Најекономично греење (затоплување)

D

Deleted member 95595

Гостин
Sovet broj 2 za novite: Nemojte NIKOGASH da postirate sliki od montazite na vashite klimi. Kjutete si, napishete shto klima ste zele, i postirajte samo rezultati od merenja.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Sovet broj 2 za novite: Nemojte NIKOGASH da postirate sliki od montazite na vashite klimi. Kjutete si, napishete shto klima ste zele, i postirajte samo rezultati od merenja.
Zashto?
Mozhe sovet broj 3 da bide da ne te citaat tebe?
Na deckoto klimata beshe zalepena do zid, toa spored manual e skroz pogresno, posto on ne bi mozel da go procita, vo red e da mu kaze nekoj i da si gi vikne monterite i da mu koregiraat.

Ako postira merenja so losha montazha ke dobieme losh zaklucok togash, taka da tvojot sovet broj 2 e bezvezen.
 
Член од
17 септември 2012
Мислења
896
Поени од реакции
515
Дечки едно прашање од мене, како е најдобро да работи инвертерот освен тоа дека треба да работи 24/7, мада и за тоа читав по нет дека не треба цело време да е пуштена, монтерот ми кажа Fan најдобро било на автоматски? И дали преку ноќ може да се намали температурата за некој степен или подобро е истата цело време?
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.550
Дечки еве фотки од монтажаѕа на хјундаи инвертери 3.5 и. 5.5 кв.Монтажата помина ок,климите се одлични сега за сега,е сега ќе видиме во најладното како ќе се покажат:)
Kako i da e ok.... Ali me interesira kako ke istekuva kondens vodata ...?koga crevoto e na terasa xorizontalno....na -2°ke zamrzne ... i posle ..??
 
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
Kako i da e ok.... Ali me interesira kako ke istekuva kondens vodata ...?koga crevoto e na terasa xorizontalno....na -2°ke zamrzne ... i posle ..??
Okolo creva treba da se stavi izolacija, a u crevo grejni kabl, i neće da ledi. Ovako kao na slici, cela terasa će da pliva u ledu

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Член од
6 август 2018
Мислења
58
Поени од реакции
101
ОГРАНИЧЕНА КОЛИЧИНА СУПЕР АКЦИЈА - CARRIER Ventus Supreme inverter 18,24 модели (R32):

-екстремно тивок и штедлив клима уред со SCOP и SEER од преку 7.2
-А++/ А+ енергетска класа на ладење и греењe
-најнова 3D DC Inverter Toshiba Carrier компресорска технологија
-Wi-Fi можност за управување (со доплата)
-5 во 1 антибактериски и јонизирачки филтерски систем
-опсег на работа ладење – надворешна температура од -15 ÷ 46°C
-опсег на работа греење – надворешна температура од -15 ÷ 24°C

011119_Energija_Post_001-01.jpg

За било какви дополнителни информаци, обратете се на info@energija.com.mk или телефонските броеви:
+389 (0)2 3061 466
+389 (0)2 3061 467
+389 (0)72 213 590

http://energija.com.mk/

Следете не на нашата facebook страна:
https://www.facebook.com/EnergijaMakedonija/

или повелете во нашите салони на
ул. Лондонска 1А, Скопје. или
во ново отворениот продажен салон на
Енергија во Визбегово (до Пантер Мис)
(инвертер клима уреди, топлински пумпи, VRF системи, чилери, вент.конвектори итн.)
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Уствари јас бев поише за на зид класична монтажа,ама вака сакаа бабата и дедото пошо таму е монтирано.Е сеа,за еднава 5.5кв употребија бакарна цевка 4 метра,а за другава 2.5 метра...не 3м како што е препорачливо нели,а ме убедуваа дека тој бил минимумот.
ova so dolzinite nekoj pouputen da dade komentar okoli dolzinata na bakarnite cevki?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.528
Поени од реакции
10.019
ova so dolzinite nekoj pouputen da dade komentar okoli dolzinata na bakarnite cevki?
Најмал проблем му е тоа.Ништо страшно.

@Nikola40
1.Побарај си ги држачите.Јас на твое место не би ги викал пак “истите” што монтирале вака!
Вибрациона бормашина,викни си некој другар/пријател и сам реши го ова!
Наново избуши 10цм поодалечено од ѕидот,нема да е комплицирано.Двајца ќе ја отштрафите надворешната(ќе може да ја поместите колку за работа) и ќе ја ставиш на држачите(сосе гумите).
Ако те страв или немаш време викни друг мајстор,ама не е комплицирано и сам да го направиш!Било кој чичко-мајстор да викнеш ќе ти заврши работа.
2.Стави и по една типла,штраф... и со обична пластична стега фиксирај го и подолгото црево за ѕидот.Може и директно пластичен канал,оти како што е оставено може да вибрира и да мава од ѕидот!(на долг рок ќе се јави замор на материјалот на витканото/радиусот!)
3.Реши го ова,а понатака ќе ти кажеме и за кондензот што да правиш...

П.С.не се нервирај се се решава.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Двајца ќе ја отштрафите надворешната(ќе може да ја поместите колку за работа) и ќе ја ставиш на држачите(сосе гумите).
Значи респект и све тоа ама треба да внимавате какви совети давате затоа што можете да наштетите и покрај добрите намери.

Еднаш монтирана, вакумирана и со пуштен фреон надворешната единица не смее да се поместува во никој случај. Ни за сантим ни за 10.
Поместувањето може да предизвика изместување на цевката на местото каде што се спојува со холендарот и може да испушта фреон.
 
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
Ako su cevi umotane u veliki krug iza spoljašnje, pomeranje za 10cm neće da smeta. A ako cev ide direkt iz zida u spoljašnju (najkraćim putem) onda ne sme da se pomera.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.528
Поени од реакции
10.019
Значи респект и све тоа ама треба да внимавате какви совети давате затоа што можете да наштетите и покрај добрите намери.

Еднаш монтирана, вакумирана и со пуштен фреон надворешната единица не смее да се поместува во никој случај. Ни за сантим ни за 10.
Поместувањето може да предизвика изместување на цевката на местото каде што се спојува со холендарот и може да испушта фреон.
Моја грешка што претпоставив дека ќе има вишок цевки цел круг.Ако има не е проблем да се симне и пак да се качи внимателно.Ако не... целосно во право си!
Инаку баш ме интересира дали воопшто и како вакумирале.После ваква монтажа...
 
Член од
18 декември 2018
Мислења
98
Поени од реакции
91
Eve kolku gree Vivax AEMI 09 2,5 kw mereno lanskata zima


Автоматски споено мислење:

Дечки еве фотки од монтажаѕа на хјундаи инвертери 3.5 и. 5.5 кв.Монтажата помина ок,климите се одлични сега за сега,е сега ќе видиме во најладното како ќе се покажат:)
Koja cena e 3,5 kw montazava e mnogu loso izvedena pozadi e premnogu zalepena za sid a dole e premnogu nisko postavena na plocki ke ti mrzne ke nema dobar odvod pri defrost
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.550
Eve kolku gree Vivax AEMI 09 2,5 kw mereno lanskata zima


Автоматски споено мислење:



Koja cena e 3,5 kw montazava e mnogu loso izvedena pozadi e premnogu zalepena za sid a dole e premnogu nisko postavena na plocki ke ti mrzne ke nema dobar odvod pri defrost
Kolku gree na -11° - no kolku trosu momentalno ...nas poveke toa ne interesira a ne deka.moze+45°da dade na izduv ...
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.528
Поени од реакции
10.019
Kolku gree na -11° - no kolku trosu momentalno ...nas poveke toa ne interesira a ne deka.moze+45°da dade na izduv ...
Памти си го зборот!
Сто луѓе ги интересираше колку влече амберот на -ХХ а не само колку Т на издув дава.Можда ќе ни помогнеш да измериме и КОП!
Се надевам ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom