Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Прегледај го приврзокот 225489
Мислиш на ова 170кв што е лево горе ? Ако е така тогаш супер потрошувачка од не цело евро за 17 часа дневно затоплување во декември.
Togas kaj mene e podobro,Necelo € odnosno 52 denar za 10.5kw5.25x6.6/5.25x3.3)iako soodnosot skapa/evtina e 13h,so11h jas pola-pola ja racunan.potroseni za 24h odnosno 440w na cas.
Ako terame so ova tempo dekemvri 52den X 30 =1560 toa e ekstremno dobro.! Ali sepak toa e teoretski praksata najdobro ke pokaze....
 

Zik

Член од
9 декември 2019
Мислења
58
Поени од реакции
57
Прегледај го приврзокот 225489
Мислиш на ова 170кв што е лево горе ? Ако е така тогаш супер потрошувачка од не цело евро за 17 часа дневно затоплување во декември.
Да апликацијата секогаш ја покажува најголемата потрошувачка.. со кој модел се грееш?
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
Да апликацијата секогаш ја покажува најголемата потрошувачка.. со кој модел се грееш?
FTFX50A
Автоматски споено мислење:

Togas kaj mene e podobro,Necelo € odnosno 52 denar za 10.5kw5.25x6.6/5.25x3.3)iako soodnosot skapa/evtina e 13h,so11h jas pola-pola ja racunan.potroseni za 24h odnosno 440w na cas.
Ako terame so ova tempo dekemvri 52den X 30 =1560 toa e ekstremno dobro.! Ali sepak toa e teoretski praksata najdobro ke pokaze....
На која зададена температура и површина на греење ?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Zik
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Како што иде прогнозава цел декември ќе биде 0 околу +5 денски навечер -3 -4 ... за Јан/Феб може да има минусни денески.
Кај мене мерачов не го ресетирав ќе го остам до Март 112kw има ако земи предвид пред да почнам 24 сати да работи имаше 30 kw или 20 незнам треба да видам сликите/видеата .. 290w нонстоп работи на 22 наместена
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
40m2 so sredna izolacija.zadadena 23/4 denski ,21 nojke.
Па ок тука некаде е, кај мене 47-8 м2 со зададена 24-25, солидна изолација. Вечерно време се исклучува, поради тоа што температурата сега засега не паѓа под 19.5 степени.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.158
Па ок тука некаде е, кај мене 47-8 м2 со зададена 24-25, солидна изолација. Вечерно време се исклучува, поради тоа што температурата сега засега не паѓа под 19.5 степени.
Vie vo Gevgelija uklucvate greenje sega? Ne vi e rano za pocetok na grejna sezona:). Ne be bez majtap, kolku vi se denski i navecer temperaturite?
 
Член од
21 февруари 2011
Мислења
142
Поени од реакции
163
koj go busese zidot? :)
inaku so zdravje da si ja koristis :)
Аа фала фала Трајче повели на топла :) ѕидо не го бушеја јас така сакав поради штета ке направат крупни камења има 100%.. искористив отвор од вентилација кој беше многу висок скоро до таванот и мораше вака да излези монтажата
79770905_613228436113392_8606190244351442944_n.jpg
Позади климата оди цревото за вода директ во купатило,мораше така поради двата лака, а надворешната не ја слушам ич многу јака изолацијата :D

Ставаш 25ц, претпоследен вентилатор и спремен си за зимата.
Ако ти е ладно на 25 креваш на 26.
Ако ти е топло на 25 симнуваш на 24.
Фала за одговорот, али не е подносливо над 23 кај нас се осеќа топло и одма забуни низ дома, ке почекам минус да фати да видам како ке биди, иначе славам јубилеј една недела без запалено шпоре а да бидам искрен спремив слаби дрвца за потпалвање, немам доверба во струјата "евн"!
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Аа фала фала Трајче повели на топла :) ѕидо не го бушеја јас така сакав поради штета ке направат крупни камења има 100%.. искористив отвор од вентилација кој беше многу висок скоро до таванот и мораше вака да излези монтажата
Прегледај го приврзокот 225491
Позади климата оди цревото за вода директ во купатило,мораше така поради двата лака, а надворешната не ја слушам ич многу јака изолацијата :D



Фала за одговорот, али не е подносливо над 23 кај нас се осеќа топло и одма забуни низ дома, ке почекам минус да фати да видам како ке биди, иначе славам јубилеј една недела без запалено шпоре а да бидам искрен спремив слаби дрвца за потпалвање, немам доверба во струјата "евн"!
a crevoto za kondenz kako go resi?
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
@Royston BvB Вертикалната перка за греење треба да надоле .. топлиот воздух е полесен иде одоздола на плафон
 
Член од
21 февруари 2011
Мислења
142
Поени од реакции
163
a crevoto za kondenz kako go resi?
Зад клима оди во купатило, тој дел е од блок, проширено е купатилото..

@Royston BvB Вертикалната перка за греење треба да надоле .. топлиот воздух е полесен иде одоздола на плафон
Фала за сугестијата, моментално на сликата е исклучена има постигнато 21с и ги собира перките нагоре, мерачот покажува исто 21с а се осеќа дома супер, надвор има сонце
111.jpg

Имам заприметено многу по брзо исклучва ако ги спуштам нај долу перките во овај период со плус температури, и ги држам на средна позиција и исто се добива топлина со помалку исклучувања, работа на 550/600w и секој старт повлекува максимум 960w во краток период.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.085
Ќе мора да ставам од гумичките што ги постиравте пред неколку страници. Не биват вака, вклучено на пониска температура (под 22-21) надворешната единица брмчи и се осеќаат осцилации, како фрижидер ставен на нерамно. Кога ќе ја притиснам со рака, прекинува да брчи. Ставена е инаку на ѕид со стиропорна изолација, можи дел и до тоа да е ама веројатно тие гумици малку од малку ќе помогнат. Ќе ги побарам низ темава кај што пишува кај може да се најдат.
 
Член од
3 ноември 2019
Мислења
10
Поени од реакции
3
Ќе мора да ставам од гумичките што ги постиравте пред неколку страници. Не биват вака, вклучено на пониска температура (под 22-21) надворешната единица брмчи и се осеќаат осцилации, како фрижидер ставен на нерамно. Кога ќе ја притиснам со рака, прекинува да брчи. Ставена е инаку на ѕид со стиропорна изолација, можи дел и до тоа да е ама веројатно тие гумици малку од малку ќе помогнат. Ќе ги побарам низ темава кај што пишува кај може да се најдат.
Во продавница за авто делови така имаше напишано тој што ги фалеше мислам дека некој бафери за автомобил беа :)


Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom