Најекономично греење (затоплување)

D

Deleted member 95595

Гостин
Ova e klasično razmisluvanje na nekoj koj e daleku od proizvodstvo i se bavi so trgovija, medicina, transport, osiguranje.....
Abe čoek ti nemaš poim kako se pravi eden običen štrav, koga će vidiš kako se proizveduvaat vo masovno proizvodsvo će padneš na gas, kvaliteten kompresor koj ima možebi stotina delovi ne će može baš sekoj da napravi i pri toa da raboti 10-tina godini rečisi bez prestanok.....
Dobro..... A shto ke se sluchi koga ke se proizvede toj kompresor kojshto e srceto na edna klima, a ke mu se stavi glupava elektronika da go komanda, elektronika koja e mozokot na edna klima, ako smeam vakvi nazivi da im dadam. Poentata na muabetot beshe deka edna klima ne e samo kompresor, ke se slozis?
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Dobro..... A shto ke se sluchi koga ke se proizvede toj kompresor kojshto e srceto na edna klima, a ke mu se stavi glupava elektronika da go komanda, elektronika koja e mozokot na edna klima, ako smeam vakvi nazivi da im dadam. Poentata na muabetot beshe deka edna klima ne e samo kompresor, ke se slozis?
mislis na mitsu :)
 
Член од
6 август 2018
Мислења
58
Поени од реакции
101
ОГРАНИЧЕНА КОЛИЧИНА СУПЕР АКЦИЈА - CARRIER Ventus Supreme inverter 18,24 модели (R32):

-екстремно тивок и штедлив клима уред со SCOP и SEER од преку 7.2
-А++/ А+ енергетска класа на ладење и греењe
-најнова 3D DC Inverter Toshiba Carrier компресорска технологија
-Wi-Fi можност за управување (со доплата)
-5 во 1 антибактериски и јонизирачки филтерски систем
-опсег на работа ладење – надворешна температура од -15 ÷ 46°C
-опсег на работа греење – надворешна температура од -15 ÷ 24°C

011119_Energija_Post_001-01.jpg

За било какви дополнителни информаци, обратете се на info@energija.com.mk или телефонските броеви:
+389 (0)2 3061 466
+389 (0)2 3061 467
+389 (0)72 213 590

http://energija.com.mk/

Следете не на нашата facebook страна:
https://www.facebook.com/EnergijaMakedonija/

или повелете во нашите салони на
ул. Лондонска 1А, Скопје. или
во ново отворениот продажен салон на
Енергија во Визбегово (до Пантер Мис)
(инвертер клима уреди, топлински пумпи, VRF системи, чилери, вент.конвектори итн.)
 
Член од
1 мај 2019
Мислења
122
Поени од реакции
136
Здраво

Треба да размислам за греење во мојата куќа. Иницијално имам парно наместено со радијатори и се тоа, треба да се одлучи за котел што ќе биде во подрумот. Идеата ми беше парното да биде на струја за почеток затоа што куќата е многу добро изолирана и мислам дека лесно би поминувал и со струја. Некој да предложи бренд за котел или некоја идеа? Инаку спратовите се околу 100м2, иницијално целта ми е еден спрат, а по потреба треба да може и уште други два спратови да се греат.

Исто се мислам да убацам и клима уреди. Сакам да набавам по 2(или 3) на спрат и така би комбинирал со парното. Ме интересира која е поисплатлива опција парното на струја или климите? Исто ме интересира и до колку минус работат клима уредите. Слушав дека на околу -5 или -10 не можеле да функционираат.

Некој друг ми кажуваше за парно греење со огромен бојлер што би збирал 300-400 кг вода и таа би се греела. Не знам како функционира ова баш. Не сум упатен во овие работи, а ми треба совет. Не планирам да се вселувам зимава али за другата зима би требало ова да биде завршено.

Фала
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Dobro..... A shto ke se sluchi koga ke se proizvede toj kompresor kojshto e srceto na edna klima, a ke mu se stavi glupava elektronika da go komanda, elektronika koja e mozokot na edna klima, ako smeam vakvi nazivi da im dadam. Poentata na muabetot beshe deka edna klima ne e samo kompresor, ke se slozis?
Уште подобро кажано, кој и ќе ги контролира EEV, како ќе се изедначува притисокот, дали ќе ги следи и подесува дефростите, дали има сензор за влага, сензор за температура на надворешниот испарувач, EEV и внатре, дали надворешниот вентилатор исто така е PWM или по нашки "инвертер" или 3 фиксни брзини, дали фреквенцијата на компресорот се подесува со фиксни брзини или линеарно...

Како што гледаш компресорот треба некој да го "заповеда" со алгоритми.
Алгоритми кои се непознаница за кинези (не само за Gree) а рака на срце и за entry level клими кои носат brand name.

Ама пошто е ова форум и секој има своја визија како треба имаме големи мисли од мал мозок - "џабе купувате јапанци"
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Dobro..... A shto ke se sluchi koga ke se proizvede toj kompresor kojshto e srceto na edna klima, a ke mu se stavi glupava elektronika da go komanda, elektronika koja e mozokot na edna klima, ako smeam vakvi nazivi da im dadam. Poentata na muabetot beshe deka edna klima ne e samo kompresor, ke se slozis?
Poentata e vo red.... Softver se pravi na aparatura od 1000e i možat mali deca da se igraat, ako e nekoe talentirano od niv ce ubode dobra rabota....ama da napraviš dobar kompresor treba muda i fabrika so par stotina ludje i investicija od nekolku desetici miliona evra.
Po pat drsko mi ja navredi profesijatata, zatoa i reagirav.....
Автоматски споено мислење:

Уште подобро кажано, кој и ќе ги контролира EEV, како ќе се изедначува притисокот, дали ќе ги следи и подесува дефростите, дали има сензор за влага, сензор за температура на надворешниот испарувач, EEV и внатре, дали надворешниот вентилатор исто така е PWM или по нашки "инвертер" или 3 фиксни брзини, дали фреквенцијата на компресорот се подесува со фиксни брзини или линеарно...

Како што гледаш компресорот треба некој да го "заповеда" со алгоритми.
Алгоритми кои се непознаница за кинези (не само за Gree) а рака на срце и за entry level клими кои носат brand name.

Ама пошто е ова форум и секој има своја визија како треба имаме големи мисли од мал мозок - "џабе купувате јапанци"
Ne e ama nikakov problem da se napravi dobar algoritam ako gi imas vgradeno site potrebni povratni vrski (senzori davači i izvršiteli), ova e rezervirano za najskapite modeli. Kako sto padja cenata taka softverot počnuva da bide "kilav", nema dovolno senzori itn., prikaznata vleguva vo marketing šema, isto e dali se kinezi i japanci....
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
a, isto e dali se kinezi i japanci....
Не е исто, верувај ми!
Ако јапонецот кастрира нешто он тоа го знае и свесно го прави! Ете јас со клими не работам ама работам со џапанци и кинези со друга техника! Јапонецот програмски ќе го ограничи поефтиниот модел иако хардверот му е ист, ограничувањето го прави на истиот топсофтвер. Политика на цени и маркетинг како што рече и ти!
Од друга страна кинезот сеуште плива! Нешто ограничува, нешто пушта да буфта на сите 100%, за исти пари!
Проблемот за нас потрошувачите е што и јапонецот гледа дека рипни-прескокни фората функционира во светот, посебно кај посиромашните региони, па и они им оставаат на кинеските(малезиските....) кооперанти да се справат со прашањето.
Малку морбидно, ама кај нас ретко доаѓа топ продукт :toe:
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Ne e ama nikakov problem da se napravi dobar algoritam
Исто како што „не е проблем“ да се направи добар BIOS за матична плоча. Во суштина (исто како кај матичната) не се работи за програма туку за firmware
ako gi imas vgradeno site potrebni povratni vrski (senzori davači i izvršiteli)
Иста е аналогијата и со матична. И MSI и Asrock имаат плочи со еден тон сензори, контролери и што ти не, вградуваат јапонски кондензатори, врвни PCB-а ама форумите вријат со проблеми од типот „вентилаторот од графичката не ми врти“, перформансите на меморијата се лоши итн.
prikaznata vleguva vo marketing šema, isto e dali se kinezi i japanci.
На сите ни е познато дека производите за широка потрошувачка не идат од развојните оддели туку од маркетинг. Кај првите плаќаш бренд и алгоритми, кај другите плаќаш „му*да за бубрези“ и фалични fail safe алгоритми.
Да не е вака познатите брендови одамна ќе беа пропаднати. Особено на запад каде што „тој“ нема емоција дали си бренд или не.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Не е исто, верувај ми!
Ако јапонецот кастрира нешто он тоа го знае и свесно го прави! Ете јас со клими не работам ама работам со џапанци и кинези со друга техника! Јапонецот програмски ќе го ограничи поефтиниот модел иако хардверот му е ист, ограничувањето го прави на истиот топсофтвер. Политика на цени и маркетинг како што рече и ти!
Од друга страна кинезот сеуште плива! Нешто ограничува, нешто пушта да буфта на сите 100%, за исти пари!
Проблемот за нас потрошувачите е што и јапонецот гледа дека рипни-прескокни фората функционира во светот, посебно кај посиромашните региони, па и они им оставаат на кинеските(малезиските....) кооперанти да се справат со прашањето.
Малку морбидно, ама кај нас ретко доаѓа топ продукт :toe:
Glupo e da zborime za algoritmi, softveri i firmware za klimi i deka kinezite se glupi vo onos na japancite da napravat dobar softver za klimi, a istovremeno gledame ispracaat sateliti vo vselena.....jasno samo edno kolku dobar hardware ce ima i dobar software, edno bez drugo ne može.
Edno da ni e jasno,denešnive kinezi ne se isti od včerašnite i vo nikoj slučaj ne se potsmvajte so niv, Malezija i J.Korea se najdobar primer za brzorastečki ekonomii, samo što kaj Kina e toa ušte po drastično.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.527
Поени од реакции
10.019
Glupo e da zborime za algoritmi, softveri i firmware za klimi i deka kinezite se glupi vo onos na japancite da napravat dobar softver za klimi, a istovremeno gledame ispracaat sateliti vo vselena.....jasno samo edno kolku dobar hardware ce ima i dobar software, edno bez drugo ne može.
Edno da ni e jasno,denešnive kinezi ne se isti od včerašnite i vo nikoj slučaj ne se potsmvajte so niv, Malezija i J.Korea se najdobar primer za brzorastečki ekonomii, samo što kaj Kina e toa ušte po drastično.
Постарите(без навреда и комплекс) генерации убаво се сеќаваме на едно време,не толку одамна.Во деведесетите "made in korea","made in taiwan" беа налепници за ефтина стока со сомнителен квалитет.Денес се радуваме ако пишува оригинал корејски производ! Времињата се менуваат.
Па така и "made in china" денеска,иако оригиналните кинески производи сеуште се гледаат со сомнеж.
Апсолутно се сложувам со тебе дека е потребна експертиза и опрема за производство на прецизна механика-компресор во случајов.Исто и софтверот е подеднакво битен,ама @FlegmaFX да не прави од тоа нуклеарна физика таму каде што ја нема! Алгоритам со три варијабли може и дете од осмо одделение да напише! Многу побитно е самото тестирање т.е. она што го викаат R&D на производот и штелувањето во пракса(дали лабораторија,фабрика,тест полигон на крај краева) отколку пишувањето на firmware-то. Ова да не помисли некој тука дека фирмите за една клима ангажираат цели оддели со стотици програмери ко демек мајкрософт се.Ништо толку сложено нема таму,повеќе луѓе им работат на веб-страната и апликацијата отколку во пракса на една клима! (Додуша они имаат стотици модели во развој па и многу вработени) ама најчесто еден двајца инжињери(не програмери!) ќе го финализираат софтверот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom