Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
GT1 информирај се подобро не шири дезинформации.. Сите модели на Daikin што се за домаша употреба и се достапни во МК се произведуваат во Чешка до последен штраф .. освен Ururusara. Конкретно компресорите за Daikin се произведуваат во Brno Czech.
Што се однесува со споредбата на Daikin ftxf50a i Gree Amber gwh18ye e тоа што најголемиот дилер на клими во овој регион bittel од Бугарија амберот ја прикажува за нешто помала квадратура од даикинот, во цена е нешто поефтина од даикинот а на големо доста поефтина од даикинот, и секаде каде што се продаваат овие две клими даикинот е за 100тина евра поскап. Сакам да кажам дека тој модел на Gree во МК не мрдна од околу 70 000 ден, додека моделот на Daikin имаше промо цена од 56 000 ден. Немам ништо против Gree но очигледно дека некој добро профитора во МК од малопродажба на Gree
Eve ti cenovna sporedba i za 2 Daikin modela kako sto se prodavaa kaj nas do lani.
FTXB50C (58.900den) i FTX50GV (64.700) ni 100evra nemaa razlika vo cena kaj nas
Vo Srbija/Bugarija cenata na FTXB50C bese i do 400evra poeftina od FTX50GV
Kakva 5.5ka e ovaa za 59.000den so edvaj 3.2kw na -7....ili po ladenjeto ja odredile cenata ;)
Sertifikat.jpg
Eve gi i cenite
FTXB.jpg GV.jpg
ceni.jpg ceni1.jpg
 
Последно уредено:

Zik

Член од
9 декември 2019
Мислења
58
Поени од реакции
57
Eve ti cenovna sporedba i za 2 Daikin modela kako sto se prodavaa kaj nas do lani.
FTXB50C (58.900den) i FTX50GV (64.700) ni 100evra nemaa razlika vo cena kaj nas
Vo Srbija/Bugarija cenata na FTXB50C bese i do 400evra poeftina od FTX50GV
Kakva 5.5ka e ovaa za 59.000den so edvaj 3.2kw na -7....ili po ladenjeto ja odredile cenata ;)
Прегледај го приврзокот 224787
Eve gi i cenite
Прегледај го приврзокот 224785Прегледај го приврзокот 224786
Прегледај го приврзокот 224789Прегледај го приврзокот 224790
Незнам која ти е поентата да
споредуваш два модела на Daikin. За појаснување моделот Ftxb е нај слаб модел произведен во Европа и наменет за европски пазар.. Ftx-gv Малезиски производ и на двата производа имаш спецификавии без надувувања ( А+++ -30 ) Во МК могу се манипулира на надувани реклами!
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
83
Поени од реакции
6
Na nekoi kjosevi vo sobata se pokazuva muvla (zeleni tocki) Toa se desi otkako ja staviv klimata po nekolku nedela dena. Pvc prozori i vrati nadvoresna strana e mackana so malter samo nema izolacija zidovite. Dali e od vlazniot vozduh od klimata sto se pojavuva muvlata? Se mislam da se greev na drva dali ke go imase istiot problem. Nekoj iskustvo?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Незнам која ти е поентата да
споредуваш два модела на Daikin. За појаснување моделот Ftxb е нај слаб модел произведен во Европа и наменет за европски пазар.. Ftx-gv Малезиски производ и на двата производа имаш спецификавии без надувувања ( А+++ -30 ) Во МК могу се манипулира на надувани реклами!
Poentata e sto postoi uste edna Sensira na R32 so nadvoresna RXC-A, mnogu poslaba od drugata a i ovaa Sensira so RXC-A ja nosea tuka po ista cena so RXF-A.
Eve ti ja zaokruziv ;)
RXCA_R32a.jpg
i za taa cena 64k Nevredi, duri i sertifikat ima deka nevredi ama koj nerazbira moze ke mu se pogodi ovakva :)
3.16kw na -7
RXC_R32.jpg

Energetska
RXC_energy.jpg
 
Член од
18 декември 2018
Мислења
98
Поени од реакции
91
Poentata e sto postoi uste edna Sensira na R32 so nadvoresna RXC-A, mnogu poslaba od drugata a i ovaa Sensira so RXC-A ja nosea tuka po ista cena so RXF-A.
Eve ti ja zaokruziv ;)
Прегледај го приврзокот 224800
i za taa cena 64k Nevredi, duri i sertifikat ima deka nevredi ama koj nerazbira moze ke mu se pogodi ovakva :)
3.16kw na -7
Прегледај го приврзокот 224801

Energetska
Прегледај го приврзокот 224802

3.16 kw na - 7 ne e mnogu ama bar ima dokaz Eurovent i znaes sto dobivas Gree sto ima tvoite tabeli i dijagrami
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
GT1 информирај се подобро не шири дезинформации.. Сите модели на Daikin што се за домаша употреба и се достапни во МК се произведуваат во Чешка до последен штраф .. освен Ururusara. Конкретно компресорите за Daikin се произведуваат во Brno Czech.
Што се однесува со споредбата на Daikin ftxf50a i Gree Amber gwh18ye e тоа што најголемиот дилер на клими во овој регион bittel од Бугарија амберот ја прикажува за нешто помала квадратура од даикинот, во цена е нешто поефтина од даикинот а на големо доста поефтина од даикинот, и секаде каде што се продаваат овие две клими даикинот е за 100тина евра поскап. Сакам да кажам дека тој модел на Gree во МК не мрдна од околу 70 000 ден, додека моделот на Daikin имаше промо цена од 56 000 ден. Немам ништо против Gree но очигледно дека некој добро профитора во МК од малопродажба на Gree
Strafovite moze vo Ceska se praveni kako I Ovaj kompresor koj e proizveden vo Brno Ceska AMA preku Kina.:)
BDAQw4q.jpg T3yw6IY.jpg
 

Zik

Член од
9 декември 2019
Мислења
58
Поени од реакции
57
Poentata e sto postoi uste edna Sensira na R32 so nadvoresna RXC-A, mnogu poslaba od drugata a i ovaa Sensira so RXC-A ja nosea tuka po ista cena so RXF-A.
Eve ti ja zaokruziv ;)
Прегледај го приврзокот 224800
i za taa cena 64k Nevredi, duri i sertifikat ima deka nevredi ama koj nerazbira moze ke mu se pogodi ovakva :)
3.16kw na -7
Прегледај го приврзокот 224801

Energetska
Прегледај го приврзокот 224802
Ако добро гледаш во спецификациите ќе видиш дека станува збор за RXF-A marketkonekt се само обични препродавачи..имаат грешка во насловот! Кој и да купи од таму ќе ги бара доленаведените спецификации.. Daikin климите не се продаваат со 2-3 листа а4 објаснување како кинеските клими туки со 4-5 книги а4
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Na nekoi kjosevi vo sobata se pokazuva muvla (zeleni tocki) Toa se desi otkako ja staviv klimata po nekolku nedela dena. Pvc prozori i vrati nadvoresna strana e mackana so malter samo nema izolacija zidovite. Dali e od vlazniot vozduh od klimata sto se pojavuva muvlata? Se mislam da se greev na drva dali ke go imase istiot problem. Nekoj iskustvo?
Појавувањето на мувлата не е поврзано со какво грејно тело се загрева просторијата, туку со термичките мостови( слаби,неизолирани и неподложни на циркулација) места!
Со што и да се грееш ако ги имаш ќе се појави мувла! Со клима може и најмалку, заради струењето кое го создава.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Na nekoi kjosevi vo sobata se pokazuva muvla (zeleni tocki) Toa se desi otkako ja staviv klimata po nekolku nedela dena. Pvc prozori i vrati nadvoresna strana e mackana so malter samo nema izolacija zidovite. Dali e od vlazniot vozduh od klimata sto se pojavuva muvlata? Se mislam da se greev na drva dali ke go imase istiot problem. Nekoj iskustvo?
Од каде влажен воздух од климата? Мене целата мувла ми ја снема откога сум на клима.

Имаш ладни точки кои со било кое греење ќе бидат точки за појава на мувла. А со инвертери најмала е шансата за појава на мувла заради струењето на воздухот. Ептен треба да има ладно место (бетон, плоча бетонска, столб бетонски, баџа бетонска) за да се појави мувла.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ако добро гледаш во спецификациите ќе видиш дека станува збор за RXF-A marketkonekt се само обични препродавачи..имаат грешка во насловот! Кој и да купи од таму ќе ги бара доленаведените спецификации.. Daikin климите не се продаваат со 2-3 листа а4 објаснување како кинеските клими туки со 4-5 книги а4
Momak (denes zaclenet) so pogresen si nasol da se nadmudruvas, tesko ke iskocis na kraj zasto mnogu poveke info imam od tebe.
Proveri si tamu sto meilovi ti pisuvale vrabotenite...i koja klima ja predlagale za ista ista cena...samo oznakata bila druga...
wsfwer.jpg
 

Zik

Член од
9 декември 2019
Мислења
58
Поени од реакции
57
Strafovite moze vo Ceska se praveni kako I Ovaj kompresor koj e proizveden vo Brno Ceska AMA preku Kina.:)
Прегледај го приврзокот 224806Прегледај го приврзокот 224807
https://youtu.be/2Jt3Pk4I37c
На ова видео нешто не гледам кинези да изработуваат компресори..пак ке кажам Daikin e распространет низ цел свет .. во Кина се едни модели на клими,во Америка други,во Европа други..
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Turski Daikin RXBC so otstampano Made in Turkey na nadvoresnata....montiran vo Mk...slikata e na forumov objavena
Made in Turkey pisuva najdole na nalepnicata iako slikata e malecka na zoom se cita.
Potocno bi bilo Assembled in Turkey so delovi od Kina
Javno e poznato..Daikin so oznaki koi imaat 5ka vo oznakata se sklopeni vo Turcija
Turski Daikin RXBC.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

Kajgana Shop

На врв Bottom