Најекономично греење (затоплување)

Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Na kolku stepeni ja pustas - rabotis klimata i dali imas greaci na kompresor i kondez ?
[/QUOTE]
Има има, 2011 само на греачи се мислеше ;)
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Na kolku stepeni ja pustas - rabotis klimata i dali imas greaci na kompresor i kondez ?
[/QUOTE]
Dali ke ja pustam 25 ili 30 toa ne mi e vazno,taa mozam na bilo koj nacin da si ja steluvam temperatturata da mi ja dtrzi 23 kolku jas so mi e porebno.Auto fanot ne go koristam zatoa ako i zadadam 23 a taja ke dzi 23 ama ke duva so pojak izduv na primer so 40 stepeni i ke ja drzi 23 ,a vaka si ja steluvam so brzinite (5 gi ima + HI POVER kako 6 brzina ) i so hi pover si igram vkluceno brzina pogore brzina podolu, so toa sto izduvot go drzam na pomalku obrtaj na ventilatorot,so sto dobivam pojaka temprtura 50-60,dava pogolem komoditet i vo poslednoto kose vo prostorijata zrtvuvaki del od COP za komfor,taka da mene voopsto ne mi e potrebno j feel funcija.
Greac na tacna nemam,zato sakam da ti kupam,za da ja napram NORDIC vezija na toshiba,ama ke si go povrzam sam preku prekidac,ke si go palam gasam prema potrebata,ubo e da go imam za Bitolska zima,za da si ja cistam koga ke fati golemi mrazulci ,i taka mi e dostapna na 2m visina mi e,gumickite se izvaeni,teci na zemja vodata.
Vo odnos na greacot na kompresor,neznam dali ima,no ke napomenam ova.Na -15 vo miruvanje na meracot pokazva deka trosi 5w,kako i na 10 stepeni isto 5w.Od ova zaklucuvam deka dokolku ne e ova potrosuvacka od elektronikata togas deka nema greac,a dokolku go ima pak toj se vklucuva so startuvanjeto na klimata,pri neizinoto miruvanje posle startot od okolu 3-5 min.
Ako Ve interesira nesto dopolnitelno slobodno prasaj.
Автоматски споено мислење:

Na kolku stepeni ja pustas - rabotis klimata i dali imas greaci na kompresor i kondez ?
Има има, 2011 само на греачи се мислеше ;)
[/QUOTE]
Mozi e masloto kvalitetno (sinteticko)vo kompresorot,pa mozi da startuva i bez greac
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Na kolku stepeni ja pustas - rabotis klimata i dali imas greaci na kompresor i kondez ?
Dali ke ja pustam 25 ili 30 toa ne mi e vazno,taa mozam na bilo koj nacin da si ja steluvam temperatturata da mi ja dtrzi 23 kolku jas so mi e porebno.Auto fanot ne go koristam zatoa ako i zadadam 23 a taja ke dzi 23 ama ke duva so pojak izduv na primer so 40 stepeni i ke ja drzi 23 ,a vaka si ja steluvam so brzinite (5 gi ima + HI POVER kako 6 brzina ) i so hi pover si igram vkluceno brzina pogore brzina podolu, so toa sto izduvot go drzam na pomalku obrtaj na ventilatorot,so sto dobivam pojaka temprtura 50-60,dava pogolem komoditet i vo poslednoto kose vo prostorijata zrtvuvaki del od COP za komfor,taka da mene voopsto ne mi e potrebno j feel funcija.
Greac na tacna nemam,zato sakam da ti kupam,za da ja napram NORDIC vezija na toshiba,ama ke si go povrzam sam preku prekidac,ke si go palam gasam prema potrebata,ubo e da go imam za Bitolska zima,za da si ja cistam koga ke fati golemi mrazulci ,i taka mi e dostapna na 2m visina mi e,gumickite se izvaeni,teci na zemja vodata.
Vo odnos na greacot na kompresor,neznam dali ima,no ke napomenam ova.Na -15 vo miruvanje na meracot pokazva deka trosi 5w,kako i na 10 stepeni isto 5w.Od ova zaklucuvam deka dokolku ne e ova potrosuvacka od elektronikata togas deka nema greac,a dokolku go ima pak toj se vklucuva so startuvanjeto na klimata,pri neizinoto miruvanje posle startot od okolu 3-5 min.
Ako Ve interesira nesto dopolnitelno slobodno prasaj.
Автоматски споено мислење:


Има има, 2011 само на греачи се мислеше ;)
[/QUOTE]
Mozi e masloto kvalitetno (sinteticko)vo kompresorot,pa mozi da startuva i bez greac



[/QUOTE]
isklucija na primer na -10 ke vidis kolku trosi kompresorot okolu 30w
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Dali ke ja pustam 25 ili 30 toa ne mi e vazno,taa mozam na bilo koj nacin da si ja steluvam temperatturata da mi ja dtrzi 23 kolku jas so mi e porebno.Auto fanot ne go koristam zatoa ako i zadadam 23 a taja ke dzi 23 ama ke duva so pojak izduv na primer so 40 stepeni i ke ja drzi 23 ,a vaka si ja steluvam so brzinite (5 gi ima + HI POVER kako 6 brzina ) i so hi pover si igram vkluceno brzina pogore brzina podolu, so toa sto izduvot go drzam na pomalku obrtaj na ventilatorot,so sto dobivam pojaka temprtura 50-60,dava pogolem komoditet i vo poslednoto kose vo prostorijata zrtvuvaki del od COP za komfor,taka da mene voopsto ne mi e potrebno j feel funcija.
Greac na tacna nemam,zato sakam da ti kupam,za da ja napram NORDIC vezija na toshiba,ama ke si go povrzam sam preku prekidac,ke si go palam gasam prema potrebata,ubo e da go imam za Bitolska zima,za da si ja cistam koga ke fati golemi mrazulci ,i taka mi e dostapna na 2m visina mi e,gumickite se izvaeni,teci na zemja vodata.
Vo odnos na greacot na kompresor,neznam dali ima,no ke napomenam ova.Na -15 vo miruvanje na meracot pokazva deka trosi 5w,kako i na 10 stepeni isto 5w.Od ova zaklucuvam deka dokolku ne e ova potrosuvacka od elektronikata togas deka nema greac,a dokolku go ima pak toj se vklucuva so startuvanjeto na klimata,pri neizinoto miruvanje posle startot od okolu 3-5 min.
Ako Ve interesira nesto dopolnitelno slobodno prasaj.
Автоматски споено мислење:


Има има, 2011 само на греачи се мислеше ;)
Mozi e masloto kvalitetno (sinteticko)vo kompresorot,pa mozi da startuva i bez greac



[/QUOTE]
isklucija na primer na -10 ke vidis kolku trosi kompresorot okolu 30w
[/QUOTE]
mozi,ke probam ako dojdi -10, a dali bi trosela i dokolku raboti na-10 ili avtomatski se bi se isklucila pri rabota,dokolku e greenjeto preku namotkite
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Mozi e masloto kvalitetno (sinteticko)vo kompresorot,pa mozi da startuva i bez greac
isklucija na primer na -10 ke vidis kolku trosi kompresorot okolu 30w
[/QUOTE]
mozi,ke probam ako dojdi -10, a dali bi trosela i dokolku raboti na-10 ili avtomatski se bi se isklucila pri rabota,dokolku e greenjeto preku namotkite
[/QUOTE]
ako ti e isklucena kolku e poniska temperaturata tolku poveke bi trebalo da trosi na -15 ima trgano po 35w i nadvor klimata(kompresorot) tivko zui
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
isklucija na primer na -10 ke vidis kolku trosi kompresorot okolu 30w
mozi,ke probam ako dojdi -10, a dali bi trosela i dokolku raboti na-10 ili avtomatski se bi se isklucila pri rabota,dokolku e greenjeto preku namotkite
[/QUOTE]
ako ti e isklucena kolku e poniska temperaturata tolku poveke bi trebalo da trosi na -15 ima trgano po 35w i nadvor klimata(kompresorot) tivko zui
[/QUOTE]
Pa super ,znaci ako raboti togas bi trebalo da ne trosat namotkite na -15, so znaci i taka toj raboti a jas ne ja isklucuvam pod 0 vo red e greacot ne mi trosi,taka da Klime da ne se plasi od gracite na kompresor.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
D

Deleted member 12196

Гостин
Македонски експерти: прават нордик варијанти од клими со вградување грејачи. Зошто бе вакви глупости?
Затоа што кај мене ноќеска температурата падна на -10°. А деновиве се најавува уште постудено време. Кога ќе замрзне климата, тогаш ќе видиме дали се потребни или не се потребни греачи.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.842
Поени од реакции
7.619
Затоа што кај мене ноќеска температурата падна на -10°. А деновиве се најавува уште постудено време. Кога ќе замрзне климата, тогаш ќе видиме дали се потребни или не се потребни греачи.
Не е дали климата има грејачи или не. Нордиските варијанти на клими имаат сосема поинакви компресори и поинакви перформанси. Главната преднот е тоа што можат да издржат на ниски температури без да губат од моќноста.

А вградувањето на грејач нема во никој случај да ти ја направи климата нордиска, може со тоа само да се залажите
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Modulacija izminative 24h!
Zadadena 24C okolu 20h pojacana na 25C.
Vnatresna konstantno okolu 23C..
Ona sto zaboravam da navedam e deka se remeti klimata povremeno so otvoranje za push pauza na prozorot koj e tocno pod nea..
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
440
Поени од реакции
718
Da prasam ovde velite deka ne ja gasite klimata cela zima.. jas l spijam vo prostorija so nea i se cuvstvuva suviot vazduh maksimalno... Sto pravite koga spiete vo prostorija so klima i ne ja provetruvate sobata dali ima nekoa opcija na nea da go procisti vozduhot ili da se otvori prozor ama togas raboti klimama?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Da prasam ovde velite deka ne ja gasite klimata cela zima.. jas l spijam vo prostorija so nea i se cuvstvuva suviot vazduh maksimalno... Sto pravite koga spiete vo prostorija so klima i ne ja provetruvate sobata dali ima nekoa opcija na nea da go procisti vozduhot ili da se otvori prozor ama togas raboti klimama?
И ние спиеме во соба каде што има клима!
Обично е на аутофан и ја смалуваме на 19-20 степени, немаме некои особени проблеми. Наутро и преку ден отвараме прозор по 5 мин да се проветри, а онака врата е цело време отворена накај дневната, така да не чувствувам некоја особена сувост на воздухот.
Не се плаши да проветруваш, го губиш делумно топлиот воздух, ама не се губи акумулираната топлина во просторијата.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
440
Поени од реакции
718
Fala. Jas spiev so klimata da raboti edna nedela... I so zenata od suviot vpzduh pocnacme so kaslici slajmovi i nemozeme da se opravime 10 dena. Jas isto i ona imame spieno cel zivot Nastudeno i sega izgleeda ne ni gogi spienjeto so klima... Potoa ja gasev pred spienje i provetruvav dvata prozotvi na promaja i cela soba da se izladi.. taka spieme na studeno i nemame problemi...znam deka klimata treba da raboti non stop da ne trosi struja i e podobro za nea zatoa baram anlternatino resenie
 

Kajgana Shop

На врв Bottom