Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 декември 2019
Мислења
8
Поени од реакции
4
Zdravo, ve molam spodelete iskusta za toshiba seiya, jas ja imam, i ne sum bas zadovolen kako zagreva.. fala pozz.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Ако е тивко клокотенје на вода, ако е скоро неприметно тогаш е нормално.
Ако е гласно тогаш е дефрост.



btw

Вечерва во Прилеп ќе се доделуваат награди „Најпаметен дефрост на светот“. Има магла со нож да ја сечеш
Мицубишиво преде како мачка. Мука нема. Ни дефрост ни бутур.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Ако е тивко клокотенје на вода, ако е скоро неприметно тогаш е нормално.
Ако е гласно тогаш е дефрост.



btw

Вечерва во Прилеп ќе се доделуваат награди „Најпаметен дефрост на светот“. Има магла со нож да ја сечеш
Мицубишиво преде како мачка. Мука нема. Ни дефрост ни бутур.
Intereano e vremevo vo PP.momentalno vidlivost 0m osvetluvajne =0
Kaj nema cel grad ulicno uste fali i 220v po doma da nema ..otidovme Upm sose se...!
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Вечерва во Прилеп ќе се доделуваат награди „Најпаметен дефрост на светот“. Има магла со нож да ја сечеш
Мицубишиво преде како мачка. Мука нема. Ни дефрост ни буту
Денес важноста е 101% Прилеп. Цел ден два dF приметив.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.017
Zdravo, ve molam spodelete iskusta za toshiba seiya, jas ja imam, i ne sum bas zadovolen kako zagreva.. fala pozz.
Таков е моделот.Ако не се лажам Сеја е замената за Мираи,а тоа мање-више значи влезен модел,а и посекако таа клима е наменета примарно за ладење,а греење само во топла зона.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Член од
6 јуни 2017
Мислења
110
Поени од реакции
203
i.. sto da pravam sea..
Sepak za tjo prostor znaci da idam so 18ka Gree Amber Nordic ( ima uste 1 ostanata vo Makedonija )..
Ako ima neko jdrug predlog, do cena od 65 - 70 K, neka dade..
Celta e da bidetoj prostor dobro zagrean, so najmala mozna potrosuvacka.

Прегледај го приврзокот 224553
Spored prostorot sto treba da go zatopluvas 5.5kw-tna klima ti e portrebna. Moja topla preporaka e da zemes DAIKIN FTXF50A SENSIRA, sto kosta okolu 61 000 den so se montaza. Vleguva vo tvojot predviden budzet.
Patem jas ja imam i sum prezadovolen. Vo odnos na potrosuvackata kaj mene za 240 denovi (8meseci), mi potrosi 2340kw/h ili vo pari 12 980 denari. Vo prosek 1610 den./mes
Klimata ja imas vo ics group Skopje,
ECO VENT Tetovo, itn...
Podrav

Sent from my SM-A750FN using Tapatalk
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Spored prostorot sto treba da go zatopluvas 5.5kw-tna klima ti e portrebna. Moja topla preporaka e da zemes DAIKIN FTXF50A SENSIRA, sto kosta okolu 61 000 den so se montaza. Vleguva vo tvojot predviden budzet.
Patem jas ja imam i sum prezadovolen. Vo odnos na potrosuvackata kaj mene za 240 denovi (8meseci), mi potrosi 2340kw/h ili vo pari 12 980 denari. Vo prosek 1610 den./mes
Klimata ja imas vo ics group Skopje,
ECO VENT Tetovo, itn...
Podrav

Sent from my SM-A750FN using Tapatalk
Primer Amber 18kata e daleku pojaka klima od Daikin ftxf50a.
Vsusnost Amber 18kata e ubedlivo najaka 18ka na nasiot pazar.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
58
Поени од реакции
42
UPDATE:
Мирисот на пластика во просторот кој се затоплува со U-Crown3,5ka продолжува и покрај исчистените филтри според упатството. Веќе измина и таа недела дена на која инсистираа од фирмата, следно очекувам да си дојдат монтерите и да си го решат проблемов.
Климата е произ. 03.2019
 

Attachments

Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
i.. sto da pravam sea..
Sepak za tjo prostor znaci da idam so 18ka Gree Amber Nordic ( ima uste 1 ostanata vo Makedonija )..
Ako ima neko jdrug predlog, do cena od 65 - 70 K, neka dade..
Celta e da bidetoj prostor dobro zagrean, so najmala mozna potrosuvacka.

Прегледај го приврзокот 224553
mislam deka sekako ke ti treba 18ka... nego za pozicijata na klimata e dobra samo toa so zoltoto obelezano ako se dvosed/trosed ke treba da preuredia malce za da izbegnes duvanje na klimata direkno vo glavite na tie sto prestojuvaat vo toj prostor... za da ne se zalis podocna deka ti duvalo mlako vo glava....
 
Член од
18 декември 2018
Мислења
98
Поени од реакции
91
i.. sto da pravam sea..
Sepak za tjo prostor znaci da idam so 18ka Gree Amber Nordic ( ima uste 1 ostanata vo Makedonija )..
Ako ima neko jdrug predlog, do cena od 65 - 70 K, neka dade..
Celta e da bidetoj prostor dobro zagrean, so najmala mozna potrosuvacka.

Прегледај го приврзокот 224553


Vakvi dve 3,5 kw klimi povekje ke ti zavrsat rabota nego edna 5,5 kw za tvojot prostor dve pomai klimi se sekogas podobar izbor nego edna golema ke imas poramnomerno greenje i ladenje plus so dve Midea imas 5 kw na - 7 stepeni po Eurovent so Daikonot samo 4 kw plus Mideata e poeftino i poekonomicno resenie a so Gree pojma nemas kolku kw davaat na + 7 a ne pa na -7 stepeni posto nemaat Eurovent

Eurovent
 

Attachments

D

Deleted member 95595

Гостин
Zdravo, ve molam spodelete iskusta za toshiba seiya, jas ja imam, i ne sum bas zadovolen kako zagreva.. fala pozz.
Prvo kazi sho greesh, kade greesh, kako greesh, daj detalen opis od prostorot shto go greesh pa posle mozesh da barash iskustva od klimata. Ti garantiram 99% deka klimata tvoja e perfektna klima koja rabotata za koja si e nameneta ja izvrshuva 100% efikasno. Toj 1% somnez go ostavam ako nedaj Boze monterite neshto zafrknale rabota ili ako klimata ima fabrichka mana, a toa kaj Toshiba, veruvaj e skoro nevozmozno.
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
8
Поени од реакции
4
Prvo kazi sho greesh, kade greesh, kako greesh, daj detalen opis od prostorot shto go greesh pa posle mozesh da barash iskustva od klimata. Ti garantiram 99% deka klimata tvoja e perfektna klima koja rabotata za koja si e nameneta ja izvrshuva 100% efikasno. Toj 1% somnez go ostavam ako nedaj Boze monterite neshto zafrknale rabota ili ako klimata ima fabrichka mana, a toa kaj Toshiba, veruvaj e skoro nevozmozno.
27 kvadrati, vo stan, PVC dograma , edinstven nedostatok vo odnos na izolacija e zagraden balkun 4 kvadrati.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom