Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ете погоре има еуровент од климава. Треба да е многу добра за парите
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
83
Поени од реакции
6
Исклучија од штекер нека одмори 15 секунди ... после пуштија пак пробај 7 пати на LED дали ќе трепка AP (5-6 минути трепка)
error p7 компресорска заштита е (овде незнам што може да е) стикчето може да е багосано ..
Извини морам да прашам стикчето ставено е во климата внатре на капакот или на PC?
Neznam za nikakvo stikce dali e montirano vnatre koja ja montiraa majstorot klimata neznam ne sum videl stikce, koga go otvoram kapakot (crveniot del) ne se gleda mesto za stikce kade da se ubaci

Trepkanjeto na AP e samo nekolku sekundi mozdanekade 40 secundin i go pokaze kodot P7
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Neznam za nikakvo stikce dali e montirano vnatre koja ja montiraa majstorot klimata neznam ne sum videl stikce, koga go otvoram kapakot (crveniot del) ne se gleda mesto za stikce kade da se ubaci
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Ako trgneme od ova
kapilaraka_od 28k.jpg
Ovie sliki na model samo so kapilara i nema EEV kako ke regulira protok na freon za da moze uspesno da raboti do -15 ili -20???
za da raboti mu treba EEV...taka e ili ne e ?
Pa onda na klimi.mk im falat ovie sliki vo videoto ....AERI gjaba ima grejaci od 100W koga nema EEV, ili u prevod rabotnoto podracje e do -10....a toa do -20 e mamac za neuki da se ispruzat uste 4 5 ili 7 iljadarki.
Gree LomoLC ili TST i so grejac i bez nego ke bidat 20k....a ko voli neka izvoli za istoto da fukne i 28k.
IMG_1122.jpg IMG_1110.jpg IMG_1125.jpg
IMG_1128.jpg
IMG_1131.jpg IMG_1146.jpg IMG_1158.jpg
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Ako trgneme od ova
Прегледај го приврзокот 222757
Ovie sliki na model samo so kapilara i nema EEV kako ke regulira protok na freon za da moze uspesno da raboti do -15 ili -20???
za da raboti mu treba EEV...taka e ili ne e ?
Pa onda na klimi.mk im falat ovie sliki vo videoto ....AERI gjaba ima grejaci od 100W koga nema EEV, ili u prevod rabotnoto podracje e do -10....a toa do -20 e mamac za neuki da se ispruzat uste 4 5 ili 7 iljadarki.
Прегледај го приврзокот 222759Прегледај го приврзокот 222758Прегледај го приврзокот 222760
Прегледај го приврзокот 222761
Прегледај го приврзокот 222762Прегледај го приврзокот 222763
Искрено да ти кажам мие гајле ако е капилара (топли и ќе топли и на -10 и на -15)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Искрено да ти кажам мие гајле ако е капилара (топли и ќе топли и на -10 и на -15)
Ja za cenata zboram колку е АЕРИ, и колку е Gree на капиларка од 18 ili 21k zavisno od freonot.
24.000ден ne se dava za ovaa gurultija AERI која ни на -10 не грее како 3,5ка нели ;) не па на -15 (do -20 како што ја рекламираат ке биде со COP pod 1)...20м2 ке топли, ама за 35m2 не ја бива.
35м2 до 0C за неа се Ok...ама -15C за неа се TOO MUCH...кажува хрват од Загреб во една многу поладна зима.
AERI_TOO MUCH.jpg
Едно сакам да поентирам, греачите на капиларката нема да помогнат да грее до -20 и доста ги лажете лугето со греачи на капиларка.
А тоа колку си бил ти "умен" па си фрлил 24к за каиларка без WiFi не не интересира, твој избор...и не ги навлекувај другите на твојата глупост.
Само една 3,5ка кај вивакс има EEV и таа кошта 50к ;)
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Ja za cenata zboram колку е АЕРИ, и колку е Gree на капиларка од 18 ili 21k zavisno od freonot.
24.000ден ne se dava za ovaa gurultija AERI која ни на -10 не грее како 3,5ка нели ;) не па на -15 (do -20 како што ја рекламираат ке биде со COP pod 1)...20м2 ке топли, ама за 35m2 не ја бива.
Едно сакам да поентирам, греачите на капиларката нема да помогнат да грее до -20 и доста ги лажете лугето
А тоа колку си бил ти "умен" па си фрлил 24к....не не интересира
Уште малце ќе ме напавиш продавач/монтер на клими лажам манипулирам, јас видов како работеше лани АЕРИ на -15 во стан над 27м3 се уверив нее клима да не те топли или треба бакепи некои ако освем имаш бош изолација.
Автоматски споено мислење:

А тоа колку си бил ти "умен" па си фрлил 24к за каиларка без WiFi не не интересира, твој избор...и не ги навлекувај другите на твојата глупост.
Полека со спиновиве, никогаш не сум навлекувам некои да купи АЕРИ или да делам овде пропаганди за клими. Секој со својот избор која да купат.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Уште малце ќе ме напавиш продавач/монтер на клими лажам манипулирам, јас видов како работеше лани АЕРИ на -15 во стан над 27м3 се уверив нее клима да не те топли или треба бакепи некои ако освем имаш бош изолација.
Момче Прилепчанче мене ми е многу јасно што све тука некој као божем случајно ке напише како искуство невино (па и ти), затоа и влегов со климиве дави ги соголам лагите на сите тука продавачи на магли.
Знам дека нее за мерење времево али денес го фатив миним на Vivax AERI 12
Денес сабалево беше +5/6 Прилеп
Многу чудно мие што не се гаси нонстоп работи тои mode од 235 до 340 веке 3 сати константно температурата е 21.х (4 метри од неа) поставена на 22 ...Ако е под 8 на сензорот(надворешен) климата поретко иде ОФФ

https://streamable.com/th3vp

п.с Мерењето е за минимум на климата 235 на греење ... следено мерење на 0 после -7 па дајње
Пример ова ке ти го соголам!

Што ти овде мериш на видеово неможам да разберам ?

..клима спомнуваш и модел...а ни климата ни моделот нигде не се гледа на видеото, па толку глупи не сме. Каде има овде АЕРИ на видеово ?
Пуњачот за телефон ако ти се вика Аери или сијалицата :D
235W ни Тошиба недржи 3 саати а не па капиларка без регулација на фреон....аналогно и без софтвер за модулација
Тие финти само у дуќанчето што ти го рекламираш дава клими за поефтино дава може да упали...кај што од петни жили се труделе да na чоек KOJ SE GREEL со 2 панелки од 2,5кw сега ке го грее samo Аери3.5 зашто давала 5Kw на +7 :D
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Момче Прилепчанче мене ми е многу јасно што све тука некој као божем случајно ке напише како искуство невино (па и ти), затоа и влегов со климиве дави ги соголам лагите на сите тука продавачи на магли.

Пример ова ке ти го соголам!

Што ти овде мериш на видеово неможам да разберам ?

..клима спомнуваш и модел...а ни климата ни моделот нигде не се гледа на видеото, па толку глупи не сме. Каде има овде АЕРИ на видеово ?
Пуњачот за телефон ако ти се вика Аери или сијалицата :D
235W ни Тошиба недржи 3 саати шапшалу...
Смешен си Друже не бил АЕРИ ... за тие 3 сати во право си може беа 1-2 сати варира 235-330-400-300-250 не се гасе сабале е +6/7 поладно е..

Еве друго видео постаро првите денови ко залади
https://streamable.com/taihe Сигурно нее Toshiba :)))
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
34
Поени од реакции
29
Da prasam nikoj bas ne zema U-Crown od clenovite na forumot , i posle top cenata (dzabe, poklon .... rasprodadeni .....) za da pise prvicno iskustvo , ova go pisuvam zosto denes kaj moj drugar montiraa U-Crown 3.5ka , nekako ne mi ostavi woow vpecatok od temperaturata na izduv podesena T 30 , nemav poveka vreme ama za pola saat dodeka bev ne ja pokaci temperaturata na izduv , mozebi poradi relativno visoka nadvoresna T okolu 8 stepeni .
Utre ke merime potrosuvacka i temperatura na izduv pa ke vidime , nadvoresnata deluva mokjno a vnatresnata elegantna stylish .
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
На Бивакс им касни испораката и немаат една клима на лагер затоа мора некој да им прави реклама
Da prasam nikoj bas ne zema U-Crown od clenovite na forumot , i posle top cenata (dzabe, poklon .... rasprodadeni .....) za da pise prvicno iskustvo , ova go pisuvam zosto denes kaj moj drugar montiraa U-Crown 3.5ka , nekako ne mi ostavi woow vpecatok od temperaturata na izduv podesena T 30 , nemav poveka vreme ama za pola saat dodeka bev ne ja pokaci temperaturata na izduv , mozebi poradi relativno visoka nadvoresna T okolu 8 stepeni .
Utre ke merime potrosuvacka i temperatura na izduv pa ke vidime , nadvoresnata deluva mokjno a vnatresnata elegantna stylish .
Тое се вика SCOP...пред неколку страни беше напишано дека Митсу SF50 od 70k на овие надворешни температури неповлекува појше од 800w...
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
34
Поени од реакции
29
Со здравје да си ја служиш.

Про тип:

Ден пред монтажа извади ја внатрешната од кутија и заштити ја со стреч фолија. Онаа тенката што се користи во кујна. Самата налегнува на мазна површина.
И тоа 2-3 слоеви на предниот капак (лицето) со тоа што ќе се погрижиш да може да се отвора.

Иначе ќе дојде мајсторот, ќе ја преврти однопаку за да мести жица за струја и ќе ти ја изгреби.

А тоа е клима со пијано финиш.

Откако ќе ја стават на ѕид остави ги да ја извадат фолијата.
Слушај паталец :)
Fala za sovet , inaku bas denes ja otvoriv vnatresnata da piano finis bela Perl effect epeten elegantno izgleda mozebi ne realno poskapa od obicna bela plastika ama poubavo izgleda so piano , i daljinskoto e so ist finis , od merak da si igras so fan brzinite ( imase "pozitiven" komentar od nekoj )
Автоматски споено мислење:

На Бивакс им касни испораката и немаат една клима на лагер затоа мора некој да им прави реклама

Тое се вика SCOP...пред неколку страни беше напишано дека SF50 od 70k на овие надворешни неповлекува појше од 800w..
Taka nesto i pomisliv deka raboti u nekoj mod i deka second stage ne se vklucuva ispod odredena temperatura a vtoro mi idese da ne utnaa nesto u montaza
 

Kajgana Shop

На врв Bottom