Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Poprecizno postiganje na zadadenata T preku kontrola na vrtenje na kompresorot i nadvoresniot ventilator.

Za ovaa TUNDRA stoi deka ima 6 odnapred definirani brzini, ne znam dali e navistina taka, mozebi e mozebi ne e.
Stoi i deka iam 5 brzini na vn. ventilator, ima tri na daljinskoto + QUIET MODE (pola od najmalata) + AUTO = 5. E sega vo AUTO bira nekoi od ovie 4, znaci ne e nekoja druga brzina.... Moze da se svati i kako 4 i kako 5 brzini, zatoa so rezerva go zemam deka ima 6 brzini na nadvoresnio ventilator.
Автоматски споено мислење:

Има и Тундра Грен и Греен Плус.. се меша
Значи да идам со Ломото? Невреди додатни пари тундрата?

@tzlatko И како си задоволен од твојата? истите ознаки AS35TADHRA-CL/1U35MEEFRA. сега гледам ја имаат во енергија со Вифи уред вклучен, 32700 со монтажа.
Rano e da se kaze. Preskapo e toa za eden uvoznik. Mene me kosta 22750+4500 {demontaza na starata + 4.5 m cevki )=27250. WIFI-to go davaat za 1800 den, vcera go zedov od SETEC i go vrativ, znaci 27250+1800=29050, e baegi pomalku od 32700!!!
WIFI-to go vrativ bidejci na tri mobilni so android od 5,8 i 9 verzija i dve razlicni aplikacii na HAIER, ne uspeav za dva casa da go konfiguriram. Na site mobilni pokazuvase razlicni greski pri krajot na instaliranje, pri site se gasi WIFI-to kako da ne e staveno vo uredot.... gluposti zivi, ne ti e potrebno da davas pari za toa. E sega postoi moznost da sum glup i da ne znam da go namestam (nikogas so nieden ured ne mi se slucilo, a sum komanduval mnoooogu poskapi i posfisticirani uredi od ovoj) ili ne se uredite kompatibilni eden so drug (WIFI- to e od 2016 i mojata klima ne e izgleda na spisokot na podrzani, sto odi na dusata na SETEC )
 
Последно уредено:
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
...Na site mobilni pokazuvase razlicni greski... gluposti zivi... ili ne se uredite kompatibilni eden so drug...
Se slagam Zlatko. Od ona sto citam po drugi forumi maltene site marki na klimi kaj nekoi lugje imaat problem so ova wifi povrzuvanje. Osobeno frustriracki za lugje koi sakale ovaa tehnologija da si ja koristat za vikendickite za odnapred zagrevanje, pamtwm pizdese eden na finskiot forum i toa za modul od renomiranata marka.. Eve gi ima na temava Hardwerasi Softwerasi neka iskomentiraat sto e kvakata (a sigurno e varijabilna i sve osven ednostavna)..
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Климата да се намести во access point mode или по нашки да зрачи wi-fi, да се поврзеш на тоа wi-fi преку web interface (на пример 192.168.11.1/network или провери во телефонот) и таму да го внесеш SSID-от и пасвордот од домашната мрежа.

Овие стикови не толерираат 5 GHz и не стандардни енкрипции
 
Член од
8 март 2013
Мислења
12
Поени од реакции
4
@tzlatko А од каде ја зема ако не е тајна? од Сетек и климата или само Вифи Уредот? дека иста цена е и во сетек како во Енергија.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
red dojde mitsu LN35 , za montaza ke ceka prolet
Со здравје да си ја служиш.

Про тип:

Ден пред монтажа извади ја внатрешната од кутија и заштити ја со стреч фолија. Онаа тенката што се користи во кујна. Самата налегнува на мазна површина.
И тоа 2-3 слоеви на предниот капак (лицето) со тоа што ќе се погрижиш да може да се отвора.

Иначе ќе дојде мајсторот, ќе ја преврти однопаку за да мести жица за струја и ќе ти ја изгреби.

А тоа е клима со пијано финиш.

Откако ќе ја стават на ѕид остави ги да ја извадат фолијата.
Слушај паталец :)
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
@FlegmaFX Знаеш некоја добра фирма што монтираат Mistu низ Прилеп? со се фиксални и гаранции чуда? МИСС само за Vivax се незнам дали да му ги препорчам на другаров.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Климата да се намести во access point mode или по нашки да зрачи wi-fi, да се поврзеш на тоа wi-fi преку web interface (на пример 192.168.11.1/network или провери во телефонот) и таму да го внесеш SSID-от и пасвордот од домашната мрежа.

Овие стикови не толерираат 5 GHz и не стандардни енкрипции
Mislis deka sum glup, pa kako poinaku, se konfigurira ( pravi download za dotičniot model), se isklučuva ne zrači i e nevidlivo, a be gluposti živi,moraš da restiraš se......
Izgleda ovie 5 Ghz, nema da se zamaram so gluposti.
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
83
Поени од реакции
6
Za Vivax klima koga go skeniram QR code(se naogja na lepenka na kutijata) za da konektiram so wifi, aplikacijata mi pokazuva QR code is illegal! , dali ima nekoj slicen problem?
- Nema drug QR kod samo na kutijata kade sto go ima znakot za wifi funkcija.
- Aplikacijata e NetHome Plus i Midea Ari (playstore)
 

Attachments

Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Za Vivax klima koga go skeniram QR code(se naogja na lepenka na kutijata) za da konektiram so wifi, aplikacijata mi pokazuva QR code is illegal! , dali ima nekoj slicen problem?
- Nema drug QR kod samo na kutijata kade sto go ima znakot za wifi funkcija.
- Aplikacijata e NetHome Plus i Midea Ari (playstore)
Ептен мал тои QB code на стикчето неможе да го скенира.
1. Направи Forget на твојата WiFi мрежа ( да немаш xxx други причини за error)
2. Копчето LED треба да го стегниш 7 пати да влезе климата во AP Mode
3 Мануелно ќе го поврзеш телефонот со WiFi стикчето, ко ќе кликнеш Manuel Setup после идеш Go To WiFi Setings треба да ги даде сите Wireless мрежи околу тебе климата е со име net_ac_xxxx пасвордот е 12345678 после ќе ти побара да ја венесиш домашната WiFi..
4. Се логираш на домашниот WiFi
5. Data од мобилниот оператор нема врска со повзувањето
Читав некогаш имало конфликт мобилниот и рутерот ти ги прерачувам 1 и 4 опција за сигурно.
Еднаш се поврзува толку немора повеќе да се матретираш ако снима струја или други причини
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
@FlegmaFX Знаеш некоја добра фирма што монтираат Mistu низ Прилеп? со се фиксални и гаранции чуда? МИСС само за Vivax се незнам дали да му ги препорчам на другаров.
Mitsubishi не се врзани за одреден сервисер. МИСС местат и Mitsubishi (имаат многу наместени низ Прилеп)
Појди кај нив во зграда Табана и кажи дека сакаш фискална и сл.

Гаранцијата ќе ти ја заверат од таму каде што си ја зел.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Mitsubishi не се врзани за одреден сервисер. МИСС местат и Mitsubishi (имаат многу наместени низ Прилеп)
Појди кај нив во зграда Табана и кажи дека сакаш фискална и сл.

Гаранцијата ќе ти ја заверат од таму каде што си ја зел.
Му пренесов на другаров, јас си помислив да не има овастени сервисери во Прилеп за Mitsu.
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
83
Поени од реакции
6
Ептен мал тои QB code на стикчето неможе да го скенира.
1. Направи Forget на твојата WiFi мрежа ( да немаш xxx други причини за error)
2. Копчето LED треба да го стегниш 7 пати да влезе климата во AP Mode
3 Мануелно ќе го поврзеш телефонот со WiFi стикчето, ко ќе кликнеш Manuel Setup после идеш Go To WiFi Setings треба да ги даде сите Wireless мрежи околу тебе климата е со име net_ac_xxxx пасвордот е 12345678 после ќе ти побара да ја венесиш домашната WiFi..
4. Се логираш на домашниот WiFi
5. Data од мобилниот оператор нема врска со повзувањето
Читав некогаш имало конфликт мобилниот и рутерот ти ги прерачувам 1 и 4 опција за сигурно.
Еднаш се поврзува толку немора повеќе да се матретираш ако снима струја или други причини
Koga vlezam vo AP posle nekolku trepkanja mi pokazuva P7 na klimata a vo opciiite vo telefonot ne ja pokazuva mrezata
 

Attachments

Член од
20 ноември 2019
Мислења
7
Поени од реакции
9
Здраво, купив стан 79 квадрати во Скопје кој што сакам да го загревам со инвертери. Станот е на први кат од 4 ката и има термоизолација со стиропор 8 см во надворешните ѕидови изведени од ПОРОТЕРМ БЛОК со деб.= 20 см и двореден д = 2 см стиропор во подовите. Ѕидаријата е со полна или шуплива тула во продолжен малтер, со дебелини соодветни според местото на ѕидот ( преграден ѕид д = 12 см, преграден ѕид = 20 см) , фасадните ѕидови се со демит фасада д = 20 см.Прозорците и балконските врати се од термоизолирани ПВЦ профили застаклени со термопан стакло со 6 комори. Станот има 3 надворешни ѕидови. Над мене и под мене на приземје се грее. Со станот ми следуваше Gree Inverter 3.5 KW GWH12QB-K6DNB8I/O поставен на позицијата означена со црвено. Тој инвертер во план ми е да го префрлам во спалната соба, а на неговата позиција да поставам да поставам Daikin Sensira FTXF-60A/RXF60А или U - Crown GWH18UC, со кој примарно би ги загревал дневната кујната ходникот и вецињата (околу 46 квадрати). Детските соби засега не ми се во план за греење но доколку се најде решение и за нив, уште подобро... Буџетот ми е до 70 000. Ве молам за совети дали е соодветна позицијата на климата во дневната (под неа ќе биде гарнитурата за седење)како и помош за конечна одлука помеѓу Daikin или Gree :)
 

Attachments

Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Koga vlezam vo AP posle nekolku trepkanja mi pokazuva P7 na klimata a vo opciiite vo telefonot ne ja pokazuva mrezata
Исклучија од штекер нека одмори 15 секунди ... после пуштија пак пробај 7 пати на LED дали ќе трепка AP (5-6 минути трепка)
error p7 компресорска заштита е (овде незнам што може да е) стикчето може да е багосано ..
Извини морам да прашам стикчето ставено е во климата внатре на капакот или на PC?
 
Член од
21 февруари 2011
Мислења
142
Поени од реакции
163
Некакво искуство информација за греење на овај модел?

Haier TUNDRA Green 18 AS50TAAHRA/1U50BEFFRA 5.5KW

Капацитет на ладење (kW)5,2
Капацитет на греење (kW)6,0
Енергетска класа на ладењеA++
Енергетска класа на греењеA+
Намена за просторот36-50m2
БрендHaier

Фала
 

Kajgana Shop

На врв Bottom