Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Dali ja gasish klimata ko ke gi istajsh filtrite za cistenje?
Da ja gasam
Автоматски споено мислење:

Momakot ima zakluceno daljinsko i nemoze da smeni nisto, opcija LOCK sto ja ima kaj Gree .....katanceto se gleda najdole i najdesno.
Kako se otklucuva pisuva odpozadi na opacinata na daljinskoto
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.698
Поени од реакции
20.964
На која брзина на вентилатор ти е поставена?
Јас би пробал со 25 степени, средна брзина на вентилатор, сигурно ќе постигне нешто над 23 и ќе намали потрошувачка под 1000.

Исто заеби аутомод ако ти викаат така, врка нема тоа во зима, доколку навистина сакаш топло тогаш мора поголема брзина, поголем издув и со самото тоа поголем ЦОП
Na sredna mi e namesten ventilatorot, sega od 27 ke ja namalam na 25 i ke ja stavan vo sleep mode 1 taka da bi trebalo po nekoj sat da padni na 24 pa na 23 ili taka nesto. Utre samo ke ja ostavam na kolku sto ke postigni i toa ke i bidi toa.
 
Член од
9 јануари 2018
Мислења
18
Поени од реакции
6
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Na sredna mi e namesten ventilatorot, sega od 27 ke ja namalam na 25 i ke ja stavan vo sleep mode 1 taka da bi trebalo po nekoj sat da padni na 24 pa na 23 ili taka nesto. Utre samo ke ja ostavam na kolku sto ke postigni i toa ke i bidi toa.
Fairyto ima 3 Sleep podesuvanja...prvite 2 se avtomatski ama tretiot e DIY....vo tretiot za sekoj saatod narednite 8 sati mozes da podesis posakuvana Temperatura....koriisti go tretiot Sleep mod!
Primer vo 5h zadadena bi stavil da bide 27C...a vo 7h da e 24
TURBO kopceto se koristi za aktivaciija na setiranjata....sve si pisuva vo upatstvata
Na 31strana go imas ova opisano....samo treba da procitas
Sleep DIY.jpg
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.698
Поени од реакции
20.964
Fairyto ima 3 Sleep podesuvanja...prvite 2 se avtomatski ama tretiot e DIY....vo tretiot sekoj saat mozes da podesis posakuvana Temperatura....koriisti go tretiot Sleep mod!
Edno e jas sto jas si sakam da mi bidi posakuvana temperatura no ocigledno sega zasega Fairyto nesto mi se inaeti taka da jas mozam da posakuvam i 27 stepeni ama ova ti veli bukvalno so ti e be tebe kakvi 27, arni ti se 22, sedi tamu ne se zanesvaj.
Tuku ostaj toa mi se smaci za vecerva da se nadmudruvam so nejze, ja namestiv na 25 i na sleep mode, sredna brzina na fen, gledam modulacija ili potrosnja momentalno padna na 780 w pa do utre sabajle kolku ke postigni tolku. Boze zdravje utre ko ke se vratam od rabota kakvo scenario i smisliv, ke i ebam mater, ona so mene ke se zaebava. Ke go napukam kaminot, ke postignam temperatura normalna ko za mene na edni 27 stepeni ete da se stoplat zidovite i neznam sto i posle neka odrzava, ete ke i dadam sto se veli pocetna prednost. Ako i togas prodolzi da mi se kurci oficijalno ke recam deka ova mi se najglupo potrosenite 30 i kusurot iljadi denari vo poslednite neznam kolku godini ili presmetano vo drva se ebav za tri sezoni unapred. Jbg sega to e :toe:
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Momak....tvoeto GREENJE na drva koe gree 27C za da potrosi samo 3m3 drva za cela grejna sezona treba da imas debelo vlozeno vo sistemot+izolacija....sto kaj tebe ne e slucaj....a za parno na cep=vanica ako sakas da zborime nema problem, no vo Hrvatska 100m2 grejat so samo 8kw kotel koj i trosi malku zamisli....a trosi malku zasto VO sistemot kaj Hrvatot ima i Bafer i mesacki ventili i elektronika i toa NE kosta samo 500evra...U prevod investiral x10 od toa sto go imas doma...ponataka ne bi se kontriral...zemi citaj nema da citam za tebe
Inaku klimmite se najednostavni za merenje....dve sondi i jasno e....T na usis i T na izdiv...
Isto i za parno....radijartorite so 60C na -30 nema da napravat 27C vnatre..... treba uste mnogu kubici drva da iscepois za na 80C da gi vozis radijatoite i dobies 27C....ama kubikot drva ne e bez pari neli a i cepenjeto ne e lesno ;)
A za Sleep mod na kjumbeto na drva da ne zborime.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.550
Edno e jas sto jas si sakam da mi bidi posakuvana temperatura no ocigledno sega zasega Fairyto nesto mi se inaeti taka da jas mozam da posakuvam i 27 stepeni ama ova ti veli bukvalno so ti e be tebe kakvi 27, arni ti se 22, sedi tamu ne se zanesvaj.
Tuku ostaj toa mi se smaci za vecerva da se nadmudruvam so nejze, ja namestiv na 25 i na sleep mode, sredna brzina na fen, gledam modulacija ili potrosnja momentalno padna na 780 w pa do utre sabajle kolku ke postigni tolku. Boze zdravje utre ko ke se vratam od rabota kakvo scenario i smisliv, ke i ebam mater, ona so mene ke se zaebava. Ke go napukam kaminot, ke postignam temperatura normalna ko za mene na edni 27 stepeni ete da se stoplat zidovite i neznam sto i posle neka odrzava, ete ke i dadam sto se veli pocetna prednost. Ako i togas prodolzi da mi se kurci oficijalno ke recam deka ova mi se najglupo potrosenite 30 i kusurot iljadi denari vo poslednite neznam kolku godini ili presmetano vo drva se ebav za tri sezoni unapred. Jbg sega to e :toe:
Druze od drva na drugo greejne vo Prilep i Bitola i ostanati poladni gradovi malce tesko odi priviknuvajneto(za Gevgelija,Demirkapija nee problem i so onn-off klima bidejki vcera na ovdesni -6 gevgelija bese +6°....kako sto ti spomnaja nema +200° okolu kaminot i ako goris buka i povisoka T.
Moras nekoj kompromis da pravis.... Da nese povtoruvame..site so istite muabeti....
ps,nekade vidov slika od daljinski na autofan ako e tvojot zaboravi toa...odi na medium ili med.high brzina
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.698
Поени од реакции
20.964
Momak....tvoeto GREENJE na drva koe gree 27C za da potrosi samo 3m3 drva za cela grejna sezona treba da imas debelo vlozeno vo sistemot+izolacija....sto kaj tebe ne e slucaj....a za parno na cep=vanica ako sakas da zborime nema problem, no vo Hrvatska 100m2 grejat so samo 8kw kotel koj i trosi malku zamisli....a trosi malku zasto VO sistemot kaj Hrvatot ima i Bafer i mesacki ventili i elektronika i toa NE kosta samo 500evra...U prevod investiral x10 od toa sto go imas doma...ponataka ne bi se kontriral...zemi citaj nema da citam za tebe
Inaku klimmite se najednostavni za merenje....dve sondi i jasno e....T na usis i T na izdiv...
Isto i za parno....radijartorite so 60C na -30 nema da napravat 27C vnatre..... treba uste mnogu kubici drva da iscepois za na 80C da gi vozis radijatoite i dobies 27C....ama kubikot drva ne e bez pari neli a i cepenjeto ne e lesno ;)
A za Sleep mod na kjumbeto na drva da ne zborime.
Decko jas koga si go vadev lebot so grejni tela klimite naucna fantastika bea na ovie prostori. Smenav profesija nekade koga peckite na peleti izlegoja na nas pazar taka da veruvaj ti toa sto si cital teorija, si gledal na yotube jas sum go pominal vo praksa. Koga sme vekje kaj citanjeto kade procita ti deka jas doma imam toplovodno greenje ili sistem na parno instalirano pa prikazni mi kazuvas za mesacki ventili, baferi i sto ti jas znam. I bilo kako bilo kako sto rekov i prethodno, toa porano mi bese provesija i od toa lebot go vadev, sega ne mi e taka da nemam nikakov interes niti da lazam, niti da kudam. Vrvev so kolku sto vrevev, totalno nebitno mi e dali mi veruvas ili ne posto niti si mi gi plakjal drvata, niti si mi gi cepel a uste pomalce prodavam nesto. Realnosta sega zasega e taa, prvi vpecatoci od klimata se tie, potrosuvacka taa e, temperatura tolku e. Kako sto rekov i vcera, nema da ja gasam nekoj den i jas iskreno povekje i od tebe se nadevam deka ke si go obeli obrazot i deka ne se spruziv 30 i kusur iljadi za kurevo zdravje.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Климата е економична,ама е исто така гола вода за греење.Еве сега она ѓубре од грејно тело вивакс он оф почна на 4 метри веќе воздухот што го дува ладен да станува.Затоа у ќуќата парното си цепи прозори се отвараат а на минимум е подесено :pos:
Автоматски споено мислење:

Така да гола вода се сеуште климите.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Идеално гречно тело е инвертерот. Ефикасност од 300-400% да имаа други уреди како автомобиливе кои имаат 30% ќе се крстевме како возат. Или пак Сијалициве LED кои имаат 9% ефикасност!

Благослов се инвертерите, поготово за наше грејно подрачје. Се испоотрувме со тоа горењето дрва во сред центар. Тек следи труењето масовно на цел град.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Идеално гречно тело е инвертерот. Ефикасност од 300-400% да имаа други уреди како автомобиливе кои имаат 30% ќе се крстевме како возат. Или пак Сијалициве LED кои имаат 9% ефикасност!

Благослов се инвертерите, поготово за наше грејно подрачје. Се испоотрувме со тоа горењето дрва во сред центар. Тек следи труењето масовно на цел град.
Само допиши дека е инвертерот е идеално грејно тело во месеците октомври,пола ноември,март и април.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Еве допишувам, за мене е идеално грејно тело за месеците од Октомври до Март, и за ладење од Април до Септември. Се надевам сега е појасно.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Еве допишувам, за мене е идеално грејно тело за месеците од Октомври до Март, и за ладење од Април до Септември. Се надевам сега е појасно.
Само допиши дека за ладење мислиш,не за греење :D
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Najgolem problem e losho dimenzionirana klima ili neispravna nova klima, odma sozdava vakvi "neprijateli" na klimite koi za zal dokolku ne im dadat vtora shansa na klimite, nikogash nema da go osetat blagodetot. Seedno dali e najentry model kineski ili vrven japonski brend, dokolku ne e pravilno dimenzionirana edna klima dzabe ti e se.
Iskreno, nema shansi @мкд владе da ne te stopli fairyto na ovie temperaturi barem. Epten ako imash ogromni toplotni gubitoci, ama pa pak, na tret izduv i 25-27 temperatura podesena, mora da kreni ubavo temperatura.
Автоматски споено мислење:

Само допиши дека за ладење мислиш,не за греење :D
Nema da najdish coek so Mitsubishi FH koj e nezadovolen od greenje na klima, a @mdeni ima takva :)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Идеално гречно тело е инвертерот. Ефикасност од 300-400% да имаа други уреди како автомобиливе кои имаат 30% ќе се крстевме како возат. Или пак Сијалициве LED кои имаат 9% ефикасност!

Благослов се инвертерите, поготово за наше грејно подрачје. Се испоотрувме со тоа горењето дрва во сред центар. Тек следи труењето масовно на цел град.
Шала на страна другар можеби твојата е некоја добра клима,оваа е тешко ѓубре мојава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom