Најекономично греење (затоплување)

Член од
26 декември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Мала помош навистина ќе ми беше значајна во однос на советите, купив клима уред ова лето и планирав да ја вметнам во мојата дневна соба.Вешето кафе е вашето искуство за зимско греење. Дали може да биде преку оваа замена на дрво, специјално мојата дневна соба од 17,5 м2. Јас го ценам одговорот и коментарот на сите. Ти благодарам
 
Член од
13 март 2017
Мислења
110
Поени од реакции
182
Мала помош навистина ќе ми беше значајна во однос на советите, купив клима уред ова лето и планирав да ја вметнам во мојата дневна соба.Вешето кафе е вашето искуство за зимско греење. Дали може да биде преку оваа замена на дрво, специјално мојата дневна соба од 17,5 м2. Јас го ценам одговорот и коментарот на сите. Ти благодарам
Ај сега пробај без гугл транслејт.

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
82
Поени од реакции
131
Да замолам некој сопственик на Gree U-Crown да сподели искуство, сметка за струја, задоволни/незадоволни од инвертерот? Фала

Sent from my MI 4W using Tapatalk
Topli premnogu dosega top, vo poladno se nadevam deka ke prodolzi posto e mnogu mojkna. Smetkata ja cekam
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Мала помош навистина ќе ми беше значајна во однос на советите, купив клима уред ова лето и планирав да ја вметнам во мојата дневна соба.Вешето кафе е вашето искуство за зимско греење. Дали може да биде преку оваа замена на дрво, специјално мојата дневна соба од 17,5 м2. Јас го ценам одговорот и коментарот на сите. Ти благодарам
Mozes i na srpski nema problem.
Ova e samo vnatresna od multi ili bi-split ko sto gledam dali planiras i nadvoresna da zemes ili..?
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Да замолам некој сопственик на Gree U-Crown да сподели искуство, сметка за струја, задоволни/незадоволни од инвертерот? Фала

Sent from my MI 4W using Tapatalk
За 28 дена потрошени 210 KW, U-Crown12. Времето не беше многу студено, па ова не ми значи ништо. Ќе видиме како ќе биде кага ќе фати вистинска зима.
Инаку не сум баш задоволен, ама можеби јас не умеам да ја подесам како треба. Поточно речено јас само неколку дена се дружев со климата. Експериментирав малку, нешто научив, нешто не...
Ми работи пали-гаси. Кога ќе вклучи постепено ја зголемува потрошувачката. За 6-7 минути достига некаде до 1200 W, потоа брзо паѓа на 700-800 W, работи така 5-6 минути и исклучува. Се вклучува повторно после 20-30 минути, во зависност од температурата.
Факт е дека не забележав да работи со помалку од 600 W.
Засега толку. Следниот месец (можеби) ќе известам повторно.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.119
Поени од реакции
4.889
За 28 дена потрошени 210 KW, U-Crown12. Времето не беше многу студено, па ова не ми значи ништо. Ќе видиме како ќе биде кага ќе фати вистинска зима.
Инаку не сум баш задоволен, ама можеби јас не умеам да ја подесам како треба. Поточно речено јас само неколку дена се дружев со климата. Експериментирав малку, нешто научив, нешто не...
Ми работи пали-гаси. Кога ќе вклучи постепено ја зголемува потрошувачката. За 6-7 минути достига некаде до 1200 W, потоа брзо паѓа на 700-800 W, работи така 5-6 минути и исклучува. Се вклучува повторно после 20-30 минути, во зависност од температурата.
Факт е дека не забележав да работи со помалку од 600 W.
Засега толку. Следниот месец (можеби) ќе известам повторно.
Na kolku stepeni ti e namestena klimata i na koja fan brzina ?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.194
Поени од реакции
3.577
За 28 дена потрошени 210 KW, U-Crown12. Времето не беше многу студено, па ова не ми значи ништо. Ќе видиме како ќе биде кага ќе фати вистинска зима.
Инаку не сум баш задоволен, ама можеби јас не умеам да ја подесам како треба. Поточно речено јас само неколку дена се дружев со климата. Експериментирав малку, нешто научив, нешто не...
Ми работи пали-гаси. Кога ќе вклучи постепено ја зголемува потрошувачката. За 6-7 минути достига некаде до 1200 W, потоа брзо паѓа на 700-800 W, работи така 5-6 минути и исклучува. Се вклучува повторно после 20-30 минути, во зависност од температурата.
Факт е дека не забележав да работи со помалку од 600 W.
Засега толку. Следниот месец (можеби) ќе известам повторно.
Za tie 28 denovi i 210te KW, toa tise po 7.5kw na den odnosno 312w na cas, mene ne mi izgleda kako za mnogu.... toa tise okolu 1050denari ...
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.194
Поени од реакции
3.577
А она работи 6-7 минути па исклучува 20-30 минути... Како би протолкувал?

Sent from my MI 4W using Tapatalk
Pa klimata mu e prejaka za kvadraturata...postignuva Temperatura ...i sto da pravi posle.klimata.??da svrti sama.da.ladi ....??
Ako raboti na mala potrosnja na.W ,togas Mozebi nema da isklucuva ama.ke duva 30° vozdux sto e =na ladno...
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Na kolku stepeni ti e namestena klimata i na koja fan brzina ?
Преку ден (најчесто само попладне) 22-23°, преку ноќ 18°. Преку ден фан 2-3, преку ноќ на тивок режим.
Za tie 28 denovi i 210te KW, toa tise po 7.5kw na den odnosno 312w na cas, mene ne mi izgleda kako za mnogu.... toa tise okolu 1050denari ...
За овој месец не е многу. Но температурата само 2-3 пати падна малку под нула. Во глобала беше топло време.
А она работи 6-7 минути па исклучува 20-30 минути... Како би протолкувал?

Sent from my MI 4W using Tapatalk
Прочитај го добро ова!
За 6-7 минути достига некаде до 1200 W, потоа брзо паѓа на 700-800 W, работи така 5-6 минути и исклучува. Се вклучува повторно после 20-30 минути, во зависност од температурата.

Постепено зголемува до 1200, потоа паѓа и 5-6 минути работи со стабилна потрошувачка. Значи работи 12-13 минути па паузира 20-30 минути.
Автоматски споено мислење:

Pa klimata mu e prejaka za kvadraturata...postignuva Temperatura ...i sto da pravi posle.klimata.??da svrti sama.da.ladi ....??
Ako raboti na mala potrosnja na.W ,togas Mozebi nema da isklucuva ama.ke duva 30° vozdux sto e =na ladno...
Очекував дека ќе спушта некаде до 500 W, потоа да исклучува. Имаше овде тврдења (изгледа лажни) дека некои клими работеле со 200-300W, кај мене не е таков случај.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.194
Поени од реакции
3.577
Преку ден (најчесто само попладне) 22-23°, преку ноќ 18°. Преку ден фан 2-3, преку ноќ на тивок режим.
За овој месец не е многу. Но температурата само 2-3 пати падна малку под нула. Во глобала беше топло време.
Прочитај го добро ова!
За 6-7 минути достига некаде до 1200 W, потоа брзо паѓа на 700-800 W, работи така 5-6 минути и исклучува. Се вклучува повторно после 20-30 минути, во зависност од температурата.

Постепено зголемува до 1200, потоа паѓа и 5-6 минути работи со стабилна потрошувачка. Значи работи 12-13 минути па паузира 20-30 минути.
Автоматски споено мислење:


Очекував дека ќе спушта некаде до 500 W, потоа да исклучува. Имаше овде тврдења (изгледа лажни) дека некои клими работеле со 200-300W, кај мене не е таков случај.
Tie klimi sto rabotat so 200-300w jas ne sum sretnal...vo moevo opkruzuvajne 90%se klimite 18ki i 24ki.,taka da so 12ki slab sum so realni korisnicki podatoci.(jas da vidam vo zivo realno a ne po kazano i forymi),osvem so 12ka favorit(ne znam.dali ja pravi Tcl ili midea) taa nad 1000w ne.moze nida povlece, a pod 580w, ne spusta ...unazad xx strani staviv i sliki bidejki bev tamu 4h. I kolegata ja batali i pak na drvca se vrati...dzabe frli 300eua mu vikav da daj uste nekoja para za 22/3k ke zemese podobra 100pati..po edna.nedela i T.s.t 300eu, bese ..se popari ama toa e...
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.100
Поени од реакции
5.839
Преку ден (најчесто само попладне) 22-23°, преку ноќ 18°. Преку ден фан 2-3, преку ноќ на тивок режим.
За овој месец не е многу. Но температурата само 2-3 пати падна малку под нула. Во глобала беше топло време.
Прочитај го добро ова!
За 6-7 минути достига некаде до 1200 W, потоа брзо паѓа на 700-800 W, работи така 5-6 минути и исклучува. Се вклучува повторно после 20-30 минути, во зависност од температурата.

Постепено зголемува до 1200, потоа паѓа и 5-6 минути работи со стабилна потрошувачка. Значи работи 12-13 минути па паузира 20-30 минути.
Автоматски споено мислење:


Очекував дека ќе спушта некаде до 500 W, потоа да исклучува. Имаше овде тврдења (изгледа лажни) дека некои клими работеле со 200-300W, кај мене не е таков случај.
Мојата sensira одкако ќе стабилизира температура работи со 250-350 и не гаси скоро никогаш. За 3.5kw зборам

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
1 април 2019
Мислења
63
Поени од реакции
173
Kaj drugarce Gree 3.5kw vo nov stan so super izolacija, kamena volna, troslojni stakla, eden nadvoresen staklen zid, klimata raboti povremeno na 400w dodeka ne postigne temp i posle isklucena so saati. Namestena na 21 stepen, vo sobata 22.5. Dnevna potrosuvacka 1-2kwh. Ako ne e doma nekolku dena temperaturata ke padne na 19 i koga ke ja ukluci klimata povlekuva do 800w i poleka spusta do 200-300w i isklucuva. Se gree na sijalici prakticno.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.149
Mene gree fairy mi izvadi prosek 510 wati potrosuvacka na namesteni 24, na metro visina od zemja okolu 22. Probav i na auto i na treta brzina, ni tamu ni vamu ja nemam zaprimeteno nesto posebno da postignuva temperatura ili mnoogu mnogu retko pa ja ostaviv na auto i taka si klokoti 24/7. Barem umot ne mi go vadi. Inaku zagrevam ne celi 30 m2, polna tula pola metro zid, izolacija na tavan i pvc dograma. Nadvor sega zasega temperaturite se nad nulata taka da i ne sum nesto posebno impresioniran. Tuku veke koga prasaja za modulacija najvekje sto padnala bese na okolu 470 wati, podolu ja nemam zaprimeteno osven koga skroz ke se iskluci i togas trga 18 w, valjda elektronikata kurci palci. Za najvekje dosega povlekla 1800 wati, a vo osnova si krcka na okolu 500, taka da @Паланчански ne gledam barem okolu potrosuvacka potreba da se zalis, duplo pomalce od mene ti idi. Sega dali si stoplen toa e drugo dvaeset, ama ako si togas kapata na krivo i odi kaj pcelite ;).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom