazulcite se gledaat i nspisal deka ke treba da gi pusti grejacite, za gjabe ne gi stavil. Problemot e sto lesno ne se mestat, treba 12dupki da se izbusat za da go fiksira grejacot, treba stegi da imas i od niv da netece voda.
Dupki1.jpg
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Не е баш така да сите рекламирани Нордсиски клими имаат посебни компресори, рекламата е едно реалноста друга, Mitsu FHVE i Mitsu FHVEHZ е класичен пример за реклама на грејачи, пошто исти компресори имаат со VE а VEHZ има плус само грејач. Има уште некои некои ситни разлики, во тацната, заштитната мрежа на надворешната (кај VEHZ e metalna а пластична кај VE) и нормално друга електроника заради грејачот и појачаните Hz на комресорот кај VEHZ...ама ништо нема од Зубадан тука и во муабетот дека имаат друг компресор....Само ради реклама VEHZ се поскапи (заради грејачот) а тоа Z на крајот не го ставиле за ради ZORO нели ? :)

Eve ja sporedbata po PartLista (Различните компоненти се обележани со црвено...а со жолто ви е подвлечен компресорот за да знаеме кој лаже)

Едно време и ја бев излажан од овие ознаки и реклами и можев да се заколнам дека VEHZ имаат двостепени компресори, ама испадна поинаку и длабоку сум бил излажан од тие нивни реклами.
Zubadan ili dvostepena kompresija ke vidite samo vo Toplnskite Pumpi воздух-вода но и таму ке ги дочека Грее со Версати3 серија 3 моделот и трипати пониска цена....крстените им VEHZ VEH и осталите им климички модели до -20/25C имаат само додадени грејачи за да се многу поскапи.
Прегледај го приврзокот 226632

VEHZ моделот има тацна со многу отвори, па нема DrainSocket(цуцла), Цуцла има кај VE моделот со едно отворче за конденз.
Прегледај го приврзокот 226635
Прегледај го приврзокот 226636
Додаден гречај на тацна(на компресорот не се гледа дали има), пластичната мрежичка е сменета со метална....и тоа е тоа за да моделот биде 500евра поскап.
Прегледај го приврзокот 226637Прегледај го приврзокот 226638Прегледај го приврзокот 226639

Za FH35VEHZ ima i test od finskata test laboratorija VTT, testo e do -30, FHVEHZ 3.5kw ke ja sporedam so Amber 2.5kw za da bide pojasno koja klima e ZORO :)
Testovite se ovde https://www.scanoffice.fi/vttn-testiraportit-ilmalampopumppuvertailu/
Prvo Mitsubishi
Mitsubishi Electric MSZ-FH35VE + MUZ-FH35VEHZ (3,3kw na -15)
Прегледај го приврзокот 226641

A eve i Gree Amber GWH09YD – S6DBA2A/I + GWH09YD – S6DBA2A/O
so prosecni 3.7Kw na -15 :)
Штета што немаат објавен тест од Амбер 3.5...тек тогаш ке беше јасно ко је јачи :)
Прегледај го приврзокот 226642



Прегледај го приврзокот 226640
sega mitsu kaj LN serijat se opameti :) i vo LN do -15 stava poslabi kompresori a vo nordik LN do -25 pojaki kompresori
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Eve decki povelete. Gi chekav temperaturive za da slikam i da postiram.... Imajte go ova predvid sleden pat koga ke se podsmevate so nekoja klima deka pravela cesti defrosti, kako shto pravat moite WN35ki. Aj so red....
Eve slika od temperaturata na podot vo prostorot pod klimata vo spalnata, odma do glavata kaj shto spijam..... I toa ne e ni kojznae kolkav minus nadvor....
Screenshot_20191229_230258_com.android.gallery3d.jpg
Eve kolku e temperatura vo sosednata soba koja ne se gree. 7 stepeni na krevet, 3 stepeni na pod... Screenshot_20191229_230254_com.android.gallery3d.jpg Screenshot_20191229_230248_com.android.gallery3d.jpg
I najubavoto na kraj, momentalna temperatura vo poslednata soba.....
Screenshot_20191229_230240_com.android.gallery3d.jpg
Eve zoshto klimava vo spalna buvtat na maksimum celo vreme i zoshto mozam samo da sanjam jas deka ke gi rabotam na AutoFan klimite...... Na edniot kraj od sobata, 16 stepeni na pod, na drugiot 10..... Moram se shto e vo moja mokj da napravam i da stavam izolacija pod itno. Ne 10ka, 50ka mi treba mene.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.123
Поени од реакции
4.924
Eve decki povelete. Gi chekav temperaturive za da slikam i da postiram.... Imajte go ova predvid sleden pat koga ke se podsmevate so nekoja klima deka pravela cesti defrosti, kako shto pravat moite WN35ki. Aj so red....
Eve slika od temperaturata na podot vo prostorot pod klimata vo spalnata, odma do glavata kaj shto spijam..... I toa ne e ni kojznae kolkav minus nadvor....
Прегледај го приврзокот 226667
Eve kolku e temperatura vo sosednata soba koja ne se gree. 7 stepeni na krevet, 3 stepeni na pod... Прегледај го приврзокот 226668Прегледај го приврзокот 226669
I najubavoto na kraj, momentalna temperatura vo poslednata soba.....
Прегледај го приврзокот 226670
Eve zoshto klimava vo spalna buvtat na maksimum celo vreme i zoshto mozam samo da sanjam jas deka ke gi rabotam na AutoFan klimite...... Na edniot kraj od sobata, 16 stepeni na pod, na drugiot 10..... Moram se shto e vo moja mokj da napravam i da stavam izolacija pod itno. Ne 10ka, 50ka mi treba mene.
Koja cena go zema termometarov i od kade ?
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
@Fikshe1989
Братче ти имаш страшни загуби. Она еркер е?
Кај вратана 3 степени е ужас!! Да не ти тиши случајно? Ѕидон под 1 степен? Абе ај бегај таму!
Точен е термометарот?
Земи измери на себе. Види дали имаш 36,5
Ама сепак...

Чудо е и што воопшто успева да стопли климата.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Koja cena go zema termometarov i od kade ?
Od AliExpress ama nemozam da se setam kolku pari.
@Fikshe1989
Братче ти имаш страшни загуби. Она еркер е?
Кај вратана 3 степени е ужас!! Да не ти тиши случајно? Ѕидон под 1 степен? Абе ај бегај таму!
Точен е термометарот?
Земи измери на себе. Види дали имаш 36,5
Ама сепак...

Чудо е и што воопшто успева да стопли климата.
se e tochno kako shto gledash, i da ne e, maksimum 3 stepeni moze da greshi termometarov i da pokazuva 3 stepeni ponisko nego shto e, ama kako shto gledash vo situacijava treba 10 stepeni da greshi za da ne e kritichna situacijata, a ne greshi tolku. Erker e, da. Ne mi e jasna mene celava situacija, mozebi e ova normalno za neizolirana kukja ama poshto pred da se zenam i pred da se osamostojam ne sum se zamaral za vakvo raboti, ne sum znael deka tolku komplicirano znae da bide toplenjeto na zima.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom