Најекономично греење (затоплување)

Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Ako na nekoj mu treba 3,5ka klima, i zarabotvit ubavi pari, i 1200€ mu se machkina kashlica da gi dade, togash najnormalno e toj choek da kupit FH, Z15 i slichni top klimi i vo nikoj slucaj ne smejme nie da mu se meshame vo domashnata matematika. Dali toj chovek ke se gree ekoloshki? Da. Dali ke se gree ekonomichno? Sekako. Dali nemat da chadit i da ne gushit? Da. Ovie se najbitnite prashanja se drugo e podlo od nasha strana da go komentirame.
Феноменално поентирање
Цело време на форумов се мешаат баби и жаби, се прави споредба на шуто и рогато
И цело време едната екипа ја обвинува другата за глуп избор. За да биде прогласена за добра климата треба да исполни и стаж. Битни се COP-овите ама уште побитно е да биде тивка и да не ти се расипе за кратко време.
Џабе добар COP ако после една сезона моторот на внатрешната единица почне да зуи, пишти и испушта звуци.
Или заради лоши гумици на компресор оваа почна да јачи кога е ладно.

Зема замав користењето на клими. Ќе се изначитаме поплаки за кратко време
Изработката на сегашните клими е на далеку пониско ниво од пред 5-7-10 години
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Феноменално поентирање
Цело време на форумов се мешаат баби и жаби, се прави споредба на шуто и рогато
И цело време едната екипа ја обвинува другата за глуп избор. За да биде прогласена за добра климата треба да исполни и стаж. Битни се COP-овите ама уште побитно е да биде тивка и да не ти се расипе за кратко време.
Џабе добар COP ако после една сезона моторот на внатрешната единица почне да зуи, пишти и испушта звуци.
Или заради лоши гумици на компресор оваа почна да јачи кога е ладно.

Зема замав користењето на клими. Ќе се изначитаме поплаки за кратко време
Изработката на сегашните клими е на далеку пониско ниво од пред 5-7-10 години
Poglup post nemam procitano.
Sakam.da kazam...neznam da recam.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
Znae li nekoj ovoj model na Fonko klimi

so sto kompresor bea jas mislam bese Mitsubishi ?
Inaku fonko se proizveduvase i vo Midea no me interesira konkretno za ovoj model pogore prikazan na slikata so sto kompresori bea.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Toshiba nečuen, bukvalno nečuen kompresor, bas takva edna rashoduvav pred nekoj den i druga pred edna godina. Dvete možat da rabotat sigurno uste deset godini. No se so vreme, po ulica uste vozat golfovi kec, tamu nekade 1975-6 god. ligi ni tečea po niv, sega da nedade gospod da vlezeš vo nekoj.
Ova ne e Midea 1000% tuku beše nesto na F...ne možam da se setam na firmata, sega nema nisto od nea ne postoi ili e kupena od nekoj pogolem.....duri ima senzor vo nadvoresnata edinica za T i pravi pameten defrost samo koga ima mraz.
 

Ayk

Член од
5 февруари 2015
Мислења
54
Поени од реакции
142
Mislam deka premalku se tolku ladni denovi vo godinata za da se isplati razlikata vo cena. Vo edna grejna sezona od 6 meseci samo 1 mesec će ima dobra razlika, uste vo 1 će ima mala razlika, a vo drugite meseci će nema bitna razlika vo potrosuvačka , se na se posle 7-10 god. će se izednačat.
Sepak ostanuva komforot i merakot, uostalom i so skapa i so eftina kola će stignete od točka A vo točka B. Štosot e i so poeftinoto da bide dovolno dobro.
bas bi sakal i na toj del da se zavrti malku fokusot na temava - kvalitet na greenje. Tesko deka nekoj ce spodeli ne-pristrastno mislenje ali ako nekoj ima/imal "skapa" i "evtina" klima ili pak imal prilika da napraj sporedba kaj rodnini/prijateli slobodno neka pisi iskustvo.

Jas imam 2 klimi inverter: beko 12ka od pred 7-8 godini (kupena 46K) i gree hansol 12ka (kupena 35K). Ne e fer da gi sporeduvam, godini se vo prasanje ali hansolot e vo sekoj pogled poarna. Daleku po tivka nadvoresna i vnatresna edinica, pojaka, poefikasna, ne smeta vo greenjeto i pametno se spravuva so odmrznuvanje(nikogas ne se nasobira mraz na nadvoresnata - bekoto treba da ja odmrznuvam 1-2 pati vo sezona).
Dvete se od "evtin" rang a i pomegu niv razlika vo kvalitet na greenje absolutno ima.

Ako nekoj ima posiroko iskustvo neka pisi.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
Toshiba nečuen, bukvalno nečuen kompresor, bas takva edna rashoduvav pred nekoj den i druga pred edna godina. Dvete možat da rabotat sigurno uste deset godini. No se so vreme, po ulica uste vozat golfovi kec, tamu nekade 1975-6 god. ligi ni tečea po niv, sega da nedade gospod da vlezeš vo nekoj.
Ova ne e Midea 1000% tuku beše nesto na F...ne možam da se setam na firmata, sega nema nisto od nea ne postoi ili e kupena od nekoj pogolem.....duri ima senzor vo nadvoresnata edinica za T i pravi pameten defrost samo koga ima mraz.
Komsiite sto se do mene imaat vakva fonko stara okolu 15godini lani i smenia kondezator i sega super raboti topli ekstra inaku znam deka ovoj model ne e Midea tuku edno vreme Fonko se pravese i vo Midea a ovoj model pogore vo koja fabrika za klimi e praven neznam ama e top model.
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
prasanje i razmisluvanje do tie sto grejat so klima prostor salon so kujna... go koristete aspiratorot zimno vreme ili imate nekoe resenie za toa?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Eve mi prilika zimava da sporeduvam edna dobra on/off vs prosečen inverter.
Po moe ubeduvanje do +4-5 C ne bi trebelo da ima znacajna razlika vo potrosuvačka, nastrana konforot.
Автоматски споено мислење:

prasanje i razmisluvanje do tie sto grejat so klima prostor salon so kujna... go koristete aspiratorot zimno vreme ili imate nekoe resenie za toa?
Ako ne koristiš aspirator će imas za mnogu kratko masni lameli na kondenzatorot/izmenuvačot i mnogu masna turbina za koja će se zalepi prasina.
Mnogu loša e kombinacijata na klima vo otvoren prostor so kujna, bidejći kojznae kolku pati vo denot go proteruva vozduhot niz nea i masnite nevidlivi čestički samo se lepat i lepat.
Rešenie ili non stop aspirator ili neka ne raboti koga se prži nešto.
 
Последно уредено:
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Ako ne koristiš aspirator će imas za mnogu kratko masni lameli na kondenzatorot/izmenuvačot i mnogu masna turbina za koja će se zalepi prasina.
Mnogu loša e kombinacijata na klima vo otvoren prostor so kujna, bidejći kojznae kolku pati vo denot go proteruva vozduhot niz nea i masnite nevidlivi čestički samo se lepat i lepat.
Rešenie ili non stop aspirator ili neka ne raboti koga se prži nešto
a da se kombinira koristenje na klima i aspirator vo isto vreme so otvoreno prozors 600x600 na 20 sm od aspiratorot?
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
420
Поени од реакции
665
Sega vaka. Ovde procitav 300 strani da odberam klima no ne i kako funkcionira i se resiv za daikin sensira ja kupiv ja montirav... Sega imam dve prasanja 1. Mi treba sovet za kako da ja rabotam klimata, nekoj mi veli ne j gasi cela zima poveke ke zastedis i po ekonomicno nekoj sovet okoli toa i 2. Ako ja rabotam poveke vreme se osekam kako mi stanuvam dehidriran duri i se budam srede nokj, dali ova navlaznuvacite pomagaat da ne se susi grlo ili drug alternativen nacin okoli toa.
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Sega vaka. Ovde procitav 300 strani da odberam klima no ne i kako funkcionira i se resiv za daikin sensira ja kupiv ja montirav... Sega imam dve prasanja 1. Mi treba sovet za kako da ja rabotam klimata, nekoj mi veli ne j gasi cela zima poveke ke zastedis i po ekonomicno nekoj sovet okoli toa i 2. Ako ja rabotam poveke vreme se osekam kako mi stanuvam dehidriran duri i se budam srede nokj, dali ova navlaznuvacite pomagaat da ne se susi grlo ili drug alternativen nacin okoli toa.
ne sme naviknati na klimi zatoa taka se osekas..imav takvi periodi koga bev sluzbeno nekado 24 sata pod klima... wow si velev nikogas nema da kupam klima... pa eve kupiv :(
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
420
Поени од реакции
665
Go zedov ova.. ke vidam ovoe denovi dali ke.pomogne nesto. Cel zivot na drva malku tesko e na klima .... 15732392268154765381247613288581.jpg
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Да не ти е ставена нагоре да дува? Наместо надоле.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom